Skocz do zawartości

Silverstone Circuit


Tisosek

Recommended Posts

Silverstone Circuit


Dołączona grafika

Chyba najbardziej znany tor w Wielkiej Brytanii, ikona wyścigów Formuły 1. Bardzo kręty i wymagający tor, położony na granicy harbstw Northamptonshire i Buckinghamshire, został otwarty w 1947 roku i jest używany do dzisiaj. Od 1950 roku odbywa się tutaj Grand Prix Wielkiej Brytanii Formuły 1, jednak pierwszy wyścig o GP Wielkiej Brytanii rozegrano w 1948, zanim stworzono istniejące do dziś Mistrzostwa Świata Formuły 1. Od 2009 roku została podpisana nowa umowa trwająca 17 lat pomiędzy władzami toru Silverstone, która mówi o rozgrywaniu właśnie na tym torze GP Wielkiej Brytanii rok w rok. Obdywają się tu również zawody takich serii jak MotoGP, Porsche Supercup czy Le Mans Series.

Dołączona grafika

Silverstone Circuit to stosunkowo długi tor. Jego długość to 5891 metrów, liczba zakrętów to 18, jednak pozwoliło to na ustanowienie rekordu okrążenia wynoszącego 1:30,874. Dokonał tego Fernando Alonso w 2010 za sterami bolidu ze stajni Ferrari. Możliwe są również inne warianty toru, odpowiednio: 3619 metrów (10 zakrętów), 2638 metrów (6 zakrętów) oraz 1281 metrów (5 zakrętów). Na tym torze został też ustanowiony światowy rekord w przeżytym przeciążeniu. W 1977 roku podczas kwalifikacji, David Purley rozbił się o ścianę. W wyniku tego na odcinku 66cm wyhamował z 173km\h do 0km\h i poddał się działaniu przeciążenia o wartości 179,8G, co do dziś jest absolutnym rekordem.

Ciekawostką jest fakt, że w 1943 roku na miejscu toru wybudowane zostało wojskowe lotnisko, które w czasach II wojny światowej służyło za bazę lotniczą bombowców RAFu. Po zakończeniu działań wojennych obiekt wzbudził zainteresowanie u fanów motoryzacji, przez których lotnisko zostało przekształcone w tor. Tak narodził się Silverstone Circuit.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Ile to ja się na nim najeździłem... oczywiście wirtualnie. Trudno tu cokolwiek porównywać (gra - "real"), ale faktycznie, jest wymagający. Co prawda poziomem trudności nie przebije "zielonego piekła", ale nieźle się na nim namęczyłem. Prawdziwym utrapieniem jest "arena" jeśli mnie pamięć nie myli. Szkoda, że nie mam prawka i nie trafiłem 6 w lotto tak 10 z razy... ;)

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...