Skocz do zawartości

Unitra i nie tylko czyli polska elektronika.


Radmor

Recommended Posts

W związku z tym że na forum jest trochę ludzi, co interesują się Unitrą i podobnymi to czas stworzyć temat temu poświęcony. Bedziemy tu zamieszczać zdjęcia naszej Unitry i dyskutować o niej. Mogą to być sprzęty (niemieckie,japońskie) innych firm ale z lat 60/70/80/90.

Mój tunerek diorowski AS 215 przeznaczony na eksport do niemiec,więc z górnym zakresem UKF

vqo2dc.jpg

i78z86.jpg

Stare radyjko Grundig z lat 70-tych Musze powiedzieć ze jak na tak małe radio bas jest bardzo miękki i całkiem mocny .

xmoj1v.jpg

W piwnicy mam zakopany jeszcze magneciak ZRK M9115. Po pokoju wala mi sie jeszcze pelno części z tych sprzętów :)

Link do komentarza

Czyli jednak stworzyłeś temat :D

Dobra, to i ja się pokażę:

SSL-042 - WS442 zmodyfikowany pod kątem brzmienia, FS042 nie rozkręcany od nowości (bo i na co :D), AS642 przestrojony na 87.5 - 108MHz (idealnie pokrywa całe pasmo) i MDS442, nie dłubany specjalnie, dołożyłem tylko żarówkę z lewej strony pleksy, bo ciemnica była.

15qrrck.jpg

Amator, wersja pierwsza, DSS101. Kupiony za 10zł. Niestety w marnym stanie - głowicy UKF w ogóle nie ma, końcówki mocy popalone, a te 9-nogie grzybki ciężko dostać. Nie mając większego wybory wepchałem tam jakieś TDA - niby Hi-Fi, moc kostki ok. 22W przy 4 ohmach, ale z zasilacza Amatorka da się wycisnąć góra 20W na 2 kanały, więc na sztukę wychodzi po ok. 10W. Pozostaje zrobić coś z głowicą, i może zadziała.

2iuw845.jpg

i kolumny Tonsila ZgC 40-8-580. Szarpnąłem się nawet na oryginalne głośniki, bo w starych oczywiście sparciała pianka. Mimo tego, że to zamknięte kompakty, potrafią całkiem miło zagrać. Jeśli zajdzie potrzeba, to i sporą imprezę nagłośnią :D

23lb2bc.jpg

Gdzieś wala się też WS304S (właściwie sama obudowa, kupiona za grosze) i wnętrzności Eltrona 100u (też kupione). Złożyłem z części eltrona wzmacniacz wg. własnego pomysłu i upchałem w obudowie WSki - straszna prowizorka, ale gra. W planach jest złożenie pełnoprawnego wzmacniacza w tej obudowie. Taki Frankenstein - preamp z Radmora 5102 (świetne brzmienie), końcówka mocy inspirowana eltronem (chyba niezniszczalna).

Jest też mój najświeższy nabytek. Bardzo świeży, dotarł do mnie 8h temu :D Nie kwalifikuje się do Unitry (dlatego w spoilerze), kwalifikuje się do audio, więc w mojej nieskromności postanowiłem się pochwalić

2bqpfk.jpg

Link do komentarza

GML trudne do zdobycia? Na allegro często można spotkać, można też wyciagnąć z jakiegoś rozszabrowanego modelu(oczywiście jeśli złomiarz nie wyrwał radiatora razem z hybrydą :) ) Ja tam twierdzę, że jak coś ma być oryginalne, to musi mieć oryginalne części, dlatego nie lubię zbędnej wymiany elektrolitów, chyba że jest on uszkodzony.

Z amatora 1 to mam jedynie zasilacz,który udało mi się uratować przed menelami.

A kondków Elwy z wylutu mam 2 paki xD

685z14.jpg

Link do komentarza

Pół biedy gdyby tam były GMLe (były stosowane w późniejszych Amatorach). W DSS101 jest UL1402 (albo UL1403 - nie pamiętam). Nie mogłem nigdzie go znaleźć. A co do oryginalnych części to poniekąd zgoda, ale bez przesady. Elwy niby były niezłe i trzymały pojemność (w mojej WSce mam wstawione Elwy o nieco większej pojemności - z odzysku), ale nasze potencjometry nie grzeszyły jakością. Kiedyś na jakimś Unitrowym forum była akcja przeciw tuningowi - jestem zdecydowanie przeciwko wierceniu bass-reflexów w polskich kolumnach, albo wstawianiu jakich tanich pierdziawek w miejsce GDNów. Co do tuningu wzmacniaczy, to nie mam wyrobionego zdania - nie podoba mi się 'tuning' w postaci wywalania wszystkich bebechów i pchaniu tam TDA albo jakichś innych cudów w celu zwiększenia mocy. Tuning jest ok, o ile nie zmienia zupełnie zamysłu konstruktora. W WS442 końcowka mocy jest raczej marnie zbudowana - domyślam się, że głównie z braku części. Dlatego ją przerobiłem. Nie jest to jakaś diametralna przeróbka, wylutowałem rezystory zasilające parę różnicową, wlutowałem tam źródła prądowe na tranzystorze. Gra sporo dokładniej i precyzyjniej. Jest jednak pewna wada - nie puka przy wyłączaniu :) ludzie montują opóźnione załączanie kolumn, żeby się go pozbyć. Mi nie przeszkadzało, nawet je lubiłem.

(Celestio, jak się rozpisałem O.o)

Link do komentarza

Kurde z tymi GMLami pomerdało mi się z wersją 2 i 3.

Elwy niby nawet z latami zwiększały swoją pojemność.

Co do telpodów to nie moge na nie złego słowa powiedzieć.

Wynalazłem troche glośników u siebie

oisw28.jpg

GDN 16/15 na licencji Pioneera :fluttershy4: GDWT 9/80 i jakiś rusek samochodowy 12 cm 6W. Kiedy jak pojadę na działke to dam foty sprzętu jaki tam mam.

Link do komentarza
  • 1 month later...

Nie sądziłem, że na forum MLPPolska pojawi się temat o polskiej elektronice. Miło, że na tym forum są fani starej, polskiej elektroniki (a może i elektronicy?). ;)

Sam jestem fanem zarówno tych starych jak i nowych, polskich firm produkujących elektronikę.

Mam dużo polskiego sprzętu z czasów Unitry i po jej rozpadzie (głównie lata 70/80/90). Postaram się powoli wrzucić zdjęcia wszystkich urządzeń, które mam. :cGfSS:

Na dobry początek dwa urządzenia, których używam na co dzień, czyli oscyloskop DT-5200 i zasilacz ZT-980-3.

Oscyloskop DT-5200

9u0q43.jpg

Produkowany był w latach 80 przez Radiotechnikę Wrocław. Kupiłem go jako niesprawny, okazało się, że ma uszkodzony jeden kanał. Po naprawie sprzęt służy mi już czwarty rok. :)

Posiada 2 kanały, pasmo przenoszenia do 20MHz.

Zakres napięć: 5mV/dz - 20V/dz

Zasilacz ZT-980-3

2lsy2ar.jpg

Produkcji Unitra Unima, lata 70.

Stał dość długo w wilgotnym pomieszczeniu przez co uszkodzeniu uległ stabilizator prądu i kilka innych mniej ważnych rzeczy. Po naprawie i kalibracji działa jak nowy, ma bardzo stabilne napięcie, prąd można spokojnie ustawić z dokładnością do 1mA a nawet 0.5mA. Jestem z niego bardzo zadowolony. ;)

Parametry:

Napięcie wyjściowe: 0-50V

Prąd wyjściowy: 0-1A

PS.

Miałem kiedyś taki tunerek jak z pierwszego posta ale gdzieś mi zaginął :rainbowcry:

Link do komentarza

W zasilaczach Unimy denerwujące może wykorzystanie jednego wskaźnika jako woltomierza i amperomierza.

W mojej szkole jest organizowana zbiórka elektroodpadów. Na razie udało mnie się uratować to:

sb7rzb.jpg

334nn8l.jpg

Daje to tu, bo ten PSX służy mi głównie jako odtwarzacz CD :aj5:

Musiałem w nim jedynie przylutować gniazdo zasilania i kond filtrujący, bo miały zimne luty. Jak na konsole,to jakość dźwięku jest naprawdę super :rd8:

PS. DualShock 2 działa na niej bez problemu ;)

Link do komentarza
  • 1 month later...

Trochu tu ucichło to odświeżam.

Moja, niestety tylko jedna kolumienka ZG10/4

300v7fo.jpg

Zestawik oparty o GD 16/20 8 Ohm i GDW 9/15.

34jdpc9.jpg

Dokonałem w niej małej zmiany: zamieniłem konda 2,2 uF w torze wysokotonowego na zwrotnicę ze starej kolumny Technics (opartej wprawdzie tylko o konda i cewkę) ale brzmienie wysokich sie znacząco poprawilo.

Całość jest napedzana przez wnętrzności radia Taraban 3

20k4xnq.jpg

jak na 3,5W/4Ohm można narobić hałasu :)

Nowe nabytki: Eltra Lena z 82r. Radio wymagało jedynie wyczyszczenia i przestrojenia. Głowica tego radia jest bardzo czuła i większość stacji daje się słuchać bez jakichkolwiek szumów w tle :bVs8a:

42487.jpeg

42488.jpeg

Na dokładke jeszcze jeden z najpopularniejszych, polskich kalkulatorów: Elwro 144 z 85r. :twilight2:

42716.jpeg

42717.jpeg

42718.jpeg

Nie musiałem w nim nic naprawiać! Jest całkowicie sprawny.

Link do komentarza

Ja na stanie mam 2 kolumny Tonsil Altus 200 ostatnie które zeszły z taśmy jeszcze zanim przeniesiono zakład, końcówkę mocy Elektronika WK-200 niestety uszkodzona bo to wzmacniacz radiowęzłowy który został przeciążony, zdobyłem go cudem za darmo od elektryka w mojej szkole, wzmacniacz Unitra Łzr pw8040 gdzie wymieniłem tranzystory na końcówkach mocy, Diorę ws 354 która też wymaga remontu lecz jak przystało na mnie wiecznie nie mam pieniędzy ani czasu, wzmacniacz samoróbkę o mocy 40 watt na kanał oczywiście a podzespołach z Unitry + do tego gdzieś mi się walają 2 końcówki mocy GML 26/2. Mam jeszcze gramofon Bernard dzie igła jeszcze coś dycha ale zechł silnik oraz kilka kolorofonów w tym oczywiście Luxomat. :D Trochę się tego nazbierało ale część działa i mi służy a część nie działa bo nie mam kasy na naprawę xD

 

A tu fotka sprzętu z którego akurat korzystam ^^

296688_110865135681925_7859862_n.jpg

Link do komentarza
  • 2 weeks later...

A wczoraj zabrałem ze zbiórki:

Amator 2b, stan bdb, połamany jedynie suwak głośności i "zatarta" oś głowicy UKF, ale po za tym działa :MJTQO:

44500.jpeg

44499.jpeg

44498.jpeg

Przedtem nie miałem pojęcia że one mają takiego kopa, bas nie może być na maxa bo kolumny nie wyrabiają :rainderp:

Druga maszyna to tzw. "mały Kasprzak" RM121. Wymaga jedynie przestrojenia i smarowania magnetofonu.

44497.jpeg

Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...