Orsiro

Orsiro łupie, psuje i rujnuje ;)

Recommended Posts

Witajcie chłopcy i dziewczęta, w (najprawdopodobniej) pierwszym temacie w tym dziale :).

Jeśli jakimś cudem, doczołgaliście się tutaj, to pokrótce omówię czego on będzie dotyczyć. Gdy ktoś przypadkiem, zahaczył o mój profil, to na pewno zauważył zakładkę zainteresowania, a szczególnie jej zawartość. Czyli chciałbym tutaj uchylić malutki rąbek tajemnicy, z (mojego) codziennego życia mechanika. Pojawią się tutaj migawki z wszelkich napraw, których dokonałem, a czasem jakiś małych renowacji i inne drobnostki. Jak na razie, będą to te, które przeprowadziłem przy motocyklach, co nie znaczy, że tylko i wyłącznie w nich. Z góry uprzedzam, że będzie tu występować język techniczny, dlatego niektóre z określeń mogą być niezrozumiałe, ale od czego są dzisiaj internety :D.

A teraz najważniejsze, nie będzie to temat z cyklu:

,,Ostatnio deszcz mocniej popadał i przy okazji, nawet porządnie umył mi samochód. Ale jestem z siebie dumny, jakbym mu zrobił blacharkę od podstaw. Wystarczy, że powiem, co to się z nim nie stało. Nie pokaże przy tym, żadnego zdjęcia z jakiejkolwiek pracy, którą w nim niby dokonałem. Ludzie głupi, nawet się nie znają i tak w to uwierzą ;). Hy hy hy. To jest pomysł :D. He he he.''

Nie znajdziecie tutaj, rzeczy tego pokroju. Może jeszcze kogoś tym zainteresuje, zainspiruje? Być może, nakieruję na moją drogę? Kto wie :ppshrug:?

 

Na dobry początek, będzie dość szybka akcja, z czymś co bardzo lubię, czyli elektromechanika :aj5:. Patrząc na ogół zgromadzonych, widzę iż jest tutaj dużo ludzi eksploatujących komputery, dlatego mam małe przeczucie, że może jakaś drobna część, zostanie zrozumiana. No to bez dłuższego przeciągania, oznajmiam, że zaczynamy :).

 

Był sobie ciągnik rolniczy, który dość ciężko odpalał. Winnym był rozrusznik. Po jego rozkręceniu, okazało się, że to wirnik, a dokładnie zabrudzony komutator i wyeksploatowane szczotki:

Spoiler

cf9ff1a796dbe847gen.jpg?t=15548362362dd549eda74270e3gen.jpg?t=1554836403

 

Od razu, zabrałem się za jego wyczyszczenie:

Spoiler

1773933f8b1ff071.jpg

Dla pewności jeszcze go sprawdziłem i było cacy ;).

 

Później kupiło się nowe szczotki, które się przylutowało do przeznaczonych dla nich przewodów, na stojanie.

Spoiler

0d88c7584d88682cgen.jpg

 

48331f131d2af7c3gen.jpg

 

39b0dbfecdddf6begen.jpg

 

Jeszcze się je odizolowało i tutaj, moja robota się skończyła::

Spoiler

03415263eb29cdaegen.jpg

Teraz wyżej wymieniony pojazd, pali ,,od strzała'' ;).

 

Na koniec spytam szczerze. Czy chcielibyście sporadycznie, zobaczyć jakąś z moich prac, w takim wydaniu? Chcecie coś wiedzieć? Śmiało pytajcie. Nie bójcie się też mówić, co sądzicie. Wasze opinie, są dla mnie bardzo ważne, bo po nich stwierdzę, czy jest jakikolwiek sens, aby dodawać kolejne rzeczy, o takowej tematyce.

  • Upvote 4
  • Like 2
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@darkblodpony Miło słyszeć, dzięki :). Może wkrótce, będę miał jakąś akcję, to już czas pokaże. Albo sięgnę, do tych dawniejszych, no a ich kilka było ;).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że się temat jakoś spodobał, a wręcz został pozytywnie odebrany ;). Tylko się cieszyć. No a ja, ostatnio usunąłem sakramenckie niedomaganie, w jednym z moich jednośladów:

Spoiler

Wymieniłem żarówkę, w przedniej lampie :MJTQO:.

f156766afaece435.jpg

Co prawda wygląda na spaloną, ale żeby było śmieszniej, to jeszcze świeciła, ale przerywała na długich, co już takie fajne nie było. Patrząc na to od innej strony, mogę powiedzieć, że jest ona typowo gangsterska :cool:. Dlaczego spytacie? Od dawna panuje moda, na czarne samochody z: przyciemnianymi szybami, lampami, jak na załączonym obrazku poniżej:

Spoiler

jYMml.jpg

Wygląda groźnie, nieprawdaż :pinkie2:? No a w moim przypadku, wystarczy włożyć taką żarówkę i już robi robotę ;). ,,Cała szosa teraz moja i nikt nie przytrzyma się''.

 

 

Poza tym, z tych mniej ważniejszych spraw, to zająłem się pewnym elektronarzędziem, które wykorzystałem do pracy, w pierwszym poście. Najpierw wyglądało ono tak:

Spoiler

65f9601360ed216cgen.jpgb3f1298a75ffd476gen.jpg

Szkoda gadać, jeszcze przewód w jednym miejscu przetarty :dry:, ale wykonało swoje zadanie, z czego się bardzo cieszę :).

 

Później w ręce, wpadł mi płaski śrubokręt i już dalej się działo co chciało:

Spoiler

c3ba95e4ceef7955gen.jpg

ea881e09f06dd53egen.jpg

40d6d7677b0296a9gen.jpg

82d86540e93405c8gen.jpg

 

 

Wszystko takie czarne, przegrzane. No cóż, czas najwyższy, by wziąć się do roboty i uwolnić, skrywające się tam kolorki ;):

Spoiler

95af66e8b8960309gen.jpg

a8883737af4bafcfgen.jpg

b3ad8c226f68541dgen.jpg

7d7e5458978d077cgen.jpg

8d161addb0f67ab5gen.jpg

 

 

Później, kupiło przewód i dorobiło odgiętkę:

Spoiler

5a8a00470ce47402gen.jpg79b6b4a1e4d4ddb9gen.jpg

 

 

No nic, składamy :aj5::

Spoiler

b0ec7fa8484f64d3gen.jpg

Gdy się użyło oryginalnych zacisków i się je dodatkowo oblutowało, to od razu sprawdziłem, jak się szybko grzeje :v6Jdq:.

 

11a3b3cb7973c2d4gen.jpg

aeb10dfe162b57bcgen.jpg

Widać, że się fest nagrzewa, aż się kolor grotu zmienił :aj5:.

Tak sobie to stygło, a ja w między czasie, zabrałem się za zarobienie, dodatkowej masy.

5caac2a361f47ae8gen.jpg

Późnej, całość się skręciło.

 

No i tak się ostatecznie prezentuje :v6Jdq::

Spoiler

24281a6eee83ff8agen.jpg

Mam nadzieję, że długo posłuży, a w ostateczności nawet i mnie przeżyje :).

 

Na koniec spytam, tak dla odmiany, czy wiecie co to jest? Podpowiem, że do dziś, jest to w powszechnym użytku :aj5:.

Edited by Orsiro
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mam bladego pojęcia, co to dokładnie jest :-D Zgadując to powiedziałbym, że służy do rozgrzewania jakiegoś metalu, lub czegoś w postaci lutownicy.  

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

jest to lutownica, mam podobną tylko w wersji prostej.

Spoiler

moja jest taka sama jak na obrazku poniżej

image;s=644x461

Strasznie toporna i dziś jak dla mnie zupełnie do niczego się nie nadająca (SMD 1206 czy jakiegoś scalaka w obudowie np SO-8 nie polutujesz, a już na pewno przegrzejesz)... może oprócz lutowania bardzo grubych kabli

Edited by Chip
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@darkblodpony Dobrze myślisz ;). Tak to lutownica.

 

@Chip Dobrze :).

1 godzinę temu, Chip napisał:

Strasznie toporna i dziś jak dla mnie zupełnie do niczego się nie nadająca (SMD 1206 czy jakiegoś scalaka w obudowie np SO-8 nie polutujesz, a już na pewno przegrzejesz)... może oprócz lutowania bardzo grubych kabli

Ona jest praktycznie nie zniszczalna. Wiadomo, że do takiej drobnicy, to w ogóle się nie nada. Z tym się zgodzę. Jeszcze do tego wszystkiego, dorzucić trzęsące się ręce... Więcej się nabroi, jak zrobi. Ja swoją będę wykorzystywał, przy ciężkich pracach, typu robienie instalacji elektrycznej od zera. Ja konektorów w miejscu na miedź, nie zaciskam, tylko zalewam cyną. Kiedyś można było robić bez niej, bo wtedy, miedź nie była przetapiana milion razy. Dzisiaj jak się zostawi odizolowaną, to już po tygodniu jest zielona. Jak robiłem ten rozrusznik, to sprawdziła się tam idealnie. Jeśli mogę spytać, to ile watów ma ta Twoja? Moja ma 200 W.

Edited by Orsiro
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Orsiro napisał:

Jeśli mogę spytać, to ile watów ma ta Twoja? Moja ma 200 W.

Tak mi się wydaje że może mieć te 200-500W, ale naprawdę nie pamiętam - musiałbym pojechać do dziadków i sprawdzić. Kiedyś będąc jeszcze w technikum miałem okazję naprawiać komuś jakiś wielgachny stareńki prostownik selenowy (przykład poniżej)

Spoiler

Selen_10.jpg

i właśnie tak z topornej lutownicy znalazłem użytek.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now