Skocz do zawartości

[Zabawa] [Zagadka] [Wstrzymane] Magiczne szyfry Twilight


Gość

Recommended Posts

  • 2 months later...

Tak jak poprzednim razem, także i tu należało co nieco pokombinować z kolejnością. Domyślnie, zaszyfrowana wiadomość brzmiała:

 

 

Sarkofag Samotnej Siostry

Dom Zapomnianej Księżniczki

Boją się go odnaleźć

Czy ona ciągle żyje

 

 

Poradziliście sobie całkiem całkiem, prezentując nieco mroczniejszy szyk wiadomości ;)

 

Czas jednak na kolejną zagadkę. Tym razem, coś nowego:

 

 

oW2cXtj.png

 

 

To jakby dwie zagadki w jednej. Kto rozszyfruje wiadomość i wskaże kłamcę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie tekstu kolejno:

Biały kłamie

Biały kłamie

Zielony mówi prawdę

Niebieski mówi prawdę

Czerwony kłamie

Purpurowy mówi prawdę

Ktoś kłamie, kto

 

Cóż, moim zdaniem żółty ma rację, a skoro tak to biały kłamie. Szczerze, jeśli kłamcą nie jest biały, to reszta by musiała kłamać, a kłamca jest jeden... tak myślę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Arkane Whisper odszyfrował treść zagadki i wskazał kłamcę.

 

Rzeczywiście, był nim biały, zaś cała reszta miała słuszność. Gdybyśmy założyli, że to biały mówi prawdę (w więc, czerwony kłamie), zeznania pozostałych kolorów nie miałyby sensu. Wyszłoby z tego tyle, że wszyscy poza białym nie mają racji, ale w zagadce nie szukaliśmy tego, kto mówi prawdę, tylko tego kto kłamie ;)

 

 

Czas na kolejną zagadkę. Gotowi?

 

VQQTTig.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie zatem tekstu to:

Zwierciadło

nie kłamie

Ona jest

fałszywa

 

Identyczne w lustrzanym odbiciu

Następnie, oznaczone na biało litery:

Mamy kolejno: cnazdea

Co po krótkim kombinowaniu ułożyłem w słowo "Cadenza"; granie nałogowo w Scrabble procentuje :giggle:

Co ja osobiście uznaje za odwołanie do Królowej Chrysalis podszywającej się pod Cadance (którą zowią Mi Amora Cadenza). Z takim podejściem fragment "Ona jest fałszywa" nabiera sensu; zresztą o prawdomównym zwierciadle także; aczkolwiek nie przypominam sobie takowego w serialu :twilight3:

A może to tylko ja mam zrytą psychikę i wszędzie doszukuje się głębszych znaczeń :twiblush:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:twiface: Mogę wtrącić Panie Dayan?

Dlaczego akurat "K"?

Z tłumaczeń wynika, że ten sam symbol oznacza zarówno "C", "K" oraz "Ć"; dlatego też ciekawi mnie, dlaczego akurat uznałeś, że tym poprawnym tłumaczeniem jest "K"?

W sumie wychodzi nam na to samo; ale czemu akurat "K"? Tego nie rozumiem :oops:

A teraz przepraszam, ale mam coś do załatwienia w przeszłości; jakieś dwie minuty temu :twiflank:

Edytowano przez Arkane Whisper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, rozumiem :pbtt:

Ten symbol rzeczywiście tłumaczy się jako "K", ale na potrzeby tychże zagadek on przyjmuje także pozostałe wymienione przez mnie tłumaczenia.

Zresztą nie ma chyba osobnego symbolu runicznego "C"? Albo jestem ślepy. Ale rozumiem dlaczego tak, a nie inaczej.

Nawiąże jeszcze do poprawek :interesting:

Uważasz, że prawa strona jest odbiciem zwierciadła, ale równie dobrze to lewa strona może być lustrem. Zauważ, że prawej strony nie da się odczytać normalnie; od lewej do prawej; ale jej lustrzane odbicie już tak, i to dlatego zwierciadło może nie kłamać. Ponadto jeśli któryś z dwóch napisów ma być lustrzanym odbiciem, to dlaczego jedno tło jest zniszczone, a drugie nie? Wiem, ująłeś to w analizie, ale jeszcze coś. Dlaczego następuje przesunięcie napisów względem siebie. Lustrzane odbicie powinno być na tej samej wysokości co odbijany obraz, a tak nie jest. W sumie, jakby się zastanowić...

Chwila, czy jeden z nas przypadkiem za bardzo nie kombinuje? :youdontsay:

Edytowano przez Arkane Whisper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wygraną czy przegraną. Po prostu dyskutujemy nad swoimi koncepcjami :godpony:

Ale niech Ci będzie. Póki sił mi starczy, póty walczył będę; to nasza cecha narodowa :salut:

Najpierw rozwinę swój oryginalny pomysł, którego się będę trzymał jako właściwego (odsyłam do pierwszego mojego posta pod zagadką):

Mamy napis właściwy oraz odbity w zwierciadle. Co mówi tekst każdy wie, ale kto jest fałszywy? Tego zapisy nie zdradzają, gdyż podkreślone symbole z oryginału do niczego nie prowadzą. Ale jeśli odbijemy napis w prawdomównym zwierciadle, otrzymujemy dodatkowy zestaw oznaczonych symboli. Sumując je otrzymujemy "Cadenza". Teraz już wiadomo kto jest fałszywy, w końcu "Zwierciadło nie kłamie"; więc chodzi o Chrysalis podszywającą się pod Cadance.

Rozwiązanie, moim zdaniem proste i eleganckie; a najlepszym rozwiązaniem jest rzekomo właśnie to najprostsze :giggle:

Teraz wracając do naszych dywagacji:

Nie wiemy, który napis jest odbiciem, a który nie. Zakładasz, że lewy jest prawdziwy, a prawy to lustrzane odbicie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to prawdą, lecz tylko w założeniu, że jak napisałeś jest to dziełem Twilight. Ale równie dobrze może być to celowe utrudnienie w odczytaniu tekstu, spowodowane przez Chrysalis, tak, iż tylko w zwierciadle widać właściwą formę symboli.

Natomiast co do najmniej prawdopodobnego rozwiązania:

Zwierciadła są zarówno rzeczywiste, jak i przenośnią. Każdy zna powiedzenie o "zwierciadłach duszy", a one nie mogą kłamać (punkt pierwszy spełniony). Napis jest pomiędzy obydwoma odbiciami, prostopadle do nich; załóżmy, że jest rzutowany na nie; więc poprawnym będzie takie, a nie inne ułożenie liter w obydwu lustrach. Co jednakże z tego wynika? Skoro obydwa lustra odbijają to samo, to czemu jedno jest gładkie i czyste, a drugie chropowate i brudne? Wnioski nasuwają się same. Lustro po lewej jest odzwierciedleniem Cadance, a to po prawej Chrysalis.

Oczywiście i tak najistotniejszym w zagadce było najpewniej:

Odkryć, że chodzi o Mi Amore Cadenze, zarówno fałszywą, jak i prawdziwą; co uczyniliśmy; a pozostałe konwersacje pewnie i tak nie mają sensu; co nie oznacza, iż nie warto ich prowadzić :giggle:

P.S.

Ten tekst o zbytnim kombinowaniu... miałem na myśli samego siebie :twiblush:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, częściowo się zgadzam, ale:

Nie neguję twojego twierdzenia, gdyż jest spójne logicznie i rozsądne (to, że prawa to Cadance, a lewa Chrysalis), a ponadto potrafisz obronić swoje stanowisko co się chwali :giggle:; jednakże nieco przekręciłeś moje słowa. Mówiłem, iż założyć należy, że zwierciadła są przysłowiowymi "zwierciadłami duszy", które nie mogą oszukiwać. Ukazują nie wygląd zewnętrzny, a wnętrze osoby. Wtedy lewa strona nie może być Chrysalis. Ale jak już stwierdziłem, to jest najmniej prawdopodobne rozwiązanie zagadki, i nie twierdzę, że właściwe. Po prostu staram się opisać jedną z możliwości.

Co do drugiej części wypowiedzi:

Na jakiej podstawie sądzisz, że Chrysalis jest "nieuczoną analfabetką"? Ja bym uważał zupełnie odwrotnie; zwykle to złe postacie są bardziej inteligentne; w przewrotny sposób oczywiście; od dobrych i działają wg bardzo szczegółowych planów. Jeśli ona zamierzała podszywać się pod Cadance, to normalnym jest, iż musiała być całkiem bystrą i sprytną osobą, na tyle wykształconą by móc fałszować nawet pismo osoby, za którą się podawała, bo inaczej długo by sobie nie pooszukiwała. Umiejętności fałszerskie wymagają sporej wiedzy, wbrew pozorom. Ale to jest moje zdanie, a Ty masz swoje. Które jest prawdziwe na ten temat się nie dowiemy, ponieważ nie ma nigdzie tekstów dotyczących stopnia edukacji Chrysalis. Aha. Zło owszem zawsze musi być pokonane (w bajkach), ale zapominasz o jednym: "zło zawsze znajdzie sposób" :changeling:

Ciekaw przy okazji jestem, jaka będzie następna zagadka :lyra:

Edytowano przez Arkane Whisper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, zaskoczyliście mnie. I to bardzo.

 

Oczywiście, rozwiązanie jest następujące

 

zwierciadlo nie klamie

ona jest falszywa

 

Zaś z białych liter da się ułożyć słowo „cadenza”, co oczywiście jest nawiązaniem do fałszywej księżniczki i finału sezonu drugiego.

 

 

Nie spodziewałem się jednak tak dogłębnej analizy zagadki i wyłonienie z niej kolejnych niuansów i odniesienie ich do rozwiązania. Jestem tym bardziej zaskoczony, iż część rzeczy o których wspomnieliście nie była zamierzona. Na przykład to, że po prawej stronie litery tworzą „dea”, co przychodzi na myśl angielskie słówko „dead”.

 

Odniesienie charakteru dwóch zestawionych ze sobą pism (jedno czyste, jaśniejsze, drugie wręcz odwrotnie) do scen znanych z odcinka, w którym Twilight znajduje prawdziwą Cadance także była całkiem sprytne z Waszej strony. Tak jak mówiłem, efekt ten wyszedł „przy okazji”. Cieszy mnie Wasza wyobraźnia, która pozwoliła na znaczne poszerzenie możliwych interpretacji tejże zagadki. Świetnie się spisaliście :D

 

 

Aha, mam jeszcze krótką uwagę, od Twilight…

 

Chrystalis po prostu ich oszukała, o mało co nie żeniąc się z Shining Armorem [...]

 

*ekhm* wychodząc za mąż :twistare:

 

 

A zatem, nadszedł czas na nową zagadkę. Mam nadzieję, że i tym razem doszukacie się wszelakich potrójnych den.

 

l8cIY9A.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie tekstu:

Kontrolują pogodę

Miasto budowało

Siedem pegazów

Produkują tęcze

Tylko jedna przebiła barierę

Pod niebiosa

Wyniosły je

Analiza:

Pierwszy wers odnosi się bezsprzecznie do pegazów; a także wers czwarty.

Piąty wers to niewątpliwie Rainbow Dash.

Z pozostałych wersów natomiast można wytworzyć ciekawe zdanie:

"Siedem Pegazów, miasto budowało;

Pod niebiosa, wyniosły je."

Co bez wątpienia odnosi się do założenia Cloudsdale, a siedem pegazów być może jest nawiązaniem do najwyższych rangą kucyków, którzy postanowili założyć takie miasto, ale być może odnosi się także do siedmiu odrębnych grup pegazów, które wspólnie podjęły trud zbudowania miasta.

Następnie, nawiązując do powyższego można dołożyć fragmenty:

"Kontrolują pogodę, produkują tęcze."

Co jest z kolei nawiązaniem do głównych funkcji jakie spełnia miasto oraz jego mieszkańcy w Equestrii.

Ostatni, nieużyty wers natomiast to:

"Tylko jedna przebiła barierę."

Co odnosi się do Rainbow Dash, jako jedynego pegaza z Cloudsdale i w ogóle w Equestrii zdolnej wykonać "Ponaddźwiękowe Bum".

Więc całość może wyglądać następująco:

"Siedem pegazów, miasto budowało;

pod niebiosa, wyniosło je.

Kontrolują pogodę, produkują tęcze;

Tylko jedna przebiła barierę."

Na siłę, można by to ułożyć by się rymowało, ale wtedy składnia zdań mi nie pasuje :grumpytwi: ... chociaż, taki układ też się rymuje :NjdaT:

Ogólnie uważam, że tekst nawiązuje do założenia Cloudsdale, a także do Rainbow Dash, która z niego się wywodzi i jako jedyna przekracza barierę dźwięku.

Edytowano przez Arkane Whisper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Co tu dużo mówić… Poszczególne fragmenty układanki odszyfrowaliście poprawnie, dodając również własne interpretacje każdego z nich, co oczywiście się chwali.

 

Jednakże, co mnie trochę zdziwiło po ostatniej zagadce, nikt nie wpadł na to, by uszeregować zdania według kolejności kolorów tęczy ;P Wówczas treść całej wiadomości wyszła by nieco inna, choć interpretacja i tak w znacznym stopniu pozostała by taka sama… A może nie?

 

Możecie to sprawdzić sami ;) Tym razem jednak, nie przynoszę nowej zagadki, ze względu na czasowy brak pomysłu na coś oryginalnego. Postaram się znaleźć jakieś nowe motywy i wzory, by w miarę szybko uraczyć Was kolejnym szyfrem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akuratnie, tym razem nie wywiązała się dyskusja na temat rozwiązania, więc nie było motywacji do poszukiwania dowodów dla proponowanej interpretacji. A także do szukania innych, niż zaproponowane rozwiązanie. Tak myślę :)

Właściwie po ustawieniu w kolejności kolorów tęczy, wychodzi podobnie do mojego końcowego ustawienia. Trzeba było przewidzieć, że Rainbow Dash jest wskazówką co do ustawienia tekstów, ale nie pomyślałem o tym... A może właściwie, wcale wskazówką nie była? :twilight3:

Edytowano przez Arkane Whisper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...