Skocz do zawartości

Arcane (Netflix)


Eter

Recommended Posts

 

Spoiler

arc.png

 

 

Na starcie chciałbym zaznaczyć że trzymam się z daleka od "aktualnych hitów", mam coś takiego że jak widzę film / serial który jest na fali to go nie oglądam (lub dużo później, jak pył już opadnie).

Tutaj poza tym że o mini serialu piszą prawie w każdym zakamarku internetu to na dodatek jest to adaptacja gry komputerowej, a te nie oszukujmy się, są gniotami (poza tym film na podstawie Moby)...

Siedzę na zwolnieniu lekarskim, nudzę się i z braku czegoś ciekawego dałem szansę Arcane nie mając co do tego serialu żadnych, ale to absolutnie żadnych oczekiwań... Cholera, Riot dokonał tego, czego behemot z branży spod znaku zamieci (blizzard) nie dał rady zrobić, a zarazem stworzyli serial który ulokował się w mojej ścisłej czołówce, czapki z głów.

 

Nie chcę wchodzić w szczegóły fabuły ponieważ ta z początku wydaje się być prosta i sztampowa (bogaci kontra biedni) ale rozwija się w bardzo ciekawy sposób i ogląda się to wyśmienicie zatem nie ma co psuć zabawy. Coś co mnie uderzyło to swoista "perfekcja" w każdym aspekcie serialu; od strony graficznej, poprzez przedstawienie świata, bohaterów (również drugoplanowych!) aż po kwestię muzyki / voice actingu. Technika połączenia 3D (postacie) oraz 2D (tła / miejsca) spowodowała wykreowanie świata pełnego detali, naturalnego, wręcz żywego. W samym aspekcie graficznym moją uwagę poza świetnym kadrowaniem scen przykuła niesamowita wręcz ilość mikro ekspresji przedstawionych postaci. W każdej scenie, na twarzy każdej postaci pojawiała się niesamowita ilość uczuć co sprawiało wrażenie że mamy do czynienia z postaciami z krwi i kości. No właśnie - artyzm. Kadry podczas walk, przeplatanie stylów (Ekko vs Jinx :wow:) oraz muzyka pokazały że da się zrobić prawdziwy artystyczny pokaz z animowanego serialu. Design postaci jest w mojej ocenie naprawdę fajny; pomimo czegoś co przypomina steampunk pomieszany z scifi to wszystko wydaje się być takie naturalne, po prostu pasujące do całości świata, naprawdę rzadko zdarza mi się powiedzieć że wszystkie osoby po prostu mi się podobały (nawet wątek romantyczny jest zwyczajnie dobry w przeciwieństwie np do rebootu He-mana...). Będąc przy postaciach nie sposób nie wspomnieć o antagoniście - Silco; antagoniście, ale nie złym człowieku; postaci która wzbudziła moją sympatię pomimo tego że w żadnym wypadku krystalicznie czysty nie był, tak samo jak reszta; mamy tutaj raczej do czynienia z odcieniami szarości. Twórcy po prostu odrobili pracę domową tworząc obsadę. 

Na sam koniec chciałbym wspomnieć chyba o największej sile Arcane - stronie audio. Osoby podkładające głosy zostały dobrane perfekcyjne. Od maniakalnego głosu Jinx (chyba w nim najbardziej się zakochałem), poprzez spokojny ton Silco aż na postaciach drugo planowych kończąc. Wisienką na torcie jest soundtrack w którym znajdziemy spokojne ambienty, znane imagine dragons z swoim "enemy" oraz Stinga, który w finale chyba przyćmił wszystko z "What Could Have Been".

 

A co Wy myślicie?

 

Edytowano przez Eter
  • +1 1
  • Lubię to! 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z dotychczasową regułą ekranizacji gier: to nie powinno się udać. Zwłaszcza jeśli na tapet bierze się grę MOBA. No niby z tyłu głowy miałem myśl, że wbrew pozorom ta gra ma rozbudowany lore, no ale... Serio? Ekranizacja LoLa? To nie wyjdzie!

A jednak wyszło.

 

Zacznę od tego, że w Lolo nigdy nie grałem, a moja jedyna styczność z MOBA to Heroes of the Storm, jak jeszcze Blizzardowi Activision się chciało. Z postaci kojarzyłem raptem Jinx, bo było jej zawsze pełno wszędzie. No i przystępując od oglądania z perspektywy kompletnego żółtodzioba jeśli chodzi o LoL, przyznam, że historia w Arcane mnie wciągnęła. Niby to takie starcie  pokrzywdzonych (Zaun) z uprzywilejowanymi (Piltover), ale jak się szybko przekonujemy, nic nie jest tam czarno-białe, a szaro-szare. Widać też, że ktoś nad tym solidnie przysiadł i pomyślał, jak ułożyć opowieść, postacie i świat, żeby wciągnąć tutaj każdego, a nie tylko fanów LoLa. Postaciom dano odpowiednią ilość czasu, byśmy zrozumieli, co je napędza, światu pozwolono zaprezentować swoje dobre, jak i złe strony. Bardzo przyjemnie to wszystko zagrało. Tylko czekać na to, czy sezon 2 utrzyma poziom.

 

11 godzin temu, Eter napisał:

Stinga, który w finale chyba przyćmił wszystko z "What Could Have Been".

 

Ten numer bardzo klimatycznie się wpasował do tej sceny.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

jestem zwolennikiem zasady że adaptacja powinna obronić się bez pomocy materiału pierwotnego, dlatego jako człowiek z przynajmniej minimum życia (czyt. nie grający w lige) po poleceniu znajomego który życia nie ma, obejrzałem arcane

wcześniej squid game, potem arcane i tak zacząłem brać się za mainstreamowe i popularne seriale aby nie być w tyle za resztą internetu i wiedzieć o co kaman

aby poderwać dziewczynę że ja też oglądałem ten serial o mordowaniu koreańczyków 

 

arcane w moim odbiorze jest bardzo dobrym serialem, dającym taki vibe lokacji odizolowanych od cywilizacji, pełnym dosłownie każdego typu charakteru - tym mnie arcane przekonało

postacie zostały napisane w tak realistyczny sposób, że poczułem gęsią skórkę w pewnych i mocnych scenach, bardzo pomógł temu angielski dubbing który oglądałem (nie oglądałem polskiego bo się uczę sprawnie posługiwać językiem herbatożerców)

animacja to cud miód i dawać więcej, jako fanatyk animacji nie mogę pojąć jak dobrze została wykonana szata graficzna, jak dobrze to wygląda, jak dobrze została zrobiona miminka twarzy, jak ładnie to wygląda o boże ja chce więcej

a historia się trzyma, pomimo kilku momentów w których przymulało, zazwyczaj non stop coś się dzieje

perspektywa dwóch wizji i dwóch różnych światów nie pozwala się nudzić, a ciekawi światem przedstawionym

przeplatanie na pozór grzecznego i cywilizowanego świata oraz pełnego najgorszego sortu ludzi podziemia, to się ogląda, tym się człowiek jara

 

podsumowanie: chcę więcej, ale w lola nie zagram

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...