Skocz do zawartości

#1 12/2013 "MANEzette"


Dolar84

Recommended Posts

Serdecznie zapraszamy do lektury pierwszego numeru "MANEzette".

 




5NXyl.jpg

 

Co w nim znajdziecie?

Recenzje opowiadań, artykuły na najróżniejsze tematy, wywiad z Flyghtningiem, recenzje pierwszych odcinków czwartego sezonu i wiele innych rzeczy.

 

Redakcja życzy Wam przyjemnej lektury.

  • +1 6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój artykuł na okładce, taaaka radość! :D

 

A tak na poważnie, to zachęcam wszystkich do lektury numeru, jest tu wiele ciekawej treści, zarówno związanej z fandomej, jak i kompletnie dowolnej. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

 

No i rzecz jasna najbardziej zapraszam do lektury Sekretów Wieży Zegarowej, byłbym bardzo rad, mogąc zobaczyć jakiekolwiek komentarze na ten temat lub twórcze sugestie, bowiem rubryka ta będzie wychodziła cyklicznie.

 

Pozdrawiam serdecznie!

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem lekturę.

Miałem pewne domysły jak to będzie wyglądać.

I szczerze powiedziawszy, jestem zadowolony.

Wywiad ciekawy, miło też wiedziec od czego to się zaczęło z tymi biurami, do tego pozdrowienie Flyghtninga :D

Uważam, że całość jest ciekawie i dobrze wykonana, choć nie wiedzieć czemu strasznie mi się zacinało w trakcie przewijania(w Broohowie nie mam takich problemów :/).

No i Sekrety Wieży Zegarowej...nawet nie wiem jak to skwitować. Zastanawia mnie tylko skąd pomysł na nazwę xD

Całość mogę ocenić 9/10, mimo że nie wszystko mogłem przeczytać(4 sezon = spoilers xD)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką chęcią zabrałem się za ową pozycję, niestety, nie wyświetlają mnie się polskie litery (prócz "ó"), a co gorsza w ich miejscach miast liter łacińskich zieje pustka, co bardzo utrudnia lekturę.

Czy ktoś jeszcze ma taki problem? Dodam, że korzystam z urządzenia mobilnego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możecie mnie za to zjechać ale co mi tam.

 

1. Nie dawajcie tego w .PDF, ja niestety działam na Laptopie i jak naciskam na strzałakch w dół to mi jedzie wolno za to jak przesówam paskiem to skacze co 2-3 stron naraz.

2. Za duzo (według mnie) FanFiców, powieści itp. Dajcie wiecej rzeczy typu np. Gry (polcam jak ktoś gra, mod do Amnesia - The small horse II )

3. Czegos mi tu brakowało, tej nowości ,tego czegoś, tego że czytam gazete dla bronies, a nie gazete z kiosku dla ludzi którzy chca wiedzieć jakim autem dzis premier przyjechał do sejmu.

 

Ogólnie by niejechać minusami powiem tak.

 

Lista fanficów danego redaktora jest fajnym pomysłem i bym prosił o rozwinięcie pomysłu.

Dodawanie Fanfica do numeru też dobry pomysł, jesli w numerze będzie np. Fanfic który chce przeczytać to mam łatwy dostęp.

narazie nie widze wiecej plusów, ale ogólnie wiecej obrazków i dodajcie nowinki :) (chyba ze nie zauważyłem)

 

 

Dobra robota moja ocena jak narazie 6/10  ~Guardian

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możecie mnie za to zjechać ale co mi tam.

 

1. Nie dawajcie tego w .PDF, ja niestety działam na Laptopie i jak naciskam na strzałakch w dół to mi jedzie wolno za to jak przesówam paskiem to skacze co 2-3 stron naraz.

2. Za duzo (według mnie) FanFiców, powieści itp. Dajcie wiecej rzeczy typu np. Gry (polcam jak ktoś gra, mod do Amnesia - The small horse II )

3. Czegos mi tu brakowało, tej nowości ,tego czegoś, tego że czytam gazete dla bronies, a nie gazete z kiosku dla ludzi którzy chca wiedzieć jakim autem dzis premier przyjechał do sejmu.

 

Ogólnie by niejechać minusami powiem tak.

 

Lista fanficów danego redaktora jest fajnym pomysłem i bym prosił o rozwinięcie pomysłu.

Dodawanie Fanfica do numeru też dobry pomysł, jesli w numerze będzie np. Fanfic który chce przeczytać to mam łatwy dostęp.

narazie nie widze wiecej plusów, ale ogólnie wiecej obrazków i dodajcie nowinki :) (chyba ze nie zauważyłem)

 

 

Dobra robota moja ocena jak narazie 6/10  ~Guardian

 

 

Dziękujemy za uwagi - na pewno się nam przydadzą.

 

Co do dodawania opowiadań do numeru - to standardowa nagroda za zwycięstwo w Konkursie Literackim, więc właśnie te będą się pojawiać.

 

Co do kwestii zastrzeżeń do formatu PDF oraz błędów na urządzeniach moblinych, to rzecz zostanie przekazana członkom redkacji odpowiedzialnym za kwestie techniczne (i znających się na tym :D)

 

Co zaś do "zbyt dużej" ilości opowiadań/powieści - no cóż. W redakcji jest masa ludzi, którzy uwielbiają czytać, więc nic dziwnego, że akurat taka zawartość się pojawiła. Jednak z pewnością weźmiemy to pod uwagę przy tworzeniu kolejnego numeru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytane. Z rzeczy niekucykowych najbardziej podobała mi się recenzja "Sezonu Burz", którą to książkę wczoraj zakupiłem i z którą to recenzją się absolutnie zgadzam. Zapomnieliście wspomnieć jedynie o tym, że z racji czasu, w jakim toczy się akcja w książce nie występuje Ciri, co na przykład dla mnie jest wielkim plusem (nie, żebym jej jakoś szczególnie nie lubił, ale jej charakter bywał naprawdę męczący czasami).

 

Z kucykowych oczywiście najmilsze byłyby mi recenzje fików, zwłaszcza Dolarowe "kuszenie" do przekładu tych, które przekładu nie mają ("Five Hundred Little Murders"...  oj, chyba wiem, co będę robił przez Święta  :crazytwi: ). Plus także za opisy kawałków muzycznych.

 

Jeśli miałbym ocenić, to dla mnie osobiście jest to po prostu drugi Brohoof. Dobra gazeta, dobre artykuły, nic, ino czekać na kolejny numer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnijcie, że jestem z Brohoofa. Ok? Moje pierwsze wrażenie - kto dobierał kolor czcionki na, swoją drogą świetnej okładce  :yHRvV:  Przeczytałem tylko tekst o pisaniu opowiadań (brak czasu). Bardzo ciekawy. Co do wyglądu - jak to mówią w prostocie tkwi siła. 

 

PS. Posiadaczom laptopa polecam kupno niewielkiej bezprzewodowej myszki. Sam taką miałem na uczelni. Małe, tanie, przydatne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kucykowych oczywiście najmilsze byłyby mi recenzje fików, zwłaszcza Dolarowe "kuszenie" do przekładu tych, które przekładu nie mają ("Five Hundred Little Murders"...  oj, chyba wiem, co będę robił przez Święta  )

 

TAK! Mój diaboliczny plan zadziałał! Miałem nadzieję, że skusisz się na Flitter  :D

 

 

 

Zapomnijcie, że jestem z Brohoofa. Ok? Moje pierwsze wrażenie - kto dobierał kolor czcionki na, swoją drogą świetnej okładce

 

Nigdy nie zapomnimy! :crazytwi:

 

A tak na poważnie, to masz rację, iż wyszło to nieco... niefortunnie. Nie da się ukryć - mamy jeszcze sporo rzeczy do dopracowania, ale właśnie za takie uwagi jesteśmy bardzo wdzięczni - pozwoli nam to jeszcze podnieść poziom w kolejnych numerach.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że Triste wspomniał już o okładce, mogę przejść dalej xd

 

http://prntscr.com/2bjoyd - to się mi rzuciło w oczy. Dość... średnio to wygląda, ale ujdzie jak na pierwszy numer.

http://prntscr.com/2bjppj - tu już wygląda gorzej.

 

I tekst o Sweetie Brick... szkoda, że nie poprawiliście go o fakt, że Dolcze przełożył fica :v

 

Also, recenzja odcinka =/= zdradzenie całej fabuły odcinka :P

 

Tu i ówdzie nieco źle wyszło łamanie tekstu, przy jednej wypowiedzi Flyghtninga ktoś zjadł kropkę.

 

Za to bardzo podobało mi się ułożenie tekstu wokół Twicane. Naprawdę dobra robota!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


I tekst o Sweetie Brick... szkoda, że nie poprawiliście go o fakt, że Dolcze przełożył fica

 

W momencie powstawania recenzji tłumaczenie nie było jeszcze skończone, a chociaż zostało później, to tekst i tak nie został póki co nigdzie opublikowany. To się naturalnie dzisiaj zmieni, jednak tak czy owak musiałem z tym czekać do pojawienia się numeru. Poza tym recenzowałem opowiadanie, a nie tłumaczenie - ewentualną krytyką tegoż musiałby siłą rzeczy zająć się ktoś inny :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz może wypowiem się ja, jako osoba odpowiedzialna za skład. Po pierwsze dziękuje za wszystkie komentarze w sprawie błędów i problemów. Będę starał się je na bieżąco poprawiać. Aktualnie jest kolejna wersja z drobnymi poprawkami:

  • Osadzono wszystkie użyte czcionki, a więc powinno to rozwiązać problem z niewyświetlającymi się znakami,
  • Poprawiono linki do fanfików które były recenzowane, ponieważ wbudowana przeglądarka chrome nie radziła sobie z nimi i zawsze przenosiła do źródła grafiki w tle.

 Jeżeli natkniecie się na jakieś problemy, to piszcie. Postaram się naprawiać to co się da w tym wydaniu, aby kolejne osoby nie miały problemów. To nie tylko problemy pierwszego numer, ale także problemy niedoświadczonego DTP-owca  :fluttershy5:

Na dniach pojawi się także wersja dla mobilnych czytników jako plik ePub. Będzie ona lżejsza od tej, bo zostanie odchudzona o cześć grafiki, a jednocześnie pozwoli na komfortowe czytanie nawet na małych ekranach. Poniżej info dla osób które nie wiedzą co to jest ePub.

ePub, to otwarty format zapisu elektronicznych książek. Pozwala na zmianę formatowania tekstu w zależności od urządzenia i upodobań użytkownika. Pliki można czytać za pomocą specjalnych urządzeń i dedykowanych programów. Przykładowe programy dla systemu Android to

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.flyersoft.moonreader i https://play.google.com/store/apps/details?id=org.coolreader . Przykład gazety w tym formacie https://dl.dropboxusercontent.com/u/25900724/Swit%20ebookow%20nr%202%20-%20Oficyna%20wydawnicza%20RW2010.epub

Osoby które będą miały także pomysły na inne formy wydania oraz platformy, tak aby zwiększyć dostęp do pisma, niech też zostawiają swoje pomysłu. Być może uda je się zrealizować. Ale proszę, piszcie tylko konkrety, a nie puste hasła ja np. "fajnie aby można było czytać na urządzeniu XYZ".

Edytowano przez solaris
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny start!

Przeczytałem całe i jestem na tak.

Cieszy mnie duża ilość ff w tym wydaniu, muszę szczerze przyznać że znalazłem w top 10 opowiadań według Verlaxa pozycję o której nie miałem pojęcia a która z całą pewnością stanie się perełką pośród moich ulubionych ff ( Shut The Blinds ).  Poza tym magazyn przejrzysty oraz ciekawy.

Gratuluję oraz czekam na kolejne wydania. :)

Edytowano przez Eternal
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Recenzja" Sezonu Burz nie do końca jest recenzją, za co mam ochotę zabić autora. Spieszę wyjaśnić dlaczego. Otóż w recenzji nie opisujemy książki. Można bardzo ogólnikowo streścić sam początek. Za późniejsze spoilery mam ochotę wymierzyć srogie baty autorowi ;_;

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie biorąc pod uwagę wnerwiającego mnie PDF'a(zamęczyłem scrolla w myszce), to nasunęła mi się tylko jedna myśl. Nie znalazłem nic "dla siebie" :rainbowcry:Tylko "Sekrety Wieży Zegarowej" Albericha, zresztą i tak nie doczytane.

Zanim zaczniecie się rzucać, że bezsensownie narzekam, dodam, że Brohoofie też nie zawsze udawało mi się znaleźć coś dla siebie, zazwyczaj trzy-cztery artykuły.

 

Po namyśle, jeszcze słówko o recenzjach odcinków. Pierwsza, jak na moje "widzimisię", gdzieś w połowie legła. Nie, żeby była zła czy coś, tego nie można powiedzieć. Po prostu za długa. Kto mnie zna, ten wie, że wolę krótsze teksty. Druga natomiast, mimo, że już nie była tak długa, to też do końca nie przeczytałem.

Edytowano przez Foley
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer wygląda spoko. Całego jeszcze nie czytałem, ale nie mam uwag technicznych. Na moim laptopie PDF sprawuje się wyśmienicie.

 

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na felieton o Twicane'ie. Po pierwsze, zabrakło tam dwóch informacji. Pierwsza, to tłumaczenie słowa "cane". Cane to laska, a nie berło. Laska marszałkowska, oficerska, ogólnie narzędzie mające genezę nie jako stricto broń (czym może pochwalić się berło), a jako przedmiot do egzekucji dyscypliny. Ten fakt strasznie miesza i czyni Twcicane'a jeszcze bardziej chaotycznym  :crazytwi:

 

Druga sprawa, to jego uderząjące podobieństwo do... kaduceuszy, które były błazeńskimi parodiami bereł władców. To miesza jeszcze bardziej i dlatego Twicane jest taki fascynujący.

 

Nie sądzę, aby Hasbro w jakikolwiek marketingowy sposób chciało wykorzystać Twicane'a. Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek próbowali zrobić kasę na głupotkach wymyślanych przez fandom... popatrzcie ile czasu potrzebowali aby wyprodukować zabawki związane z Derpy, Octavią itd, a wiec dość poważnymi elementami serialu. Nie widziałem natomiast zabawek związanych z dendrofilią Fluttershy, antropologią Lyry itd. Pojedyncze puszczanie oka w serialu to jeszcze mało :)

 

Poza tym felieton miło się czytało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słodka Luno, artykuł polityczno-społeczny w fanzinie o kucykach. Teraz to widziałem już wszystko :forgiveme:

 

A, i jeszcze Twicane. I Turbo. I to coś zwane Biurami Adaptacyjnymi. Ten numer jest wybitnie nie dla mnie.

I niech ktoś pomoże Dolarowi, bo sam się biedak zamęczy recenzując 95% opowiadań opisywanych w numerze :rainderp:

 

Mam nadzieję, że następny numer będzie lepszy, a ogłoszenie z ostatniej strony wolne od błędów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytane. Z rzeczy niekucykowych najbardziej podobała mi się recenzja "Sezonu Burz", którą to książkę wczoraj zakupiłem i z którą to recenzją się absolutnie zgadzam. Zapomnieliście wspomnieć jedynie o tym, że z racji czasu, w jakim toczy się akcja w książce nie występuje Ciri, co na przykład dla mnie jest wielkim plusem (nie, żebym jej jakoś szczególnie nie lubił, ale jej charakter bywał naprawdę męczący czasami).

 

Rzeczywiście, nie wspomniałem o tym fakcie. Natomiast czy Ciri była męczącą... ciężko powiedzieć. Natomiast na pewno była to postać dość głęboka i dosyć specyficzna. Dziękuję bardzo za jakże pochlebną opinię co do recenzji.

 

 

 

"Recenzja" Sezonu Burz nie do końca jest recenzją, za co mam ochotę zabić autora. Spieszę wyjaśnić dlaczego. Otóż w recenzji nie opisujemy książki. Można bardzo ogólnikowo streścić sam początek. Za późniejsze spoilery mam ochotę wymierzyć srogie baty autorowi ;_;

 

Pozwolę sobie na pewną opozycję. Nie mogę się zgodzić z tą opinią. Po pierwsze, nie, to nie są spoilery. Przedstawiłem jakie wątki zostały pokazane w tym dziele, ale nie jak je rozwiązano. To pierwsza sprawa. Druga, zauważ że każde "dopowiedzenie treści", wskazanie na pewny element książki miało na celu pokazanie jakiejś charakterystycznej cechy w twórczości Sapkowskiego. Przykładowo : "Chociażby poruszenie kwestii (Wstaw Wątek z Książki) po raz kolejny dowodzi że Sapkowski używając starodawnego języka przedstawia bardzo współczesne problemy. Trzecia sprawa, to kwestie okolicznościowe. Jedną z bardzo powszechnych opinii przed premierą książki było że Sapkowski (po wybitnie słabej Żmiji) nie ma już pomysłu na pisarstwo, na fabułę. Przedstawiając przykładowe wątki przeczę tej tezie, uspokajając sceptyków.

 

Natomiast zastanowię się nad tym i generalnie bardzo dziękuję za konstruktywną krytykę. Przy następnej recenzji spróbuję podejść do tego inaczej.

 

 

 

Nie biorąc pod uwagę wnerwiającego mnie PDF'a(zamęczyłem scrolla w myszce), to nasunęła mi się tylko jedna myśl. Nie znalazłem nic "dla siebie" :rainbowcry:Tylko "Sekrety Wieży Zegarowej" Albericha, zresztą i tak nie doczytane.

 

Nie martw się Foley, coś spróbuję napisać w tematach "tobie podobnych". (uśmiech).

 

 

Słodka Luno, artykuł polityczno-społeczny w fanzinie o kucykach. Teraz to widziałem już wszystko  :forgiveme:

 

Zwłaszcza że to felieton... ergo, może być o słownie czymkolwiek?

 

Natomiast już wyjaśniam. Felieton ten, dotykający kwestii konserwatywnych oraz jakże "wielkiego postępu", ma przede wszystkim, niezależnie od światopoglądu przymusić czytelnika do głębszej refleksji. Dlatego też bardzo mnie cieszy gdy na ten felieton zwraca się uwagę. Przypominam, felieton przedstawia prywatną opinię autora, można się z nią zgadzać bądź nie. Natomiast cel jaki wyznaczyłem, to jest - pozwolić czytelnikowi nieco się zastanowić nad naszym światem, nad otaczającymi nas zmianami. Dopiero teraz na przykład się dowiedziałem że e-papierosy czy jakieś inne "podobne" rzeczy są dostępne w Polsce. I nie mogę tego zrozumieć. Myślałem właśnie na ten temat czy to ja jestem zacofany, czy może po prostu świat się zmienia w zły sposób? Zależnie od sytuacji, postęp może być dobry czy zły. W felietonie dotknąłem problematyki postępu złego, jako kontrowersyjny punkt odniesienia do przyszłej dyskusji o cały czas rozwijającym się świecie.

Edytowano przez Verlax
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...