Skocz do zawartości

Sweetie Morning [One-Shot] [Random] [Comedy] [Resident Evil]


Recommended Posts

Witam wszystkich, zawsze chciałem coś napisać i dodać swoją cegiełkę do podwalin twórczości fandomu.:godpony:

Nie było to coś co chciałem napisać w pierwszej kolejności, ale co wyszło to wyszło.

Zdziwię się jak opowiadanie nie zostanie usunięte za formę albo błędy.

Ale cieszcie i weselcie zawszę to więcej do czytania, oraz komentowania.

https://docs.google.com/document/d/1VWSOF3rkQ1WuIJ7HzOjebJ0ot1GWUUYsrF8YCVAzKxo/edit?usp=sharing

Spoiler

Opis fica.

Spoiler

Poranek w butiku Karuzela...

 

 

 

 

Edytowano przez Danio Doża Venucci
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żeby coś, to nie moja w tym rola, ale... Zaraz tu wjedzie moderator działu i napisze coś w stylu: brak obowiązkowych tagów, dwa dni na poprawę.

 

Jakby co, to tu masz szczegóły:

 

Spoiler

 

 

I od razu mówię, że masz mnóstwo błędów gramatycznych i interpunkcyjnych, tekst nie jest wyjustowany - dobrze by było jakbyś to poprawił przed wrzuceniem :ppshrug:

 

A sam FF jest sympatyczny jak na początek - na pocieszenie dodam, że czytywałem gorsze :fluttershy5:

 

Edytowano przez Cheerful Sparkle
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawałek przeleciałam. Oczywiście podpinam się pod słowa mojego poprzednika. Oprócz tego - przecinki. Przecinków za dużo albo ich brak w miejscach, w których być powinny. Dodatkowo stawiasz spacje pomiędzy słowem a znakiem kończącym zdanie, co występować nie powinno. Kropkę, wykrzyknik, pytajnik, wielokropek - to wszystko zapisujemy "przyklejone" do wyrazu kończącego zdanie. Zauważyłam też, że gdzieniegdzie brakuje pauz w dialogach, ale to już raczej kosmetyka (i zawodowe zboczenie, zwane czepialstwem). Tym bardziej rażącym aspektem twojego fika jest brak akapitów, które próbowałeś zastąpić po prostu wciśnięciem entera, ale przypominam o tabulatorze - on też jest przydatny. Interpunkcja leży, zapis troszkę też, ale z ortografią nie masz problemów, z czego jestem bardzo kontent. Piszesz przyjemnym stylem, miłym dla oka. Takie drobne kosmetyczne poprawy, o ile je wprowadzisz, na prawdę zrobią potężną robotę!

Edytowano przez Wilczkowa
  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem fanfika i muszę powiedzieć, że był on fajny i dość zabawny ale... No właśnie zawsze jest jakieś ale... :twilight4:

Polecam... jak już skończysz pisać ff albo inne opowiadanie to odłożyć je na dzień czy dwa, a potem przeczytać. Bardzo dokładnie i powoli. Dlaczego? Otóż dlatego, że czytając tego tutaj, miałem wrażenie, jak bym przebijał się młotem przez skałę. Tak więc przed wrzuceniem na forum lub gdziekolwiek indziej polecam przeczytać swoje dzieło i zastanowić się, czy aby to się dobrze czyta, a jeśli nie, to co zrobić, aby to ładnie wyglądało i przyjemnie się czytało.  :NjdaT:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się ciesze, że postanowiłeś dodać od siebie swoją cegiełkę, jak to określiłeś. Z pewnością jest to warte Twoich starań, ponieważ ff miał w sobie to "coś", co często trudno zdefiniować. Ale po kolei... :crazy:

 

Jeżeli chodzi o historię, to jest ona przyjemna, prosta, niewymagająca. To dobrze, że jak na początek zdecydowałeś się na coś takiego, a nie poszedłeś w stronę bardziej zawiłych fabuł, uniwersów, wielkich konfliktów na skale galaktyczną. Początkującym pisarzom po prostu brakuje wprawy i doświadczenia, aby to wszystko ogarnąć i ładnie poprowadzić; w rezultacie często niestety wychodzi z tego jeden wielki bałagan i bełkot. Kierunek, który obrałeś, był dobrą decyzją. Wspomniałem jeszcze o tym "czymś", co trudno zdefiniować. Podobne odczucia miałem, czytając choćby "Narzeczoną Discorda". Fabuła jest tam niewymagająca, jest prosta, ale jednocześnie zawiera w sobie ten urok, klimat, który wciąg i cieszy podczas śledzenia poczynań bohaterów. Rarity oraz Sweetie Belle są urocze w swym zachowaniu. Ich charakter został dobrze oddany. Jestem w stanie uwierzyć, że ten tekst mógłby być fragmentem jakiegoś odcinka w Naszym serialu.

 

 Jeżeli chodzi o stronę techniczną to powiem w ten sposób; musisz się zaopatrzyć w jakiegoś korektora. Wszyscy z nich korzystamy i jest to zupełnie normalne, gdyż "niezredagowane" tekst zawierają masę błędów i nie ma znaczenia, czy ktoś ma bardzo dobry styl i opanował do perfekcji polską ortografię, składnię, gramatykę, czy inne dziedziny lingwistyki. Proponuję dołączyć do Klubu Konesera Polskiego Fanfica. Tam znajdziesz wszystkie nasze sławy fandomowe xd, które być może Ci pomogą, jak ich o to poprosisz. No i oczywiście odbywają się tam spotkania, podczas których omawiamy różne zagadnienia związane z pisarstwem. W Twoim tekście zauważyłem brak wielu przecinków. Zbyt długie zdania wielokrotnie złożone, które spokojnie można było rozbić na mniejsze i lepiej by się to czytało. Podstawą, o której należy pamiętać to;

 

– zaczynanie dialogów od półpauz (atl+0150, na klawiaturze numerycznej). W niektórych książkach zaczynają się od pauz, ale moim zdaniem półpauza lepiej się prezentuje. Jednak nigdy nie jest to dywiz, której używasz "-". Pamiętaj również o wcięciu w tekście, gdy rozpoczynasz dialog lub nowych akapit. Wcięcie wykonujesz klawiszem TAB.

– tekst należy wyjustować, tak, żeby wizualnie był bardziej przejrzysty. To są niewielkie kroki, ale podjęte, dają duże efekty.

– Możesz pisać czcionką Arial, albo Romanem (Times New Roman). Dla Romana polecam rozmiar 12, odstępy między wierszami niestandardowe 1.4, bez odstępu przed i po akapicie, żeby tekst nie był zbyt rozstrzelony.

 

Przechodząc dalej; zauważyłem, że starasz się bawić rozbudowanymi porównaniami. Dostarczasz miejscami podczas czytania różnych dygresji. To dobrze rokuje. Zaczynasz sobie wyrabiać styl i jesteś rozpisany. To lepsze, niż gdybyś miał być lakoniczny i nie dostarczać prawie żadnych informacji, przez to fabuła leciała by bardzo szybko. Jest to problem wielu początkujących, ale Tobie udało się to obejść. Brawo. Jednak tendencję do przesadzania w drugą stronę również się u Ciebie znajdą. To nic, w końcu się wypoziomujesz i odnajdziesz złoty środek. Moją radą na teraz jest; po prostu pisz dalej i znajdź sobie korektora. Zastosuj te techniczne wskazówki, a już będzie o niebo lepiej. A co będzie dalej? To z czasem się okażę... W każdym razie zachęcam Cię do dalszego pisania, bo naprawdę warto. Mam nadzieję, że Ci się uda. Powodzenia! (dałbym Ci plusika w temacie, ale już wykorzystałem dzienny limit xd. Może jutro Ci dam, jak nie zapomnę). :crazy:

 

Pozdrawiam!

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Przeczytane

 

Mam tu do czynienia z fenomenem, który występuje niezmiernie rzadko - pomimo bardzo słabej formy świetnie bawiłem się podczas lektury.

 

Beware the spoilers!

 

Opowiadanie jest lekkie, króciutkie i przyjemne - tak mogę je najszybciej scharakteryzować. Nieczęsto trafiam na tekst, gdzie co kilka zdań parskałbym serdecznym śmiechem, a tutaj tak właśnie było. Zarówno opisy ewentualnych katastrof, jak i zwykłe prowadzenie akcji pozwalały się świetnie bawić podczas lektury. A już końcówka i idea pił tarczowych rozbroiła mnie zupełnie. Jeżeli chodzi o treść to piątka z plusem.

 

Forma natomiast leży i błaga o dobicie. Brak wcięć, poharatana stylistyka, zbity tekst - to wszystko strasznie utrudnia czytanie. Dlatego bezwzględnie zalecam złapanie korektora, który wypaliłby to co złe świętym ogniem. Jeżeli fanfik zostanie wyszlifowany pod względem formy to będzie prawdziwą perełką i z dziką przyjemnością jeszcze do niego wrócę by po raz kolejny serdecznie się śmiać.

 

(Prawie) świetna robota! I żeby to było jasne - czekam na więcej opowiadań.

  • Lubię to! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...