Skocz do zawartości

Oceń Dzieło sztuki [zabawa]


Cassidy

Recommended Posts

,,Rarity wie jak ubrać się" , ale skoro kocha modę,myślę że zna się też na pewno na sztuce,  

a raczej na pewno. Jeśli też uwielbiacie sztukę i piękne obrazy ten temat jest w sam raz dla was. 

 

A teraz do szczegółów zabawa polega na tym, że osoba doda jakiś obraz,  

osoba poniżej ma za zadanie ocenić obraz  wstawiony przez użytkownika powyżej słownie lub w punktacji od 1 do 10.  

 

 Mam nadzieję że dużo osób uwielbia sztukę.   :raritylaugh: 

Ja tak samo,  

To skoro jestem pierwsza, to dam pierwszy obraz do ocenienia.  

 

Może na początek pięknie oświetlona Wenecja.  

Spodoba się pierwszej lepszej osobie!   :RPHVO: 

Tak myślisz?  

Jestem tego pewna!   :hmpf: 

 

Użytkownik Wilk Cassidy ma pozwolenie na korzystanie z koloru, tylko i wyłącznie w tej zabawie! ~ Cartoon Tiger    

Dzięki Cartoon

 

7.jpg

Edytowano przez Wilk Cassidy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nienawidzę tego stylu. Malarz tłukł pędzlem dopóki nie wyszło coś co można nazwać "zalążkiem czegoś". W tym przypadku jest to najprawdopodobniej wschód/zachód słońca w Wenecji. Kolorystyka zawiera sporo błędów, główna niewiadoma to miejsce z którego pada światło. niebo po prawej stronie jest ciemne, ale z kolorystyki budynków można wywnioskować że tam właśnie jest słońce! Nie wiem czemu ludzie nazywają takie rzeczy sztuką

 

Oczywiście ocena jest bardzo subiektywna, bo jak już wcześniej wspomniałem nie trawię impresjonizmu, kubizmu i kilku innych gatunków :huhwha:

 

Mała złośliwość

czemu używasz kolorka grzesznico?

Bo może.

 

a to mój obraz przy którym autor MUSIAŁ popracować

beksi%C5%84ski_sztuka_designsekcja_7.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu używasz kolorka grzesznico?

Bo może.

 

 

 

Dostałam pozwolenie, ale tylko na ten temat.  

 

Co do obrazu, hmm... jak by to powiedzieć, nie lubię wnętrzności, na wierzchu..     

Bardzo dokładnie narysowane jest wszystko, razem z najmniejszymi szczegółami,  

ale obraz jest nie smaczny. Według mnie, możecie mieć przecież inne zdanie  :sjf1O: 

 

To teraz Flamingi!   

Mają grację jak mój ręcznik  :rariderp:   

45223_589691331042238_1085995215_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzęta, hmm.. jedna z moich ulubionych rzeczy.  Szary i różowy, pięknie się dobrały 9/10 ! 

Czy ktoś oprócz mnie i Arkadiusza będzie grał? bo trochę smutno.  

I to jeszcze w moim dziale!   :hmpf: 

Spokojnie Rarity.     

Coś delikatnego :   

 

obrazy%5B2%5D.jpg 

Co to?   

Kotek ^^  

Opal się ucieszy!   :rarityexcited: 

Opal choć tu!...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Owieczka...  :soawesome: Owieczki są cool, a obraz jest bardzo starannie wykonany, prawie że realistyczne ^^ 9/10 Bo owieczka, owieczką, długiego ogona nie ma.  

Też tak uważam...że ten obraz.. :rarity4: ... :rarityexcited: Czy to owieczka?!  :rarityawesome: Owieczki są super!      

Tak właśnie o tym...  

 

9/10 Za długi ogon! :rarityderp:   

ok.. kolejne dzieło ,  

 

trochę pasteli :

 domesticcatbytomek3618d.jpg 

  

Jeju! Kolejny kotek!  :rarityhug: 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jakieś smutne te kunie. Zupełnie jakby artysta (artystka) na co dzień zajmował się pejzażami albo martwą naturą i spróbował sił w innym temacie.

Obraz ze wszech miar poprawny warsztatowo (sto razy lepszy od czegokolwiek ja bym namalował) ale nie ma w nim "życia". Już ten kotek wyżej jest bardziej dynamiczny. Ode mnie 6/10 za obraz plus punkcik za tematykę. Razem 7/10.

 

Widzę, że lubisz impresjonizm. Niech więc będzie obrazek ode mnie:

 

1200px-Starry_Night_Over_the_Rhone.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Biały jednorożec stanął przed drzwiami opuszczonego budynku. Spojrzał na zabrudzone ściany i wyłożone zasłonami okna.

"Doprawdy, czyż jest możliwym, by tak zapuszczone miejsce należało do Niej?" - spojrzał na otrzymaną karteczkę, adres się zgadzał - "Cóż, najwyraźniej dawno tu nikogo nie było..." - pomyślał i wsunąwszy klucz w zamek, chwilkę się pomocowawszy otworzył ciężkie wrota i wszedł do ciemnego wnętrza.

Gdy wreszcie zdjął zasłony na tyle, by można było coś dostrzec, jego oczom ukazał się niespodziewany widok...

-Doprawdy, toż to galeria sztuki! Jakże bogata?! - rzekł do siebie, przecierając monokl ze zdumienia. Domyślał się, że jego ulubiona klacz lubuje się w pięknych dziełach, lecz nie sądził, by mogła zebrać aż tak obfite zbiory.

"Cóż, muszę zrobić tu porządek i udostępnić to wszystko światu. Nie mogę pozwolić, by takie piękno się marnowało w tem kurzu!" - postanowił.

***

Niniejszym oto ja, Fancypants Markiz di Coroni, Wicehrabia Canterlotu i Kanclerz Equestrii, Wielkorządca tegoż działu w imieniu Szlachetnej Panny Rarity przywracam tąż Galerię Sztuki do publicznego użytku, wszystkich zaś ją odwiedzających zachęcam do oglądania i komentowania dzieł w niej zgromadzonych na zasadach takich jak za czasów jej świetności - chyba że ktoś miałby pomysł na jakiekolwiek jej udoskonalenie - wtedy proszę się do mnie z nim zwrócić, czy to prywatnie, czy publicznie - jak kto woli.

By odpowiednio uświetnić otwarcie dołączam do tejże galerii jedno z moich ulubionych dzieł z mej prywatnej kolekcji i tym samym przedstawiam je publicznie wszystkim:

1024px-Battle_of_Orsha_%281514-09-08%29.

A oto i "Bitwa pod Orszą", monumentalne dzieło batalistyczne sprzed pięciuset lat pochodzące z odległej krainy, zwanej Rzecząpospolitą, przedstawiające starcie sił zbrojnych tejże Rzplitej ze wschodnimi barbarzyńcami, zwanymi "Moskalami". Autor tegoż płótna pozostaje nieznanym, acz niektórzy sugerują, że zwał się on Hans Krell i pochodził z krain zachodu. Wiadomym w każdym razie, że uwiecznił się on sam na tym obrazie:

Battle_of_Orsha2_painter.jpg

Cóż sądzicie o tem dziele, drodzy oglądający?

***

Wszystko było już gotowe. Wstęga gotowa do przecięcia, trunki w bufecie naszykowane, goście zebrani. Czegoś jednak brakowało markizowi, który niespokojnie wiercił się na podwyższeniu.

"No tak - muzyki! Wszak panuje tu grobowa cisza" - zrozumiał nagle. - "Jam głupi, toć to muzeum, w muzeach zazwyczaj panuje cisza!" - po chwili dodał w myślach, poniósłszy wzrokiem po pomieszczeniu stwierdził jednakże, że teraz już wysprzątane i należycie oświetlone sale świetnie nadawałyby się na miejsce, w którem można by dawać koncerty odpowiednio dostojnej muzyki.

-Cóż sądzicie o tem, drodzy goście? Czy nie macie nic przeciwko, by w naszej galerii pojawiło się tez od czasu do czasu "dzieło muzyczne", czy też lepiej poświęcić na to osobny wątek, a tu skupić się na sztuce wizualnej? - zwrócił się do zebranych.

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fanką tego rodzaju obrazów, postacie ludzkie przypominają mi karykaturę człowieka. Zawsze jak widzę podobne dzieło sztuki czuję nie smak choć nie wiem jak było by szczegółowe.

 

672920_27050G_34.jpg

Piękny obraz: Św. Józef (VII wieczny obraz) autor: Gerrita van Honthorsta.  Obraz daje do myślenia, nie tylko postać św. Józefa jest przedstawiona, jak i  młody Jezus, który pomaga przy pracy swojemu przybranemu ojcu.  W rogu aniołowie być może aniołowie stróżowie Jezusa, na obrazie panuje skupienie i spokój, spojrzeć na twarz pierwszo jak i drugo planowych na obrazie, można spojrzeć na "Sacrum".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste, piękny ten obraz. Najbardziej chyba podoba mnie się oświetlenie, tworzące niesamowity klimat. Wskrzeszając stary zwyczaj - daję 8,5/10. (Tak generalnie lubię barokową sztukę).

Cóż, renesansowa balistyka nie podoba się? Ja tam uwielbiam patrzeć na niezliczone szeregi wojsk w idealnych szykach, ale de gustibus non est disputandum... (Warto jednak zauważyć, że obrazy takiego typu bywają nieocenionym źródłem wiedzy o epoce).

W takim razie może zaproponuję coś innego, acz z podobnej epoki (przełom gotyku i renesansu):

1024px-Jheronimus_Bosch_115.jpg

mistrz Hieronim z Akwizgranu zwany Boschem, "Wóz z sianem"

Ponoć ulubiony obraz króla Obojga Hiszpanij Filipa II Habsburga, wielkiego obrońcy wiary, a prawdopodobnie równiez i mój.

Król ów zwykł mawiać:

[bosch jest] oddanym, ortodoksyjnym portrecistą naszych przywar, malującym ludzi nie takimi, jak wyglądają, ale jakimi są naprawdę".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... piękny tryptyk. Jest to jeden z tych obrazów, na które można się patrzeć godzinami i wciąż zauważać nowe elementy.

 

Osobiście nie odpowiada mi tematyka, gdyż ówczesne wyobrażenie piekła wyjątkowo godzi w mój humanizm, a percepcja naszego świata jako "padołu łez" stanowiącego jedynie przedsionek do nieba bądź piekła stoi w sprzeczności z moimi wartościami budowanymi w oparciu o zasadę "Carpe Diem" bardziej niżli "Memento Mori".

 

Odkładając na bok tematykę, warto wspomnieć o niezwykle ciekawym warsztacie Mistrza Hieronimusa. Autor tworzył na przełomie XV i XVI wieku lecz jego dzieła zawierają motywy surrealistyczne odkryte dopiero przez malarzy XX wiecznych. Na uwagę zasługuje również operowanie kolorem i tłem by budować odpowiednią atmosferę na każdej z trzech części: przyciemnione, lekko rozmyte kolory tworzą oniryczny obraz nieba, czernie, czerwienie i inne brunatne barwy stanowią znakomite tło do dantejskich scen rozgrywających się po prawej stronie, podczas gdy środkowy obraz ukazuje nasz świat w sposób najbliższy naszej percepcji.

 

Ciekawostką jest że ów obraz, znajdujący się na co dzień w muzeum Del Prado w Madrycie jest przez wielu ekspertów uważany nie za dzieło Mistrza, lecz jednego z jego wielu uczniów. Pierwotna wersja tryptyku znajduje się w klasztorze Escorial.

 

Cały obraz w niezwykle ciekawy sposób ilustruje Jacek Kaczmarski w swoim utworze "Wóz Siana". Niestety ów utwór Barda stanowi twórczość na tyle niszową, że nie doczekał się publikacji w polskim internecie (lub też ogólnodostępnej jego części). Zachęcam jednak do poszukiwań i zapoznania się z jego twórczością.

 

@Marquise

Jak Wasza Dostojność zechciała zauważyć faktycznie brakuje tu muzyki. Aczkolwiek utwór muzyczny może być znakomitym dopełnieniem obrazu, nie uważam iż zasługuje on na drugoplanową rolę. Stąd też postuluję utworzenie odrębnego wątku, gdzie analizie i ocenie byłyby poddawane dzieła muzyki poważnej.

 

EDIT:

Oczywiście rozpisałem się jak zawsze i zapomniałem, że zabawa polega na ocenianiu i publikowaniu obrazków. 8/10 ode mnie za tryptyk "Wóz z Sianem" Boscha oraz obrazek od Jacopo Tintoretto, XVI wiecznego malarza z Wenecji - "Św. Jerzy ze Smokiem". Temat do bólu wyeksploatowany przez malarzy z epoki, ale sam obraz dostatecznie ładny i ciekawy by się nim podzielić. Co o nim myślicie?

 

Clipboard02_zps4d97bce3.jpg

Edytowano przez Trickster
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krajobraz bardzo malowniczy, tylko kim jest kobieta z pierwszego planu? Św. Jerzy jest pochłonięty walką ze smokiem a ten mężczyzna, który leży jak martwy?  Nawet symbol otwartego nieba jest i tu plusik. Całość obrazu daje na 7/10.

 

Wiem to nie jest obraz, ale piękna rzeźba przedstawiająca Św. Teresę w Ekstazie, przebicie serca włócznią przez anioła. Autor: Gianlorenzo Bernini

 

Gianlorenzo%20Bernini%20ekstaza%20sw%20t

Edytowano przez *Anna*
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie odpowiada mi tematyka, gdyż ówczesne wyobrażenie piekła wyjątkowo godzi w mój humanizm, a percepcja naszego świata jako "padołu łez" stanowiącego jedynie przedsionek do nieba bądź piekła stoi w sprzeczności z moimi wartościami budowanymi w oparciu o zasadę "Carpe Diem" bardziej niżli "Memento Mori".

Mości Tricksterze,

Dziwna sprawa ten humanizm. Niby taki szlachetny, a coś nad wyraz często prowadzi do (bezwstydnie otwartych lub wręcz przeciwnie - podstępnie ukrytych) zbrodni. Może jednak nie będę już odbiegał od tematu, zwłaszcza że można o tem spierać się długo i bezowocnie.

Pozwolę sobie jeszcze dodać że w tymże Escorialu jest jeszcze arras przedstawiający tenże obraz.

Przypisywanie Boschowi surrealizmu jest moim zdaniem błędem anachronizmu. Warto zauważyć że w sztuce gotyku rozmaite maszkary, gargulce lewiatany i inne dziwadła były bardzo powszechne. Może jednak starczy już tej dygresji.

Szlachetna Panno Anno:

Zdaje się, że ta dama to uratowana przez Jerzego księżniczka złożona w ofierze (według niektórych wersji woluntarnie) bestii. Kim zaś może być ów mąż to przyznaję, nie mam pojęcia.

Przechodząc zaś do Panny propozycji - Cóż, nie przepadam za rzeźbami, ale ta jest doprawdy niesanowita. Takie oddanie emocji za pomocą kamienia zasługuje na miano prawdziwej sztuki.

Generalnie późny renesans i barok to chyba najlepszy okres w dziejach rzeźby (no może jeszcze późny gotyk, acz tam były to rzeźby drewniane i bardziej symboliczne, tedy trudno to porównywać).

Daję 9/10, gdyż mimo wszystko nie przepadam za dziełami "czarno białymi" (to w sumie zabawne że mimo wad ich widzenia tak uwielbiam kolory).

Moja propozycja:

Simone Martini – Guidoriccio da Fogliano przy oblężeniu Montemassi

simone_martini_kondotier.jpg

Ten pochodzący z XIV wieku fresk zdobi wnętrze ratusza w Sienie i przedstawia zwycięskiego wodza armii tej republiki, wsławionego chociażby pobiciem wojsk jej znienawidzonej rywalki - Florencji.

Jest to dzieło wyjątkowe - chyba pierwszy portret konny w historii Europy i jedno z pierwszych dzieł całkowicie świeckich.

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, jakże śmiesznie się składa - dokładnie wczoraj, bawiąc w związku ze sprawami wagi państwowej w stolicy pewnego zaprzyjaźnionego mocarstwa, zostałem zaproszony do miejscowej cesarskiej galerii sztuki gdzie mogłem podziwiać to dzieło w oryginale.

Doprawdy - prezentowało się ono niesamowicie!

Cóż by tu o nim rzec? Jest to dzieło tak popularne, tak wryte w naszą świadomość (wszak chyba każdy z nas, myśląc o Wieży Babel ma przed oczami ten wizerunek), tak popularne również w popkulturze, że trzeba nie lada odwagi (a może raczej złej woli?), by je skrytykować. Breugel - to nazwisko broni się samo.

Na mnie największe wrażenie robi architektura budowli, znajdującej się w różnych stadiach konstrukcji. Warto jednak zwrócić uwagę na położone w tle, trudno zauważalne, mimo iż niemałe miasto portowe. Jest ono oddane z wielkim kunsztem i szczegółowością i przypomina typowe miasto z rodzinnych stron malarza - Niederlandów, co jest zabiegiem niezwykle popularnym w tamtej epoce.

Dodam jeszcze tylko, idąc za Mości Tricksterem, że inspirowany również tym obrazem Jacek Kaczmarski napisał wiersz, do którego z kolei melodię skomponował Przemysław Gintrowski. Pewnie wielu z Was kojarzy ów utwór, acz dla pozostałych i dla przypomnienia, pozwolę go sobie zamieścić:

 

W takim razie moja propozycja:

640px-Juana_la_Loca_de_Pradilla.jpg

Franciszek Pradilla Ortiz - "Joanna Szalona" (nad trumną Filipa Habsburga).

Jak widać dzieło zalicza się do nurtu XIX-wiecznego realizmu. Jego autora można by nazwać, odwołując się do znanej Wam postaci - hiszpańskim Matejką. 

Tytułowa postać - córka i dziedziczka Ferdynanda króla Aragonii i Izabelli królowej Kastylii, a więc po ich śmierci pierwsza w historii królowa Obojga Hiszpanij opłakuje swego przedwcześnie (w wieku 28 lat) zmarłego męża, Filipa Habsburga zwanego Pięknym, syna cesarza Maksymiliana I. Joanna bardzo mocno przeżyła śmierć męża i przez wiele lat później nie rozstawała się z jego ciałem i trumną.

Warto jeszcze może dodać, jaki, nieco pokrętny, ale czy aby aż tak bardzo (?) związek z dziełem poprzednim ma ten obraz, a właściwie jego tematyka - otóż syn Joanny i Filipa Karol V (I) był seniorem Breugla.

Cóż o tem sądzicie?

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cóż to? Nikt nie odważył się skomentować tego dzieła?

Czyżby nikt nie gustował w hiszpańskim realizmie?

Cóż, smuci mnie to niezmiernie.

Niemniej obecna pora roku aż prosi się o przypomnienie któregoś z setek dzieł na jej temat. Dlatego, skoro nikt inny się nie kwapi, ja jako gospodarz tejże galerii pozwalam sobie zaprezentować wszystkim kolejne dzieło, adekwatne do obecnego czasu:

Descent_From_The_Cross.jpg

Największy twórca katolickiego baroku na północ od Alp - Piotr Paweł Rubens "Zdjęcie z Krzyża"

o tematyce nie ma chyba potrzeby pisać zbyt wiele, może tylko dodam, że warto porównać tenże obraz z dziełem Rembrandta o tym samym tytule - może to być ciekawy przyczynek do różnic między duchowością katolicką a protestancką.

Mam nadzieję, że choć w ten sposób przysłużę się przypomnieniu na naszym forum, jaki jest właściwy sens mijającego święta (a przy okazji wskrzeszę zainteresowanie w tym temacie).

Jednocześnie zastrzegam - następna osoba która zechce umieścić tu swoją odpowiedź musi skomentować DWA ostatnie obrazy. Zapraszam wszystkich do komentowania.

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieło jest ładne , lecz u mnie większych.emocji.nie wywołuje. Oceniłabym to dzieło tak.. 5/10 :P no to moja ocena

Ależ Szanowna Panno - zasady przyjęte w tej galerii stanowią, by, w celu utrzymania ciągłości prezentacji każdy oceniający zgłosił swoją propozycję.

Czy możemy tedy poznać Panny dzieło?

Poza tym, wprawdzie nieco wbrew zasadom, acz powodowany niską aktywnością oglądających prosiłem, by najbliższy komentujący ocenił DWA ostatnie obrazy...

Edytowano przez Marquise Fancypants di Coroni
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Styl obrazu nie za bardzo mi się podoba, jednak ma wiele szczegółów  zdjęcie z krzyża, zaręczyny Maryi z Józefem, zaniesienie małego Jezusa do świątyni, bardzo ciekawe trzy sceny.

 

Znany obraz:

vermeerpearlearring1.jpg

Dziewczyna z perłą Vermeera, prosty wymowny portret nieznanej dziewczyny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ach, jakże się cieszę z Panny powrotu, w końcu jakże się nie cieszyć ze stałej bywalczyni naszej galerii?

Jeśli zaś chodzi o ten obraz - cóż, nie jestem jego fanem. Zarówno strój, jak i uroda tejże niewiasty wcale mnie nie przekonują, są jakieś takie jakby... nieco orientalne? A zarazem... plebejskie? Mizerabilistyczne? Zupełnie, jakby nie z tej, to znaczy, tamtej, epoki i miejsca.

Generalnie nie jestem fanem sztuki północnych, protestanckich, a więc i heretyckich Niderlandów. Wolę południową, wierną cesarzowi i papieżowi Flandrię.

No ale cóż, tak mnie Panna nastroiła, że zostanę w konwencji.

922px-The_Nightwatch_by_Rembrandt.jpg

Rembrandt, "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha" szerzej znana jako "Straż Nocna".

Ciekawe świadectwo realiów tychże północnych, republikańskich Niderlandów, gdzie mieszczańskie gwardie cywilnie, takie, jak ta na obrazie, odgrywały bardzo istotną rolę (można rzec, że były substytutem arystokracji).

Dlaczego zaś "Straż Nocna"? Otóż do XIX wieku obraz wyraźnie zbrązowiał, nadając całej kompozycji wyjątkowo mroczny, nokturnalny klimat. Mimo odrestaurowania dzieła i zerwania ściemniałego werniksu przezwiska nie udało się zerwać i przyrósłszy do płótna zachowało się do dziś. Nic dziwnego, jest bowiem bardzo chwytliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...