Skocz do zawartości

Ogólnopolski krwiodawczy ponymeet


bobule

Recommended Posts

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/462852143796298/

 

Husky wpadł na pomysł by zrobić ogólnopolską akcję, Więc czemu by mu nie pomóc? Szczególnie, że chyba może się udać :) 

 

Wstępny termin 12 sierpnia 2013 - ale nie musimy się go trzymać

 

na wydarzeniu jest ankieta, fajnie jakbyście głosowali na swoje miasta, jeśli byście chcieli się pojawić. jak na razie zapowiada się, że spotkanie odbędzie się na pewno w Katowicach, Bielsku-Białej i Wałbrzychu. Wraz z upływem czasu pojawi się lista(miejmy nadzieję, że kolejnych) miast i osób - koordynatorów, które zadbają o to byście dotarli do danego miejsca gdzie oddaje się krew)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możecie oddać krwi tak jak ja? Nie spełniacie kryteriów? Nic straconego. Dopiszcie swoje miasto i zaproście WSZYSTKICH znajomych. Nawet tych, którzy nie wiedzą o tym, że oglądacie MLP, ba nie wiedzą co to jest. Nie chodzi tu o "jakiś zjazd", a coś bardzo ważnego. I nie mówcie, że nie ma sensu iść we dwóch czy samemu. To nie wizyta u fryzjera.  
 
Kryteria krwiodawcy - Nie przejmujcie się aż tak nimi. Warto iść. Przebadają Was i powiedzą czy możecie być dawcami. Oczywiście leki skreślają możliwość oddania krwi, ale lekarze często przymykają oko na wagę ciała poniżej 50kg.

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oddawałem krew w Częstochowie, a ona zdaje się podlega Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

http://www.rckik-katowice.pl/245_kwestionariusz_dawcy_krwi.html

Jak podejrzysz kwestionariusz dawcy, na stronie 4 jest to co wyżej.

Czasami jest to napisane bezpośrednio na karcie, a czasem doszyte zszywaczem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcję popieram i o ile będę mógł, to przyłączę się do niej, najprawdopodobniej w Katowicach.

 

Co do załącznika - w Warszawie to jest kwestionariusz co najmniej 4 str A4 i na ostatniej właśnie ten załącznik, który wrzucił EmSki. I prawdę mówiąc nie rozumiem o co mu chodzi, że musi skonsultować ten załącznik z lekarzem... tekst wyjaśnia wszystko jak byk - albo twoja krew może być przez ciebie wyznaczona tylko do leczenia pacjentów, albo możesz zgodzić się, by Centrum Krwiodawstwa oddało twoją krew do badań nad lekami itp.

 

I takie info dla tutejszych ludzi:

- Krew jeśli się oddało, można potem oddać 2 miesiące po ostatnim oddawaniu krwi

- W podzięce za krew możecie dostać 8 tabliczek czekolady, zaświadczenie do pracy (dzięki niemu ma się zaliczony ten dzień jako przepracowany i normalnie dostaje się wypłatę) lub uczelni, możliwość uzyskania tańszych lub w ogóle darmowych biletów na komunikację miejską oraz ilość oddanej krwi można odliczyć od podatku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety podpisanie tego jest obowiązkowe, inaczej nie oddasz krwi. Ktoś oddaje krew dla ludzi jej potrzebujących, a ona trafia do prywatnych firm, które na niej zarabiają. A potem w szpitalach proszą rodzinę o oddanie, bo na operacje brakuje.

 

Dla kobiet okres pomiędzy oddaniami wynosi co najmniej 3 miesiące.

Jeszcze dostaje się zwrot kosztów dojazdu (jak nie oddasz, bo uznają że nie możesz oddać, wtedy się nie dostaje), u mnie za dojazd 2 autobusami to było 10 zł

Edytowano przez EmSki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety podpisanie tego jest obowiązkowe, inaczej nie oddasz krwi. Ktoś oddaje krew dla ludzi jej potrzebujących, a ona trafia do prywatnych firm, które na niej zarabiają. A potem w szpitalach proszą rodzinę o oddanie, bo na operacje brakuje.

 

Dla kobiet okres pomiędzy oddaniami wynosi co najmniej 3 miesiące.

Jeszcze dostaje się zwrot kosztów dojazdu (jak nie oddasz, bo uznają że nie możesz oddać, wtedy się nie dostaje), u mnie za dojazd 2 autobusami to było 10 zł

Może i tak jest, ale skoro zabierają z i tak skromnych zasobów, to gdyby oddawanej krwi było więcej to nie byłoby problemu prawda? Zresztą z tego co mi wiadomo zabiera się do tych celów najbardziej powszechne grupy krwi. Więc jednak opłaca się oddawać, chociażby po to żeby zwiększyć pulę z której krew jest zabierana.

Tak na marginesie, firmy farmaceutyczne na tej krwi eksperymentujące tworzą lekarstwa prawdaż? Skoro tak, to dlaczego jest to uważane za coś złego? (Poza tym, że mało która korporacja jest całkiem uczciwa prawdopodobnie).

Na podstawie wysuniętego argumentu można więc stwierdzić, że braki krwi w szpitalu to nie wina tych korporacji, a jednak ludzi krwi nie oddających. (Również ze strachu przed jej złym wykorzystaniem)

Edytowano przez Fisk Adored
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim liceum nagłaśniano akcję oddawania krwi i mało osób korzystało. A jak już to głównie po to, by nie być na lekcjach.

 

Co do załącznika - dziwne, mi nie gadali, że nie podpisanie zgody na oddanie krwi firmie farmaceutycznej dyskwalifikuje z oddania krwi. Ale ja i tak się zgadzam, w końcu jakoś nowe leki muszą zostać odkryte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że gdy będę chciał ten lek kupić, to żadnej zniżki nie dostanę. Na takie cele ludzie powinni odpłatnie oddawać krew prywatnym firmom. Nie mam zamiaru za darmo oddawać krwi komuś, kto będzie na tym zarabiał.

 

dziwne, mi nie gadali, że nie podpisanie zgody na oddanie krwi firmie farmaceutycznej dyskwalifikuje z oddania krwi. Ale ja i tak się zgadzam, w końcu jakoś nowe leki muszą zostać odkryte.

Jak byś nie podpisał, to pewnie by się upomnieli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że gdy będę chciał ten lek kupić, to żadnej zniżki nie dostanę. Na takie cele ludzie powinni odpłatnie oddawać krew prywatnym firmom. Nie mam zamiaru za darmo oddawać krwi komuś, kto będzie na tym zarabiał.

 

Wedle rozporządzenia Ministra Zdrowia honorowy dawca krwi w placówkach zdrowotnych jest obsługiwany poza kolejką i ma za darmo leki do określonej kwoty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wiecie co? Dziwi mnie jedno... jak można przeliczać krew na pieniądze? Bez jaj. Gdybym mógł oddać krew to wisiało by mi koło nosa czy otrzyma ją ktoś inny, czy trafi ona do leku. Tak czy inaczej pomagam innym. A tu gadanie kto i ile na tym zarobi. Najlepiej, żeby za każdy ml dawali 100zł, nie?  :yHRvV:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtarzam. Jeżeli krew pójdzie na operację, to jest ok, przysłuży się człowiekowi który za to nie zapłaci. Jak pójdzie do firmy farmaceutycznej, to ona zrobi sobie z tego lek i potrzebujący człowiek będzie musiał sobie go kupić. W tym przypadku nie robi mu to różnicy, czy krew oddało się honorowo, czy odpłatnie, i tak musi go kupić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że badania nad nowymi lekami oraz wyprodukowanie ich i puszczenie w łańcuch dostaw kosztuje. Stąd to logiczne, że za lek trzeba zapłacić.

 

Wiecie co? Dziwi mnie jedno... jak można przeliczać krew na pieniądze? Bez jaj. Gdybym mógł oddać krew to wisiało by mi koło nosa czy otrzyma ją ktoś inny, czy trafi ona do leku. Tak czy inaczej pomagam innym. A tu gadanie kto i ile na tym zarobi. Najlepiej, żeby za każdy ml dawali 100zł, nie?  :yHRvV:

 

Wiesz, w dzisiejszych czasach wszystko jest w cenie. Niektóre dziewczyny na przykład sprzedają swoje dziewictwo za przynajmniej 500 zł. Co to się z ludzkością porobiło...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł. Sama już od dawna myślę o oddaniu krwi (już niedługo osiemnastka). A co do tego dziwnego formularza... Z tymi lekami to fakt, trochę przegięcie, ale do badań klinicznych? Czemu nie. Lepiej żeby leki/substancje lekopodobne testowali na ludzkiej krwi, a nie na przykład na krwi innych zwierząt.

 

A zapytam z trochę innej dziedziny...

Oddawał ktoś tutaj szpik?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...