Skocz do zawartości

Elementarni [NZ][Gore][Adventure]


haryozborn

Recommended Posts

       Witam serdecznie. Elementarni to historia o pewnych kucykach które pochodzą z dalekiej zapomnianej historii Eqestrii. Czy Celestia sobie poradzi ze starożytnymi kucykami i nowymi zagrożeniami?

 

      Wiem że opis fika krótki. Mogą być błędy, choć staram się ich nie popełniać. Rozdziały raczej nie będą przekraczały 15 stron. Możliwe opisy śmierci więc chciałem ostrzec.

     Nie wiem w jakim do dziale powinno być, ale moje zamierzenia nie ograniczania się to dałem w Necronomicon. Za wszelkie opinie i rady będę wdzięczny.

 

https://docs.google.com/document/d/1X7YMpRSVoe1g1IlmK3NxM46XlgxzpfDtWKzmp1gOhA8/edit rozdział 1

 

https://docs.google.com/document/d/1VcvoDd15I0xvfD1e8XItWelbFNm6yEkKB-t7mW01X_w/edit rozdział 2

 

https://docs.google.com/document/d/1OGd07sZZNISKDRrNMf08AbBly3YfBDNJ3D93G-pJbH8/edit?pli=1 rozdział 3

 

https://docs.google.com/document/d/1CGMzcxPSNcup5pBA7t6XZeCh7BLIIEGROooBHXeTfXM/edit# Rozdział 4 (wyszło mi 17 stron ^^ nieplanowane :D)

Edytowano przez Dolar84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Przeczytałem pierwszy rozdział - na więcej aktualnie nie mam siły.

Po pierwsze Interpunkcja! praktycznie zero przecinków, zgubione kropki itp. Błędy logiczne w zdaniach.

Koledzy wyżej piszą ,że zostały one pozaznaczane i teraz zastanawiam się, czy tylko wywaliłeś ich komentarze, czy jednak je rozpatrzyłeś.

 

Sama fabuła  trzyma się kupy. Jest ciekawa, wydaje się być dość rozbudowana i przemyślana. Niestety błędy rujnują całą przyjemność czytania.

Poczekam, aż poprawisz pozostałe rozdziały na włąsną rękę lub załatwisz sobie korektora. (Gdy to zrobisz daj znać wiesz gdzie mnie szukać.)

 

Przydało by się także więcej opisów miejsc i jakaś standaryzacja przy prowadzeniu dialogów. Spotkałem się z trzeba różnymi formami i czasem się nawet zastanawiałem czy bohater nadal mówi czy jednak już zaczął swój wewnętrzny monolog.

 

Gdy to uczynisz może być z tego dzieło godne polecenia. Aktualnie wygląda to dość słabo. Samą fabułą nie uzyskasz wysokiej oceny i wielu czytelników gdy całość wygląda jak nisko budżetowy film, który ma na siebie pomysł lecz słabe wykonanie niweczy wszystkie starania scenariusza.

 

Pozdrawiam. ;3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Właściwie głównym problemem harego jest to, że... jakby to delikatnie ująć... Nie umie pisać. Ma świetne pomysły, ale potrzebuje kogoś kto będzie ślęczał nad nim i poprawiał co drugie zdanie. Fik jest naprawdę ciekawy, ale gdy czytałem pierwszą wersję to oczy mnie bolały od błędów. Niektórych zdań nawet nie dało się poprawnie przeczytać przez składnię... czy może też jej brak. Tak czy inaczej to są jedyne wady tego fika. Konstrukcja. Bo cała reszta jest świetna. Prowadzenie postaci, fabuła, umiejętności. Wszystko jest cacy, prócz tego, że jego korektor musi mieć naprawdę mocne nerwy. (ja się miałem tym zająć, niestety nie mam czasu nawet na swój fik, a co dopiero innych)

Edytowano przez Sandro de Vega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam świadomość że mi wiele brakuje w umiejętnościach pisarskich i że robię też masę błędów. Nigdy nie byłem dobry w matmie , j polski itp w ogólnokształcącym liceum. Staram się pisać jak najlepiej umiem, lecz zważając na fakt męczącej korekty... raczej nikogo nie będę prosił o pomoc. Nie lubię wspominać że mam zespół aspergera(lekki autyzm... umiarkowany), mam dziwne postrzeganie świata i wielu rzeczy^^. Grunt że każdy jest unikatowy na swój sposób. Mam mały zastój z chęciami by pisać... w obecnej chwili anime i gry pochłaniają mój czas. Dzięki za wszystkie opinie... ja staram się poprawiać swoje umiejętności... choć mi bardzo daleko do takiego verarda czy kogo kol wiek innego pisarza doświadczonego. Masa pomysłów wciąż kłębi się w mojej głowie :D ciężko wybrać co będzie dobre a co nie. Pozdrawiam.^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

„Elementarni” to fanfik o którym można napisać dużo, ale nie to, że jest dobry. Właściwie uważam, że jest na granicy kiedy rzuca się fanfika z powodu kilku irytujących rzeczy. 


Głównym bohaterem jest… cóż, nie pamiętam imienia głównego bohatera, możliwe zresztą,  że utwór nie posiada jednego protagonisty, gdyż narracja odbywa się z perspektywy wielu postaci (co najmniej trzech). Jednak niewątpliwie akcja skupia się wątku tzw. Elementarnych, magów władających mocami przyrody jak ogień, błyskawice itp. Byli oni za swoje moce w przeszłości prześladowani ale teraz przebudzili się ze snu. W każdym razie mam nadzieję, że dobrze opisałem założenia fabuły, bo sam przez większość czasu nie byłem pewien co i dlaczego to coś się dzieje.


Właściwie wydaje mi się, podkreślam wydaje mi się, że opowieść porusza wątek powrotu Elementarnych do Equestrii… przepraszam, autor notorycznie używa słowa Eqestri, i tego jak odbierają to znane z serialu postacie. Zasadniczo fabuła skupia się na tym, że Elementarny, którego imienia nie pomnę jeździ po kraju, chyba z jakąś gryfką i chyba zebrzanką (Zecorą, mówiąc prościej) i… nie wiem, grozi innym spaleniem? Ale równie dobrze mógłby to być inny Elementarny, niejaki Eoras, który chyba jest zły i chyba żyje? Nie wiem, nie mogę z całą pewnością stwierdzić, że rozumiem co autor napisał tak samo jak nie mogę stwierdzić, że rozumiem dokąd zmierza fabuła ani nawet, że opiera się ona na czymś innym niż Elementarnym podróżującym i gadającym z kluczowymi dla serialu postaciami. Co jeszcze powoduje zamieszanie? Fakt, że skaczemy po postaciach i kolejnych odcinkach czasowych. Skutkuje to brakiem ciągłej narracji, która przypomina mi „Miasto umarłych” z „Tajemnice lodowca”, ale o ile tam mogłem zrozumieć mniej więcej co się dzieje i dlaczego tak tutaj byłem bezradny. 


Na koniec zostawiłem sobie stronę formalną. Pod względem języka, nie jest najgorzej, zdania są zrozumiałe i napisane w przystępny sposób. Jednak dialogi otwiera ćwierć pauza a autor nawet nie zadał sobie trudu by oddzielić ją od wypowiedzi spacją. Przecież to jedno kliknięcie spacji a usuwa wrażenie, że test jest jakimś blokiem. Na szczęście są przynajmniej wydzielone wyraźnie akapity. Ale błędy. Te błędy nie są najgorszymi jakie widziałem, ale z całą pewnością jednym z najgorszych, jakie może popełnić autor, który umie budować zdania. Przecinki są w miejscach, w których być nie powinny. Jeśli nawet ja to widzę, to jest bardzo źle. Poza tym błędy w nazwach własnych, jak wspomniana już  Eqestria. Do tego dochodzi całkowita nieumiejętność zapisu słów rozdzielnie i razem. To po prostu jakaś masakra! A najgorsze jest to, że akurat można to łatwo wyłapać przez edytor tekstu. Ale te literówki… Jezusie Nazareński! Nie widziałem takich literówek, od przełomu listopada i grudnia!


 

Cytat

W połowie drogi kiedy znurzyła mnie podróż i zasnołem, załorzono mi kajdany antymagiczne.

 

Uwierzcie mi, że przykłady takie pisowni można znaleźć w każdym akapicie. Czasami zresztą jakość poszczególnych zdań także bardzo obniża loty:


 

Cytat

Prócz znajomych kucy w niebieskich strojach byli też w złotych zbrojach, czarny jednorożec z czarną gwiazda na piersi zmierzył mnie surowym wzrokiem, po czym podszedł do ledwo przytomnego pegaza z jakąś naszyfką... i gniewnym spojrzeniem skarcił.

 

Cytat

-W sali dla gości, dotrzymuje zbroi towarzystwa. Sama to zaproponowała, ja nic już nie rozumiem Celestio. Dla mnie to zbyt wiele, kilka mniejszych wsi gdzie wymordowano wszystkich mieszkańców... - głaskałam ją po grzywie delikatnie... i mi płakała.

 

Nie będę się w to zagłębiał, nie o to tu chodzi. Autor fanfika „Elementarni” miał jakiś pomysł, moim zdaniem nawet sensowny, ale całkowicie zawiódł w jego realizacji. Poczynając na błędach ortograficznych a na skaczącej pomiędzy różnymi postaciami, fabule, której celu nie znam i postaciach, których imion nie mogę spamiętać, chociaż posiadają jakie tło historyczne. Nie jest to jednak utwór, którego autorowi nie mogę odmówić pewnej pasji. Musi po prostu popracować nad przekazywaniem swych pomysłów czytelnikowi i sprawdzić tekst choćby tym co oferuje jakikolwiek, nawet darmowy edytor tekstu.

Edytowano przez Obsede
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...