Skocz do zawartości

Wielki Quiz Historyczny.


Airlick

Recommended Posts

Roland, margrabia Bretanii (niestety nie udało mnie się znaleźć jakiego rodu...)

Edycja: według "Pieśni o Rolandzie" był, z tego co dobrze zrozumiałem, siostrzeńcem Karola Wielkiego (angielska wikipedia podaje "nephew", nie wiem, jak było w tekście oryginalnym i czy starofrancuski rozróżnia te stopnie pokrewieństwa, choć realia sugerowałyby że tak), co jednak nie rozwiązuje naszego dylematu (gdyż nazwisko odziedziczył zapewne po ojcu, nie był tedy Karolingiem).

Być może, opierając się na jedynej wiedzy, jaką mamy, należałoby go nazwać Rolandem de Bretagne lub von Breton?

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie kontekst filmowy skojarzył się z Małgorzatą de Valois, zwaną królową Margot, ostatnią władczynią Francji z dynastii Walezjuszy. Po objęciu przez jej męża Henryka de Burbon, krola Nawarry, tronu Francji została przezeń oddalona i spędziła 18 lat w niewoli.
Ewentualnie przychodzi mi też do głowy Elżbieta Wittelsbach zwana Sissi, bawarska księżniczka i żona Franciszka Józefa, która wprawdzie była przede wszystkim CESARZOWĄ Austrii, ale jednocześnie KRÓLOWĄ Czech, Węgier, Chorwacji, Galicji i Lodomerii, Lombardii.
10 września 1898 roku w Genewie w Szwajcarii, została zamordowana przez włoskiego anarchistę Luigiego Lucheni, który wbił jej pilnik w serce. Jak później mówił chciał po prostu zabić jakiegoś władcę, nieważne jakiego.

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleopatra?

Edycja:

Przepraszam, że taka oszczędna była moja odpowiedź, ale nie chciałem, by ktoś mnie ubiegł.

Czy jest to Kleopatra VII Filopator, ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, tytułująca się również Nową Boginią, Boginią Miłująca Ojca oraz Boginią Miłującą Ojczyznę, która po pokonaniu popieranego przez nią Marka Antoniusza przez Oktawiana Augusta pod Akcjum popełniła samobójstwo?

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste. Oczywiście, oficjalnie była faraonem, ale biorąc pod uwagę, że władcy z dynastii założonych przez diadochów Aleksandra zwykle zachowywali odrębność od kultury i zwyczajów ludów, którymi władali, wg. mnie tytułowanie jej królową ma więcej sensu.

A teraz łatwe: dowódca obrony twierdzy Verdun.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...