Skocz do zawartości

[Dyskusja] Ustrój polityczny Equestrii.


Airlick

Recommended Posts

Ahem, ahem.

Książę chce rozpocząć nową dyskusję w swoim dziale.

Wy, pospolite człowieki, zapewne niewiele wiecie o ustroju politycznym Equestrii. Ale Książę chciałby usłyszeć wasze opinie na jego temat - z pewnością dostarczycie mu wielu okazji do śmiechu.

A więc: jak myślicie, jak wygląda polityka w Equestrii? Czy jest na nią miejsce, mimo istnienia nieśmiertelnych Księżniczek? Czy Equestria jest monarchią absolutną, czy może "zwyklejsze" kucyki mają coś do powiedzenia? Jaka jest jej polityka zewnętrzna? I czy w ogóle jakaś jest - a może Celestyna i Luna panują nad całym światem?

No, dość pytań na teraz. Wysilcie się. :hmpf:

Edytowano przez Airlick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może najpierw podsumuję to, co WIEMY z serialu, a potem przejdę do osobistych dywagacji ^^

 

1. Nie wiemy, czy księżniczki są nieśmiertelne. Wiemy tylko, że mają minimum 1000 lat.

2. Wiemy, że w przeszłości istniały inne księżniczki, ich los pozostaje nieznany.

3. Jedyny motyw łączący założenie Equestrii (zakładając, że historia z Wigilii Serdeczności jest prawdziwa) z księżniczkami, to flaga Equestrii, an której widać Lunę i Celestię. Niestety, jak to z legendami bywa, może to być zniekształcony fakt, który nie miał w rzeczywistości miejsca. Coś w stylu Legendy i Pieście i Popielu. Było coś, co przez setki lat zmieniło się w taką legendę.

4. Księżniczki posiadają dwie osoby dokooptowane do rodziny królewskiej. Cadance byłą chyba zwykłym jednorożcem (informacja z oficjalnego almanachu, zasłyszana, więc nie będę się przy niej upierał). Tak samo CHYBA "adoptowano" Blueblooda.

5. Celestia posiada osobiste siły zbrojne "Royal Guard", co wg standardów obronnych wielu krajów oznacza, że oprócz RG istnieje też zwykła armia lądowa. Nie wiemy niczego o "Gwardii Luny", w Equestria Girls pojawiają się kryształowi żołnierze, co w sumie niczego nie przesądza, bo to spin-off.

6. Nie wiemy niczego o konstytucji, parlamencie, czy innych elementach charakterystycznych dla nowoczesnych monarchii.

7. Istnieje tytuł "Burmistrza", więc mamy do czynienia z władzą lokalną w stylu kultury zachodniej.

8. Księżniczki rządzą Equestrią. Istnieją inne kraje, które najprawdopodobniej mają swoje własne władze (Saddle Arabia?).

 

 

Moje domysły:

1. Państwo należy do księżniczki lub Celestia posiada ziemię, gdyż mogła ją oddać rodzinie Apple. 

2. Istnieje jednak własność prywatna.

3. Księżniczki mają władzę absolutną. Nie mamy nigdzie sugestii, ze muszą liczyć się z czyjąś opinią lub nie mają kompetencji do wydania jakiejś decyzji. Oczywiście posiadają an pewno jakiś doradców, ale też wiele nie wiemy. 

4. Celestia miała prawo wysłać do Kryształowego Imperium własny aparat władzy, w postaci książęcej pary młodej oraz Mane 6.

 

Werdykt? Monarchia absolutna, nie mamy informacji o czymś innym. Jakby pojawił się parlament, jakaś konstytucja...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Jedyny motyw łączący założenie Equestrii (zakładając, że historia z Wigilii Serdeczności jest prawdziwa) z księżniczkami, to flaga Equestrii, na której widać Lunę i Celestię. 

W odcinku "Wigilia Serdeczności" na fladze Equestrii możemy zauważyć kucyki, które różnią się kolorami od Luny i Celestii.

Flaga_Equestrii.jpg

Dlatego, to nie mogą być one.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, moja teoria, zarówno o historii, jak i ustroju politycznym Equestrii jest właściwie podstawą mojej twórczości. W skrócie sprowadza się ona do tezy, że Equestria jest monarchią... feudalną (nie mylić ze stanową). Jeśli ktoś miałby jednak jakieś konkretne pytania, mogę rozwinąć moją myśl.

 

Dla próbki:

Proponowany (UWAGA! ZAWIERA CAŁKIEM SPORO INWENCJI WŁASNEJ!) podział administracyjny Equestrii:
1 królewskie hrabstwo stołeczne:
Canterlot
1 księstwo:
Kryształowe Królestwo (Miasto Kryształowe)
3 hrabstwa:
Trottingham,
Hoofington,
Fillydelphia,
1 hrabstwo o uprawnieniach marchii:
Andalusa (Equino)
1 hrabstwo powietrzne o uprawnieniach marchii:
Cloudsdale,
1 samorządne hrabstwo (województwo) o uprawnieniach marchii:
Marchia Wschodnia (Stallionfort),
1 ziemia samorządna o uprawnieniach hrabstwa:
Ponyville,
2 ziemie i miasta samorządne:
Manehattan, 
Vanhoofer,
1 wydzielone miasto samorządne:
Baltimare,
1 ziemia samorządna o uprawnieniach marchii:
Pogranicze (Appleloosa),
1 wydzielona marchia nadmorska:
Baltimare (Port Królewski w Zatoce Podków),
1 wydzielona marchia i marchia powietrzna:
Las Pegasus,

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odcinku "Wigilia Serdeczności" na fladze Equestrii możemy zauważyć kucyki, które różnią się kolorami od Luny i Celestii.

Flaga_Equestrii.jpg

Dlatego, to nie mogą być one.

Różnią się odcieniami, co biorąc pod uwagę różnorodną kolorystykę tego samego kucyka w różnych sezonach, zalicza się do marginesu błędu. Zresztą różnice są nieduże, to tylko schematyczne wizerunki. No i motyw zaćmionego słońca/księżyca też budzi jednoznaczne skojarzenia z Luną i Celestią.

 

 

 

 

Cóż, moja teoria, zarówno o historii, jak i ustroju politycznym Equestrii jest właściwie podstawą mojej twórczości. W skrócie sprowadza się ona do tezy, że Equestria jest monarchią... feudalną (nie mylić ze stanową). Jeśli ktoś miałby jednak jakieś konkretne pytania, mogę rozwinąć moją myśl.

 

Dla próbki:

Proponowany (UWAGA! ZAWIERA CAŁKIEM SPORO INWENCJI WŁASNEJ!) podział administracyjny Equestrii:

1 królewskie hrabstwo stołeczne:

Canterlot

1 księstwo:

Kryształowe Królestwo (Miasto Kryształowe)

3 hrabstwa:

Trottingham,

Hoofington,

Fillydelphia,

1 hrabstwo o uprawnieniach marchii:

Andalusa (Equino)

1 hrabstwo powietrzne o uprawnieniach marchii:

Cloudsdale,

1 samorządne hrabstwo (województwo) o uprawnieniach marchii:

Marchia Wschodnia (Stallionfort),

1 ziemia samorządna o uprawnieniach hrabstwa:

Ponyville,

2 ziemie i miasta samorządne:

Manehattan, 

Vanhoofer,

1 wydzielone miasto samorządne:

Baltimare,

1 ziemia samorządna o uprawnieniach marchii:

Pogranicze (Appleloosa),

1 wydzielona marchia nadmorska:

Baltimare (Port Królewski w Zatoce Podków),

1 wydzielona marchia i marchia powietrzna:

Las Pegasus,

Brzmi fachowo i ciekawie. Z czego wynika ten podział?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy głównie z głowy, ale na podstawie analizy chociażby charakteru poszczególnych miast.

Generalnie klucz był następujący - miasto brzmiące angielsko (np Trottingham) uznawałem za feudalne, rządzone przez jednorożną arystokrację, natomiast te brzmiące amerykańsko (np Manehattan) za przemysłowe, rządzone przez bezrożną burżuazję (co na przykład w wypadku Manhattanu znajduje potwierdzenie w serialu).

Jedynym wyjątkiem jest Fillydelphia, ale ponieważ nazwa jej amerykańskiego pierwowzoru pochodzi od starożytnej helleńskiej metropolii, wrzuciłem je do feudalnego worka, wiążąc je jednakże nie z górskimi jednorożcami od księżniczki Platinium z zimnej północy, lecz z wymyślonym przez mnie, przypominającym bizancjum Złotym Cesarstwem, które wraz z bratnim Kryształowym było głównym wrogiem świeżo zjednoczonej Equestrii i zostało w końcu podbite przez jej pierwszego króla - Aurusa, ojca Platinium (jeśli jesteście zainteresowani, mogę przedstawić swoją wersję drzewa genealogicznego rodu królewskiego).

Natomiast hiszpański charakter nazwy Las Pegasus sprowokował mnie do wymyślenia kucyków andaluzyjskich i ich hrabstwa. Ponieważ jednak w mojej interpretacji pegazy są społecznością zmilitaryzowaną, miasto o takiej nazwie nie mogło być stolicą tegoż hrabstwa, lecz raczej kolonią wojskową (marchią). To z kolei dało mi pretekst do wymyślenia Equina, które było mi potrzebne do skucykowania... Tomasza z Akwinu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marquise, bardzo ciekawa teoria. 
Co do pytania "Czy na politykę jest miejsce przy księżniczkach". Odpowiedź jest prosta. TAK. Polityka była obecna przy każdym rodzaju rządów, nawet monarchii absolutnej. Tylko w przypadku tego typu rządów, gry polityczne  polegały na zyskaniu jak największych wpływów przez dany ród, co w Equestrii można łatwo zaobserwować po tym jak Rarity po powiedzeniu gdzie mieszka i kto ją zaprosił stała się prawie natychmiastowo jedną z ważniejszych i bardziej popularnych osób w Canterlot

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm bardzo ciekawa dyskusja się tutaj rozwija, ale to, że Equestria jest monarchią Feudalną obecnie włożył bym między Bajki, nie wątpliwe była nią z początku co widzimy dokładnie w odcinku "Wigilia Serdeczności" gdzie ziemskie kucyki musiały oddawać cześć tego co wyhodowały jednorożcom czyli pańszczyzna jak nic. Zaś obecnie skłaniam się raczej, że mamy do czynienia z monarchią absolutystyczną w stylu francuskim. czyli są pewne stany wyróżnione, władze sprawują Księżniczki i Royal Family jako najwyższy absolut, którego zdanie jest ostateczne, ale same miasta mają sporą samorządność i istnieje możliwość przejścia między Stanami, choć nie  zbyt duża i odchodzi się od gospodarki pańszczyźnianej na rzecz przywilejów handlowych dla miast i ich rynku (nie jest to jeszcze do końca wolny rynek, ale przynajmniej kucyk ziemski nie musi już harować

 na ziemi Feudała ma wybór - albo trwać w tym dalej albo wykupić ziemię na własność i pracować na siebie )

Edytowano przez Zandi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm bardzo ciekawa dyskusja się tutaj rozwija, ale to, że Equestria jest monarchią Feudalną obecnie włożył bym między Bajki, nie wątpliwe była nią z początku co widzimy dokładnie w odcinku "Wigilia Serdeczności" gdzie ziemskie kucyki musiały oddawać cześć tego co wyhodowały jednorożcom czyli pańszczyzna jak nic. Zaś obecnie skłaniam się raczej, że mamy do czynienia z monarchią absolutystyczną w stylu francuskim. czyli są pewne stany wyróżnione, władze sprawują Księżniczki i Royal Family jako najwyższy absolut, którego zdanie jest ostateczne, ale same miasta mają sporą samorządność i istnieje możliwość przejścia między Stanami, choć nie  zbyt duża i odchodzi się od gospodarki pańszczyźnianej na rzecz przywilejów handlowych dla miast i ich rynku (nie jest to jeszcze do końca wolny rynek, ale przynajmniej kucyk ziemski nie musi już harować

 na ziemi Feudała ma wybór - albo trwać w tym dalej albo wykupić ziemię na własność i pracować na siebie )

Niestety popełnia Pan błąd, na który jestem nad wyraz wyczulony. Mówiąc o feudalizmie nie miałem na myśli systemu stanowego, lecz system lenny, ten oryginalny wynalazek zachodu, polegający na podziale państwa na sieć podmiotów połączonych dwu-, a nie, jak w despotyzmie, jednostronnymi zobowiązaniami.

Odwołując się do kultury popularnej - system przypominający ten z popularnej ostatnio gry Crusader Kings 2 (znanej w Polsce również pod irracjonalną nazwą Mroczne Wieki), w którym to poszczególni wasale króla - książęta, hrabiowie lecz również zarządzającymi miejskimi republikami konsulowie i dożowie mają pełną autonomię wewnętrzną w swoich domenach, w zamian za pewne świadczenia pieniężne i militarne wobec seniora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja tylko zacytowałem to czego się nauczyłem na lekcjach historu, a tam system feudalny i stanowy są wrzucane do jednego wora, i nie wspomina się o zależnościach arystokratycznych (przynajmniej w Polskiej szkole), bardziej skupiają sie na sytuacji chłopstwa w tych systemach, a nie da się ukryć że początkowy ustrój Equestrii przypomina to co na Lekcjach Historii zostało mi poddane, a obecny  czasy Absolutyzmu francuskirgo lub oświeconego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutyzm francuski to wszechwładza urzędników. w Equestrii na szczęście tego nie widzimy.

Cóż, po raz kolejny potwierdza się moja teza, że gdyby młodzieży na historii kazać grać w CK lub Europę Universalis, to pojęłaby ona znacznie więcej niż tak, jak jest dzisiaj.

1064905_1341102403198_160.png?v=13411022

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...