Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
Guest Pegasis89

Crusader Kings 2

Recommended Posts

Guest Pegasis89

Witam, ostatnio wpadła mi w ręce taka strategia Crusader Kings 2, firmy odpowiadającej za serię Europa Uniwersalis i Hearts of Iron. Jest to gra bardzo podobna do EU, ale w odróżnieniu od tej serii, w CK2 rządzi się głównie dynastią, a nie krajem. W tej grze, chodzi o zadbanie by nasz ród nie wymarł, bo w innym wypadku kończymy grę. W porównaniu do poprzedniej części, teraz mamy większą swobodę w rządzeniu i poprawioną grafikę. Gra potrafi wciągnąć, jednak na początku ostro odstrasza każdego nowicjusza. Ilość ikonek, statystyk, itd potrafi przytłoczyć nawet weterana serii. Mimo to polecam tę grę każdemu miłośnikowi strategii, zwłaszcza fanom serii EU.

Ps gra dostępna jest za ok 35 zł, w tak zwanej "Pomarańczowej kolekcji".

Edited by Pegasis89

Warto też wspomnieć o tym, że CK2 jes najprostszą grą z serii (co nie ozacza, że jest łatwa) a cały jej urok tkwi w tworzeniu swojej własnej wersji historii (mi zdrzyło się, że Polska była połączona unią personalną z Chrwacją, Węgry przyjeły islam, Czechy wyzoliły się ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego a ich tereny sięgały od Bałtyku do Bałkanów itp.)  oraz średniowieczne realia (to w końcu czasy średniowieczne, można więc umrzeć na pszeziębienie, znknąć w tajemniczych okolicznościach a na dworach królewskich spiskuje się na całego, pilnowanie wasali, by nie wypowiedzieli nam wojny domowej itd.) 

Guest Pegasis89

No, w tej grze jest spora dowolność w tworzeniu historii, a na jakim poziomie trudności grasz? Ja z racji, że gram moje pierwsze podejście, to mam na minimalnym, ale za drugim podejściem ustawię sobie normalny poziom. Gra bardzo fajna i wciągająca jest i chyba szybko nie przestanę grać w nią.

Hmm... mam przgrane ponad 60 godz. i dopiero teraz dowiedziałem się o istnieniu w tej grze poziomu trudności. Zgaduję więc, że na normalnym gram. Gra jeszcze bardziej rozwija skrzydła w trybie multiplayer, gdzie np. jeden z graczy jest królem, a pozostali są jego wasalami i chcą odebrać temu pierwszemu władzę. Tajne spiski, łapówki i ciche pozbywanie się buntowników odgrywa tutaj jeszcze większe znaczenie niż w singlu i daje dużo więcej frajdy. Boli jednak fakt, że aby grać państwem islamskim lub pogańskim trzeba kupić dodatkowe DLC. CK2 jest raczej przeznaczony dla osób mających wyobraźnię bo mając zaledwie kontury naszego terenu, kilka budynków symbolizujących miasta i starcia dwóch wojsk wyglądających... jak wyglądających trzeba wyobrazić sobie całe królestwo, ogromne odziały i tentniące życiem miata.

Hmm, udało mi się jako książę Wielkopolski, oddzielić się od Królestwa Polskiego i utworzyć własne państwo. Podbiłem Pomorze Przednie i Prusy, a na koniec Litwę...

xxkd3Ba.jpg LEQzBGg.jpg:lunaderp:

Ja będąc Wielkopolską państwo dopiero założyłem. Będzie gdzieś z tydzień temu. Szykuje się wyprawa na Państwo Wielkomorawskie, a potem na Połabian. No i ścięcie Kujawskiego wasala, bo mi dupę truje, hue hue.

Jeszcze jak.

A tutaj pozostawię moje "dzieło" dokonane kilka tygodni temu. (no modzie Rome & the Dark Ages oczywiście)

GBx8e8M.png

Jeszcze ktoś w to gra czy tylko kopię bez sensu? 

Polska plemienna jeszcze nie miałem dodatku rada. Bardziej opłacało mi się brać ich jako suzeren niż samemu męczyć się z ich ziemiami. Miałem jedynie królestwo Polski i Wołoszczyzny.

Byłem też zwierzchnikiem Saksonii, Litwy, Pomorza, części Halicza, Wołynia, Podlasia (Jaćwigów), Panonii (Węgier), Chorwacji, Serbii, Bizancjum i Czech ale to widać na mapie xD

Polska.jpg

Edited by FaithFire

Guest

CK2 jakoś mnie nie przekonuje, poza tym jest od pyty dodatków, tak samo jak w EU4 - szkoda pieniędzy/crackowania. Zostaję przy EU4 i Ottomanach. Nie będzie Paradox wysysał ode mnie kasy za Unit packi i 128 DLC...

Dlatego ja nie zamierzam kupować CK2 chyba że będzie w ultra niskiej cenie. Cena CK i dodatków może dojść do 700 zł xD W EU4 też grałem ale za mało by coś ogarniać na porządnie.

12 godziny temu FaithFire napisał:

Jeszcze ktoś w to gra czy tylko kopię bez sensu? 

Polska plemienna jeszcze nie miałem dodatku rada. Bardziej opłacało mi się brać ich jako suzeren niż samemu męczyć się z ich ziemiami. Miałem jedynie królestwo Polski i Wołoszczyzny.

Byłem też zwierzchnikiem Saksonii, Litwy, Pomorza, części Halicza, Wołynia, Podlasia (Jaćwigów), Panonii (Węgier), Chorwacji, Serbii, Bizancjum i Czech ale to widać na mapie xD

Polska.jpg

W którym roku zacząłeś?

769 trochę mało jak na ten rok ale jakoś nie chciałem mieć nie wiadomo jak wielkiego państwa :D

Tutaj wrzucam inną rozgrywkę Polską też z 769 bez pośpiechu :D

Musiałem trochę popchnąć decyzję o utworzeniu Cesarstwa Francji by mieć jakiego silnego wroga obok ŚCR wyszło jakoś tak samo potem bez mojej "pomocy" mam nadzieję, że to samo uda mi się ze Szwecją na północy i powstanie Skandynawia :D

ck2_1.jpg

Polska od morza do morza jest do zrobienia jak startujesz w 769 jako poganin i wtedy ujarzmienie, ewentualnie można jako chrześcijanin i holy warami tak mieć (nawet będzie szybciej). Po 1066 ciężko jest zrobić sobię taką Polskę bo trzeba przejść po Węgrach i Wołoszczyźnie co nie jest aż tak łatwe przez taką samą wiarę.

Zawsze można połączyć dynastie i rządzić dwoma krajami.

Edited by BiP

Oczywiście masz rację, lecz łączenie dynastii to dość czasochłonny proces, trzeba mieć farta i wielu przyjaciół w pożądanym kraju by móc "usunąć" wszelkie niedogodności dodatkowo ta stabilizacja kraju po zmianie władcy. ;)

Albo trza wpompować dużo pięniędzy we własną infrastrukturę by mieć dobrze zorganizowaną własną armię poborową. Osobiście wolę mieć na zawołanie całe własne księstwo wypełnione armią niż polegać na najemnikach czy wasalach.

Tak, ale najemników można poświęcić na szturmowanie zamków, dzięki temu szybko zdobywasz ziemie, a swoje wojska oszczędzasz.

Niby tak, ale ja zawsze stawiałem na szybki atak, rozgromić armię wroga, przejąć kilka prowincji i wojna zakończona, niskimi kosztami. A co do EU4, to wolę EU2.