Skocz do zawartości

Czarna lista zasilaczy/ zasilacze polecane


osa21c

Recommended Posts

Witajcie! Dziś przytoczę kwestię zasilaczy. A więc do dzieła!:

Zasilacze to ważny element komputera. Niestety, większość z nas popełnia kategoryczny błąd, patrząc się jedynie na ilość watów i kupują zasilacze z tzw. "czarnej listy". Czym one się różnią od zasilaczy polecanych?

1. Jakością wykonania: Zasilacze z czarnej listy mają plastiki bardzo słabej jakości. Często się również słyszy o piszczących w nich cewkach.

2. Zabezpieczenia: Są tylko na papierze, w rzeczywistości ich tam nie ma.

3. Chłodzenie: Zwykle kiczowaty wiatraczek i 2 małe radiatorki, także istnieje ryzyko przegrzania.

4. Dławiki: Co ciekawe, niektóre zasilacze mają tzw. dławiki wewnątrz nich.

5. Realna moc wyjściowa: Jeśli zasilacz no name "600 w" oddaje ich 300-400, to już jest cud.

6. Cena: Tutaj no niestety, prawie zawsze tańsze=gorsze.

Najgorsze jest to, że zwykle ten zasilacz, jak już się zepsuje, to nie sam, lecz pociąga często za sobą i płytę główną, w skrajnych przypadkach dochodzi procesor i ram.

Czarna lista zasilaczy:

Akyga, Arktik Power Supply, Altis, Aspire, Apex, Allied, Austin, Acutake, Aton, "ATX Power Supply", Bestec, Bondfunx Fire, Carbon, Coba, Codegen (C&G), ColorSit, COMPAQ, Computer, Deer, Ecogo True Power, Eurocase, Everpower, Fever, Four Star, Foxtech, Gembird, Gigabajt, Golden, Hawk, Hedy, iCute, Impet, iBOX, ISO, Incore, Levicom, Linkword, LOGISYS, Logic, Megabajt, ModeCom Feel (I, II), ModeCom Green, Logic (L&C), ModeCom Premium, Mercury, Metropilis, Mustang, Newton Power, Octigen, QTECHNOLOGY, Qoltec, Q-tec, Pangu, Platin Power, Power Color, Power, Powerfox, Powercomp, Power Man, Procomp, Powertec, RAIDMAX (Produkcji sunpro), Rubikon, Rasurbo (Green Power), Ropla, Sniper, Sansun, Stability Power, SilenX, Sun Pro, Solytech (Chociaż ostatnio pojawiło się kilka ciekawych konstrukcji), Suntek, Take Me, Task, TE, Tracer, Trust, Tronje, Ultra Media, Win, Xilence (Redwing), XION, XPOWER, 2N.

Zasilacze polecane, które bez ryzyka możecie użytkować:

=> A+GPB
=> AeroCool
=> Akasa
=> Amacrox
=> Antec
=> Athena Power
=> be quiet
=> Chieftec
=> CoolerMaster
=> Corsair
=> Cougar
=> Delta
=> Enermax
=> Enlight
=> Fortron
=> High Power
=> Hiper
=> Hi-Val
=> HuntKey
=> Kingwin
=> Lead Power
=> LEPA
=> Mad Dog
=> Modecom Carbon
=> Modecom MC
=> Modecom Volcano
=> Mushkin
=> OCZ
=> Pentagram
=> Scythe
=> Seasonic
=> Silver Power
=> Silverstone
=> Sparkle
=> Spire (ekonomiczne dość dobrze wykonane zasilacze, jest to trochę lepsza konstrukcja od ModeCom FEEL III)
=> SuperFlower
=> Tacens
=> Tagan
=> Thermaltake
=> Topower
=> Turbolink
=> Ultra X-Finity
=> Vantec
=> XClio
=> XFX
=> Zalman

Do następnego poradnika:)

Źródła: http://forum.programosy.pl/czarna-lista-zasilaczy-czyli-jaki-zasilacz-kupic-vp986999.html

http://forum.pclab.pl/topic/843054-Czarna-lista-zasilaczy-oraz-lista-polecanych-v2/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jak dla mnie to zasilacz musi spełniać dwa kryteria:
 - być cichy ( duży wentylator najlepiej 14cm )

 - być wydajny ( wersje ze sprawnością >90%, czym więcej tym lepiej )

Nie ma co kupować zbyt mocnego zasilacza bo wtedy sprawność mu spada.

Z tego co widziałem to be quiet, Fortron, Thermaltake były w miare w rozsądnych cenach.

Edytowano przez Arpegius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to zasilacz musi spełniać dwa kryteria:

 - być cichy ( duży wentylator najlepiej 14cm )

 - być wydajny ( wersje ze sprawnością >90%, czym więcej tym lepiej )

Nie ma co kupować zbyt mocnego zasilacza bo wtedy sprawność mu spada.

Z tego co widziałem to be quiet, Fortron, Thermaltake były w miare w rozsądnych cenach.

No i to jest dobra postawa, jak dla mnie ładowanie 700w i więcej przy braku SLI to czysta głupota.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest dobra postawa, jak dla mnie ładowanie 700w i więcej przy braku SLI to czysta głupota.

Generalnie ciężko obliczyć ile zestaw będzie brał prądu... jak dla mnie zestawy pożerające powyżej 500W to trochę przesada, no ale nie jestem fanem extreame gamingu i wolę rzeczy umiarkowane cenowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ciężko obliczyć ile zestaw będzie brał prądu... jak dla mnie zestawy pożerające powyżej 500W to trochę przesada, no ale nie jestem fanem extreame gamingu i wolę rzeczy umiarkowane cenowo.

Można się trochę opierać na obliczeniach z kalkulatorów mocy (np. http://www.enermax.outervision.com/), ale pewną rezerwę na pewno warto zostawić bo takie obliczenia są bardzo przybliżone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem teraz mocniejszy zasilacz żeby potem nie męczyć się z wymianą gdy będę przerabiał kompa. W przyszłym roku SLI rozbudowane chłodzenie wodne i kręcenie CPU pod 5 Ghz i ewentualne kręcenie GPU

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ja mam niebywałego niesamowitego supermocnego i najlepszego ze wszystkich : HIPro!!!

Mam go od czterech lat i wytrzymał nawet spięcie na instalacji!

Nie zamierzam go zmieniać, jest ładny wytrzymały, cichy ma aż 450W...Loffciam go <3

Chociaż zbieram na modułowego thermal take 530W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A co powiecie na ten sailacz Thermal Master 500W?

Specyfikacja:

CoolerMaster Thermal Master 500W PFC passive v2.2, 12cm fan
Model TM500-PSAPI3-CP (Passive PFC)
Type Form Factor ATX 12V V2.2
Dimension Standard ATX 150 x 140 x 86 mm
Input Voltage 190 ~ 253 (Passive PFC model)
Input Frequency Range 47 ~ 63 Hz
Power Good Signal 100 ~ 500 ms
Hold Up Time> 12 ms
Efficiency> 65% Typically
Fan Sleeve Bearing 120 mm
Protection UVP/OPP/OVP/OCP/Short Circuit Protection
Safety CE
Operation Temperature 0 ~ 50 C (Nominal Input Voltage)

M/B 20 +4 Pin x 1 SATA x 3 CPU 4 +4 Pin 12V x1 Floppy 4 pin x 1 x 4Pin Peripheral 2

 

Gdzie można by go zaliczyć?  Czy to w miarę dobra konstrukcja czy raczej kiepska? 

Czy te zabezpieczenia o który jest napisane ma on rzeczywiscie czy to tylko pic?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na ten sailacz Thermal Master 500W?

Efficiency> 65% Typically

Pasywny PFC i bardzo niska sprawność. Jeżeli korzystasz te 5h dziennie z komputera to opłaca się przynajmniej kupić dwa razy droższy ale taki o sprawności powyżej 85%, koszt powinien się zwrócić w rok na energii.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam zasilacz Mustang atx ky-450w, który także jest na tej głupiej "czarnej" liście. Służy mi 6 lat bez żadnych zastrzeżeń. Wcześniej miałem zasilacz też czarnolistowy "Q tec", służył 3 lata, aż do sprzedaży kompa, więc kto wie jak jeszcze długo.

 

Ta durna czarna lista to chyba tylko lobbing firm sprzedających droższe zasilacze i robienie wody z mózgu laikom (frajerom?), co nie mają pojęcia o komputerach, więc po tych bzdurnych artykułach kupią droższe części.

 

Jak mówią młodzi ludzie - żal...

 

Pewno ktoś napisze - "Tak, ale pewno masz chu...go kompa, to ci taki szajs go uciągnie..." - Otóż nie - grałem na przestrzeni lat w różne bardziej i mniej wymagające gry, montowałem wideo i zasilacz działa jak należy.

Edytowano przez Vein Peter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta durna czarna lista to chyba tylko lobbing firm sprzedających droższe zasilacze i robienie wody z mózgu laikom (frajerom?), co nie mają pojęcia o komputerach, więc po tych bzdurnych artykułach kupią droższe części.

 

Lol, to jak co, ale chyba wręcz przeciwnie. Szczerze mówiąc to jeszcze nikt nie próbował mi wcisnąć droższego zasilacza, chiński syf typu I-Box - bardzo często.

 

A co do nazywania takich osób laikami/frajerami... Uważasz osoby które o elektronice wiedzą bardzo dużo (mówię o użytkownikach Elektrody) za kogoś komu się robi wodę z mózgu? Srsly?

http://obrazki.elektroda.pl/4698720000_1325942426.jpg

- (uwaga, mocne) http://obrazki.elektroda.pl/7458269700_1358944947.png

 

PS. Wolę powiedzieć bardziej, że widocznie u Ciebie nie ma aż tak dużych skoków napięcia, że nie było okazji na spalenie się zasilacza. Albo po prostu masz szczęście...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Jakiś czas temu, mój zasilacz skończył żywot - co sprawiło tylko spodziewany uśmiech na mej twarzy. :ming:    Tracer 400 - przeżył uwaga: aż 9 lat, chociaż jest na czarnej liście.
Myślę, że tutaj duży wpływ ma sposób eksploatacji. Czyli np. kończysz pracę - wyciągnij wtyczkę z gniazdka, okresowe czyszczenie. Pomijam, że od 2 lat piszczały kondensatory. Miałem zamiar je wymienić, ale ciekawiło mnie ile wytrzyma. :twilight7: 

 

(Efekt wyeksploatowania Tracer'a to: lekko spuchnięte kondensatory i upalony tranzystor przełączający, możliwe też inne usterki, ale chwilowo sprzętu brak by sprawdzić. Do zrobienia, albo na części, zależy czy mi się zachce go naprawić.)

A co by polecić z zasilaczy dostępnych na rynku? Może coś od wiodących producentów. Chociaż i tak wiele z nich jest made in PRC/China. Trzeba mieć nadzieję, że elementy wykorzystane do produkcji są "lepszej jakości".
Myślę, że spory wpływ na żywotność zasilacza ma również środowisko jego eksploatacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwa komputery (iMaca nie liczę). W każdym był zamontowany Chieftec. Nigdy, ale to przenigdy nie sprawiały problemów. Nie przegrzewały się, nie wyły jak kosiarka etc. Świetne wykonanie, niezawodność. Od 2001 do 2009. Miałem dwa. Zmieniłem go tylko dlatego, że w 2004 zmieniłem komputer. Ze starego pozostała jedynie obudowa (otwierane drzwi z boku, co ułatwiało dostęp do podzespołów).Po zmianie komputera pierwszy zasilacz nie wyrabiał. Potrzebowałem więcej mocy. Działałby dalej, ale zmieniłem go na iMaca.

Co do innych zasilaczy. Brat żony brata :derp: chciał kupić komputer. Nie posłuchał naszej rady i zaoszczędził na zasilaczu. Pocieszył się sprzętem kilka tygodni. Zasilacz pociągnął za sobą większość najważniejszych podzespołów (procesor, grafika...)

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...