Skocz do zawartości

Oceń Dzieło sztuki [zabawa]


Cassidy

Recommended Posts

A powróciłam i oto jestem ;)

 

Na obrazie wiele się dzieje pies w ciemnościach i jedna kobieta, ciekawe dlaczego te dwie postacie zostały osadzone w śród samych żołnierzy? Nie jestem dobra w opisach i nie za bardzo lubię malarzy tej epoki nawet w obrazach religijnych. 

 

A oto obraz: Unia Lubelska:

Lublin_Union_1569.jpg

Obraz Jana Matejki z 1869 r.  Kompozycja skupia się na ceremonii zaprzysiężenia unii w renesansowym wnętrzu Zamku Lubelskiego. Unia Lubelska uchodzi za jedno z najlepszych dzieł Matejki, w uznaniu za wartości obrazu malarz odznaczony został w 1870 r. francuskim orderem Legii Honorowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Ach, jakże dawno tu nie zaglądałem!

Widzę że nawet pajęczyny zdążyły się tu pojawić!

Script! Natychmiast doprowadź to miejsce do porządku!

Cóż powie Panna Rarity gdy to zobaczy?

Co mówisz to stoi? Obraz? Zostawiony dla mnie?

Zobaczmy...

A oto obraz: Unia Lubelska:

Obraz Jana Matejki z 1869 r.  Kompozycja skupia się na ceremonii zaprzysiężenia unii w renesansowym wnętrzu Zamku Lubelskiego. Unia Lubelska uchodzi za jedno z najlepszych dzieł Matejki, w uznaniu za wartości obrazu malarz odznaczony został w 1870 r. francuskim orderem Legii Honorowej.

Ach, Unia Lubelska!

Cóż, dzieła Matejki to zawsze najwyższa jakość!

Ileż tu symboli, ile postaci znaczących! Nie czas i miejsce by to wszystko rozważać, powiem może tyle że moją uwagę przykuła szczególnie wyraźnie rzucająca się w oczy, mimo iż stojąca na drugim planie, Anna Jagiellonka, wyglądająca niemal zupełnie jak na obrazie Marcina Kobera z epoki, wyraźnie kontrastująca wobec otoczenia swoją piękną, jasną suknią, skądinąd anachroniczną - jest to bowiem jej suknia koronacyjna.

Cóż, tymczasem, jak już uczyniłem to raz na wiosnę, czas zaprezentować dzieło adekwatne tematycznie do naszego okresu. Proponuję:

AdoracionPastoresElGreco2.jpg

obraz Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco, czyli po prostu Grek, malarza na dworze wielkiego katolickiego króla Obojga Hiszpanij Filipa II Habsburga.

Dotarłem do informacji, jakoby ten obraz z Prado miał mieć wisieć nad grobem artysty. Według oceny znawców - „Wysoce stylizowane ciała ludzkie, mają tutaj intensywność płomienia drgającego w ciemnościach. To odrealniony świat stworzony pod działaniem czystej wyobraźni”.

Cóż jednak sądzą szanowni odwiedzający?

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dama z łasiczką - klasyk. Od razu widać  rękę mistrza Leonarda i wzorów piękna z tego renesansowego okresu. Blada twarz idealnie podkreślana przez gronostaja. Smukła pociągła twarz wpatrzona gdzieś w dal, jakby za okno. 

Daje mu 7/10 ponieważ wole sceny ekspresyjne, gdzie widzę zatrzymany czas. Tutaj, przy portrecie nie uświadczymy tej mocy.

 

Matejko_Battle_of_Grunwald.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...