Skocz do zawartości

Mroczna Wieża [Oneshot][Dark][Tragedy][Alegory]


Verlax

Recommended Posts

No i opublikował.

 

 

Cóż można napisać o tym opowiadaniu? Jest... nietypowe. Użyte słownictwo na początku odrobinkę drażni, jednak kiedy wgłębimy się w lekturę, to przyjdzie świadomość, że to nie mogło inaczej wyglądać. Fabuła, która na początku wydaje się prosta jak drut, z upływem czasu okazuj się nieco bardziej złożona. Przejścia i przemyślenia bohatera w obliczu kolejnych przeciwników przedstawione są naprawdę interesujące, a towarzyszące im opisy i użyty język - nienaganne.

 

Opowiadanie polecam każdemu, kto ma ochotę poczytać coś głębszego i skłaniającego do przemyśleń, a przy tym doskonale się bawić.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Okej, to było dziwne. Dobre, ale dziwne.

 

Styl zaiste typowy dla imć Verlaxa, jednakże w odróżnieniu od pewnego szklanego opowiadania dało się czytać bez problemu, a nawet z przyjemnością. To fanfik przepełniony dość oczywistym symbolizmem. Ale czy ta oczywistość jest wadą? Jak dla mnie nie, szczególnie że dobrze wyjaśnia pewną problematykę, problematykę władzy. To ludzie sami wybierają sobie tyranów i gotują taki los. To nie jeden Sombra to zrobił, tylko wielu. Jeden błąd i... Ładnie przedstawiłeś też kwestię tego, że często wyzwoliciel narodu staje się kolejnym tyranem i jakimi strasznymi hipokrytami są ludzie/kuce/whatever.

 

Jednak kompletnie niezrozumiałe jest dla mnie zakończenie. Co to miało być? Skąd Kredensy i inne łajzy? Jak tak naprawdę się to skończyło.

 

7/10, łap pochwałę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Opowiadanie jest, powiedziałbym, estetyczne. Styl, treść i fabuła się doskonale łączą i pasują do siebie, w efekcie dając ciekawą opowieść o starciu głównego bohatera z samym sobą. Ciężkie, skłaniające do przemyśleń... ogólnie, bardzo dobre. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

„Mroczna wieża” to fanfik, moim zdaniem, zasługujący na miano eksperymentalnego. W tym wypadku słowo eksperyment nie jest zamiennikiem słowa grafomania. 

 

Na wstępie poinformuję czytelnika, że nie wiem jak się ma fanfik do powieście Stephena Kinga o tym samym tytule. Opowiadanie Verlaxa opowiada o podróży Sir Swift Lancera w górę tytułowej wieży, gdzie śpi tyran Sombra. Podczas niej nie będą mu przeszkadzać strażnicy, ale przeciwnicy w inny sposób próbujący go odwieść lub też podsunąć prostsze rozwiązanie. Czyni to „Mroczną wieżę” opowieścią filozoficzną, opowiadającą nie o sile fizycznej, sprawności we władaniu orężem, ale o etyce, odpowiedzialności, sprawiedliwości. Z początku byłem zdziwiony takim obrotem sprawy, ale autor przemyślał dokładnie to co napisał. Wszystkie spotkania i wszystkie rozmowy jakie prowadzi Swift Lancer mają sens i pozwalają odpowiedzieć sobie na pytanie o jego motywację do bycia obrońcą kryształowych kucyków. Nie będę tutaj zdradzał szczegółów ani intepretował co autor miał na myśli. Ten tekst zasługuje, aby czytelnik podszedł do niego ze świeżym umysłem i sam sobie odpowiedział na nurtujące go pytania.

 

O ile do treści nie mam zarzutu, tak w tekście zdarzają się drobne błędy jak literówki oraz zdania, które brzmią dziwnie. Ale nie przeszkadza to w odbiorze tekstu, nie odwraca uwagi czytelnika. Poza tym styl jest nieco podniosły, miejscami patetyczny, co pasuje do charakteru opowieści i jej przekazu. Także to pozwala czytelnikowi wczuć się w jej nastrój, za co należy się autorowi uznanie. 

 

Podsumowując, „Mroczna wieża” to fanfik zasługujący na zainteresowanie. Polecam go wszystkim, którzy znudzili się schematycznymi opowieściami o Sombrze i Kryształowym Królestwie i szukają powiewu świeżości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...