Skocz do zawartości

[Wywiad] Artem


BiP

Recommended Posts

Dzisiaj mamy okazję powitać kolejną nową osobę w naszym Domku, a jest nią @Artem, który jest znany z między innymi w tematach z nowymi odcinkami ;)

 

 

1. Na początek, opowiedz kilka słów o sobie.
Jestem Artur, mam 18 lat i pochodzę z Górnego Śląska. Moimi zainteresowaniami są języki obce (obecnie j. angielski, niemiecki i rosyjski) i informatyka, a zwłaszcza praca z materiałami audiowizualnymi i broadcasting. W fandomie jestem znany głównie z tłumaczenia odcinków na język polski w formie napisów (i ich stylizacji) razem z innymi z grupy SparkleSubs oraz z udostępniania nagrań polskiego dubbingu serialu - pozdrawiam kuco, który mi w tym pomaga oraz Piro, który niegdyś się tym zajmował.

 

2. Jak dowiedziałeś się o serialu i forum?
Było to pod koniec roku 2012, kiedy odkryłem pewnie przez każdego już znaną parodię serialu, stworzoną przez StalinaCWHC. Bardzo mnie urzekła forma tej parodii, lecz wtedy jeszcze jakoś nie myślałem o serialu, na jakiego podstawie była zrobiona. Dopiero parę tygodni później gdzieś w internecie natrafiłem na obrazki z kucykami i przypomniała mi się tamta przeróbka, przez co odnalazłem ten serial i zacząłem oglądać odcinki po kolei. Na początku bodajże nawet z polskim dubbingiem. Tak też później na początku roku 2013 natrafiłem na fandom bronies, a forum chyba znalazłem, szukając informacji o tym fandomie. I tak oto zostałem na dłużej.

 

3. Jak widzisz przyszłość forum?
Pamiętam, że kiedyś to forum tętniło życiem, zwłaszcza działy związane z serialem, ale sporo się zmieniło wraz ze zmianą administracji lub migracją fandomu do jego zagranicznej części. Wciąż jednak można tu poznać wspaniałych ludzi, więc nie chcę być pesymistą. Sądzę tylko, że forum straciło swój urok, ale wciąż życzę mu jak najlepiej, pomimo zbliżającego się końca G4.

 

4. Jakie tematy na forum lubisz najbardziej, zabawy, quizy, dyskusje, galerie, itd?
Obecnie forum odwiedzam tylko wtedy, gdy chcę poczytać opinie ludzi na temat najnowszych odcinków serialu czy innych oficjalnych materiałów. Czasem też zajrzę do jakiejś dyskusji o uniwersum MLP czy fandomie, ale wolę się trzymać z dala od kontrowersji.

 

5. Czym się inspirowałeś, wybierając taki właśnie nick?
Inspirowałem się rosyjskim imieniem Артём (ɐrˈtʲɵm), lecz jego uproszczony zapis w alfabecie łacińskim wskazywałby też na podobne ukraińskie imię Артем (ɑrˈtɛm). Różnią się wymową i dlatego wciąż zastanawiam się, która bardziej mi odpowiada

 

6. Czy twój nick coś oznacza? Ma może dosłowne znaczenie?
Jak wyżej, jest to imię i nie myślałem zbytnio o jego znaczeniu.

 

7. Jakbyś rozmawiał z osobą która jest anty brony?

Staram się takich osób unikać, jeśli nie potrafią zrozumieć, że ktoś może interesować się czymś innym niż oni. Ignorance is bliss.

 

8. Co sądzisz obecnie o fandomie?
Uważam, że fandom wciąż ma się bardzo dobrze. Nadal można znaleźć świetnych ludzi, z którymi da się pośmiać i porozmawiać, choć niektórzy potrafią szukać dziury w całym i narzekać na umierający fandom (co przerodziło się już w mema i żart sytuacyjny) lub na jego kontrowersyjne strony, które tak szczerze istnieją w każdej społeczności tego typu.

 

9. Powiedz proszę, udzielasz się w fandomie: rysujesz, piszesz opowiadania, tworzysz muzykę etc?
Jak pisałem we wstępie, tłumaczę oficjalne materiały, stylizuję napisy, udostępniam polski dubbing i pomagam innym w nagraniach innych wersji językowych.

 

10. Gdybyś mógł się przenieść do krainy Equestrii, to kim chciałbyś tam być i jak chciałbyś spędzić tam swój czas?
Zostałbym jednorożcem-podróżnikiem, żeby móc odkryć całe piękno Equestrii i eksplorować inne niezbadane krainy lub nawet wymiary i poznać nowe istoty oraz odnaleźć starożytne artefakty. Byłaby to dość ciekawa przygoda. A dlaczego jednorożec? Ponieważ chciałbym doświadczyć magii bardziej niż latania czy większej siły.

 

11. Byłeś już na jakimś meecie? Jeśli nie, to czy planujesz?
Nie byłem na żadnym meecie, choć zastanawiałem się parę razy nad pójściem. Bardziej uszczęśliwiłby mnie większy konwent typu GalaCon, który niestety jest dość obciążający finansowo, więc raczej nie planuję się tam na razie wybierać.

 

12. Którą postać z tła chciałbyś widzieć częściej?
Uwielbiam wszystkie backgroundy i uważam, że wszystkie zasługują na więcej czasu antenowego.

 

13. Jaka jest twoim zdaniem największa zaleta i wada serialu?
Największą zaletą serialu jest to, że potrafi mnie uszczęśliwić nawet w najgorsze dni, czy to przez swój utopijny (choć nie zawsze) charakter, postaci, muzykę, czy przez sprytne nawiązania i żarty. Największą zaś wadą serialu jest często nieprzemyślana i dość mdła fabuła niektórych odcinków. Najpewniej wynika ona z dużej ilości scenarzystów na przestrzeni sezonów i ich obecnej dezorganizacji.

 

14. Wiele osób ukrywa zainteresowanie serialem. Czy twoi najbliżsi wiedzą, że go oglądasz? A jeśli tak, to jak na to reagują?
Rodzice i niektórzy bliscy znajomi wiedzą, że interesuję się serialem i na razie nie miałem z tego powodu żadnych nieprzyjemności. Zazwyczaj potrafię dobrze komuś wytłumaczyć, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego oglądam serial.

 

15. Czy przed MLP udzielałeś się w jakieś grupie?
Nie, jest to dla mnie pierwsza taka w życiu społeczność, w którą się mocno zagłębiłem.

 

16. Czy oprócz MLP oglądasz jakieś inne seriale?
Jak najbardziej, oglądam inne kreskówki, anime oraz różne gatunki seriali live-action. To jeden z moich ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu i daje mi możliwość poznania ludzi, których również interesuje dana produkcja, tak jak z MLP.

 

17. Czy widziałeś już film MLP, jeśli tak to czy się podobał?
Oczywiście, film bardzo mi się spodobał, twórcy wykonali dobrą robotę, zwłaszcza z piosenkami, muzyką i animacją. Choć według mnie zabrakło polotu w fabule, która jednak mogłaby być trochę ciekawsza czy też poprowadzona w inny sposób. Poza tym wyszło całkiem nieźle.

 

18. Jaki jest twój ulubiony film, oprócz MLP ?
Nie oglądam zbyt wielu filmów, ale z tych, które widziałem:
Live-action: Fight Club
Animowany: Kimi no Na wa

 

19. Jaki jest twój ulubiony zespół/wykonawca?
Nie mam ulubionego zespołu ani wykonawcy, słucham zazwyczaj tego, co mi wpadnie w ucho, głównie soundtracków z filmów/seriali/gier.

 

20. Masz jedno życzenie do spełnienia. Jakie to życzenie?
Możliwość posiadania/wynalezienia nieskończonego i nieszkodliwego źródła energii. (Because why not?)

 

21. O czym najbardziej lubisz rozmawiać, na jakie tematy mógłbyś dyskutować godzinami?
Lubię rozmawiać o serialach i tematach związanych z moimi zainteresowaniami, a godzinami dyskutowałbym o nauce, wszechświecie, bliskiej przyszłości ludzkości i ogólnie o życiu.

 

22. W co lubisz najbardziej grać?
Teraz gram już mniej, ale kiedyś dużo czasu spędzałem z GTA:SA, TF2 i ETS 2 (tak, lubię symulatory, są dziwnie relaksujące :P)

 

23. Jak lubisz spędzać wolny czas?
Jak pisałem parę odpowiedzi wyżej - głównie na oglądaniu seriali, ale też na rozmowach ze znajomymi i spacerach po mieście, w naturze lub jeździe na rowerze. Spacery pozwalają mi się wyciszyć i rozmyślać.

 

24. Kiedy wpadłeś na pomysł tłumaczenia odcinków MLP?
W 2016 roku przed emisją sezonu szóstego. Na początku sam podjąłem się tłumaczenia i przetłumaczyłem trzy pierwsze odcinki, co nie wyszło mi najlepiej, ale wtedy odezwał się do mnie MWerec, który zaproponował mi współpracę. Wiele mu zawdzięczam, bo bez niego i bez grupy, którą razem stworzyliśmy, bym sobie nie poradził.

 

Dziękujemy za udzielony wywiad i przede wszystkim za robotę przy tłumaczeniu odcinków, bo bez niej wielu ludzi musiało by znacznie dłużej czekać z ich oglądaniem ;)

 

Edytowano przez BiP
  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to stokrotne dzięki za twoją pracę, Artem. Robienie napisów do odcinka raczej łatwe nie jest, a często wychodzą błyskawicznie ^^ 

Widzę, że chciałbyś nieskończonej energii? Tesla by ci w tym momencie piątkę przybił ~ Albo żółwika. Ciekawe jakiego tego typu gestu używało się w jego czasach :sunfact:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...