Skocz do zawartości

Tłumaczenie – Fall From Grace (Jak popadłem w niełaskę) [PL] [Oneshot] [Slice of Life] [Tragedy] [18+]


Recommended Posts

Fall From Grace jest naprawdę ciekawym tworem. Fanfik ten nigdy nie został dokończony i niemal na pewno już nigdy nie zostanie dokończony, lecz nie przeszkodziło mu to w wywarciu znacznego wpływu na resztę twórczości AuroryDawn. To właśnie tam pojawia się po raz pierwszy Cloud Cover, którą znamy dobrze z Pegasus Device, gdzie opowiedziany jest najmroczniejszy – i jak się okazuje później, także najbardziej przełomowy – moment jej historii, jak również z jego niedawnej kontynuacji Pegasus Device: Reckoning, gdzie postać Cloud Cover jest niejako połączeniem siebie z PD oraz FFG. Co więcej, niemała część zarysu fabularnego tego ostatniego została bezpośrednio zainspirowana właśnie tym nigdy niezapisanym ciągiem dalszym akcji Fall From Grace.

 

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał tego krótkiego, lecz świetnie zapowiadającego się fika, serdecznie zapraszam do oficjalnego tłumaczenia pod linkiem poniżej. Ostrzegam, że po przeczytaniu trudno nie pomyśleć "niech to Celestia, szkoda, że niedokończony!"

 

Uwaga! Fanfik przeznaczony dla czytelników pełnoletnich! (sceny nacechowane seksualnie, sprośne żarty, niewybredny język)

https://docs.google.com/document/d/1qiCC5sl8P_xZ2MpHBF9EiIzo7eQGGqifzQ3jqqTfTiw/edit?usp=sharing

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Czemu sięgnąłem po tego fanfika? Zapewne dlatego, że jest krótki. W ogóle nie interesowała mnie dalsza twórczość jego autora, który spłodził kontynuację ,,Fabryki tęczy” pt. ”Pegasus Device”. Na samą myśl o czymkolwiek co jest związane z pierwszym z wymienionych utworów, przechodzą mnie ciarki. Zresztą, po przeczytaniu “Jak w popadłem w niełaskę”, którego nie napisana część była inspiracją dla “Pegasus Device”, mam jeszcze jeden powód by nie zagłębiać się w tą serię grimdarków, które są aż za dobrze znane.

 

Po pierwsze fabuła… to raczej strumień myśli opisywany z perspektywy pierwszej osoby. Jak w wielu z najbardziej rozpoznawalnych fanfików wczesnego okresu naszego fandomu nie uświadczymy tutaj rozbudowanej fabuły, która przypomina relację z młodzieżowej zabawy suto zakrapianej alkoholem. W sumie wyklucza to jakąkolwiek szansę na coś posiadającego głębszy zamysł, nieprzewidziane zwroty akcji, stopniowe budowanie napięcia itd. O tym, że można mieć takie rzeczy na mniejszej ilości stron świadczy choćby twórczość Malvagio. Może też byłoby tak i tym razem, trzeba tylko mieć chęć by zakończyć rozpoczętą pracę.

 

Dlatego próżno tutaj szukać szczegółowo opisanej drogi upadku, można jednak się domyślać jego przyczyn. Bohaterowie, w szczególności główny, to rządni sławy erotomani na wstępnym etapie choroby alkoholowej. W każdym razie odniosłem takie wrażenie. Zresztą klacze są łatwe, same się proszą o molestowanie seksualne albo o gwałt. Atmosfera oddawania się innym za drobne przysługi lub nawet bez nich jest tutaj tak samo gęsta jak wyziewy alkoholowe opuszczające pyszczki bohaterów.

 

Język tłumaczenia to ciekawa sprawa. Jest on potoczysty, wulgarny lecz nie swojski. Wszak bohater nie mówi o zadach lecz o plotach, co w kontekście świata kucyków jest w ogóle bez sensu. Poza tym lubi też opowiadać o sobie reportażystom (jest takie słowo ale wnioskuję, że tłumacz jednak nie wiedział jakie ma znaczenie)… opowiadać oczywiście o tym jaki to on jest zajefajny i w ogóle.

 

Ale w tym fanfiku nie ma nic fajnego. Jest siermiężnie, bełkotliwie a bez polskich przekleństw nieswojo. Wiem, że gdyby ten przesiąknięty seksem i alkoholem tok myśli (z perspektywy pierwszej osoby) trwał dłużej rzuciłbym ten fanfik po maksymalnie 50 stronach. Dlatego nie polecam nawet jeśli cenicie sobie “kultowe” fanfikowe wypociny zza Atlantyku. 

Edytowano przez Obsede
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...