Skocz do zawartości

Metro 2033/Last Light


Wizio

Recommended Posts

Z pewnością każdy z was zna jedną z najlepszych książek fantastycznych, opowiadającą o historii Arthema. Tak, chodzi mi o serię "Metro" Dmitry'a Glukhovskiego. Jak pewnie też dużo osób wie, na podstawie tych książek powstały gry. Chciałbym wiedzieć, co sądzicie na ten temat. Ja oczywiście również się wypowiem.

 

Metro 2033 moim zdaniem jako gra jest dobra. Fakt faktem miała kilka swoich błędów, bugów, oraz słabą optymalizację, jednakowoż wszystko to nadrabia genialny klimat, który trzyma nas w napięciu, przez właściwie całą rozgrywkę. Nie ma różnicy, czy przedzieramy się przez tunele metra, bądź zniszczoną Moskwę. Czy walczymy z mutantami, czy też bandytami. Wszystko trzyma nas w szachu. Fabuła w dalszym ciągu nawiązuje do książek, jednakowoż jest pozmieniane sporo rzeczy, oraz znajdzie się kilka dziur fabularnych. Oczywiście można było wybrać, czy chcemy się przekraść przez ową lokację, czy też zrobić rzeź, i wybić każdego wroga, który stanie nam na drodze. 

 

Co do Metra Last Light... byłem specyficznie nastawiony, do tej gry, gdyż usłyszałem, iż twórcy mają pozwolenie na pójście dalej, i wymyślanie własnej, i trochę odmiennej fabuły. Oczywiście gra zaskakiwała nas również ładniejszą grafiką, nowymi broniami oraz możliwością wykonywania cichych egzekucji, których brakowało w poprzedniej grze. Gra stała się dokładniejsza, zmieniono w dużym stopniu interfejs oraz brzmienie różnych przedmiotów. Fabuła była trochę pokręcona, ale uszła, a nawet w pewnym momencie mi się spodobała. Fakt faktem nie było za wiele nawiązań do książki, ale grało się przyjemnie, a to chyba jest ważne. Tutaj również mieliśmy wybory, które zmieniają zakończenie owej rozgrywki, przy misji końcowej. 

 

Dodam jeszcze, iż moim zdaniem OBOWIĄZKOWE jest granie, z Rosyjskim dubbingiem, gdyż to dodaje tylko większego klimatu, oraz... wczucia się. Dubbing Angielski był strasznie mierny, a mowa różnych osób była... drętwa, nieprzyjemna, i zrobiona na odpierdziel. Rosyjski to podstawa, gdyż nie da się grać w Moskiewskich klimatach, bez języka, który normalnie tam panował. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem tylko w 2033 i powiem, że zabawa genialna. Polecam najwyższy poziom trudności, wtedy dopiero się dzieje. To powtarzanie poziomu po 20 razy... 

 

Co do rosyjskiego, to ciężko się nie zgodzić. Angielski, jednym słowem, ssie

 

Największą wadą, w mojej opinii, był zbyt zamknięty świat. Tak mało miejsc do zwiedzenia... Rzadko kiedy więcej niż 1 droga do celu... Ale to nie zmienia faktu, że to jedna z lepszych gier w które grałem

Edytowano przez Miloszu_xd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą wadą, w mojej opinii, był zbyt zamknięty świat. Tak mało miejsc do zwiedzenia... Rzadko kiedy więcej niż 1 droga do celu... Ale to nie zmienia faktu, że to jedna z lepszych gier w które grałem

No w końcu to jest metro, ale co do otwartego terenu w zniszczonej Moskwie to się zgodzę bo za mało "luzu" jest. Moim zdaniem gdyby Metro 2033 robili toćka w toćkę na podstawie książki coś na styl "Heavy Rain" a nie FPS to by im wyszło lepiej i straszniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Gość Pegasis89

No ja mam obie części "Metra" i powiem, że obie są powalające, choć obie mają swoje wady, to jednak są to jedne z lepszych strzelanek na rynku, bardzo klimatycznych. Jeśli ktoś jest fanem książek, to na 100% polubi i gry, na odwrót też :rwink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Gość PervKapitan

Książki nie czytałam, grę dostałam (pierwszą część) od kolegi. Jeszcze nie przeszłam całej, bo mam milion tytułów do przejścia (ale nie mam w co grać!), ale trochę już przeszłam. Powiem, że zajebiście mi się podoba gra, nie mogę się doczekać wrażenia z jej całości. Co do klimatu to nie ma bata by wziąć angielski dubbing, w każdą grę gra się w oryginalnym dubbingiem, bo na ogół traci cały klimat. To jakby w Wieśka grać po angielsku. Drugą część sama sobie kupiłam i również zamierzam przejść.

 

A co uważacie o wersji redux? Jak dla mnie jest to zbędne... Tym bardziej, że płatne. Metro nie jest najpiękniejszą grą, ale grafika nie potrzebowała płatnej rewolucji :v

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Metro, najbardziej klimatyczne Post apo w jakie grałem (mam też na koncie wszystkie części stalkera, dwie ostatnie fallouta i Wastelands 2) oparte na fantastycznej książce (wszystkie tomy, razem z uniwersum stoją za moimi plecami). Owszem ma swoje wady jak każda gra, ale mimo to warto w niąz agrać, oczywiście na najwyższym poziomie trudności. Teraz pora na konkrety:

 

2033, Mroczny klimat, ciemne, ciasne tunele, w których czai się zło i twój wierny kałach (czy inna broń). Idziesz na paluszkach z latarką albo i bez, uważnie nasłuchując zbliżających się mutantów, czy ludzi. Przemykasz w cieniu. Właśnie, to kolejny plus, bo można albo iść jak rambo, kosić ilu się da, albo przekradać, gasić światło i rozbijać lampy pistoletem z tłumikiem. Co kto lubi. Wady: Krótka, tunelowa i etap w D6, który mi osobiście nie przypadł do gustu (Głównie przez te gluty i prowadzenie bodajże Młynarza, albo Ulmana nie pamiętam) 

 

LL. Więcej klimatu, choć ten mrok gdzieś się nieco niekiedy zawieruszył, kolejne ciekawie przemyślane etapy, w tym takie, które wymuszają skradanie, więcej broni, więcej ulepszeń, nieco trudniej. Po prostu miało być więcej metra w metrze, co się mogło nie udać? Fabuła oparta nieco na Ewangelii według Artema, ale bardzo luźno jest nieco chaotyczna i dziwna. Powiedzmy, że mnie nie przekonała choć była znacznie lepsza niż w CoDzie (nie no, nawet pasjans ma lepszą niż mw2 czy 3). I to była chyba największa wada (jeszcze dziwnie słabe strzelby, a zwłaszcza Saiga). 

 

Podsumowując, w obie części warto zagrać, niekoniecznie dla fabuły, ale dla klimatu. Koniecznie w ciemnym pokoju, bez światła i ze słuchawkami na uszach, nie zapominając o ruskim dubbingu. Przyjemny dreszczyk murowany, a i może czasem człowieka wystraszy jakieś monstrum. 

Wersja redux, chyba nie wprowadza zmian poza grafiką i poziomem trudności (jeszcze podobno jakieś misje do singla), ale nie jest to rzecz must have dla tych co już metro mają. Obie części warte polecenia, cho ć jeśli chodzi o czystą grywalnosć, to wygrywa moim zdaniem zew prypeci (z uwagi na mody do niego), ale to już inna sprawa i zupełnie inny tytuł.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza część mi jakoś się nie przypodobała i w połowie przestałem grać, za to "M: Last Light" spodobało mi się i przeszedłem całe. Najbardziej to lubiłem smaczki w postaci porzuconych książek z serii Metro, albo plakatów informujących o nadchodzącej powolutku książce "Metro 2035". 

No i ba, jak grać w "Metro" to TYLKO z rosyjskim dubbingiem, nie ma mowy o innej opcji - przy takim dubbingu człowiek super się wkręca w klimat gry. 

Edytowano przez Linds
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Tak na prawdę to jedyne czego oczekuje od Metra to solidnej i przygnębiającej historii. Historia i świat to chyba najlepsze zalety gry, mam nadzieje że historia ukazana w Exodusie, podobnie jak w poprzednich częściach - skłoni mnie do refleksji nad sensem istnienia, i nad tym czym właściwie jest człowieczeństwo(Bynajmniej niczym dobrym :/) Gameplay i to czy świat będzie otwarty czy nie to sprawa drugorzędna :v 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jak dokładnie będzie wyglądać poruszanie się po otwartym świecie, czy pół-otwartym. Moim zdaniem może być tak, że zrobią duże pół-etapy przez które będziemy wędrować. Po przeczytaniu ostatniej książki nadal przechodzą mnie ciarki, niesamowite wyobrażenie i pozytywne nastawienie co do takiego rozwiązania. Niech będzie tak samo epicko! Oby tylko nie osłabiło to zbyt fabuły, bo otwartość ma tendencję do odwracania uwagi od takich rzeczy :P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Immo napisał:

Zamierzasz którąś sprzedać? Bądź wypożyczyć? Nie wiem.... więc?

Zazwyczaj nie handluję książkami, ale jeśli jakieś szukasz, to w Empiku, lub Saturnie je znajdziesz, lub księgarni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...