Skocz do zawartości

Jaki dysk wybrać?


Bester

Recommended Posts

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że od kilku lat nie interesuję się już tak bardzo komputerami, więc niektóre pytania zawarte w tym temacie mogą bardziej rozeznanym w temacie wydawać się wręcz idiotyczne. Cóż. Każdy zna się na czymś innym. 

Więc w czym rzecz?

 

Otóż przymierzam się do wymiany dysku w laptopie. Obecnie posiadam dysk WD Scorpio 250 GB 5200 RPM (Dokładnie to coś takiego: wdc wd2500bevs-00ust0) SATA 150. Chciałbym się przesiąść na coś z tych dwóch: WB Black 750GB, 7200 SATA/600, lub WD Black 500GB, 7200 SATA/300. Moja płyta główna to Acer jv_50. I teraz moje pytania:

  1. Czy będą mi potrzebne jakieś sterowniki?
  2. Czy muszę konkretnie szukać dysku z interfejsem SATA/150, czy mogę użyć nawet SATA/600 i po prostu część transferu pozostanie niewykorzystana?
  3. Ew. który z tych dysków byłby najlepszy?
  4. Inne propozycje?

Mój obecny dysk przepracował około 15100 godzin, niestety zaczynają się drobne problemy. Znacząco zwolnił, pobieżny skan wykazał obecność błędów na dwóch partycjach. Zdecydowałem się więc na wymianę.

 

Dodam też, że w razie propozycji byłbym zainteresowany głównie dyskami Western Digital. Jakoś udało im się zaskarbić moje zaufanie, w przeciwieństwie do złomu, jakim są dyski Seagate...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie, chyba, że masz Windows XP z SP2 w co wątpię.

2. Nie, dyski są kompatybilne wstecz tak więc równie dobrze, możesz brać SATA III. Ale na tej płycie w jest tylko interfejs SATA II, tak więc maksimum jakie wyciągniesz to 3Gbps. Druga sprawa jest taka, że nie widzę potrzeby kupowania dysku z tak szybką magistralą skoro nie dasz rady fizycznie wyciągnąć nawet połowy wydajności na jaką ona pozwala. To jest dobre do SSD... 

3. Jeżeli zależy Ci na oszczędzeniu kasy - 500GB. Jeśli na pojemności, 750GB.

4. SSD, polecam od OCZ.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa jest taka, że nie widzę potrzeby kupowania dysku z tak szybką magistralą skoro nie dasz rady fizycznie wyciągnąć nawet połowy wydajności na jaką ona pozwala.

 

Fakt. Ale istnieje jeszcze możliwość, że będę mógł wykorzystać ten dysk w przyszłości w innym komputerze.

Dzięki za odpowiedzi. Temat jeszcze na chwilę zostawię, potem go sprzątnę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Ale istnieje jeszcze możliwość, że będę mógł wykorzystać ten dysk w przyszłości w innym komputerze.

 

 

Nawet jeśli by miał SATA III to nie wyciągniesz na zwykłym dysku więcej niż to na co Ci pozwala już SATA II, bo szczerze mówiąc nie słyszałem nigdy o dysku HDD który miałby transfer powyżej 358MB/sec (maksymalna przepustowość na SATA II, przy trójce jest to dwa razy więcej)... WD Black wyciągają gdzieś prędkość w granicach 110MB/sec odczytu i trochę mniej zapisu.

 

http://superuser.com/questions/453175/can-hard-drives-fully-utilize-sata-iii Większość dysków twardych (szczególnie te 2.5' - do laptopa) nie wyciąga nawet 100MB/sec, do którego zalicza się nawet SATA I...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tak: zawsze wyłóż sobie więcej kasy na większy dysk. Dlaczego? Bo im większy kupujesz dysk, tym więcej oszczędzasz. Różnica cen między staje się mniejsza przy większych dyskach. Koszt za 1GB miejsca w miarę wzrostu pojemności dysku staje się dużo mniejszy.

 

Co do tych co podałeś. To na moje weź WB Black 750GB, 7200 SATA/600. Chociażby dlatego, że jest nawet tańszy od tego mniejszego. Poza tym, dysków twardych nie wymienia się aż tak często w przeciwieństwie do innych podzespołów. Dlatego też warto zainwestować w większy dysk z lepszym interfejsem. Bo może za parę miesięcy będziesz wymieniał cały komputer i wtedy lepszy interfejs będzie jak znalazł.

 

Dysków SSD nie polecam kupować do przechowywania danych. Z tego względu że stosunek pojemność - cena aktualnie to za droga impreza i jedyne użyteczne zastosowanie SSD to postawienie na niej partycji systemowej. Chyba, że masz worek pieniędzy, to możesz się szarpnąć te parę stówek więcej, żeby zyskać kilka sekund szybszego dostępu do pliku. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa... zwątpiłem w siebie teraz xD. Co wybiorę to źle :v

 

A właśnie. Srsly, Komputronik? To najbardziej przereklamowany sklep w Polsce, drogo jak cholera...

 

Zatem jaki inny sklep polecasz?

W komputroniku kupowałem już kilka rzeczy i narzekać na nich nie mogę. Gdzie indziej albo nie było szukanego sprzętu, albo był droższy.

Korzystałem jeszcze z neo24, tam kupiłem sobie dysk zewnętrzny i z comp4you, gdzie znalazłem podstawkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem na Morele.net cały zestaw, płaciłem za pobraniem, bo nie chciałem mimo wszystko płacić z góry prawie 1700zł. Mogę w 100% polecić ten sklep. Inny to Agito.pl gdzie kupowałem dysk SSD, słuchawki, wzmacniacz i wiele innych rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...