Skocz do zawartości

NIE UMARŁAM [SSB/BSS][EQG/MLP][Spin-off(FRI)][Oneshot]18+


Recommended Posts

Dzisiaj dość niespodziewanie napisałem/udało mi się napisać wiersz.

 

Ten zaś tekst jest najprawdziejszym  planem ramowym wiersza opisującego znaną wam osobistość i opowiada o:

Spoiler

 *  O  dziewczynie/chłopaku, któr(y)a jest szanowany/szanowana, oraz lubiana przez uczniów, nauczycieli, dyrekcji. Jest też przyjacielska/przyjacielski, stąd też ma duże grono znajomych. Jest wychwalana/ wychwalany przez wszystkich. Miło przy nim/ przy niej spełnia się czas. Wszyscy o nim/niej mówią w superlatywach. Jest duszą towarzystwa można powiedzieć.  On\ona z tych powodów jest bardzo pozytywnie nastawiona do życia, i ma świetlaną przyszłość przed sobą. :)

https://docs.google.com/document/d/1wZWLPkUQdZr4OKD0XJGfM8SBI4rIW9nGLYkJXZIZ3Jg/edit?usp=sharing

 

To napisałem w ramach takiego rozluźnienia urodzinowego, podobnie jak wiersz. Z początku planowałem aby w swoje urodziny umieścić inny tekst, ale na pewno bym nie zdążył. Sam wiersz nie zawiera przekleństw, ale jego treść może być niezrozumiała dla młodszych, Ma też słowa, które w użyciu takiej składni mogą być nieodpowiednie dla młodszych. stąd też dałem 18 +

 

* Niepotrzebnie skreślić, ale można też dodać.

 

Edytowano przez Król Etirenus
  • +1 1
  • Nie lubię 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, więc pora na komentarz. 

Zacznę jednak od rzeczy być moze prozaicznej. Czy wiesz, co sprawia, ze potencjalny czytelnik sięga po jakiś fanfik znajdujący się na długiej liście fanfików na tym forum? Tytuł, tagi i autor. Najczęściej w tej kolejności, choć czasami sam zaczynam od autora. Tak czy inaczej, potencjalny czytelnik spogląda na tytuł, który może go skusić, albo i nie, a potem spogląda na tagi, by bez otwierania podstrony wiedzieć z czym ma do czynienia. Czy to romans? A może komedia? Czy fanfik jest skończony, czy też nie? A może to Oneshot? Słowem, za tytułem powinno znaleźć się kilka tagów, które każdy czytelnik zrozumie i których wymaga regulamin. A tu ich niestety nie ma. Zaś te tagi co są, są niezrozumiałe dla potencjalnego czytelnika z zewnątrz. Co nie znaczy, że neguję tagi autorskie. Po prostu one powinny być tylko dodatkiem, a nie główną informacją. 

 

Dobra, ale przejdźmy do tekstu, który NIE jest planem ramowym wiersza (To w spoilerze, w poście otwierającym wątek to też nie jest plan ramowy). Cóż, ten tekst jest dziwny. Wizualnie wygląda to jak wiersz, choć jak się wczytam, to widzę tylko jeden rym na cały tekst i to taki, który można poddać dyskusji. Wiem wprawdzie, że istnieją wiersze, które nie posiadają rymów, ale chyba nawet one mają jakiś rytm, albo chociaż w miarę podobną długość wersów. Tu zaś to wygląda jakby każda linijka miała taką długość jaka się napisała i wygląda przy tym ,,poetycko". To wygląda mówiąc szczerze źle i bardzo ciężko się to czyta. Niby człowiek rozumie, co autor miał na myśli, ale dalej odbiór treści jest męczący i wymaga domyślania się co nieco. 

Kolejnym problemem jest fakt, że tekst nie ma spójności. Po prostu miejscami treść jednej zwrotki nie łączy się, moim zdaniem, z treścią następnej. Zupełnie jakby stanowiły zwykły zlepek pomysłów, albo niedokończoną układankę, w której czegoś brakuje. 

Na sam koniec jeszcze powiem dwa słowa o błędach. Tych wprawdzie wiele nie ma, ale kiedy już są, to od razu potężne:

Cytat

Nie umarłam, chodź często leżę w łóżku.

Chodź mówimy do kogoś, jesli na przykład chcemy by ktoś poszedł gdzieś z nami. Tobie zapewne chodziło o choć, czyli chociaż. 

Cytat

 ...będzie doszczętnie zniszczona, lub odesłana w niecoś na wieczność.

Raczej nicość. Chyba, ze chciałeś ją odesłać w coś niecoś, czy coś ;)

Poza tym, większość przecinków przed i jest zbędnych. Aczkolwiek i tak mam wrażenie, że jest lepiej niż w poprzednim tekście twego autorstwa, który miałem okazję czytać

 

Podsumowując, ten tekst jest źle otagowany (gdybym wiedział, ze to wiersz, to pewnie bym tu nie wszedł) a do tego nie jest najlepszy. Zarówno w formie jak i w treści Szanuję, że spróbowałeś trudnej, moim zdaniem, poezji, ale proponuję jednak wrócić do pisania nieco dłuższych tekstów prozą. Bo niestety odnoszę wrażenie, że część niedoróbek tego dzieła wynika z braków w podstawach. A te najlepiej się uzupełnia pisaniem mniej ,,poetyckich" tekstów oraz dużą ilością czytania i analizowania czytanego tekstu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sun napisał:

NIE jest planem ramowym wiersza (To w spoilerze, w poście otwierającym wątek to też nie jest plan ramowy)

 

To trochę napisałem tak dla żartu.

 

Co do tagowania wybrałem te podstawowe. Miałem problem z tagiem Oneshot głównie dlatego, że jego zapis jest wąski (nie obejmuje wszystkich krótkich tekstów (precyzuje jakby jeden tryb krótkiego tekstu). Mimo tego go dałem, chodź uważam że powinni zmodyfikować treść w ten sposób:

 

Tagiem [Oneshot] proszę oznaczać opowiadania które stanowią całość, lub też są w formie wiersza, albo innego typu krótkiego tekstu.

 

Kursywą zaznaczyłem  to, co by można było dodać, gdyż obecny zapis moim zdaniem jest niekompletny. (ma małą kompetencję).

 

Co do dziwnego tagu stosuję go do systematyki i w celu hierarchii. i oraz dlatego, że nie jestem pewien czy go rozwinę (chcę ukryć tytuł z tego też powodu). 

 

Jeżeli chodzi o  autorstwo, Ja tylko piszę (czasami trochę spontanicznie), a czy jestem autorem. Nie uważam się za niego.

Edytowano przez Król Etirenus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... 

 

Dobra, po kolei. 

 

Ten żart nie jest ani śmieszny, ani zrozumiały.  Zapewne gdybyś nie powiedział, że chciałeś ,,popełnić żart" nit by go tam nie zauważył. Większość by raczej uznała, że nie masz zielonego pojęcia czym jest plan ramowy. 

 

Co do tagów, to dla mnie Oneshot zawsze oznaczał tekst składający się z jednego rozdziału, który jest zamkniętą historią. Niezależnie czy wierszem, czy prozą, ani czy ma pół strony, czy pięćdziesiąt. Fakt, wiersz niekoniecznie jest opowiadaniem, ale jak najbardziej można było użyć tagu Onesthot. A najlepiej by było dodać do tego, ze jest to Wiersz, Poezja Poetry, czy coś w tym stylu.

A skoro o własnych tagach mowa, to jeśli dodajesz jakieś tagi własne, zastanów się, czy są one zrozumiałe dla potencjalnego czytelnika, albo czy można je sobie bardzo prosto rozszyfrować. Ja na przykład w jednym ze swych fików stosuję trzy tagi ,,autorskie", ale każdy z nich jest (mam nadzieję) zrozumiały dla dowolnego czytelnika, który odwiedza to forum. A nawet jesli by nie był, wystarczy każdy z nich wrzucić w google i od razu wyskakuje dość informacji by go zrozumieć. 

Spoiler

Są to: anthro, steampunk i western

Z kolei po wrzuceniu twoich, których z marszy rozszyfrować nie potrafiłem, dostawałem następujące wyniki:

SBB/BSS: Konto na linkedinie, konto na facebooku, zdjęcie z artykułu naukowego z Researchgate (chyba chodzi o nazwy sekwencji protein użytych w badaniu)

FRI: PIĄTEK, odświeżacz powietrza

I żeby nie było, nie mam nic przeciwko dodawaniu tagów autorskich, które nie są oczywiste dla postronnych. Naprzykłąd takich, które mówią, że to fik rozgrywający się w uniwersum konkretnego innego fika (dajmy na to PS, żeby zaznaczyć, że to fanfik w uniwersum Past Sins). Jednak w takim wypadku warto, moim zdaniem, w poście otwierajacym umieścić wyjaśnienie, co autor miał na myśli. Bo jak mniemam, tu nie chodziło ci ani o odświeżacz powietrza, ani o proteiny.

 

Idąc dalej z tym co napisałeś, to mamy taki mały drobiazg. Na twojej sugestii co do zmiany regulaminu nie ma kursywy. Kursywa wygląda tak jak tu. Ty zaś użyłeś podkreślenia. Takiego jak to. Niby detal, ale mimo wszystko ważny. 

 

I na koniec, jesteś autorem. To, że piszesz niewiele, spontanicznie i masz mały feedback tego nie zmienia. 

Cytat

Z wikipedii:

Autor, twórca (łac. auctor - sprawca, twórca) – osoba, która tworzyła lub współtworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego).

Owszem, możesz się nie uważać za autora, ale niestety się kwalifikujesz na autora. 

 

Cóż, dalej życzę powodzenia w pisaniu, bo może następny tekst wyjdzie ci lepiej

Edytowano przez Sun
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że tagi mogą być nie jasne, ale jeden już chyba wyjaśniłem przy innym tekście. Nie mniej jednak powtórzę:

 

1) FRI parametr (skrót) odwołujący się do fabuły (w jakiś sposób), lub posiada ją w rozwiniętej lub szczątkowej formie.

Spoiler

Używam go, ponieważ gatunek tekstu nie pokrywa się z gatunkiem oryginalnego utworu w ramach pól eksplantacji, prawa gatunku, lub istnienie gatunku jest wątpliwe. Spór o właściwość (gatunek) - posłużę się kodeksem postępowania administracyjnego tj:KPA , nie jest sporem o autorstwo dzieła. Polem jego działania jest bowiem zaprzeczenie, lub potwierdzenie istnienia nowego pola eksploatacji (lub procesu twórczego niezbędnego do jego zaistnienia), a nie wykorzystywanie pola eksploatacji, lub procesu przez kogoś niezależnie od fandomu (z uwagi na uniwersalny charakter).  

Nie musicie odnosić się zatem do spojlera. To jest taka ciekawostka dla filologii szeroko pojętej.

 

2) SBB/BBS -  Jak już mówiłem. Nie musicie go znać. Służy mi bardziej do hierarchizowania tekstu (ustawienie miejsca w szeregu) w sensie gatunkowym bardziej, a nie fandomu (kanonu).

 

3) Co do autorstwa, chodź piszę, to jednak pootrzymuję tezę, że moje autorstwo jest wątpliwe, chyba, że chcesz mnie posądzić o plagiat.

 

Z kursywą się pomyliłem. Byłem zmęczony. Wczorajszy dzień był pełen wrażeń, ale nic nie piłem (w sensie energetyków).

 

PS. Piszę raport na to, co zawarłem chociażby w spolierze. Jak skończę to powiem. Do tego czasu proszę tego, lub innych tekstów nadesłanych przez zemnie ewentualnie tylko oceniać pod względem gramatycznym interpunkcyjnym, czy pod względem użytej składni. Przy sprzyjających warunkach raport z analizy powstanie szybko. Dziękuję.

 

Edytowano przez Król Etirenus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam!

 

I doprawdy, jak ja mam to skomentować?

 

Zacznijmy od tagów… co one oznaczają tak właściwie? Autor niby coś tłumaczył, ale chyba nie miał pojęcia co piszę. Na przyszłość radzę odstawiać na bok substancje psychoaktywne przed pisaniem. Jednak już na poważnie… Prawdę mówiąc SSB źle mi się kojarzy, a jeśli ma coś mówić TYLKO autorowi, to lepiej, żeby nie było takiego tagu. To samo tyczy się FRI. Może być to jakieś abstrakcyjne pojęcie z filologii (nawet kurczę hiszpańskiej), nie interesuje mnie to jakoś szczególnie, ale znów, jeśli na pierwszy rzut oka ma coś mówić tylko autorowi, to lepiej nie dawać tego tagu. Ilu osobom to coś mówi? Trzem? Jeśli chcesz dotrzeć do potencjalnych czytelników, to jednak raczę chociaż trochę stosować się do ułatwiającej życie standaryzacji tagów. Raz je tłumaczyłeś? Fajnie. Czytelnik nie ma obowiązku przeszukiwać twoich postów w poszukiwaniu ich znaczenia. Pewnie ktoś to zrobi, ale jednak większość nie. Dla ciebie to szybkie kopiuj-wklej, dla czytelnika zrozumienie lub nie, co autor chciał osiągniąć.

 

Jeśli miałbym jakoś określić ten tekst, to jest mu najbliżej do wiersza białego, zachowującego jedynie czterowersowe zwrotki, ale bez rymów i ograniczeń długości poszczególnych linijek.

 

Wierzcie mi, lubię eksperymentalne teksty. Serio. Po stokroć bardziej wole eksperymentalny utwór, który w jakimś stopniu się nie udał, niż setny plus minus udany tekst o przygodach M6 czy innej Celestii. Ale tu ZDECYDOWANIE coś poszło nie tak. To jest bardzo płytki wiersz na każdym swoim poziomie. Jeśli miałbym odnieść go do kogokolwiek, to byłby on o Sunset. Chciał przedstawić coś głębszego, ale utkwił na bardzo prostym, często dosłownym poziomie. No chyba, że w tej dosłowności mam szukać głębszego sensu, ale wtedy zgaduje, że wiersz by mnie czymś zaskoczył.

 

Czy tekst mi się podobał? Czyta się go źle, nic z niego nie wynika a dodatkowo męczę się okropnie próbując wytknąć wszystek tego, co według mnie poszło nie tak. Nie chce autora zniechęcać (był relatywnie niedawno na forum, może przeczyta…), ale na litość bogów mitologii tego świata… no po prostu nie. Mogę teraz tu walić truizmami na lewo, prawo, środek, górę i dół. Żebyś się nie poddawał, żebyś pisał dalej, żebyś próbował. Ale to wszystko bzdury, nic nie dają kolejne próby, jeśli nie ma się komentarzy i opinii kogoś innego. Powiem więc coś innego; chcesz pisać wiersze? To zerknij na pięć minut jak wygląda przykładowy wiersz biały. Znajdź sobie ulubionego autora, wiersz czy coś i spróbuj się wczuć w klimat. Osobiście bardzo lubię Zbigniewa Herberta, ale nie każdemu musi pasować ten rodzaj poezji. Na początku radzę doszlifować ci stronę techniczno-wyglądową tekstu, potem brać się za robienie tekstowi głębi. Nawet jeśli chcesz pisać wiersze białe, to i tak radzę ćwiczyć rytm i rymy, bo po prostu wtedy łatwiej piszę się jakikolwiek wiersz. Mojego pierwszego fanfika nie ma na forum (i całe szczęście), ale gdy ogólnie zerkniesz na moją twórczość, to coś wartego uwagi to dopiero „Pewna podróż”, która też ma masę swoich bolączek. Ale dostałem wtedy jakieś komentarze, niestety nie na forum (a przynajmniej nie szybko), od paru osób i wiedziałem, czego nie robić a co ma być plus minus. Wystarczy porównać PP z następnym moim fikiem, chyba „Pony City”, a to już jest ogromna różnica. I w samym eksperymencie i w samej treści. Mam nadzieje, że ty też wyciągniesz jakieś wnioski, drogi autorze. I nie popełnisz tych samych błędów.

 

Ostatecznie tekstu nie jestem w stanie polecić.

 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...