Skocz do zawartości

South Park, dude czyli humorystyczne oblicze Ameryki.


Gość Iluzja Pie

Recommended Posts

Gość Iluzja Pie

Jestem tutaj aby poruszyć temat serialu który który oglądałam od paru lat, mianowicie South Park.
Co na ten temat mówi Wikipedia:

Serial od początku wzbudza kontrowersje, ponieważ wyszydza społeczności, mniejszości, poszczególne jednostki, zjawiska, zachowania itp. Często poruszane są kwestie religijne i polityczne, co przysparza serialowi wrogów wśród polityków i osób powiązanych z Kościołem. Wyszydzanie jest komentarzem twórców bieżących wydarzeń na świecie (np. ataków terrorystycznych czy zainteresowania świata Pasją Mela Gibsona ), przez co serial zachowuje aktualność.

Co na ten temat mówię ja:
South Park jest świetnym serialem animowanym dla dorosłych widzów. Polecam go ludziom którzy akurat nie mają co robić a szukają komedii do obejrzenia. Już parę lat temu bardzo mi się spodobał, te niekiedy absurdalne żarty i dialogi, to coś co bardzo lubię :)
Postacie:
1. Stan Marsh
FileStanMarsh.png

Najmądrzejszy i najspokojniejszy spośród czwórki głównych bohaterów, zwykle to on podczas zdarzeń w South Parku zapewnia głos rozsądku. Często na końcu odcinków wypowiada słowa You know, i think i've learned something today (Wiecie co, myślę że dziś nauczyłem się czegoś). Czasami zastępuje go w tym Kyle.

2. Kyle Broflovski
kyle-is-cute-kyle-broflovski-6444563-400

Kyle pochodzi z żydowskiej rodziny, co daje Cartmanowi (patrz punkt 3.) sposobność do obrażania go (np. mówiąc, że poczęstowałby go cukierkiem, jednak nie ma koszernych słodyczy). Matka Kyle'a to zacięta działaczka społeczna, a jej zdeterminowana postawa w kwestiach dochodzenia do swoich racji również jest źródłem kpin ze strony innych dzieci (najczęściej Cartmana). Kyle ma młodszego adoptowanego brata, Ike’a (Kanadyjczyka co miało znaczenie w pełnometrażowym filmie Miasteczko South Park). Kyle lubi Ike'a, aczkolwiek twierdzi, że nie jest jego prawdziwym bratem. Często bawi się z nim w zabawę "Kopnij bobasa" (Kick the baby), na co Ike odpowiada Don't kick the baby. Mimo to stara się go chronić i uczy go zasad wiary żydowskiej. Jego najlepszym przyjacielem jest Stan. Po śmierci Kenny’ego często dodaje kwestię You bastards! (dranie!). Kyle nosi zieloną czapkę uszankę, pod którą skrywa burzę rudych, kręconych włosów.
3. Eric Cartman
eric-cartman.jpg

Eric, zwykle nazywany po prostu Cartmanem, jest zapatrzonym w siebie typowym przykładem rozpieszczonego dziecka, egoisty, rasisty, antysemity, manipulującego innymi ludźmi i znęcającego się nad nimi. Uwielbia naśmiewać się z żydowskiego pochodzenia Kyle'a i biedoty Kenn'ego Często gdy coś wydaje mu się niemożliwe lub głupie mówi: "Piep*** was chłopaki, idę do domu" (Screw you guys, I'm goin' home).
4. Kenny McCormick
kenny_mccormick_southpark.jpg

Kenny zawsze nosi pomarańczowy kombinezon z kapturem naciągniętym na twarz, przez co jego mowa jest dla większości osób niezrozumiała. W pierwszych sezonach Kenny ginie w nietypowy sposób w niemal każdym odcinku, co zwykle komentowane jest przez Stana i Kyle’a słowami: O mój Boże, zabili Kenny'ego! Wy dranie! (Oh my God, they killed Kenny! You bastards!) nawet, jeśli nie znajdują się wtedy w pobliżu. Kenny jednak jest nieśmiertelny - pojawia się na nowo w kolejnym (czasami nawet w tym samym) odcinku. W jednym z odcinków wyjaśnione jest, iż po śmierci budzi się cały i zdrowy w swoim łóżku (chociaż sam mechanizm tego zjawiska, jak i jego przyczyna, wydają się być Kenny'emu nieznane) a swoją nieśmiertelność traktuje jako przekleństwo, ponieważ pamięta wszystko, co wydarzyło się w jego dotychczasowym wielokrotnym życiu, włącznie z samym umieraniem (często w bolesny sposób). Świadkowie jego śmierci zdają się natomiast szybko i całkowicie zapominać o tym wydarzeniu - po odrodzeniu się Kenny'ego zachowują się, jakby nigdy nie umarł.

 

A wy co sądzicie o tym serialu ?
Mieliście z nim styczność?
Podobał wam się? 
Piszcie ! :)

 

 

  • +1 1
Link do komentarza


South Park jest świetnym serialem animowanym dla dorosłych widzów. Polecam go ludziom którzy akurat nie mają co robić a szukają komedii do obejrzenia. Już parę lat temu bardzo mi się spodobał, te niekiedy absurdalne żarty i dialogi, to coś co bardzo lubię :)

Dla dorosłych? Kogoś obchodzi to, że jest dla dorosłych? :ming: Oglądałem to od całkiem dawna, 2005 lub 2006 rok, ale jakoś się nie zafascynowałem tym.

 

Ostatnio na Comedy Central obejrzałem odcinek, gdzie ojciec Stana Marsha się podniecał oglądając kanał kulinarny, jego żona kupiła vibrohantel, a Cartman przebrał się za tego wulgarnego kucharzynę z Wielkiej Brytanii.. :derp:

Link do komentarza

South Park, South Park, taa... nie jest mi to obce :P ostatnio postanowiłem sobie odświeżyć serial, co pozwoliło się mi zorientować, ile do tej pory sezonów (i których) oglądałem i cóż, okazało się, iż całkiem sporo, a przynajmniej więcej niż przypuszczałem - dwa pełne, kilka w większości i całkiem sporo odcinków spoza nich. Pamiętam jeszcze jak film reklamowany był w gazetach, kiedy to było? o_0 Tak, pamiętam ponadto, iż z wielką skrupulatnością przyglądałem się owemu plakatowi, nie da się zaprzeczyć, jako że South Park ma bardzo charakterystyczną i, jak widać, przyciągającą uwagę grafikę xD

 

Na pewno nie obejrzałbym tyle odcinków, gdyby serial mi się nie podobał, przeto logicznym wnioskiem jest, że go lubię, a za co? Hmm... chyba przede wszystkim, jakby to ująć, za mieszenie tych wszystkich znanych nam 'poważnych' i wyniosłych motywów ze świata, życia lub też innych produkcji* w bezpardonowy sposób z... hm, prozą rzeczywistości? W tym miasteczku czasem nieco wręcz surrealistycznej x) To jest piękne, ten brak granicy między jednym a drugim... samemu trzeba rozeznać, zinterpretować - to skłania do myślenia! .__. Mało tego, pod koniec większości odcinków mamy ich podsumowanie, dowiadujemy się, czego się główni bohaterowie nauczyli podczas swej przygody! Czyż nie brzmi to znajomo? :D Z podobną rzeczą mieliśmy do czynienia w formie listu w innym serialu, którego tytułu nie pamiętam** xD

 

Co jeszcze mogę dodać, o grafice już wspomniałem, bardzo charakterystyczna, aż zabawne, że taka prosta wycinanka się przyjęła, ale już dziwniejsze rzeczy się widziało ^^ Język... ten, jest cóż, dość dosadny, ale czego się spodziewać po kreskówce, która ma miano kontrowersyjnej? Tak, nie dziwne, że wzbudza kontrowersje, skoro porusza takie tematy... w South Parku nie ma tabu, ani żadnych świętości czy autorytetów - Diogenes byłby dumny! ^^

 

Bohaterowie... o tak, nic tak nie buduje serialu, jak dobrze zbudowane postacie! Nie tylko główni bohaterowie, ale generalnie wszystkie persony dramatu. Tutaj mamy całą masę charakterystycznych, rozpoznawalnych postaci, m'key? Wśród głównych bohaterów też panuje różnorodność pełną parą, od pochodzącego z patologicznej familii biedaka o tendencji do ginięcia bolesnymi śmierciami w niemal każdym odcinku po egoistycznego $^&@#%, który nie szczędzi okazji, aby dopiec i obwiniać o wszystko swojego żydowskiego kolegę. Z całej tej paczki chyb najbardziej polubiłem Kenny'ego z... bez powodu. Stan i Kyle są obaj na zmianę ogarnięci, choć ie podoba się mi jak czasem wykorzystują Buttersa, a jeśli chodzi o Erica... nie to, że go nie lubi... ale podobają się mi odcinki, w których dostaje łomot! ><ahttp://mlppolska.pl/uploads/emoticons/default_happy.png' alt=':)'> Mój ulubiony to chyba ten, w którym Wendy spuszcza mu porządny, własnoręczny %$#^@*% (tak swoją drogą w koszulce z kucami ^^) !!! ...no, ale to nie tak, że go nie lubię x)

 

I jeszcze wersje językowe, oprócz oryginału, z napisami i bez, dane mi było jeszcze obejrzeć polskie wersje językowe, tak, liczba mnoga, bo są ich aż trzy! Pierwszy polski dubbing South Parku naprawdę ciężko znaleźć i wiem, tyle że się nie przyjął... chociaż ciekawie się ogląda odcinki z nim, mam tedy cały czas takie ciekawe uczucie, że coś tu nie pasuje, ale jak dla mnie jest OK. Druga wersja to... yyy... no właśnie, jedyny przypadek, jaki znam, w którym lektor robi za cały dubbing, nie jest to dublaż, bo zajmuje się tym jeden lektor, ale nie czyta tego jak lektor, tylko wciela się w każdą postać, istna hybryda, to też ma swój urok xd I jeszcze jest ostatnia, najnowsza wersja dubbingu dla ostatnich sezonów, musiałem się do niej trochę przyzwyczaić (1 odcinek), ale jak dla mnie genialna xD

 

*- np. jak Kyle z Cartmanem ścigali się na autostradzie na swoich trójkołowych rowerkach, gdy rower Kyle'a spadł eksplodował jak auto w filmach akcji xD

**- to coś z kucykami było, ale jak się to zwało .__.

 

PS. a gdzie Butters w tym zacnym spisie najważniejszych bohaterów w 1 poście? :P Jak mogło zabraknąć Profesora Chaosa?! >,<

 

 

Link do komentarza
  • 1 month later...

Ta kreskówka jest genialna i w super sposób pokazuje prawdę o dzisiejszym świecie - o tym, jak ludzie bywają idiotami między innymi :D

 

Najbardziej w pamięci zapadł mi odcinek, w którym nagle padł w USA internet. Społeczeństwo się niemalże stoczyło wówczas. A okazało się, że...

... po prostu odczepił się od kontaktu kabel od głównego serwera, z którym wojsko próbowało negocjować.

 

Nie ma co, uwielbiam. I kinówka była bardzo dobra :D

Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...