Skocz do zawartości

Jak prawidłowo eksploatować baterię w laptopie.


Kamiiru

Recommended Posts

Siemka, mam do was małe pytanie :

Jak prawidłowo eksploatować baterie w nowym laptopie? :twilight3:

Czy mogę używać go z cały czas podłączoną ładowarką , czy mam ją naładować na 100% jak w telefonie i rozładować do końca.

 

Sorry za takie pytanie ale jest to mój pierwszy laptop i nie che zepsuć baterii. :twilight2:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Littlebart

Ja jak kupiłem lapka, niekiedy zabieram go do kumpla, ale tak to leży na biurku podłączony do ładowarki. Baterię wyjąłem parenaście dni temu tylko raz przez prawie 2 lata ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starczy jak raz na tydzień rozładujesz do jakiś 10% lub mniej i naładujesz ponownie do 100%.

IMO jeżeli nie jesteś człowiekiem aktywnym, a laptop tylko stoi na biurku to nawet nie musisz się bawić w takie rzeczy, wystarczy abyś ładowarki nie popsuł :rainderp:

 

Moje młodsze rodzeństwo codziennie na nim gra, po parę godzin.Ja tam używam tylko do neta i Photoshopa(zastanawiam się na zakupem tableta graficznego)  i to rzadko

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje młodsze rodzeństwo codziennie na nim gra, po parę godzin.Ja tam używam tylko do neta i Photoshopa(zastanawiam się na zakupem tableta graficznego)  i to rzadko

 

No to jak już wcześniej powiedziałam - nie musisz się w to bawić. ;) Nawet poza domem zawsze gdzieś się znajdzie gniazdko co by można było podłączyć do prądu.

I tak swoją drogą jeżeli lubisz rysować (a z tego co zauważyłam to lubisz xD) to śmiało kup tablet graficzny.~ Nie wydaj na niego więcej niż 400zł, a optymalnym rozmiarem będzie A5, tyle powiem.~ i jak byś miał jakieś pytania co do tego to zapraszam na pw~

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Moje młodsze rodzeństwo codziennie na nim gra, po parę godzin.Ja tam używam tylko do neta i Photoshopa(zastanawiam się na zakupem tableta graficznego) i to rzadko

Najgorsze dla baterii jest przegrzewanie się, więc jeśli ktoś gra na komputerze czy robi jakieś inne zaawansowane rzeczy nagrzewające laptopa, to lepiej baterię wyjmować (o ile masz jak podłączyć laptopa do gniazdka).

 

A ja mam pytanie jak prawidłowo sformatować nową baterię, bo właśnie wstawiłam i naładowałam do pełna i nie jestem pewna co dalej... Ktoś się zna?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Littlebart

Baterii Li-on się nie formuje i tego się trzymaj. Na przyszłość poprawne powinno być stwierdzenie 'formować' akumulatory, jednak każdy przekręca na 'formatować'.

Edytowano przez Littlebart
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc.

Najlepiej jezeli nie bedziesz do konca wyladowywal baterii. Ladowanie zacznij przy ok 20% energii. Jezeli nie masz zamiaru nigdzie isc u caly czas laptop znajduje sie w jednym miejscu wtedy najlepiej wyjac baterie( przy wylaczonym laptopie i odlaczonym od sieci) i korzystac tylko z kabla, w ten spisob nie meczysz bateri.

Pisze z telefonu sorka za brak polskich znakow. Wroce wieczorem do domu to zedytuje post

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że ogólnie dla baterii najzdrowiej jest, gdy się je rozładowuje (tzn. do alarmu o niskim poziomie naładowania albo wyłączenia urządzenia, co nie oznacza oczywiście rozładowania do 0%) i ładuje do końca. Zarówno polimerowe jak i jonowe. Nie mówię tu o formowaniu, tylko normalnym użytkowaniu.

 

Nieużywaną z tego co wiem naładować, wyjąć i trzymać w chłodnym miejscu. Od czasu do czasu rozładować i doładować (ponoć niektórzy regenerują baterię wsadzając do zamrażalnika na jakiś czas, ale nie wiem ile w tym prawdy. Na pewno więcej niż w ładowaniu iPoda cebulą :) ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, dostosuję się. Do tej pory myślałam że trzeba baterię trzykrotnie rozładować do 0 i naładować. ^^"""" Już sie nauczyłam że taką dobrą baterię chyba najmocniej może zniszczyć nieużywanie jej przez dłuższy czas. Leżała 2 miesiące nieużywana i nagle z 5 godzin pracy przeszła na ledwie 45 minut przy naładowaniu na full. x.x

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od roku korzystam z baterii w sposób który wielu nazwałoby zabójczym. Częste (w tygodniu zdarzało się że codzienne) rozładowania, doładowywanie przy np. 50% (wielu ludzi nadal twierdzi że to ma znaczenie przy bateriach Li-Ion) i tak dalej i tak dalej. Bateria po roku na oko trzyma tyle i ile trzymała przy zakupie.

 

Mój wniosek? Przy zakupie miałem przysłowiowe pełne gacie i martwiłem się tym jak prawidłowo rozładowywać laptopa. Teraz stwierdzam że bateria nie jest po to bym się o nią martwił, tylko po to bym mógł z niej korzystać, więc korzystam. Intensywnie. Jak się zużyje to zainwestuję w nową, tak jakbym wymieniał zwykłe baterie w pilocie, to nie jest aż tak ogromny wydatek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej zamrażarki to ma to sens jedynie z bateriami Ni-MH, a Li-ION czy Li-POL po prostu się trwale uszkodzą (ogniwa). Rozładowanie ogniw do napięcia poniżej ~3-2,5V powoduje ich trwałe uszkodzenie i/lub zmniejszenie ich wydajności (mowa o Li-ION/Li-POL)

 

Najlepiej jest ładować baterię wtedy, gdy komputer mówi, że niski poziom. Ładować do pełna. Tak jak poprzednicy powiem, że jeżeli nie masz zamiaru ruszać się z domu to baterię wyjąć i na ładowarce jechać. Jeżeli komputer/bateria się grzeje a nie masz podstawki chłodzącej weź pudełko po jajkach.

 

Instrukcja mrożenia baterii:

1. Owiń baterię dokładnie kawałkami gazety (coś co chłonie wodę i wilgoć) i włóż ją do plastikowego worka z zamknięciem (szczelne plastikowe opakowanie, pudełko).
2. Włóż tak przygotowaną baterię do lodówki na 3-4 godziny a potem zamrażarki na 3 dni (gazeta odciągnie wodę z baterii).
3. Po 3 dniach wyciągnij baterię z zamrażarki i od razu włóż do lodówki na 3-4 godziny.

4. Wyciągnij baterię z lodówki i pozostaw na 2 dni w temperaturze pokojowej (zdejmij papier i wyciągnij z pudełka)
5. Po 2 dniach włóż baterię do laptopa/telefonu i naładuj do 100%

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lenovo w swoich laptopach dogrywa zarządcę baterii i według opisu jedna z opcji dotyczy "najlepszej kondycji baterii".
Znaczy to mniej więcej tyle że bateria od 50% schodzi w dół do 45% i potem znów ładuje do 50%, używam tego od roku i pojemność znamionowa a rzeczywista nie różni się tak bardzo (jakieś 8Wh)
 
Ciekawostką dla posiadaczy lenovo z tym jest iż ta aplikacja jest tylko na system windows, ale działania jej obejmują wszystkie systemy na danym komputerze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...