Skocz do zawartości

Niezwykły Ludzki Mózg


Salto

Recommended Posts

Cześć.

 

Od dłuższego czasu wchodzę na forum raczej sporadycznie i byłem bliski zrezygnowania z niego zupełnie. Dzisiaj z jakiegoś powodu odczułem potrzebę zajrzenia tutaj. Zacząłem czytać swoje stare posty, wspominać ludzi, dyskusje i siebie samego sprzed paru lat.  W końcu podjąłem decyzje o powrocie do dawnej aktywności i wtedy zobaczyłem coś niesamowitego. Dzisiejsza data to 15.02.2019, więc minęły dokładnie 4 lata od mojej rejestracji na forum. Był to jeden z najlepszych okresów w moim życiu, między innymi dzięki dołączeniu do fandomu. 

 

Zbieg okoliczności wykluczam, bo co roku tego dnia myślę o moich początkach na forum. Po prostu mój mózg zapamiętał tę datę, jako istotną i dlatego zwraca na nią uwagę.  Przez ostatnie parę dni nie patrzyłem w kalendarz i gdyby ktoś mnie spytał, to nie mógłbym podać precyzyjnej daty. Wyświetla się jednak na komputerze, więc biorę pod uwagę dwie możliwości. 1. Przeczytałem ją nie będąc tego świadomym, co wywołało impuls do wejścia na forum. 2. Mózg wyczuł ten moment i przypomniał sobie o wydarzeniach, które są z nim związane.

 

To tylko jeden przykład, ale opisuje powszechne zjawisko. Wiele informacji ulega zapomnieniu, do czasu wystąpienia odpowiednich bodźców. Jest to wręcz konieczne, żeby nie obciążać mózgu zbyt dużym wysiłkiem naraz. Taki magazyn pamięci potrafi przechowywać informacje sprzed bardzo wielu lat, nawet z czasów, których zazwyczaj nie pamiętamy. Druga niezwykłą właściwość, to wyczucie czasu. Często zdarza się, że ktoś budzi się kilka minut przez dźwiękiem budzika, nawet jak nastawił go na nietypową godzinę. Tak zwana intuicja faktycznie może istnieć, ale jest wynikiem pracy naszego mózgu, której nawet nie jesteśmy świadomi. 

 

Napisałem ten temat pod wpływem własnych przemyśleń i z góry mówię, że nie znam się na budowie i funkcjonowaniu mózgu. Jeśli ktoś posiada większą wiedzę na ten temat, to zachęcam do podzielania się nią. 

 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...