Skocz do zawartości

Przyszłość fandomu


Recommended Posts

1 godzinę temu, MarianWisniewski napisał:

To już koniec. Żadnego zwiastunu, żadnych odpowiedzi. Nasz fandom jest skończony.

Widzę, że nadal nie rozumiesz czym jest fandom. Fandom to ludzie, a nie serial. Po powrocie z pracy przedstawię ci przykład, który być może otworzy ci oczy i da do myślenia.

  • +1 1
  • Mistrzostwo 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie fandom tworzą ludzie skupieni wokół ulubionego wytworu ludzkiej kultury, a nie sam wytwór, który jedynie może zainicjować jego powstanie. Przedstawię to może na przykładzie fandomu Doctora Who który jest już fandomem bardzo dojrzałym i utwardzonym.  Sam serial miał swą premierę 23 listopada roku 1963 i początkowo nikt nie sądził ze zdobędzie jakąś wysoką popularność, jednak odpowiedni scenariusz , aktorzy i oraz pewne charakterystyczne elementy, zainicjowały powstanie grupy ludzi którzy z wypiekami na twarzy czekali na kolejny odcinek,, tworzyli  wlasne teorie na temat postaci głównego bohatera i uniwersum serialu, bo informacje  dawane przez twórców byly często nie wielkie i ukrywane w odcinkach, czasami w  postaci jednego wydawałoby się nieistotnego kadru lub dialogu , to zaś inicjowało fanów do kreatywnego myślenia tworzenia własnych tworów postaci artów fików,, gier RPG i innej maści rzeczy. W końcu  fani wytworzyli tego tyle iż kiedy w 89 roku BBC odłożyło serial na długi "urlop", to fandom  trwał, powstawały kolejne nowe teorie pomimo, iż  serial aż do 2005 roku nie był emitowany., tak więc wszytko zależy od ludzi oraz ich kreatywności , a nie od tworu wokół którego się zbierają.

  • +1 1
  • Mistrzostwo 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MarianWisniewski napisał:

To już koniec. Żadnego zwiastunu, żadnych odpowiedzi. Nasz fandom jest skończony.

Zgodnie z "obietnicą" przedstawię ci pewien fajny przykład na to, że fandom to ludzie, a nie serial. 

 

Słyszałeś może o serii gier Myst? Pierwsza część była najlepiej sprzedającą się grą, dopóki nie wyszły Simsy (tak, moi drodzy... Jakaś tam przygodówka pokonała chociażby Half-Life'a)  :ohmy:  Spektakularny sukces zaowocował kilkoma sequelami, jednym spin-offem oraz bodajże trzema książkami. I tutaj ciekawostka - twórcy nie stworzyli kolejnej odsłony ponieważ... Nie chcieli. Wydawca (Ubi Soft) naciskał żeby zmniejszyć i tak już obniżony poziom trudności. Bracia Millerowie odpowiedzialni za to arcydzieło stwierdzili, że "łatwy Myst, to nie Myst" i podziękowali za współpracę. No, ale wróćmy do tematu. Oczywiście bardzo szybko pojawił się też fandom, który ma się dobrze nawet dziś (sam jestem członkiem grupy na FB). 

 

Dlaczego o tym piszę? No cóż... Odpowiem pytaniem na pytanie. Czy wiesz kiedy do sklepów trafiła ostatnia część gry? Rok temu, dwa, cztery? Nie. Myst V: Koniec Wieków miało swoją premierę prawie piętnaście LAT temu, a fandom jakoś nie umarł. Żyje mimo tego, że od prawie piętnastu lat nie pojawiło się nic oficjalnego. To właśnie fani ciągle coś tworzą, dyskutują, nadal grają w Uru: Live, które odrodziło się właśnie dzięki nim. Więc przestań wylewać żale, histeryzować i zachowywać jak C-3PO, bo to nic nie da. Zależy ci na przyszłości fandomu? No to weź się chłopie do roboty i zrób coś przydatnego. Kilka razy pisałeś o jakimś tam "projekcie LEGO". Porzuciłeś go? Może popracuj nad nim w STUD.IO (darmowy program do budowania z Lego. Pozwala stworzyć instrukcję, a nawet listę klocków, dzięki czemu można stworzyć prawdziwy model). Udostępnij zrzuty ekranu, poczytaj opinie, bądź tym który daje, a nie tylko bierze z fandomu. Spróbuj napisać opowiadanie, wierszyk, cokolwiek.   

 

Jeśli o mnie chodzi, to się wypaliłem. Najzwyczajniej w świecie kuce zaczęły mnie nudzić. :sweetbook: Ostatnie sezony oglądałem co najwyżej z ciekawości, a na forum jestem dla fajnych ludzi. Co prawda mam pomysły na opowiadania (crossovery), ale chęci brak. Prawdę mówiąc, to na dzień dzisiejszy mojemu sercu bliższe są... Pokemony :wut: (sam nie wiem dlaczego). Swoją drogą, jak można pisać, że "fandom jest skończony", skoro w przyszłym roku dostaniemy nowy film, a po nim piątą generację kucyków i doskonale o tym wiesz. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz czym jest fandom 

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Triste Cordis napisał:

. Więc przestań wylewać żale, histeryzować i zachowywać jak C-3PO, bo to nic nie da. Zależy ci na przyszłości fandomu? No to weź się chłopie do roboty i zrób coś przydatnego. Kilka razy pisałeś o jakimś tam "projekcie LEGO". Porzuciłeś go? Może popracuj nad nim w STUD.IO (darmowy program do budowania z Lego. Pozwala stworzyć instrukcję, a nawet listę klocków, dzięki czemu można stworzyć prawdziwy model). Udostępnij zrzuty ekranu, poczytaj opinie, bądź tym który daje, a nie tylko bierze z fandomu. Spróbuj napisać opowiadanie, wierszyk, cokolwiek.   

Cóż ja nadal piszę wiersze w tematyce MLP niektóre nawet bazują na tworach stworzonych  przez fanów ( Kilkanaście wierszy inspirowanych "Kryształowym Oblężeniem" które znajdują się na stronie internetowej owej opowieści, mam też 2 wiersze napisane pod wpływem Fallout Equestria ), i jeszcze mam 2 tomiki kucykowych wierszy które maja status zakończonych ostatni nawet ma swój temat na forum . Czy  zamierzam przestać bo serial się skończył ? Nie ja nawet nie jojczę że fandom MLP jest martwy, bo fandom jest martwy dopiero wtedy jak ludzie przestają cokolwiek w nim robić, a na razie do tego daleko bo nadal są ludzie tworzący muzykę kucykową, nadal są ludzie robiący kucykowe fanty czy publikujący na tubie serialowe rozkmini , jasne jest ich zdecydowanie mniej niż na początku  czy w erze  "hype'", ale są,, więc @MarianWisniewski fandom żyje i nie skończy się dopóty choćby jedna osoba coś w nim robi po za narzekaniem i marudzeniem. Masz projekt  Lego związany z  serialem to do roboty planuj i go realizuj

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MarianWisniewski napisał:

W takim razie muszę was przeprosić. Poczekam cierpliwie do kwietnia i wtedy się przekonam, co będzie.

a może tak trochę własnej inicjatywy a nie czekasz na mannę z nieba masz szansę zająć się projektem Lego o którym mówiłeś kiedyś nie licznym :)

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Triste Cordis napisał:

A zdajesz sobie sprawę z tego, że do Ideas trafiają tylko małe dzieła sztuki? Masz w ogóle jakiś konkretny pomysł na budowlę, czy ot tak planujesz? 

Ja mam pomysł na budowlę, a poza tym już cztery razy LEGO Ideas przesłało ogromny projekt:

- Rakietę Saturn V

- Stary Sklep Wędkarski

- Voltron

- Dom na Drzewie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MarianWisniewski napisał:

Ja mam pomysł na budowlę, a poza tym już cztery razy LEGO Ideas przesłało ogromny projekt:

- Rakietę Saturn V

- Stary Sklep Wędkarski

- Voltron

- Dom na Drzewie

Aha... Czyli twój projekt jest ogromny. W związku z tym mam pytanie - robiłeś już kiedyś MOCe? :fswhat: Masz w tym doświadczenie? Mam tu na myśli w pełni dokończony projekt. Mniejsza o to, czy w rzeczywistości czy w LDD lub Stud.io. Ciekawi mnie to, bo w czasach świetności fandomu wiele osób porywało się z motyką na Słońce i  chciało z miejsca napisać książkę. Zero doświadczenia w pisaniu, raptem kilka pomysłów na fabułę, ale nic to... Będzie książka. I wiesz co? Na planach się skończyło. Dokładnie tak samo zapowiada się twój ambitny projekt. Ani razu nie napisałeś co to w ogóle ma być. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wprost... Tragedii nie ma. Widać, że włożyłeś w niego dużo czasu i serca, ale to nie jest poziom Lego Ideas. Próba stworzenia sterowca z LEGO to bardzo, ale to bardzo słaby pomysł, a już na pewno w takiej skali. Twój przypomina trochę żelazko. Brakuje mu detali, pokład wygląda na nieukończony. Nawet jeśli wrzucisz to na stronę Lego Ideas, to i tak nie masz ŻADNYCH szans na zdobycie odpowiedniej liczby głosów. Nie chcę być chamski, ale spójrz proszę na listę popularnych  MOCów, i porównaj tamte projekty ze swoim. Dzieli je olbrzymia przepaść. Żeby nie było, masz potencjał, ale spróbuj może odtworzyć jakiś budynek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Triste Cordis napisał:

Powiem wprost... Tragedii nie ma. Widać, że włożyłeś w niego dużo czasu i serca, ale to nie jest poziom Lego Ideas. Próba stworzenia sterowca z LEGO to bardzo, ale to bardzo słaby pomysł, a już na pewno w takiej skali. Twój przypomina trochę żelazko. Brakuje mu detali, pokład wygląda na nieukończony. Nawet jeśli wrzucisz to na stronę Lego Ideas, to i tak nie masz ŻADNYCH szans na zdobycie odpowiedniej liczby głosów. Nie chcę być chamski, ale spójrz proszę na listę popularnych  MOCów, i porównaj tamte projekty ze swoim. Dzieli je olbrzymia przepaść. Żeby nie było, masz potencjał, ale spróbuj może odtworzyć jakiś budynek.

Rozumiem, ale zestawy LEGO są zmieniane i nie wyglądają jak projekt, ale masz rację. Spróbuję poprawić ten sterowiec.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MarianWisniewski napisał:

:sadscoot:

Pierwszy raz poczułem taki brak kucyków.

A mnie swędzi noga :rainderp: Ten temat to nie "wyżal się". To temat do dyskusji o przyszłości fandomu. Swoją drogą, jeśli myślisz, że fandom umiera to zapraszam na grupy Facebookowe poświęcone serialowi. 

  • Mistrzostwo 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...