Skocz do zawartości

Awoken [PL][Oneshot][Sad][Dark][Adventure][Gore]


Dolar84

Recommended Posts

Przedstawiam Wam tłumaczenie opowiadania będące swego rodzaju kontunuacją Rainbow Factory. Podobnie jak oryginał zostało ono oparte na piosence - w tym wypadku "Awoken". Nie jest tak brutalne jak oryginał, chociaż elementy gore w nim występują.

 

Jednocześnie serdecznie dziękuję Gandzi za korektę, aTOM-owi za konsultacje translatorską, Kredkemu za polecenie mnie do tego tłumaczenia i Georgowi z Rainbow Factory Project, który mi je zlecił.

 

Nie przedłużając zapraszam do lektury:

 

 

Awoken

Autor: Syn3rgy

 

 

Tłumaczenie

 

Życzę... miłej lektury i mam nadzieję, że uraczycie mnie jednym bądź drugim komentarzem.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabierałem się do czytania niejako z musu, ale... Podobało mi się. Może nawet tak jak RF.

Co do tłumaczenia... Zazwyczaj ocenia się je po względem "ładne" i "wierne". O ile tego drugiego nie sprawdzę, bo asem z angielskiego nie jestem, to jednak pierwsze kryterium jest zgodne w 100%. Dobra robota Dolar, dzięki ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatkało mnie. To jest znacznie lepsze od Rainbow Factory. I chociaż zakończenie można różnie odbierać, to nadal ten fanfic realnie mnie wzruszył. I chyba po raz pierwszy zacząłem czuć obrzydzenie w stosunku do Fabryki. Tłumaczenie bardzo dobre, jedynie te angielskie części tekstu zawierają błędy, ale to już nie wina Dolara, lecz autora opowiadania. Brak mi słów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne opowiadani, jeśli chodzi o brutalność to myślę, że mniej/więcej tak samo jest jak w RF, ale to tylko moje zdanie. Naprawdę godne uwagi!

 

A i oczywiście Dolar tobie należą się podziękowania :) Już któryś to raz z rzędu ale kawał dobrej roboty i to expresem :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dolar84 będziesz jeszcze tłumaczył więcej fanfików o rainbow factory ?

np, Pegasus device

http://www.fimfiction.net/story/68356/pegasus-device

lub Human in The Rainbow Factory

http://www.fimfiction.net/story/41640/human-in-the-rainbow-factory-redone

 

ogólnie Awoken jest zajebiste, ostatnia scena jest rodem z piły <3  :yay:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc wątpię.

 

Po pierwsze - nie czytałem tamtych a nie jestem fanem tego tematu.

Po drugie - tytuł drugiego mnie nie zachęca, ponieważ tag Human nie należy do moich ulubionych.

Po trzecie (i najważniejsze) - mam multum innych projektów w różnych stopniach realizacji i chciałbym je mocno pchnąć do przodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pegasus Device jest takie... Średniawe (porzuciłem w drugim rozdziale). Human musiałby być wybitny, żeby mi się spodobał, bo jakoś za nimi nie przepadam.

Lepiej, żeby Dolar wynajdywał sam "obce" teksty i tłumaczył, duże prawdopodobieństwo, że będzie to coś dobrego :rd4:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem - nie jestem zagorzałym fanem tego uniwersum. Awoken przetłumaczyłem, ponieważ było potrzebne twórcom Rainbow Factory Project - normalnie bym się tego nie podjął.

 

Poza tym jak już wspominałem mam masę innych projektów, które ostatnimi czasy zaniedbałem i mam szczery zamiar zająć się teraz nimi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ci, Dolarze za to tłumaczenie. Jest to jeden z najlepszych fanficów gore jakie czytałem. Zapewne dlatego, że w przeciwieństwie do np. Rainbow Factory gore jest tylko tłem świetnej i wzruszającej historii. Chciałbym kiedyś trafić na większą ilość tak dobrze napisanych (i przetłumaczonych) dzieł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dolar - Tłumaczenie świetne. Osobiście do dwóch czy trzech słów bym się przyczepił, no ale rozumiem, że kompromisy...

 

Co do samego fika - Dobry, choć jednak... niezbyt satysfakcjonujący. Pierwszoosobowa narracja i sadystyczne opisy są genialne, ale później... Choć znałem treść piosenki to jednak zawiodłem się tym dążeniem do odkupienia. Wolałbym, aby siedział dłużej w tym i aby całość zakończyła się jak Rainbow Factory (tzn. Zakończenie w którym RD i Scootaloo obydwie giną).

Suma:

Grimdark/Dark 8/10

Violence/Gore 6/10

Sad 4/10

 

Oczywiście są to moje odczucia, bo po "babeczkach" mało która metoda zabijania mnie porusza... Ale polecam!

Edytowano przez Parabellum Edge
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...

„Awoken” to ciekawy przypadek fanfika, osadzonego w uniwersum „Rainbow Factory”, ale napisanego przez innego twórcę, noszącego ksywkę Syn3rgy. Jednak jest on duchem bliższy „Rainbow's Factory”, gdyż przedstawia obraz wydarzeń podczas buntu, którego prowodyrem była Scootaloo, z punktu widzenia szeregowego pracownika niesławnej Fabryki. Tym razem jest nim niedoszła ofiara Pegasus Device imieniem... no tak właściwie to jego imię pozostaje nieznane.

 

A zatem po raz trzeci opisywana jest tam sama sytuacja? Zaczyna to trochę przypominac film „Obywatel Kane”, gdyż każda z relacji wnosi coś nowego. Relacja Scootaloo pokazywała jaką tajemnicą otoczona jest fabryka tęczy, opowieść Rainbow Dash ukazywała nam dokładnie relacje obu klaczy, a relacja... będziemy go nazywać pracownikiem X lub po prostu X, przedstawia bardziej szczegółowo pracę zakładu.

 

Bo X wyróżnia się czymś czego brakowało ofiarom maszyny. Jest nią niepospolita agresja ale coś także dzieli go od pozostałej części personelu. Są nim... wyrzuty sumienia, o czym dalej.

 

Po prawdzie fabuła kończy się kilka lat po śmierci Scootaloo, ale w gruncie rzeczy jej bunt jest tylko chwila, chociaż przełomowa w jego karierze zawodowej w fabryce. Zasadniczo X otrzymuje awanse, gdy przełożeni dostrzegają jak znęca się nad innymi. Przemoc, właściwie ukierunkowana jest dla Rainbow Dash czymś pożądanym. I z tego się składa spora część fanfika: w jaki sposób i kogo X zabił. Z każdą kolejną zbrodnią polepsza się jego sytuacja zawodowa i materialna. I sądzę, że pod tym względem fanfik się broni naprawdę dobrze. Jest on bowiem opisany konsekwentnie i przypomina „karierę” więźniów obozów zagłady w hitlerowskich Niemczech lub granatowych policjantów w gettach.

 

Obserwujemy też dalszą degenerację Rainbow Dash, która zaczyna cierpieć na kompleks boga. Co prawda, już w komentarzu do „Rainbow's Factory” przedstawiłem pogląd, że Rainbow Dash była wykolejona jeszcze zanim została dyrektorką a Fabryka tylko przyspieszyła proces jej demoralizacji, ale ten (chyba) nieoficjalny spinoff-kontynuacja, zdaje się potwierdzać moją obserwację. Scootaloo była jej potrzebna tylko po to aby czuć się dobrze i nie uczyniła nic by ją uratować przed egzaminem, chociaż było to w jej mocy. W przypadku bohatera „Awoken” także wątek etyczny jest bardzo ważny. O ile jednak przedstawienie motywacji Rainbow Dash przez autora „Rainbow's Factory”  była moim zdaniem chybione, tak tym razem mamy inny problem. Nie mogę się bowiem przekonać do moralnej przemiany X-a. Dzieje się ona zbyt szybko, właściwie pod wpływem jednego wydarzenia a z drugiej strony nie mogłem uwierzyć, że tak zdegenerowana moralnie istota, była w ogóle w stanie zdobyć się na taką refleksję. Co prawdy efekty tejże są ponownie fajnie przedstawione, ale mam wrażenie, że gdyby fanfik był dłuższy, można by to opisać bardziej wiarygodnie.

 

Spoiler

Bo obcięcie skrzydeł jakoś nie zmienia położenia ofiar Pegasus Device na jeszcze bardziej upokarzające, gdyż sama ich egzystencja była upokorzeniem dla całego Cloudsdale. Dlatego rozumiem decyzję Rainbow Dash, natomiast czemu przejmuje się tym osobnik, który dał się pokazać jako znaczniej mniej wyrafinowany kat, zbuntował się po pierwszym odcięciu skrzydeł, pozostaje dla mnie nie tyle niezrozumiałe ale z całą pewnością nie dość dobrze przygotowane.

 

Tłumaczenie fanfika jest napisane poprawnie i nie znalazłem tutaj zbyt wielu błędów, dziwnych zwrotów itd. Jeśli coś mnie tutaj raziło to nie tyle opisy przemocy co atmosfera brutalności jaką dało się wyczuć na kolejnych stronach. Coś sprawiało, że czytałem go dalej, chociaż w zasadzie czułem, że nie mam na to ochoty. Było to dziwne doświadczenie.

 

Pomimo nadmiernego skrócenia kluczowego wątku „Awoken” spodobało się na tyle, na ile coś o podobnej treści mogło się spodobać. Nie będę do niego wracał, ale przekonał mnie on, że uniwersum Rainbow Factory rozwija się raczej we właściwym kierunku i zapewne będę je zgłębiał nadal. Dla fanów serii jest to pozycja obowiązkowa.     
 

Edytowano przez Obsede
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...