Skocz do zawartości

Akcja rezurekcja - MLF Polska Wiki odbudowa.


McKeyPL

Recommended Posts

Jak pewnie wiele osób już wie (albo nie) fandomowa wikipedia mieszcząca się pod adresem https://my-little-fandom-polska.fandom.com/ została skasowana w sierpniu 2020 roku. Był to wielki cios dla całego polskiego fandomu. Czysto przypadkowo i w zasadzie z wielkimi ilościami szczęścia miałem kopię zapasową w formacie xml Wikipedi. Za namową naszego wielkiego celebryty @SPIDIvonMARDER postanowiłem zrobić coś, co powinno być zrobione zaraz po usunięciu. Mianowicie odbudowałem całą wikipedie pod nowym adresem podanym poniżej. Niestety, jako że kopia nie zawierała innych danych niż tekst wszelkie obrazki są niedostępne. I tu pojawia się rzecz, o którą proszę. Mianowicie każdy, który wie, że miał stronę bądź coś kiedyś robił na niej i ma gdzieś zapisane te obrazki, zdjęcia, ikony i wszelkie inne "media" prosiłbym o uzupełnienie. Dodatkowo zachęcam każdego o dodawanie nowych treści. 

 

 

 

https://mylittlefandompolska.miraheze.org/wiki/My_Little_Fandom_Polska_Wiki

 

 

Aktualnie strona główna wygląda tak jak wygląda. Nie ma najważniejszego, czyli odnośników do poszczególnych kategorii przez brak obrazków. Jeśli ktoś czystym przypadkiem ma screenshota głównej strony prosiłbym o umieszczenie. Pozwoli to na odnalezienie wszelakich potrzebnych obrazów celem odtworzenia strony głównej. 



@EDIT

Aktualnie wikipedia ponownie została zamknięta. Nawet wiem przez kogo ale nie będę podawał jego nicku jeszcze. Powód jest niżej .

 

image.thumb.png.7217b0e7a6414d3b9965c88ece6e8f4f.png

 

Jako że wiem że wiele tych informacji było tam wpisywanych była przez ich samych to też tak im odpisałem. Wiem też że osoba która zgłosiła prawdopodobnie ponownie wikipedie czuje się niedoceniana a ma status Community Councill oraz jest administratorem innej wikipedi. Jeśli dalej będą mieli problem o te dane będę walczyć aby uruchomić ją w innym miejscu. Ostatecznie będzie postawiona całkowicie osobna i już nie taka ładna wikipedia na silniku MediaWiki której nie będzie można skasować sobie z powodu bulu dupy bez powodu

Edytowano przez McKeyPL
Zmiana URL
  • +1 3
  • Lubię to! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję, że ktoś mnie tu wywołuje do odpowiedzi. Osobą, którą opisuje McKeyPL, jestem ja. Tak konkretniej to poinformowałem pracowników Fandomu, że ta wiki została otwarta ponownie, licząc jednak na mniej drastyczne rozwiązanie sprawy. Pozwolę sobie przedstawić moją wersję historii od początku.

 

O istnieniu wspomnianej wiki po raz pierwszy dowiedziałem się już po jej zamknięciu, z artykułu na FGE. Jako osoba mająca nieco głębsze doświadczenie z portalem Fandom, postanowiłem zapytać o powód.

 

 unknown.png

 

Istniała jeszcze wówczas na odtworzenie wiki razem z obrazkami (przez 30 dni zamknięte wiki są przechowywane na wypadek, gdyby trzeba było je przywrócić), tylko był mały problem: nie wiedziałem, komu dokładnie przekazać informację. Specjalnie na przełomie sierpnia i września wchodziłem na to forum, by sprawdzić, czy ktoś nie postował o tym (co poniekąd sprawiło, że napisałem też wtedy kilka postów w innych tematach), ale niestety niczego nie znalazłem. Informację przekazałem na discordowym serwerze FGE, licząc, że ktoś dalej przekaże wieści osobie, która wcześniej kontaktowała się w tej sprawie. Niestety nie wspomniałem o tym (o przekazaniu wieści) wprost (a właściwie wcale), licząc na "domyślność" albo że przynajmniej trafi to do niedzielnych. Dodatkowo jeden z moich znajomych niepowiązany z FGE zobowiązał się do przekazania informacji na serwer ET, gdzie również był podobno poruszany ten temat. Krótko mówiąc, nie zgadaliśmy się. Trochę się też dziwię, dlaczego nikt w tej sprawie już wtedy nie pisał od razu do Fandomu, albo przynajmniej do mnie.

 

Mija kilka miesięcy, wygląda na to, że wszyscy zdążyli o wszystkim zapomnieć, aż dziś na Discordzie pada ogłoszenie w sprawie ponownego otwarcia. Natychmiast skontaktowałem się z osobą odpowiedzialną, by wreszcie przekazać wieści na temat powodu poprzedniego zamknięcia oraz zaoferować bardziej aktualny zrzut bazy danych (który sobie zachowałem właśnie na taką okoliczność). Potem napisałem do Fandomu, aby w końcu można było uregulować sprawę informacji osobowych z nową ekipą. Niestety pan Yury zdecydował o natychmiastowym usunięciu wiki. Po dalszych rozmowach z McKeyem podałem mu link do kontaktu z Fandomem. Później widziałem, jak na serwerze discordowym Fandomu/Gamepedii (który McKey już znalazł bez mojej pomocy) umawia się z jednym z helperów na rozmowę prywatną. Co się stało dalej, nie wiem (oprócz tego, że wiki póki co nadal jest usunięta).

 

Nie życzę temu projektowi źle, ale lepiej jak najwcześniej wyjaśnić całą sytuację, żeby wiedzieć, na czym stoimy, niż przez wiele dni rozwijać wiki, żeby znowu została usunięta. Ucieczką poza farmę Fandom.com pozbędzecie się dwóch problemów: pracowników Fandomu, którzy postanowili usunąć wiki oraz mnie (bo nie mając tam konta, nie będę odczuwał potrzeby, żeby informować władze serwera o sytuacji). Nadal pozostanie problem tajemniczej osoby, która złożyła skargę na publikowanie informacji o niej, która dowiedziawszy się o całym przedsięwzięciu, mogłaby poskarżyć się władzom nowego serwera, a może nawet powołać się na RODO.

  • Nie lubię 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Midday Shine napisał:

Eee... można jakiś przykład? Nie umiem sobie tego zwizualizować.

image.thumb.png.c48833117474635050d9a97cffd05343.png

Jako tako tak wygląda dla przykładu strona (bez obrazków niestety) Bronies Poznań. 


 

Cytat

licząc jednak na mniej drastyczne rozwiązanie sprawy.

Jak widzisz znowu spadła. Oczywiście bez żadnych informacji. Jako tako support polski był sensowny. Support oficjalny już nie :V 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Lemur napisał:

Lemur, taktyczny obserwator wątku

Tak na przyszłość: w górnym, prawym rogu tematu masz opcję obserwuj. Proszę z niej korzystać, bo forum to nie facebook i pisząc tu posty, powiadomień nie dostaniesz.

 

2 godziny temu, Vengir napisał:

Dodatkowo jeden z moich znajomych niepowiązany z FGE zobowiązał się do przekazania informacji na serwer ET, gdzie również był podobno poruszany ten temat.

 

Eeeeee, co? Aż sprawdziłam konfę i owszem, info pojawiło się u nas na offtopach. Ale nie wiem, czy "o wiki, spadło z rowerka" można nazwać poruszeniem tematu. Szczególnie, że ta inicjatywa dogorywała od lat przed upadkiem, niestety. A czasy świetności przeżywała raczej u zarania polskiego fandomu niż później. Jako redakcja, nie wiedzieliśmy, że mamy coś z tym zrobić, ani do kogo pisać. Nie prowadzimy też newsów ze świata, ze względu na nasz cykl wydawniczy (artykuły są napisane parę tygodni przed publikacją numerów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę... forum niestety nie jest już centrum fandomowej komunikacji i stąd to info mogło gdzieś zniknąć :) Nasz fandom od zawsze miał problemy z komunikacją i raczej opierał się na pojedynczych osobach, które lubiły postować na danej platformie, a wtedy o tym newsie dowiadywali się użytkownicy owej platformy. Nierzadko mało aktywni gdzie indziej. Zatem to faktycznie fatalnie się nie dogadaliśmy w fandomie :crazytwi: Szczególnie, że admini, np. Skradacz, wiedzieli (chyba) o zamknięciu. 

 

Dlatego cieszę się, że teraz nawiązaliśmy kontakt z Tobą, @Vengir Bardziej aktualna baza na pewno się przyda. Pewną część obrazków ja posiadam... jako że ich sporo tam naspamiłem.

 

Równocześnie strasznie zwalona ta administracja fandom wiki, skoro twierdzą, że "nie było aktywnych adminów". Szkoda, że nie spróbowali się z jakimś skontaktować, gdyż aktywni edytorzy byli. Np. ja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SPIDIvonMARDER napisał:

Bardziej aktualna baza na pewno się przyda

On ma identyczną baze co ja.

2 minuty temu, SPIDIvonMARDER napisał:

stąd to info mogło gdzieś zniknąć

O ile było gdzieś napisane wprost. A z tego co wiem to nie było...

 

Jest opcja że na dniach uda mi się zorganizować alternatywny hosting który nie będzie miał problemów z tym że jakiś ziomek chce być fajniejszy i zgłasza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jam mówiłem. Pan Yuri Gagarin kazał nam się bujać. To się bujamy na nowym hostingu który stwierdził że bardzo chętnie będzie hostować taką wikipedie. Link do wiki w temacie zaktualizowany. Daje jeszcze raz tutaj. https://mylittlefandompolska.miraheze.org/wiki/My_Little_Fandom_Polska_Wiki 

Niestety nie obyło się bez problemów. Mianowicie gdzieś po drodze przy łączeniu lub przy imporcie zmian był problem z kodowaniem i niektóre strony mają dziwne znaki zamiast polskich znaków. Najczęściej wystarczy wtedy cofnąć zmiany o 2-3 wersjedo wersji przed eksportem/importem i problem jest rozwiązany. Licznik wskazuje na brak około 300 plików. Dodatkowo przydało by się część artykułów zaktualizować. Tak więc wszyscy zainteresowani projektem zapraszam do rozpisywania się. 

 

Wszelkie błędy/krzaki/errory wrzucajcie albo tutaj albo na PW do mnie gdzieś. Postaram się ogarnąć sam lub z pomocą sysopsów miraheze którzy bardzo chętnie pomagają we wszelakich sprawach związanych z mediawiki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...