Skocz do zawartości

Zachowanie Maud Pie


Rapony

Recommended Posts

Hej, czy wy też zwróciliście uwagę na to, że Maud dziwnie się zachowuje? Fani różnie to sobie tłumaczą. Niektórzy twierdzą, że Maud po prostu taka jest. Inni myślą, że jest pesymistką. Co tak naprawdę Maud Pie w sobie kryje?

 

Ja uważam, że Maud cierpi na chorobę zwaną Zespołem Aspergera. Jest to słabe stadium autyzmu. Nie cierpi na nią tylko Maud, lecz także jej chłopak, Mudbriar. Objawami są między innymi: zainteresowanie tylko jedną rzeczą (Maud kamieniami a Mudbriar patykami), monotonny głos, ograniczona mimika i wyraźną ospałość.

 

A wy, co myślicie o zachowaniu Maud? Którą teorię preferujecie?

  • Haha 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za brednie :rainderp: 

Cytat

Objawami są między innymi: zainteresowanie tylko jedną rzeczą... 

To normalne w tym serialu

 

Cytat

 monotonny głos, ograniczona mimika i wyraźną ospałość.

Ona po prostu taka jest. Twórcy potrzebowali takiej postaci. Nie doszukujmy się tu cholera wie czego. To tylko bajka dla maleńkich dziewczynek:rd:

  • +1 1
  • Nie lubię 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Triste Cordis napisał:

To tylko bajka dla maleńkich dziewczynek

To nie znaczy, że nie można dyskutować o poszczególnych rzeczach. Bardzo nie lubię tego argumentu, bo uśmierca wszelkie dyskusje i próbowanie w zagłębienie się w postacie.

Szczególnie, że tutaj akurat Maud jest bardzo nacechowana i skupiona na takich rzeczach, że bardzo możliwe, że o to chodziło twórcom serialu. 

 

Autyzm to akurat bardzo trudny temat, ale też i niezwykle ważny, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy jaki to ciężki przypadek jest. Tak naprawdę często niezbyt przyjemny, jeśli musimy się taką osobą opiekować. Oczywiście w serialu pokazali raczej pozytywną i zabawną stronę tego problemu, co jest istotne.

  • +1 1
  • Mistrzostwo 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pragnę tylko zwrócić uwagę na to, że Asperger nie jest chorobą, ale zaburzeniem. Nie jest to też stadium (jakiś wyodrębniony, określony "poziom" procesu np. choroby) autyzmu, tylko zaburzenie mieszczące się w spektrum autyzmu. "Stadium autyzmu" sugeruje jakoby było to coś pogarszającego się np. zaczynamy od aspergera, a potem przeradza się to w autyzm, trochę w stylu stadium raka - od ledwo wyczuwalnego guzka, aż do śmiertelnego nowotworu. Tak jednak z aspergerem nie jest.

 

I szczerze, ja bym chyba bardziej poszła w stronę "to tylko kreskówka dla dzieci". Takich postaci - cichych, spokojnych, małomównych - było wiele w różnego rodzaju animacjach np. Yuki Nagato z Suzumiya Haruhi no Yuuutsu, i myślę że to po prostu pewien archetyp, czy poważny/neutralny, czy bardziej komediowy, ale jednak archetyp który miał być pewnym przeciwstawieniem dla charakteru Pinkie Pie. Nie oznacza to że nie można się doszukiwać tego czy tamtego, ale jednak, przynajmniej dla mnie, to trochę będzie szukanie na siłę w typowo komicznych, przerysowanych cechach.

  • +1 3
  • wtf 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo Maud pasuje do spektrum autyzmu i bardzo możliwe, że była wzorowana na osobach z zespołem Aspergera, choć imo... robi tu raczej słabą robotę jeśli chodzi o przedstawienie ZA. Szczególnie Boulder jako zwierzak i jego patykowy odpowiednik u Mudbriara - to już wygląda jakby byli, że tak to brzydko i niepoprawnie określę upośledzeni, a nie po prostu dziwni. Ale tak, dziwna mimika twarzy, pozorny chłód emocjonalny, wielka pasja i ogromna wiedza w obrębie tej dziedziny oraz wkurzający sposób mówienia - to pasuje do charakterystyki osoby ze spektrum.

 

Poza tym to, co Socks (matko, nie wierzę, że się z nią zgadzam :rainderp:):

1. Zespół Aspergera to nie choroba, tylko zaburzenie ze spektrum autyzmu.

2. Na to się nie cierpi. Najczęściej cierpią na to neurotypowi rodzice, bo ich dziecko jest inne niż rówieśnicy. Szczególnie, kiedy ktoś dzieciaka zdiagnozuje, co często przynosi mu szkodę i stygmatyzację w społeczeństwie, które nie wie co to jest. Ewentualnie dziecko cierpi, bo rówieśnicy go nie lubią, co jest częste, bo dzieci wbrew pozorom nie lubią inności i mają silne pierwotne mechanizmy stadne, co w połączeniu z dopiero kształtującą się empatią... Cóż, aspie są inni, więc są idealnymi ofiarami.

3. ZA nie powoduje obniżenia inteligencji w porównaniu do osób neurotypowych. Tacy ludzie zazwyczaj są brani za ekscentryków. Zazwyczaj też są pasjonatami w swoich dziedzinach.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maud Pie faktycznie zachowuje ię jak by miała zespół aspagera ale to ją wyróżnia wśród innych kucyków  a na dodatek w przeciwieństwie do swojej ulubionej siostry jest ona spokojna co może sprawiać idealne połączenie dwóch różnych chrakterów przez co to trochę może być dla kogoś zabawne.

  • +1 1
  • Haha 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...