Skocz do zawartości

Czarna Żmija


Recommended Posts

Czarna Żmija (ang. Blackadder), to cykl brytyjskich miniseriali komediowych, produkowanych przez telewizję BBC w latach 1983-1999. Wątek fabularny wszystkich czterech sezonów (po sześć odcinków każdy) opowiada o losach przedstawicieli tytułowego rodu Czarnych Żmij. Każdy sezon rozgrywa się w innej epoce.

Pierwszy sezon rozgrywa się w średniowiecznej Anglii, rozpoczynając się od roku 1485. Akcja drugiego ma miejsce w latach panowania Elżbiety I. Trzeci sezon pokazuje nam losy Czarnej Żmii u schyłki wieku XVIII i na początku XIX wieku, w okresie zwanym regencją. Ostatni sezon zaś to okres I wojny światowej. Ze względu na takie a nie inne czasowe rozmieszczenie opowieści o dziejach rodu Czarnych Żmij, obserwować możemy różne wydarzenia z historii Anglii w nieco odmiennej wersji, niż znamy to z historii.

Całość oczywiście ocieka wręcz brytyjskim humorem, głównie w wykonaniu znanego i lubianego Rowana Atkinsona, który ponad to grał chociażby w takich filmach, jak Johnny English, czy seria Jasia Fasoli. Jako ciekawostkę dodam, że w serialu gra także Hugh Laurie w całkowicie odmiennych rolach od Dr Housa.

0173857.jpg

I cóż mogę więcej napisać? Słyszał ktoś o tym? Może oglądał? Jakie macie o tym opinie?

Mi osobiście do gustu najbardziej przypadł sezon drugi. W dalszej kolejności, wedle mojego uznania, byłby czwarty, trzeci i na końcu pierwszy.

I na koniec jeszcze kilka cytatów, aby post wydawał się dłuższy.

"Cudowna rzecz ta demokracja. Weźmy taki Manchester: Sześćdziesiąt tysięcy ludzi, a mają trzy głosy." - Czarna Żmija o polityce osiemnastowiecznej Wielkiej Brytanii. Wówczas obowiązywał wysoki cenzus majątkowy, by mieć prawo głosu.

"– To kogo oni wybierają w tych wyborach?

– Jak zwykle tych samych: grubi torysi zostają członkami parlamentu, jak osiągną pewną wagę; zwyrodniali rewolucjoniści, co myślą, że jak trochę popracują, to im się należą pieniądze. Jak zwykle ten sam bajzel. Bubki na górze, plebs na dole, a ja między nimi ciągnę ze wszystkich, ile się da kasy." - Czarna Żmija do pani Miggins o polityce.

"– Następnie? Karany sądownie.

– W żadnym razie.

– Przecież będziesz członkiem Izby Gmin. Napiszę chociaż defraudacja i zboczenia seksualne." - Czarna Żmija wypełnia w imieniu Baldricka formularz kandydata w wyborach parlamentarnych.

"– Jakaż jest twoja definicja psa?

– Nie kot." - Czarna Żmija i Baldrick.

Link do komentarza

Ja oglądałem, i to nie raz, wszystkie sezony. Trudno znaleźć najlepszy sezon, ale chyba w moim przypadku postawiłbym na czwarty, który oglądałem jako pierwszy, ale wszystkie są warte zobaczenia. Z czwartego najlepsze jest pole minowe...

Z pierwszego: Baldrick:"Panie przewyższasz go o głowę".

Trzeci też dobry i stawiłbym go na drugim miejscu w mojej klasyfikacji, zwłaszcza historia imienia Baldircka.

"Minimalna łapówka?-Czarna Żmija

"Jedna rzepa, ale nie chciałbym być za drogi."-Baldrick

Jeszcze był odcinek specjalny, nie pamiętam jaki nosił tytuł, ale był z podróżą w czasie.

Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...