Skocz do zawartości

[zabawa] Jak rozpętaliśmy II Wojnę Światową


Gandzia

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Dobra, ja już napiszę bo poten mogę nie mieć okazji... Sprawdziłem, możemy przyjąć, że Jugosławia w 1936 miała 15 000 000 mieszkańców. Miała też jedną fabrykę zbrojeniową w Kragujevacu, produkującą prawdopodobnie broń strzelecką (np. karabiny systemu braci Mauser). Jestem zainteresowany sojuszem z innymi państwami z regionu np. Czechosłowacją albo Włochami.
PS. Co ile posty (takie wnoszące coś do rozgrywki)? Raz dziennie byłoby sprawiedliwie.

Link do komentarza

(wikipedia, doświadczenie HoI2 - dzięki!)

Początek lat 30tych był dla Czechosłowacji ciężki... kryzys osiągnął swój szczyt, w rządzie nie mogli dojść do
porozumienia a hitlerowskie niemcy otwarcie pokazywały spore zainteresowanie Sudetenlandem zamieszkałym przez
wielu Niemców. Ponadto Polska żądała zwrotu śląska cieszyńskiego a Węgry części Słowacji. Ruch niepodległościowy w
Słowacji stopniowo nasilał się. Kiedy w 1936 nastąpiły wybory państwo wymagało reform... Duża niechęć i strach do
nazistów w niemczech brak ufności do zachodnich mocarstw i stosunkowo postępowo myślący lud doprowadziły do
następujących wyników:

Komunistická strana Československa (Komunistyczna Partia Czechosłowacji) 36%
Československá strana národně socialistická (Czechosłowacka Partia Narodowo-Socjalistyczna) 22%
Čechoslovenska strana sociálně demokratická (Czechosłowacka Partia Socjaldemokratyczna) 16%
Slovenská národná strana (Słowacka Partia Narodowa) 9%
Deutsche Nationalsocjalistische Arbeitspartei in Sudetenland (wymyślona) 6%
a potem reszta

po owych wyborach zwycięstwo świętowała radykalna lewica jednak była za słaba by samodzielnie rządzić.
konieczna była koalicja, a jedyna partia wchodząca w grę to socjaldemokraci. w wyniku tego Czechosłowacja
mimo przybliżenia się do autorytarnej polityki wewnętrznej jak w ZSRR pozostała państwem demokratycznym z
następnymi wyborami w 1941.
Rząd wierny swym przekonaniom rozpoczął nacjonalizację zakładów i dosyć poważne próby wyciągnięcia państwa z kryzysu.
Armia czechosłowacka była wtedy mimo wszystko bardzo nowoczesna - czołgi LT vz. 35 oraz inne uzbrojenie było klasy
światowej, a świetne i nowoczesne zakłady Skody już otrzymały zamówienie na coś cięższego.
Jedynie lotnictwo pozostawało trochę w tyle... jednak pracownicy zakładów Avia właśnie oficjalnie i legalnie w
ramach publicznych pokazów studiują różne nowoczesne konstrukcje myśliwców firm PZL, Hawker, Messerschmidt i
Polikarpowa.
Ponadto Czechosłowacja dysponuje całkiem niezłymi umocnieniami w Sudetenlandzie. Nie jest to co prawda Linia
Maginota ale zawsze coś.

i tam rozstawiam swe armie. do produkcji idzie różnego rodzaju artyleria.

no to na tyle.

Link do komentarza

W Hilterowskich Niemczech zbrojenie armii szło pełną parą, chrapka na Sudetenland oraz na Austrie podniecały atmfosferę. Ostatnio zaczęto budowę nowych szpitali i gospodarstw rolnych, fabryki dostały zamówienie na wiele czołgów panzerkampfwagen I i II. Jedyne czego się obawiano to ZSRR, Czechosłowacji i Polski z powodu lepszych czołgów, jednak Niemcy dysponowały lepszym lotnictwem i marynarką wojenną.

Oddziały Wehrmachtu właśnie robiły ćwiczenia generalne, w samych Niemczech gospodarka funkcjonowała dość dobrze jednak ulepszano opiekę zdrowotną oraz rozwijano rolnictwo. Plany czołgów nowych czołgów były analizowane by można było rozpocząć budowę najnowszych projektów, Niemiecka armia była znana z świetnych dowódców i asów lotniczych. Na ulicach Berlina szła parada, ku czci rocznicy utworzenia III Rzeszy. Sztab planował przerzucił wojska na granicę z Austrią i niedaleko Czechosłowacji, oczywiście wmawiano sąsiadom że to ćwiczenia.

Równocześnie zaczęto produkcję bombowców nurkujących i ogromnej ilośći amunicji

Edytowano przez komputer
Link do komentarza

Szwecja zachowała neutralność podczas I wojny światowej i postanowiła nie trącać się w sprawy innych narodów. Jednak chcąc nie stać się jednak łatwą zdobyczą dla innych państw zaczęła wzmacniać obronę granic południowo-wschodnim. Ostatnio zaczęto budowę nowych szpitali i gospodarstw rolnych. W samej Szwecji gospodarka funkcjonowała dość dobrze jednak ulepszano opiekę zdrowotną. Rząd szwedzki wysłał delegację dyplomatyczną na tajną spotkanie z rządem polskim z informacją, że w razie ataku od strony ZSSR wspomoże, ale nie militarnie, aby zachować swoją neutralność.

Edytowano przez MasterDash
Link do komentarza

Gospodarka:

-Rolnictwo znajduję się w pełnym rozkwicie. Pola uprawne są wciąż powiększane z powodu stałego zapotrzebowania, ludzi do pracy nie brakuje. Huty odnoszą rekordy w wytwarzaniu stali z 6mln ton do nawet 9. Firma mitsubishi stale stanowi rekina w dziale produkcji silników i aut ale zabiega o udział w wojskowych projektach. Dwie rozwijające się firmy nissan i toyota otrzymały zlecenie od wojska mimo że mitsubishi walczyło o udziały w projektach od dłuższego czasu.

Boski Cesarz Hirohito naciska na wojsko z powodu jego samodzielności, większość oficerów popiera cesarza w końcu byli za przywróceniem władzy absolutnej Cesarza.

Kultura:

Kultura wschodnia jest co raz bardziej negatywnie krytykowana, wraca się do starych tradycyjnych strojów

Medycyna:

Rozwijająca gospodarka sprzyja produkcji farmaceutyków. Większość pomysłów zostało zaczerpnięte ze zachodu.

Mandżukou:

Propaganda jest wciąż dobrze kierowana w lud choć nie działa na wszystkich. Wielu Japończyków wyjeżdża aby zacząć nowe lepsze życie i znaleźć dobrą pracę.

Korea:

Fabryki, huty, kopalnie, pola uprawne są tworzone na potrzebę ogółu.

Japonia wysyła paczki z lekami i żywnością, ostatnim roku powstało 7 szpitali.

Edytowano przez Salar Visari
Link do komentarza

Austria widząc poczynania III Rzeszy zaczęła proces zbrojenia się, by w razie czego obronić państwo przed nazistami. Oczywiście nie zostawała sama w tej wojnie próbując się porozumieć z resztą zagrożonych krajów. Kanclerz Austri Kurt von Schnuschnigg zarządził rostawienie części sił piechoty i czołgów na umocnionej granicy północnej, gdyż od zachodu państwo graniczyło z neutralną Szwajcarią. Lotnicwo jest ubogie, lecz gotowe na wszystko. Jesteśmy przygotowani na zerwanie paktu o nieagresji i oczekujemy, że Czechosłowacja pomorze nam w naszej sprawie.

Link do komentarza

Nie ma to jak wyłożyć się na dzień dobry.

Na fali protestów ludności bardzo szybko zorganizowano wybory, które wygrała koalicja, nazwana Front Ludowy.(Nie mam czasu od początku pisać postu).

 

Choć mówiono, by został ustanowiony 40 godzinny tydzień pracy, jakimś sposobem zdecydowano się na 45 godzinny tydzień pracy, co poskutkowało wieloma protestami klasy robotniczej(socjaliści, więc i ja będę starał choć odrobinę trzymać się słownictwa). Protesty zostały choć odrobinę uspokojone płomiennymi przemówieniami, podczas których zaznaczano, że Francja, była potęga, której bał się każdy, teraz jest zapóźniona względem prawie całej Europy, a tym bardzie Anglii i Niemiec, które zdołały prowadzić genialną politykę gospodarczą nawet po przegranej I WŚ. Obowiązek szkolny został ustanowiony na 14 lat, przy czym na tym etapie uczeń poznawał to, co było potrzebne do życia, z ograniczeniem literatury do celów propagandowych, mających wyzwolić w uczniach, a dalej w rodzicach, którym powinni oni opowiadać wszystko, że Francja ponownie może zostać potęgą. Większość czasu szkolnego szła na przedmioty potrzebne do życia, czyli podstawy chemii, fizyki, matematyki, samoobronę. Wprowadzono także naukę pierwszej pomocy w wypadku wielu zagrożeń, także związanych z wojną.(To, że wojna w najbliższym czasie jest prawie pewna, wiedziano, więc uczono także podstaw przedmiotów, które w przyszłości mogły zaowocować łatwością w przyswajaniu wiedzy o walce z okupantem). Choć szło to opornie, spora część zamierzeń została spełniona, przynajmniej na papierze. Zostały przeznaczone także większe ilości pieniędzy na szkolnictwo wyższe, w szczególności na pomoc uczniom zdolnym, acz mało majętnym, co zostało nagłośnione. Miało to pokazać, że klasy społeczne nie są wyznacznikiem tego, kim ktoś może być.

Wojska były na dobrym poziomie liczebnym, jednak były źle doszkolone i wyposażone często w starszy sprzęt. Poskutkowało to tym, że zwiększono budżet na wojsko. W celu wyszkolenia wojsk ściągnięto specjalistów z Legii Cudzoziemskiej, a pieniądze poszły na dopracowanie sprzętu bojowego i zaczęcie jego wymiany. Zaczęto od tego, co było najbardziej krytykowane przez żołnierzy.

Po ustaleniu dłuższego, niż oczekiwano, tygodnia pracy zdecydowano, iż nie będzie dawało się zasiłków dla bezrobotnych, a w miarę możliwości kierować ich do pracy. W tym celu zaczęto budowę wielu zakładów pracy, szczególnie skierowanych na produkcję elementów metalowych. Miało to pomóc w przyszłości sprostać wymaganiom rozwijającego się świata potrzebującego więcej metalu, a także stanowiło zaplecze na wypadek wojny.

Przyszłe większe zapotrzebowanie na metal spowodowało, że trzeba było zwiększyć ilość rudy wydobywanej przez kopalnie. Zaczęto przygotowania do tego w sposób kupowania aktywów kopalni i wymuszanie na nich wprowadzenie zmian.

W celu zwiększenia produkcji rolnej zaczęto wprowadzać zmiany, mające przygotować całkowitą zmianę. Chciano, by zostali jedynie duzi, dobrze wyposażeni rolnicy mający obszerną wiedzę, których na początku dofinansowano by w celu umożliwienia im kupienia dobrego sprzętu. Planowano, że tacy rolnicy będą produkowali nadwyżki żywności. A rolników bez ziemi, a z odszkodowaniami, miano przenieść do miast, gdzie mogliby zasilić przemysł.

Jednakże przy tym zostało by dużo bezrobotnych, którymi trzeba było się zająć. I tu był pies pogrzebany. Planowane zakłady, jak i te zaczęte, zostały przygotowane na wielkie ilości ludzi. Wprowadzono także szkolenia, które miały pomóc tym bardziej chętnym na zmiany zajęcie się nowym zawodem. Miało to umożliwić szybkie korekty w razie braku pracowników w danej dziedzinie.

A pieniądze na to miały pójść, jak zazwyczaj, z podatków. Spotkało się to z gromkim sprzeciwem ludności, lecz nastraszenie ich wizją pracy dla okupanta trochę ich uspokoiło, a wizja bycia potęgą pobudziła ich patriotycznie.

Edytowano przez PiekielneCiastko
Link do komentarza

(Gandzia: Jestem za.)

Kryzys uderzył w Finów słabiej niż w inne państwa Europy, więc obecnie jest dość bogata.

Finlandia niedawno podpisała traktat o nieagresji z ZSRR. Z niepokojem przygląda się wyczynom III rzeszy.

W przyszłym roku będą wybory. Partie zaczynają się przygotowywać. Na razie sporą szansę na wygranie ma partia socjaldemokratyczna.

Finlandia postanawia na razie przyglądać się wydarzeniom w III rzeszy, ale sądzi, że potrzebuje armii. W zakładach Tikkakoski trwa produkcja broni m.in pistoletów maszynowych Suomi. Ponadto Finowie zastanawiają się nad kupnem czołgów bądź samolotów.

Link do komentarza

W Polsce rozpoczynał się przełomowy okres. Pewien były oficer, doskonały mówca, postanowił zmienić kraj. Był on przekonany o swoich działaniach i miał liczne kontakty, między innymi w wojsku, co zaowocowało ogromnym poparciem. W swych licznych przemowach podkreślał że chce wzmocnić kraj  oraz nawiązywał do Józefa Piłsudskiego i jego osiągnięć. Działania jego i jego zwolenników przynosiły ogromny sukces dzięki czemu udało mu się obalić rząd i ustanowić się tymczasowym Dyktatorem Rzeczypospolitej.

 

Pierwszymi zarządzeniami nowej głowy państwa były:

 

-Zwiększenie praw robotników na wzór komunistów.

-Reforma przemysłu (W grę wchodzi więcej przemysłu ciężkiego)

-Reforma w szkolnictwie, zwiększając propagandę polską oraz nacisk na polskie dzieła.

-Reforma policji, mająca przygotować policję do walk ulicznych oraz wszelkich działań prewencyjnych i obronnych miast.

-Ustanowienie tajnej policji mającej na celu infiltrację społeczeństwa i wyszukanie szpiegów lub kolaborantów.

-Reforma rolnictwa mająca na celu zwiększyć ilość uzyskiwanego pożywienia.

-Mobilizacja wojsk Polskich, głownie w strategicznych punktach

(W tym okręgi: Kraków, Warszawa, Lwów, Danzig, Wilno, Łudź oraz Lubliniec.)

(Okręgi wyczytane z mapy)

Edytowano przez Regem Nocte
Link do komentarza

W Związku Radzieckim sytuacja wewnętrzna stała się bardzo napięta, gdy w roku 1934 rozpoczęła się wielka czystka. W styczniu 1936 trwała ona w najlepsze, paranoiczne urojenia towarzysza Stalina podsycały tylko niepokoje. Zastraszone społeczeństwo uległo woli Kobe, poddając się indoktrynacji i naiwnie licząc na to, że łagry ominą niewinnych. NKWD szalał po całym kraju, sięgając nawet w głąb partii komunistycznej. Nikt nie był całkowicie bezpieczny. Jednak jak długo taka sytuacja mogła się utrzymać? Jej zły wpływ na państwo dało się już odczuć, gdyż wielu wartościowych ludzi na zawsze zostało wykreślonych z rejestru. Naukowcy, lekarze, prawnicy, wojskowi. Wszyscy oni położyli głowy. Nawet opanowany manią prześladowczą gensek był w stanie przewidzieć, jak daleko może pójść machina terroru. Dlatego postanowił nieco ją przyhamować. W dniu drugiego stycznia rozstrzelano narkoma Gienricha Jagodę i jego najbliższych współpracowników. Józef Stalin osobiście wyznaczył jego następcę, a został nim Wasilij Czernyszow. Rozpoczęto reformę łagrów, maksymalnie wykorzystując możliwości, które stwarzały. Z wyniszczenia przestawiono je na pracę na rzecz państwa. W praktyce sytuacja więźniów nie zmieniła się. Represje stały się jednak bardziej selektywne, wybierano ludzi, którzy rzeczywiście mieli jakąkolwiek zdolność zaszkodzenia Stalinowi, ale w zamian natychmiast rozpoczęto szkolenie nowych oficerów czy naukowców. Wprowadzono też zasadę "dopomagania" przesłuchiwanym w przyznaniu się do winy dowolnymi środkami.

 

Kierując się względami ekonomicznymi, kontynuowano politykę budowania obozów pracy blisko złóż surowców. Zaczęto rozbudowę przemysłu wydobywczego, hutniczego, przetwórczego, spożywczego i elektromaszynowego (odpowiednio w rejonach pólnocnych i wschodnich, z wyjątkiem hut i górnictwa, takie zakłady tworzy się w zagłębiach, blisko źródeł surowców). Podjęto decyzję o budowie kołchozów w każdej większej wsi, do czego niezwłocznie przystąpiono. Stawiających opór rozstrzeliwano lub zsyłano do obozów. Nad kołchozami ustanowiono Rady Rolnicze, złożone z chłopów najbardziej znających się na swoim zajęciu, co pozwoliło racjonalnie wykorzystać społeczną formę własności ziemi i pracę mieszkańców. W miarę możliwości regularnie zaopatrywano każdego obywatela w choćby najbardziej podstawowe dobra. Podjęto także decyzje o nagradzaniu wybitnych umysłów, co miało zachęcić ludzi do wysiłku na rzecz państwa. Gospodarka zostaje centralnie planowana, choć pilnuje się, aby wyznaczać odpowiednich ludzi do zarządzania danymi ośrodkami.

 

W dziedzinie wywiadu Stalin postanowił skupić się na bezpieczeństwie wewnętrznym. Przekazał Czernyszowowi wiele uprawnień i pełnomocnictw, jednocześnie zabezpieczając się przed ewentualnymi aspiracjami nowego komisarza. NKWD zajął się kontrolą nad obywatelami i wyszukiwaniem szpiegów wśród nich i we własnych szeregach. Był na tym punkcie wręcz przeczulony, co odbijało się na zwykłych ludziach. Zamknięto granice na turystykę i ruchy migracyjne, karając śmiercią za niestosowanie się do zakazu.

 

Zwiększono nakłady na zbrojenia, dokonano wymiany planów czołgów z Czechosłowacją, przy okazji wysyłając tam delegację, nakazano gruntowne przeszkolenie wszystkich rezerwistów i milicjantów, zaplanowano budowę elektrowni według najnowszych dostępnych wzorców (koło Archangielska, Kazania i Saratowa), wysłano liczne ekipy geologiczne, by sporządziły mapy surowców mineralnych w ZSRR. Starano się równomiernie rozdzielić dostępne środki na produkcję broni i artykułów dla ludności cywilnej.

 

Wydarzenia w Polsce Stalin przyjął z niepokojem. Obawiając się prawicowego przewrotu lub czegoś jeszcze gorszego nakazał zmobilizować przygraniczne dywizje Armii Czerwonej (na razie trzy).

 

Wzdłuż zachodniej granicy rozpoczęto mozolną, ale staranną budowę podwójnego pasa fortyfikacji. Przy okazji poddano renowacji wszystkie inne umocnienia w całym państwie.

Edytowano przez Po prostu Tomek
Link do komentarza

(dobra to ja nak•••urwiam)
Ameryka postawiła na technologie militarne, wytwórców broni oraz rolników i robotników, gdyż rozczarowała się olbrzymich Korporacjach. Zaczęli masową produkcje broni i pojazdów wojskowych w tym statki i samoloty (oczywiście powoli). Mający w pamięci krach na giełdzie ludzie klasy średniej byli raczej Za nowym planem rządu.

( Tutaj mała edycja bo mam wreszcie dostęp do klawiatury.)

 Nastawiono badania na rozwój floty i samolotów. Produkcję na żywność i zasoby militarne, z czego żywność zaczęto składować i tworzyć z niej racje na przyszłe wydarzenia. Rozpoczęto nabór do wojska oraz rozprowadzać patriotyczne hasła. 

Edytowano przez Wolfast
Link do komentarza

Norwegia stara się utrzymać neutralność wobec innych państw.I zbiera się po Poważnych stratach   handlu i transportu morskiego. Upadło kilka banków. Korona norweska zaczęła drastycznie tracić na wartości i dał się bardzo poważnie odczuć brak obcych walut. Spadły wpływy państwa, a kryzys mocno dotknął wiele miast. Zarobki,  wysokie w wyniku porozumień z 1920 roku, zostały obniżone, co spowodowało gwałtowne protesty robotników, będących wówczas pod silnym wpływem idei socjalistycznych. Wysokie bezrobocie utrzymało się aż do 1932 roku gdzie nastąpił wzrost gospodarczy  który doprowadził do radykalnej poprawy balansu płac. Mimo  niedawnego kryzysu Norwegia  rozpoczyna działania związane z obronnością państwa czyli: 

Zwiększeni stanu osobowego w armii Norweskiej. 

Zwiększenie stanu osobowego wykształconej kadry oficerskiej.

Badania nad nowym podstawowym karabinem piechoty.

Budowa schronów p-lot w większych miastach 

Budowa stanowisk obrony p-lot.

Utworzenie oddziałów obrony cywilnej.

Norwegia postanawia także zaproponować rządowi Finlandii, Szwecji oraz Danii aby  dołączyli do ZZPS (Związek Zjednoczonych Państw Skandynawskich).

Link do komentarza

Discord Server

Partnerzy

  • For Glorious Equestria
  • Bronies Polska
  • Bronies na DeviantArcie
  • Klub Konesera Polskiego Fanfika
  • Kącik lektorski Bronies Corner
  • Lailyren Arts
×
×
  • Utwórz nowe...