Skocz do zawartości

#2 01/2014 "MANEzette"


Verlax

Recommended Posts





002-cover.png
 

Dzień dobry wszystkim!

Ojejku, jak ja mam niby streścić 64 stronicowy numer w czymś tak krótkim? No nic, spróbujmy i tak.

Zacznijmy od przystawek, czyli kolejnego epizodu “Sekretów Wieży Zegarowej” Albericha, w której przedstawia nam różne sztuczki i tajniki dobrego tworzenia opowiadań wszelakich. Chciałbym również przedstawić Państwu nową serię, “Zgryźliwy tetryk poleca: Przegląd gier przedpotopowych”. Jak się łatwo można domyślić, nasz redakcyjny dziadyga postanowił przybliżyć nam gry, które są starsze niż III Rzeczpospolita, a wymagały do tego sprzętu, który teraz budziłby w nas politowanie. A wisieneczką na torcie jest wywiad z legendą pisarstwa fandomowego, czyli Kkat, autorką doskonale znanego i doprawdy wybitnego opowiadania, jakim jest “Fallout: Equestria”.

A to nie jest nawet początek atrakcji, przed Wami jeszcze recenzje fanfików wszelakich (od “Project Horizons”, do “W poszukiwaniu Dawnej Chwały”), geneza i relacje między fandomem My Little Pony i Warhammera, recenzje rzeszy odcinków, zwycięskie opowiadanie z Konkursu Literackiego i wiele innych atrakcji!

Podsumowując, życzę Wam, drogim Czytelnikom, wiele radości w związku z czytaniem tego numeru.

Pozdrawiam

Verlax, wicenaczelny MANEzette


Linki :

- Joomag
- ePub

- Strona MANEzette

Edytowano przez Verlax
  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeżo po lekturce. Tym razem jakoś lepiej to wyszło :D

Podoba mi się wybór zawartości i ten wywiad @_@ do tego felieton Verlaka...brak słów.

Nie zauważyłem też "tła zasłaniającego napisy" jak to było w ostatnim wydaniu.

Ponad to - transformersy, trochę filozofii i oldskulowe klasyki :D

9/10

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Smutno, że pdf-a nie ma. Na mobilnym internecie (z zawrotną prędkością - rodem z epoki modemu telefonicznego) nie zawojuję. :derp2:

 

EDIT:

Derp, Derp... Wzrok nie ten... Zlokalizowałem już przycisk pobierania jako PDF. :derp:

Edytowano przez miskof
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumacz-recenzent PH to chyba troszeczkę... za bardzo nam zdradził fabułę :P Niby tam przy jednej postaci zasłonił się spoilerem, ale przy innej zdradził już okoliczności jej spotkania z Blackjack :P Ot, taka drobna niekonsekwencja. 

 

A wywiad z kkat uroczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że pismo nadal ma taki losowy dobór artykułów - no bo okej, jest obowiązkowe fanbojstwo i zachwyt kolejnym fanfikiem, wywiad z autorem, przegląd muzyki, recenzje odcinków (które to zawsze wydawały mi się dziwne... no bo nie oszukujmy się, 99% z nas chyba już widziało odcinek i nie potrzebuje recenzji...) i fanfik autorstwa kogośtam, ale reszta artykułów równie dobrze mogłaby się znaleźć w jakimkolwiek innym fanzinie. Ot takie felietony/recenzje na zasadzie "a napiszę o czymś, co lubię".

 

A poza tym:

 

Raz: w spisie treści pominęliście artykuł o starych grach. Swoją drogą - nie lepiej pisać o grach, które mało kto zna? Arkanoid? Tetris? Co będzie w drugiej części artykułu? Saper? :rainderp:

 

Dwa: jak już się recenzuje film (mówię teraz o Transformers: The Movie) to się do cholery nie zdradza tego, że kluczowy dla fabuły bohater ginie. No błagam.

 

Trzy:

BiehVup.png

Rollout jak już.

 

Cztery:

e407520ff2.png

 

Nadal nie dodaliście znaku zapytania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zmuszony zamieścić sprostowanie, gdyż przez nieznajomość realiów popełniłem błąd w tłumaczeniu wywiadu z Kkat. To co nazwałem "planszowym Falloutem" jest w rzeczywistości czymś, co jak zapewnili mnie znawcy tematu, można nazwać tradycyjnym RPG - wskazują na to wpisy, które autorka co jakiś czas zamieszcza na Fimfiction. Jeszcze raz przepraszam za pomyłkę.

 

Ślimak - piszę o grach starych, ale niekoniecznie zupełnie nieznanych. Warto wspomnieć nieśmiertelne klasyki. Saper powiadasz? A wiesz, że o tym nie pomyślałem? Na pewno rozważę tę propozycję, skoro jest zapotrzebowanie :D

 

 

Edit: Błąd został poprawiony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, na okładce macie fragment jednej z moich tapet. A poza tematem (tamtym), jakoś z broohofa przerzuciłem się na was. Właściwie nie czytam całego magazynu, no powiedzmy, że ograniczam się do Wieży Zegarowej i komiksu. Jestem naprawdę wdzięczny za porady, stanowiące istotną pomoc dla moich fanfików. Spodobało mi się także, że przedstawiłeś dwa zagadnienia, zamiast jednego, a jakby to powiedziała Pinki Pie: ,,To dwa razy fajniej".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym:

 

Raz: w spisie treści pominęliście artykuł o starych grach. Swoją drogą - nie lepiej pisać o grach, które mało kto zna? Arkanoid? Tetris? Co będzie w drugiej części artykułu? Saper? :rainderp:

 

Dwa: jak już się recenzuje film (mówię teraz o Transformers: The Movie) to się do cholery nie zdradza tego, że kluczowy dla fabuły bohater ginie. No błagam.

 

Trzy:

BiehVup.png

Rollout jak już.

 

Cztery:

e407520ff2.png

 

Nadal nie dodaliście znaku zapytania.

 

Dzięki za informację wszystkie 3 punkty zostały poprawione. Z 4 się nie zgodzę, Bo znak zapytanie jest o tu:

 

ss%20%282014-01-21%20at%2011.34.37%29.jp

 

Tylko formatowanie się rozwaliło, ale i to zostało naprawione  :aj5:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak póki co ino przejrzałem, rzuciłem okiem i powiem jedno... nie mam zamiaru czytać recenzji, w których nie ma minusów wskazanych w podsumowaniu, które swoją oceną końcową wskazują, że dzieło jest lepsze niż ideał (chodzi mi tu o recenzję odcinka z rodziną Apple). Takie coś mi na starcie daje mi brak zaufania do osoby piszącej i przeczucie przecenienia, wyidealizowania ocenianej pracy. 

Trudno mi tu oceniać Myhella, bo przyznaję się, że nie czytywałem żadnej jego recenzji. 

 

Jeszcze rzucił mi się minus od Myhella dla ostatniego odcinka. Nie zgadzam się z opinią, że minusem jest wystawienie lojalności RD na próbę. Owszem, może to wiać ogrzewanym kotletem, bo w końcu podobny motyw był w 2. odcinku 1. sezonu. Jednakże jak już sezon 3. pokazał w przypadku Rarity i AJ, Mane 6 są obecnie wystawiane próbom mającym pokazać, że kucyki faktyczne są godne tytułu Elementów Harmonii. I zapewne udowodnienie bycia godnym tytułu pozwoli na otwarcie tajemniczej skrzynki.

Słuszność tej teorii oznaczałaby, że nie dość, że wszystko idzie dobrze...

... to jeszcze jest szansa na Pinkamenę! Choć zgaduję, że próba Pinkie Pie nastąpi przy tym Yankovicu (czy jak ma tamten gość), to nie wiadomo w zasadzie jak to wszystko się potoczy dokładnie. 

 

Dobra, odczepiając się od Myhella, popędzę dalej, by skrytykować Gorgona.

Tutaj niestety już na starcie tekst wieje niskim poziomem, co zniechęca do czytania. "Jednak według mnie, aż tak źle nie jest, a w tej serii artykułów przedstawię wam dwa punkty widzenia... ". Rany, pretendujecie do miana tej lepszej gazety, a wasz korektor nie potrafił tutaj zainterweniować? Nie wiem, może ja faktycznie jestem dziwny i czytuję wydawnictwa, których nie czyta nikt, ale w innych gazetach, magazynach itp. to zdanie zostałoby rozdzielone chociażby dla większej estetyki... 

Dalej krytykuję za twierdzenie, że Love & Tolerance jest główną zasadą fandomu. Nie, nie jest. Co więcej, ten tekst powstał jako żart, a nawet jeśli brać go za morał serialu, to wychodzi na to, że ktoś ten serial wyraźnie nad-interpretuje. 

Nie zaczyna się zdań od "A...", czy "Bo...". 

"Przyjaźń - Bo magii raczej bym tutaj nie wpisał, ale magia przyjaźni brzmi lepiej". Heh, koleś się nieźle zakręcił.  :huhwha:

Dalej już jest ogólnie dobrze, jednakże za słabo oglądałem niedawny odcinek z Rarity, więc miałbym wątpliwości co do tego, czy serial uczy zwykłego "Wybaczaj", czy bardziej "Wybaczaj, ale nie zawsze". 

Dobra, dotarłem do końca... podsumowując - początek o niskim poziomie, jeszcze trochę, a mnie by wywiał z dala od strony tego artykułu. Jednakże im dalej się czyta, tym jest coraz lepiej pod względem pisowni, zaś pod względem argumentów zbyt cukierkowo, co jest uargumentowane tym, że ten artykuł skupia się na pozytywnej stronie fandomu. Czekam więc na artykuł o negatywnej stronie i wniosek końcowy. Wychodzi na to, że ocena... pozytywna, a ja za dużo niepotrzebnie się rzucałem. Derp  :derp6: 

Edytowano przez Linds
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, nowy numer!

 

Blabla spis treści... Blabla nowinki... O! Wikia polskiego fandomu. Sprawdźmy! Jest Śląski Fandom!

I nie ma mnie. Pogniewamy się.

 

No, ale co tam dalej? Blabla... Przegląd fanfików. Znów Fallout Equestria. Celestia naucza, by nie hejtować, a z kolei największym darem Imperatora dla ludzkości jest Nienawiść. Pozostawię więc status QuooooOOOOOOOO! Pegaz z mieczem łańcuchowym... Czytuczytuczytuczyt. I smutek.

CZEMUTAKMAŁONAPISALIŚCIEOTYMWYYYYYY D: Czekam na rozwinięcie, kocham was za rozpoczecie tego tematu. może po jakichś recenzjach czy innych przeglądach fanfików czegoś, co nie jest tak mainstreamowe, jak Fallout Equestria albo Past Sins czy inny fandomowy tasiemiec zechce mi się któryś z warhammerowych crossoverów poczytać? znając możliwości ekipy w pisaniu takich rzeczy - owszem.

Co tam dalej, blablabla... odcinki, które obejrzałem, więc po co mi to czytać... Blablablablablablablablabla blablablablablablablablablabla blablablablablablablablablabla blablablablablablablablablablablablablabla blablablablablablablablablablablabla blablablablablablablablablablabla...

 

Rzeczoły spoza fandomu. To może być ciekawe... Leciutko czytuczyt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pegaz z mieczem łańcuchowym... Czytuczytuczytuczyt. I smutek.

CZEMUTAKMAŁONAPISALIŚCIEOTYMWYYYYYY D: Czekam na rozwinięcie, kocham was za rozpoczecie tego tematu. może po jakichś recenzjach czy innych przeglądach fanfików czegoś, co nie jest tak mainstreamowe, jak Fallout Equestria albo Past Sins czy inny fandomowy tasiemiec zechce mi się któryś z warhammerowych crossoverów poczytać? znając możliwości ekipy w pisaniu takich rzeczy - owszem.

 

 

Zapowiedziałem już pod koniec tamtego artykułu że będzie kontynuacja. "Pegaz..." był tylko pierwszym artykułem z serii, który w sumie rzeczywiście wyszedł mi na krótki ponieważ opiewał tylko historię relacji, a jeszcze nie same cross-overy. Nie martw się jednak, ku chwale Imperatora przegląd cross-overów również będzie. Ten temat jest za dobry by go zostawić, a i wiekopomną herezję bym dokonał gdybym tego nie uczynił.

 

Amen.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nowa MANEzetta i co w niej :interesting: nowinki z fandomu (kilka, rzeczywiscie było ciekawych), recenzje fików (ta dotycząca fiku o Pinkie  i recenzje FO:E-wych fików były super ), Wywiad z Kkat (bardzo fajny) i oczywiście zapiski z zegarowej wieży a z rzeczy non fandomowych, to felietony Gorgona (naprawdę chłopaku zaimponowałeś mi "dojrzałością" myślenia 14 lat a tyle mądrości i sensu jak byś był w moim wieku), i recenzja muzyczna Solarisa (czy zastanawiałeś się by nie napisać do Teraz Rock jakiegoś artykułu, bo to jest profeska, to co piszesz )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele znalazłam w tym numerze rzeczy dla siebie. Jedną z nich był artykuł Albreicha o fanfikach. Ciekawy i przejrzysty, napisany wspaniałym stylem i dobrze tłumaczący omawiane kwestie. Aż mi mało było.

 

Pod względem wyglądu ogólnego jest lepiej niż było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, ile plusów mi do posta naleciało.

Zapewne przez słowo "derp".  :lie:

 

Blabla spis treści... Blabla nowinki... O! Wikia polskiego fandomu. Sprawdźmy! Jest Śląski Fandom!

I nie ma mnie. Pogniewamy się.

 

I tak o Śląskim Fandomie nie ma wszystkiego, ten artykuł to jedynie zalążek. 

A o tobie artykułu nie ma. I wiem, to bardzo złe. Miałem ochotę go stworzyć, ale moja wiedza jest za mała, do tego bałem się, że wiedza obecna jest zbyt dziurawa. Stąd wolałem ten temat zostawić komuś, kto go ujmie lepiej. 

Bo chyba każdy wie, że jest opcja "Dodaj stronę"? Prawda? Prawda.... ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne, stronę o śląskich trzeba porządniej rozpisać, jak i o ludziach z naszych okolic <i być może z sosnowca :sick:> bo to co tam teraz jest, to wstyd i hańba. 

 

Niby czemu wstyd i hańba? Sama prawda o początkach Śląskich Bronies i o obecnych grupach :v Ino trzeba artykuł rozbudować. 

No chyba, że prawda kłuje w oczy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod poprzednim numerem Verlax napisał:

Nie martw się Foley, coś spróbuję napisać w tematach "tobie podobnych". (uśmiech).

Zapomniałeś czy celowo nic takiego nie było? :rainbowcry:

 

Do rzeczy:

Nie licząc tekstu, który zabił moje oczy (o tak wyglądał, jakby w każdej literce brakowało losowe 10% pixeli), to w kwestiach wizualnych nic do zarzucenia. Nie wiem czy tylko u mnie była taka czcionka, ale i tak wiele to nie przeszkadzało (bo wiele do czytania dla siebie nie znalazłem).

 

Numer przeleciałem szybciej niż RD na wyścigu. Recenzje FF, z którymi wiązałem nadzieje, zostały minięte po kilku zdaniach, cała reszta podobnie, a niektóre artykuły wręcz po tytułach, szczególnie te o odcinkach. Kiedyś zaciekawiłaby mnie "Wieża Zegarowa", ale ja już nie piszę... Mimo to, dobrze, że taki tekst się pojawia ;)

 

Słowem: nic dla mnie, oprócz okładki - spodobała mi się :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Cytat

Nie martw się Foley, coś spróbuję napisać w tematach "tobie podobnych". (uśmiech).
Zapomniałeś czy celowo nic takiego nie było?

 

Liczyłem właśnie że artykuł o WH40k może ci się pod tym względem spodobać. Chyba jednak miałeś racje mówiąc (przy komentowaniu wcześniejszego artykułu), że nie urodził się taki który by każdemu dogodził. No cóż, spróbuję podejść w następnym numerze z nieco innej strony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Raczej nie, bo piszecie naprawdę dobrze. Ale mam dosyć specyficzny gust jeśli chodzi o fanfiki. Normalnie ominąłbym po tagach, ale zerkałem też na początek, bo "nóż widelec" coś by mnie zaskoczyło i zachęciło.

Po prostu nie moje klimaty ;) Wiem, nie da się wszystkim dogodzić :dunno:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...