Skocz do zawartości

Komputery z Allegro - czyli czego unikać


osa21c

Recommended Posts

Witajcie! Dziś wyjaśnię wam kwestię gotowych komputerów z allegro.

Na tej znanej stronie aukcyjnej można kupić " dobry sprzęt w okazyjnej cenie". Czy jest tak naprawdę? Sprawdźmy:

1. SUPER WYDAJNY PROCESOR XXXX O TAKTOWANIU 4X4 GHZ - 16GHZ! - wydaje nam się jest super wydajny,jednak tak nie jest. Taktowań się NIE mnoży, gdyż każdy rdzeń pracuje niezależnie. Ponadto brakuje tu informacji o cache procesora, który również ma duży wpływ na wydajność.

2. SUPER WYDAJNA KARTA GRAFICZNA NVIDIA GT 610/620/630 2 GB DDR3 NADAJĄCA SIĘ DO GRANIA W NOWE GRY NA WYSOKICH USTAWIENIACH - kłamstwo. Te karty graficzne nie maja nic wspólnego z innymi układami z serii 600. W rzeczywistości są to kolejno układy GT 430 i 520 z lekko podniesionymi taktowaniami. Pamięć jest tak wolna, ze mogło by jej być i 4gb, a i tak nie nadawałaby się do grania.

3. SUPER POJEMNY DYSK 2 TB - fajnie, ze pojemny, tylko co dalej? Możliwe, ze to dysk z wadami fabrycznymi. Bardzo możliwe jest, że ma on zaledwie 5400 rpm, co znacznie wydłuży ładowanie plików.

4. STYLOWA OBUDOWA XXX - jak to mówią, liczy się wnętrze. Obudowy te są formatu mATX, co bardzo ogranicza rozbudowę, jest ona również słabo chłodzona ( stąd ich pieszczotliwa nazwa - piekarnik). Warto tu dodać, że plomby gwarancyjne uniemożliwiają wykonanie tak prostych czynności, jak reset biosu czy przedmuchanie z kurzu, przez co będziemy musieli płacić za to serwisowi.

5. MARKOWY ZASILACZ ATX 700W - KA-TA-STRO-FA. Marki tak naprawdę wcale nie znamy, zasilacz prawie na pewno ledwo oddaje połowę rekomendowanej mocy. Więcej o zasilaczach w moim poprzednik poradniku - http://mlppolska.pl/watek/7501-czarna-lista-zasilaczy-zasilacze-polecane/?view=getnewpost

Dobra, nie można kupić gotowca, co wiec zrobić. Ano samemu dobrać części i złożyć zestaw. Warto zamówić części w sklepie internetowym - ceny będą niższe. Jesli nie czujemy się na siłach, za niską opłatą możemy sklepowi zlecić złożenie zestawu, a ponieważ dają oni osobne gwarancje na każdą część, nie doświadczymy w obudowach plomb.

Tu konczę poradnik. Komentujcie i piszcie własne propozycję. Do następnego razu!

Edytowano przez osa21c
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to nie kupuje się gotowców z allegro, innych takich serwisów oraz różnych marketów, a co do samego tematu, to masz rację.

Zasilacze w tych sprzętach to często są "noname xxx W", a człowiek mało wiedzący zwraca uwagę na te liczby i myśli, że to super część.

Karty graficzne to okropne buble z dopiskami "najnowsze gry na ustawieniach ultra" co oczywiście nie do końca jest prawdą.

Z resztą części tak samo jest, jak opisałeś. Można też trafić na bardzo tani sprzęt np. z lepszym procesorem, ale właśnie... cała reszta w środku jest zła.

 

Dlatego też lepiej samemu sobie złożyć komputer, bo gotowce są albo drogie, albo gówniane. "Stop Gotowcom!"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest mieć znajomych z rodziny w biznesie :cool: Internet tańszy o połowę, części po znajomości do kompów 30% taniej... Kompa o wartości 3700 mam za 3100 :P
Ale poradnik jest bardzo dobry, pokazujący realia. +1 do repu (nie wiem czy ktoś na to w ogóle patrzy, ale prestiż :fluttershy5: )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również odradzam kupno gotowców, również skrzynek w supermarketach, gdyż nigdy do końca nie wiadomo co tam w środku siedzi i jak jest to zamontowane. Najlepiej właśnie jest kupować części pojedynczo i składać samemu. Mój pierwszy komputer był właśnie gotowcem z supermarketu i się strasznie grzał - okazało się, że nie było pasty na procesorze i radiator praktycznie wcale nie odbierał ciepła od procesora.

Edytowano przez Speedoss
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przyznam, że mój trzeci komputer był z hipermarketu, ale to dlatego, że była zaderpiasta promocja i z tego co liczyłem wtedy to się opłacało :derp2: . Nawet dobrze mi służył, ale oczywiście w najnowsze tytuły nie mogłem zagrać w tamtym czasie (wtedy liczyło się, że w końcu mam jakiegoś sensownego kompa, a nie blaszaka z poprzedniej epoki). Nie zmienia to faktu, że jak się chce mieć dobry sprzęt to najlepiej samemu wybrać części i złożyć. W dodatku zazwyczaj wychodzi taniej (chyba, że jest jakaś mega wyprzedaż). Najlepiej zawsze wszystko sprawdzać w porównywarkach cenowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...