Skocz do zawartości

[Dyskusja] Czy przyjaźń wyklucza posiadanie sekretów?


Cipher 618

Przyjaźń, a sekrety.  

17 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy przyjaciele mogą mieć przed sobą sekrety/tajemnice?

    • Nie, przyjaciele powinni mówić sobie o wszystkim.
      3
    • Tak, czasami lepiej zachować coś dla siebie.
      14
  2. 2. Czy masz jakieś tajemnice, o których nie mówisz przyjacielowi?

    • Nie. Mówię mu/jej o wszystkim.
      1
    • Tak. Nie musi wiedzieć o mnie wszystkiego
      13
    • Nie mam nikogo, kto zasługuje na miano "przyjaciela" (bez względu na powód)
      3


Recommended Posts

Przyjaźń... dziwna rzecz. Mawiają, że przyjaciele nie powinni mieć przed sobą sekretów, ale czy to do końca prawda? Czy naprawdę musimy mówić sobie o absolutnie wszystkim? Zapomnijmy na chwilę o tym, jaka jest przyjaźń w serialu (wyidealizowana), a skupmy się na rzeczywistości. Czy waszym zdaniem przyjaciele mogą mieć przed sobą sekrety? 

 

Moim zdaniem tak, pod warunkiem, że nie dotyczy to przyjaciela lub bliskiej jej/mu osoby. Przyjaźń "w realu" jest nieco inna niż w serialu. Może się skończyć, a dawny przyjaciel wyjawić wszelkie powierzone mu tajemnice. Właśnie dlatego uważam, że przyjaciele pewne rzeczy mogą mieć tylko dla siebie.

 

Uwaga! Za udział w dyskusji możecie dostać podpowiedzi od Cahan :) 

Edytowano przez Triste Cordis
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serial jest bardzo cukierkowy, ale według mojego zdania może nam dużo powiedzieć na temat przyjaźni i jak ją pielęgnować, jednak realny świat, przynajmniej dla mnie, nie jest w pastelowych odcieniach.

Mam wprawdzie siedemnaście lat, jednak dopiero rok temu spotkałam kogoś, kogo mogę nazywać przyjacielem (a konkretnie przyjaciółkami). Zazwyczaj mówi na codzienne tematy typu: jakie ciacha widziałaś w autobusie do szkoły, czemu z tobą zerwał (jedna z przyjaciółek ma tyle byłych, że wszystkich palców nie wystarcza...). Jednak teraz kojarzy mi się pewna sytuacja, która w pewnym sensie odnosi się do problematyki tego pytania.

Jedna przyjaciółka zdradziła mi sekret, prosząc mnie przy okazji, żebym nie mówiła tej drugiej...

 

Ja osobiście dziele się mniejszymi sekretami, które mogę powierzyć moim przyjaciółkom, jednak pomimo naszej więzi, nie jestem w stanie zaufać nikomu; nawet, a zwłaszcza, sobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przyjaźnie mniejsze lub większe, i co mocniejsze sekrety można wyjawiać tym najbardziej zaufanym osobom. Przyjaźń ma swoje zobowiązania, ale nigdy nie jest formalnością, więc gdy się zakończy nasza tajemnice mogą zostać łatwo i lekko wyłożone na języki, więc trzeba ostrożnie wybierać towarzyszy. Niekiedy też wyjawiając jakiś sekret możemy przyjaźń zakończyć. I nie mam na myśli zniszczenie zaufania poprzez wygadanie tajemnicy nam powierzonej, co bardziej ujawnienie czegoś niewygodnego na nasz temat. Czasami trudno przewidzieć jak w takiej sytuacji zachowa się osoba w której widzieliśmy swojego powiernika. 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówienie komukolwiek o wszystkim to przeważnie głupi pomysł. Z większości ludzi w trudnych sytuacjach wychodzi najgorsze ścierwo, wiec trzeba uważać kogo się obdarza zaufaniem. Świat kucyków nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Tam zawsze prędzej czy później przyjaciele się pogodzą, przeproszą i dalej żyją, jakby nic się nie stało. Może też się zdarzyć, że ktoś przez przypadek powie za dużo o naszym sekrecie.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjaciele mogą mieć przed sobą sekrety. Nikt nie może wymagać od siebie lub innej osoby, że będą się zwierzać z najbardziej intymnych spraw. Jednakże zwierzenie się ze wstydliwych kwestii, zwłaszcza obopólne, zacieśnia więzi między ludźmi i zwiększa zaufanie. Mimo to nie jest konieczne, aby przyjaźń trwała. 

 

Trzeba mieć swój rozsądek i nie zawsze opowiadać wszystkiego. Są rzeczy, które mogą być zbyt niepokojące na nasz temat np.

 

Spoiler

WYNATURZONE PREFERENCJE SEKSUALNE :fsscream:

 

Można nie mówić wszystkiego przyjacielowi, a i tak dobrze się z nim dogadywać, lubić się, miło spędzać czas, dobrze się bawić :squee:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy ludzie, którzy zasługują na powiedzenie im wszystkiego. I czasami, zgodnie z jakąś romantyczną wizją wyidealizowanej przyjaźni naprawdę chciało by się komuś powiedzieć wszystko (co w sumie jest chyba niemożliwe), ale to tak chyba nie działa. 
Mam osobę, której byłbym w stanie powiedzieć wszystko, ale myślę, że to po prostu niepotrzebne albo zwyczajnie - ktoś o to nie pyta. Przyjaźń, według mnie, powinna polegać na zaufaniu i naturalności, a naturalnym jest, że każdy ma swoje mniejsze czy większe sekrety. Jeśli ta osoba by nalegała i bardzo by jej zależało na prawdzie, na pewno bym się nią podzielił, ale odpowiadając na pytanie - nie, przyjaźń nie wyklucza sekretów. Myślę, że dopóki te sekrety jakoś nie ciążą i nie wywodzą się z irracjonalnych lęków, to każdy powinien mieć jakiś sekret. 
Życie bez nich byłoby pewnie nudniejsze. 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się popularności innych odpowiedzi w ankiecie. Co do tematu. Tak mogą mieć, nie muszą wiedzieć wszystkiego. Jak zechcą to powiedzą. Jak nie to nie. A prawdziwy przyjaciel będzie nie będzie wartościował wiedzy o kimś nad przyjaźń z kimś duh? Po za tym prawdziwy przyjaciel jest w stosunku do innego na tyle miły że zamiast kazać to porstu spyta i poprosi jeśli będzie się niepokoił. Prawdziwy przyjaciel nie robi nic na siłę dla drugiego. Sądząc po ankiecie chyba większość to wie. Tylko zastanawiam się ile osób odpowiedziało szczerze, a ile odpowiedziało bo tak im się tylko wydaje, a w rzeczywistości jest nieco inaczej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie przyjaźń pokazana w serialu jest cukierkowa, ale jest również przedstawiona w formie idealnej przyjaźni. Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto o Tobie pamięta, kto się martwi i stara się pomóc, jeśli widzi, że coś się dzieje. To ktoś, kto po prostu jest i poświęca się dla drugiej osoby. Takie są kucyki... nie wszystkie, ale większość... i tak też przedstawiana jest przyjaźń w ich świecie.

W naszym świecie o prawdziwą przyjaźń bardzo ciężko, a serca ludzi nie są jak te w kucykowym serialu i czasem lepiej nie mówić wszystkiego nawet komuś, kogo uważamy za prawdziwego przyjaciela.

Uważam, że przyjaciele powinni mieć przed sobą jakieś tajemnice, bo to jest normalne, że nie mówisz wszystkiego o sobie, bo są takie rzeczy, które chcesz zachować tylko dla siebie. :boredstarlight:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.10.2018 o 13:03, Grzegorz_Nikodem napisał:

Trzeba mieć swój rozsądek i nie zawsze opowiadać wszystkiego. Są rzeczy, które mogą być zbyt niepokojące na nasz temat np.

 

  Ukryj treść

WYNATURZONE PREFERENCJE SEKSUALNE :fsscream:

 

A co jeśli okaże się, że przyjaciel płci przeciwnej też ma takie preferencje, tylko nie ma ich z kim realizować? Mogłoby być co najmniej interesująco :wut: No dobra, ale to już zahacza o NSFW. Wracając do tematu - przyznaję, że zaskoczyły mnie wyniki ankiety oraz odpowiedzi, Byłem pewien, że większość postów będzie w stylu: "nie, przyjaciele nie powinni mieć przed sobą sekretów. W serialu przyjaźń..." A tu proszę, twarde stąpanie po ziemi. 

 

###

 

W odcinku "Slice of Life" Hasbro bardzo fajnie połączyło imię Bon Bon nadane przez fandom oraz swoje Sweetie Drops. Jak myślicie, czy pretensje Lyry były słuszne? Czy naprawdę powinna złościć się na przyjaciółkę, za to, że nie używała prawdziwego imienia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjaciel to osoba, której ufasz i której możesz się zwierzyć, ale jednak nie uważam, że jak się z kimś przyjaźnić to musisz mu/jej mówić o wszystkim. Przyjaciela nie powinno się oszukiwać. Jeśli trzymasz w sekrecie, że np. jesteś dilerem narkotykowym, albo inną tak grubą sprawę no to niestety...takie rzeczy przyjaciel powinien wiedzieć.

Jednakże jakieś drobne sekreciki, które kompletnie nie mają wpływu na przyjaźń czy to kim jesteś teraz nie są takie ważne według mnie. Przyjaciel na przykład nie musi wiedzieć, że lubisz śpiewać pod prysznicem, że nadal moczysz się w łóżku, czy choćby, że podkochujesz się w sąsiadce. Każdy ma jakieś tajemnice, a większość z nich to pierdoły, o których po prostu nie chce się opowiadać, bo są wstydliwe. 

  • +1 1
  • Lubię to! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...