Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czytał ktoś z was serię o pasmach nieszczęść spotykającą sieroty Baudelaire - Wioletkę, Klausa i Słoneczko od momentu, gdy ich rodzice zginęli w pożarze domu i o depczącym im po piętach Hrabim Olafie, chcącym zagarnąć ich majątek i któremu pomaga jego trupa teatralna?

 

Przeczytałem całą serię co najmniej 3 razy. Ciężko mi wskazać najlepszą część, jednakże za najsłabszą osobiście uznaję chyba "Tartak Tortur" i "Koniec końców". Czytałem też "Nieautoryzowaną autobiografię", która w sumie była taka sobie.

Widziałem też film i o ile film uznamy za osobną produkcję to jest w miarę dobry - komedia familijna, Hakoręki niczym świr po części wypada fajnie, Jim Carrey genialnie odegrał Hrabiego Olafa, idealna charakteryzacja m.in Pana Poe, Wioletki, czy Olafa. Jeśli jednak uczepimy się tego, że film miał być ekranizacją pierwszych 3 tomów ("Przykry początek", "Gabinet Gadów", "Ogromne Okno") to film wypada słabo:

- część scen poprzestawiana w kolejności

 

Przykładowo plan z fałszywym ślubem był pod koniec 1. tomu, a wedle filmu wchodzi pod koniec 3.

 

- Przeinaczone fakty, wciepanie ich za wcześnie

 

Przykładowo: wygląd Klausa, dżentelmeński, ale groźny Hakoręki staje się świrem, lornetki jako stały element członków WZS, czy piękne wskazanie sprawcy pożaru domu Baudelaire'ów. W książkach nie było to podane dosłownie, że to wina Olafa, szło się tego domyślać tylko.

 

- Brak perspektyw na ekranizację kolejnych części, które jednak zawierały często ciekawsze intrygi i więcej akcji

 

 

f36b87e2df9a9748c3b2c08e16efc136,12,1.jp

A czy ty już przeczytałeś SNZ i wiesz, czym jest WZS?

Link do komentarza

Hmm... Seria Niefortunnych Zdarzeń. Czytałem to ładnych kilka lat temu... wpierw jakiś przygłup pakował słynne trio w kłopoty a po 7 bodajże części same zaczęły to robić... nie pamiętam za dobrze książek. Co do sygnatury... WZS? Było mnóstwo tych nazw... ale... eee...

Wolontaryjny Zastęp Strażaków

to chyba było główne. Najwięcej zapamiętałem z tym trującym grzybem ogółem ten motyw był dość dobry. I zawsze zachwycał mnie tył książki z opisem do wydawcy jak zdobyć książkę. Przypomniałbyś fabułę? Nie pamiętam jej już w ogóle.

EDIT: Źrebaczek O.o nie ma tu lekkiej przesady?

Link do komentarza

Hmm... Seria Niefortunnych Zdarzeń. Czytałem to ładnych kilka lat temu... wpierw jakiś przygłup pakował słynne trio w kłopoty a po 7 bodajże części same zaczęły to robić... nie pamiętam za dobrze książek. Co do sygnatury... WZS? Było mnóstwo tych nazw... ale... eee...

Wolontaryjny Zastęp Strażaków

to chyba było główne.

 

Dokładnie tak. Pan Poe pakował dzieci w kłopoty, bo chciał jak najszybciej załatwić problem Baudelaire'ów, a jak potem wynikały te kłopoty to nie wierzył im, bo to były tylko dzieci. Co do spoilera:

Byłeś blisko, to był Wolontariat Zapalonych Strażaków. Ale w SNZ pojawia się masa tłumaczeń WZS jak np. Wioska Zakrakanych Skrzydlaków.

 

 

Tak, listy od Snicketa do wydawcy jak zdobyć książkę miały swój urok. A fabułę podałem w telegraficznym skrócie na początku pierwszego postu.

 

A na twojego Edita ci nie odpowiem, bo nie wiem o co ci chodzi :P

Link do komentarza

Właśnie czytam 6 część "Winda Widmo" powiem, że seria bardzo ciekawa. Nie wiem jeszcze co to jest WZS nie doszłam do tego i nie zdradzajcie mi! Szczerze powiem, że najpierw widziałam film dopiero potem czytałam książki i w filmie było to zupełnie inaczej przedstawione! Najbardziej mnie ciekawi to gdzie Olaf wywiózł trojaczki Bagienne. Patrząc na tytuł następnej części trudno się domyślić do kogo teraz trafią sieroty.

Link do komentarza

Też pytanie :F

Na seanse online albo na ekino. A jeśli chodzi ci o płytę do normalnego oglądania... w dobrej wypożyczalni?

Okej, tu jest http://www.ekino.tv/film,lemony-snicket-seria-niefortunnych-zdarzen-lemony-snickets-a-series-of-unfortunate-events-2004,10923.html

 

Chodzi mi o rangę "Źrebaczek", jest... emm... dziwna? Albo nie stroluję was, gdyby można było by dodawać gify na zdjęcie profilowe to byłoby fajnie. Cóż nie da się ale można do sygnatury. :>

Link do komentarza
Chodzi mi o rangę "Źrebaczek", jest... emm... dziwna? Albo nie stroluję was, gdyby można było by dodawać gify na zdjęcie profilowe to byłoby fajnie. Cóż nie da się ale można do sygnatury. :>

 

Źrebaczek to nie ranga, a opis - przykładowo ja mam "Najwierniejszy Sługa Księżniczki Luny" - można sobie ustawić w opcjach profilu.

Link do komentarza
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Według mnie z najlepszych serii książek, które mają tak wiele części i się nie nudzą. Wartka akcja, wspaniale wykreowane postacie i tajemnice, których w tej książce nie mało. Poza tym, autor stworzył naokoło książki klimat którego można pozazdrościć. Wszystko jest przedstawione z punktu widzenia postaci która brała udził w wydażeniach przedstawionych w książce, lub je zawzięcie badała (zależnie od sytułacji).

a-series.jpg                           count+olaf.jpg

 

Seria trzynastu książek, w której każda książka ma trzynaście rozdziałów ( trzynaście jak wszyscy zapewne wiemy jest liczbą nieszczęśliwą) jest owiana specyficznym i zarezerwowanym dla SNZ charakterem. W każdej z części jesteśmy przestrzeganie żę 'Ta książka nie skończy się dobrze. Nie jest jeszcze za późno. Możecie odłożyć tą książkę i nigdy do niej nie wracać.' co tylko dodaje nam chcęci do jej przeczytania (ech.. Ta ludzka natura. Ktoś nam każe czegoś nie robić, a my w tym właśnie momęcie to robimy.) Nie da się tutaj nie wspomnieć o tym, że wydażenia jakie spotykają sieroty czesto są odwzorowane na książkach. Np.

Kiedy w szóstym tomie ( Winda Widmo) dzieci spadają w szyb windy, znajdują się dwie strony całkowicie czarne.



Inny przykład:
Strony które da się przeczytać za pomocą lustrzanego odbicia.

 

A sam Lemony Snicket? Postać fikcyjna, jak cała seria owiana tajemnicą i zagadką. W każdym tomie znajdziemy nawiązania do jego, oraz sytułacji w jakiej się znajdował, bądź znajduje, np.

( Winda Widmo) 'Egzekucja autora została odwołana

 

Trzeba przyznać że seria trzyma w napięciu i jest warta przeczytania.

Edytowano przez Nimfadora Enigma
Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...