Skocz do zawartości

Przyszłość fandomu


Recommended Posts

Tym razem po prostu rzucę pytania, bo czas. Ale jak znajdę więcej czasu to skrobnę i swoje zdanie. Ale pytania bardzo dobre wbrew pozorom, często są zadawane w prywatnych rozmowach między ludźmi, albo jako temat do panelu dyskusyjnego na ponymeetach (np. II Zorganizowany Toruński, czy Pony Con-gress Cracow 2013 aka MLK II). 

 

Jak uważacie, jaka jest przyszłość fandomu? Przyszłość np. MLP Polska, czy grup facebookowych jako zbiorowisk fandomowych? 

Jaka jest przyszłość nas jako Bronych? 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż.

 

Oficjalnie fandom będzie trwał tak długo, jak długo będzie istniał serial. A nieoficjalnie... pewnie zarówno i meety będą się odbywać, i forum będzie istniało, ale już nie ze względu na kucyki, a na zawarte fandomowe znajomości. Bo po prostu nadal będziemy chcieli z sobą gadać i się spotykać. Niezależnie od serialu czy fandomu.

 

W końcu na meetach itd. nie gadamy tylko o kucykach, nieprawdaż? Nie przychodzi się dla kucyków, tylko dla ludzi, których poznało się dzięki uwielbieniu dla kolorowych osiołków.

 

Tyle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starczy spojrzeć na fandom Star Treka, żeby wiedzieć, że lojalni fani pozostaną na... zawsze? Serial, od którego czasów świetności minęło wiele lat, a w dalszym ciągu jego fandom jest ogromny - tak przynajmniej głoszą plotki, ale ja myślę, że nasz fandom (przynajmniej ta aktywna, tworząca i udzielająca się część) może być jednak większy.

Przyszłość forum: forum będzie istnieć w obecnej formie tak długo, jak będzie produkowany serial, i jakiś czas po tym. Od samego początku forum mamy tendencję wzrostową, i ona będzie trwać właśnie tak długo, jak będą wychodziły nowe sezony (pomijając niezbyt prawdopodobną możliwość, że twórcy zrobią z serialem coś strasznego, a'la Twilicorn do potęgi tysięcznej). Czy kiedyś całkiem upadnie? Na pewno. W końcu zostaną tylko osoby, które były tu dla ludzi, a nie dla kucyków, a w końcu nawet one się znudzą.

Jeśli chodzi o fandom, to on na pewno przetrwa w dobrej formie o wiele dłużej, niż nasze forum. Starczy zauważyć, że dużą część fandomu stanowią różnej maści artyści, którzy nie potrzebują nowych odcinków, żeby tworzyć coś świeżego i związanego z kucami. No i ci ludzie, którzy nie będą już wchodzić na forum, na którym nie będzie się nic działo, będą pewnie w dalszym ciągu np. przychodzić na meety i ogólnie czuć się częścią fandomu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Littlebart

Mlppolska to nie jest centrum fandomu. Myślicie że jak padnie to forum to będzie koniec fandomu? Tak z pewnością, bo tylko my jesteśmy fanami.

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mlppolska to nie jest centrum fandomu.
Zgadzam się całkowicie. Olbrzymia rzesza fanów kuców w Polsce nigdy się tu nie zarejestrowała. Ja jestem w fandomie od dwóch lat i zarejestrowałem się dopiero niedawno, bo wcześniej nie czułem zwyczajnie takiej potrzeby.

A co do przyszłości fandomu to też uważam że póki serial będzie kontynuowany, to i fandom będzie się rozwijał, a po jego zakończeniu fandom mocno się skurczy ale nie zniknie całkowicie.

W końcu wiele osób tu siedzi niekoniecznie dla kucyków a dla ludzi których poznali dzięki fandomowi i myslę że oni będą związani z tym serialem i fandomem jeszcze przez bardzo długi czas

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mlppolska to nie jest centrum fandomu. Myślicie że jak padnie to forum to będzie koniec fandomu? Tak z pewnością, bo tylko my jesteśmy fanami.

 

Zgadzam się całkowicie. Olbrzymia rzesza fanów kuców w Polsce nigdy się tu nie zarejestrowała. Ja jestem w fandomie od dwóch lat i zarejestrowałem się dopiero niedawno, bo wcześniej nie czułem zwyczajnie takiej potrzeby.

 

Nie zauważyłem, by ktoś tutaj twierdził, że MLP Polska to jest centrum fandomu. Ja jedynie dorzuciłem jako gratis pytanie o przyszłość samego forum ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pegasis89


Tylko co się stanie, kiedy serial się skończy?

Eee, ale wiesz, że ów serial, istnieje dłużej niż większość tego forum żyje? Początki serialu sięgają lat osiemdziesiątych, więc 99% ludzi tutaj jeszcze na świecie nie było. Dlatego zadaje sobie pytanie, co karze myśleć, że ten serial będzie miał swój koniec? Przypominam, że od pierwszej generacji, były jeszcze inne, więc jak obecna przeminie (w co wątpię, bo zarabiają krocie na tej bajce), to za "x" czasu pojawi się kolejna generacja MLP i fascynacja powróci, może to już będzie nowe pokolenie, ale na 100% jeszcze pojawią się kucyki.


NIGDY! Hańba im! Będę sobie kiedyś wesołą starą babcią z radością oglądającą kucyki w przerwie między Królem Lwem, a maratonem Harry'ego Pottera. I reszcie fandomu polecam to samo!

Ja DOKŁADNIE tak samo, Król Lew 1 i 2, to moja ulubiona bajka zanim pojawiła się obecna generacja i zapewne obejrzę nie raz ją!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu ludzi nie wyobraża sobie nowej generacji kucyków, więc pisząc, że serial się skończy, to mowa o końcu obecnej generacji, czyli dla tych osób końca serialu. Z góry zakładają, że nowa generacja może się nie spodobać i, że jej nie obejrzą. 

Taka luźna teoria ino ^. 

 

NIGDY! Hańba im! Będę sobie kiedyś wesołą starą babcią z radością oglądającą kucyki w przerwie między Królem Lwem, a maratonem Harry'ego Pottera. :D I reszcie fandomu polecam to samo!

 

Z tym dorośnięciem to nie do końca chodziło mi o serial. To między innymi, ale przede wszystkim o fandom. Tutaj to muszę zaznaczyć - wielu starszych osób zrezygnowało z fandomu z powodu jego poziomu zdziecinnienia/zgimbuszenia. Zaś ci starsi członkowie fandomu, którzy byli w fandomie przez 2-3 lata, obecnie się wykruszają podczas, gdy coraz to młodsi ludzie dochodzą do niego. 

Niestety, nie ma żadnych badań, ale boję się, że po prostu spada średnia wieku fandomu polskiego i, że to będzie postępować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie samo oglądanie MLP i lubienie go sprawia, że jesteś częścią fandomu, a czy wchodzisz w interakcje z jego resztą, to już inna sprawa. Można rozczarować się ludźmi i odejść, ale nadal oglądać i lubić MLP.

 

Oglądanie i lubienie serialu =/= Bycie w fandomie. Serial to serial, fandom to coś, co go otacza jedynie. Coś jak aglomeracja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że kontakt z innymi nie jest tu konieczny. Oglądam serial, czytam fanfiki, słucham fandomowej muzyki i oglądam arty od jakiś dwóch lat, jednak nie byłem jeszcze na żadnym konwencie, ponadto dopiero dwa dni temu założyłem tu konto, nigdzie indziej nie pisałem o kucach, nie licząc kilku znajomych np. na steamie. Mimo to, przez te dwa lata uważałem się za bronego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kontaktu z ludźmi z fandomu i z fandomem lokalnym, poza Internetem nie mam. Potrzeby takiej nie czuję, by na Pochlej Party i Blind Bag- Meety jeździć.

 

Za to uważam, że w fandomie jestem i się w niego angażuję.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pegasis89

Prawda, nie każdego stać na podróżowanie po kraju, od meeta do meeta, nie każdy też czuje taką potrzebę, bo wolą kucyki, a nie ludzi lubiejących kucyki. Dlatego bycie bronym, czy pegasis, nie ogranicza się tylko do spotkań z innymi, wystarczy bycie fanem/fanką serialu i tyle.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadanie, że każdy z lubiących i oglądających serial jest w fandomie to czysty populizm... są osoby ino oglądające serial, nic więcej. Zero fanartów, fanficków, kontaktu z innymi fanami. Momentami wręcz gardzenie danym fandomem. W takim wypadku trudno uznać takie osoby za będące w fandomie.

Nie ma co sztucznie rozciągać już i tak dużego fandomu.

Edytowano przez Linds
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...