Skocz do zawartości

Książki, które każdy powinien przeczytać.


Feather

Recommended Posts

Witam! Postanowiłem założyć temat, w którym będziemy wymieniać książki, które - według Was - każdy powinien przeczytać. Dobrze by było, żeby każdą pozycję jakoś uzasadnić, ale nie jest to wymagane. Oto moja lista:

 

  1. Nowy Wspaniały Świat - idealnie pokazuje, do czego zmierza dzisiejszy świat, jakie mogą być tego skutki. Przede wszystkim krytykuje lewicę i mass media. A za co? Przeczytajcie się, to się dowiecie.
  2. Rok 1984 - "Wielki Brat Patrzy". Któż nie zna tego powiedzonka? Wzięło się z tej książki, która ukazuje życie w totalitarnym państwie, w którym wszyscy są obserwowani itp. Imho jest to bardziej brutalna wersja "Nowego Wspaniałego Świata".
  3. Medaliony - to nawet lektura obowiązkowa w szkołach. Momentami drastyczne. Jest to zbiór opowiadań, dotyczących IIWŚ. IMHO świetnie ukazuje to, do czego może doprowadzić nacjonalizm, szczególnie na końcu (z indoktrynacją dzieci włącznie). Opisuje zbrodnie nazistów. No i ta książka jest krótka.
  4. Saga o wiedźminie - Rewelacyjne. Tym słowem mogę ocenić tą twórczość Sapkowskiego. Postacie są barwne, dobrze napisane, do niemalże każdej się przywiązałem. Ech... będę musiał przeczytać znowu...

I to by było na tyle z moich "must readów" :P 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złodziejka Książek - Markus Zusak - książka młoda, a ciekawa. Miejsce akcji to Niemcy w czasie II Wojny Światowej. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, narratorem jest Śmierć. Książka pokazuje wojnę trochę od drugiej strony, bo zawsze to Niemcy (nieważne czy żołnierz, czy cywil) byli tymi złymi, a tu jest to pokazane inaczej.

 

Świat Dysku - Terry Pratchett - książki z tego cyklu ZAWSZE potrafią poprawić mi humor. Tomów jest czterdzieści i nie trzeba czytać ich w porządku chronologicznym, a że każda z nich jest satyrą dotyczącą innego tematu (Muzyka rockowa, teatr, święta itd) sądzę, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

 

I tutaj poleciłabym jeszcze jakąś książkę autorstwa Neila Gaimana, który jest moim ulubionym autorem (i bardzo charyzmatycznym człowiekiem...), ale:

1. Nie wiedziałabym, którą polecić bo uwielbiam wszystkie które dotychczas przeczytałam,

2. Autor ma specyficzny sposób pisania, który nie każdemu może przypaść do gustu.

Polecę więc "Ocean na końcu ulicy". Przeczytajcie, przeczytajcie. Opisywać nie będę, bo i nie ma jak. Nie potrafiłabym streścić fabuły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny temat już chyba był, ale nie jestem pewna i nie chce mi się szukać więc nie będę wnikała. Hmm..książki, które każdy powinien przeczytać. Tak, mam kilka. 

  1. Wiedźmin - pozycja została już wymieniona i pewnie będzie jeszcze nie raz. Nie ma się co dziwić wszak to bestseller wśród fantastyki i to napisany ręką polskiego autora. Świat wykreowany przez Sapkowskiego jest niesamowity choć wrogi, straszny i pełny okrucieństw. Bohaterowie wykreowani są tak wspaniale, że nie sposób się do nich nie przywiązać bądź znienawidzić. Ponadto autor wywleka wszystkie brudy świata: korupcja, rasizm, egoizm, zakłamanie, wykorzystywanie pozycji społecznej, chciwość. 
  2. Harry Potter - dlaczego uważam, że każdy powinien przeczytać tę pozycję? Chociażby dlatego, że jest to najlepsze fantasy dla młodzieży i idealne wprowadzenie do świata magii i magicznych istot. Obowiązkowe dla każdego młodego miłośnika fantastyki. Idealne dla młodego miłośnika książek. 
  3. Kamienie na Szaniec - pomijając fakt, że to obowiązkowa lektura szkolna książka naprawdę jest porywająca, ciekawa i pouczająca. Uczy patriotyzmu. Przypomina ile nasi rodacy wycierpieli i poświęcili by bronić kraj, który niestety teraz jest systematycznie niszczony przez rząd i nas samych. Jedna z lektur, które powinno się przeczytać nawet gdy nie czyta się lektur i jedzie na streszczeniach. 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Złodziejka Książek - Markus Zusak - książka młoda, a ciekawa. Miejsce akcji to Niemcy w czasie II Wojny Światowej. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, narratorem jest Śmierć. Książka pokazuje wojnę trochę od drugiej strony, bo zawsze to Niemcy (nieważne czy żołnierz, czy cywil) byli tymi złymi, a tu jest to pokazane inaczej.

 

Świat Dysku - Terry Pratchett - książki z tego cyklu ZAWSZE potrafią poprawić mi humor. Tomów jest czterdzieści i nie trzeba czytać ich w porządku chronologicznym, a że każda z nich jest satyrą dotyczącą innego tematu (Muzyka rockowa, teatr, święta itd) sądzę, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

 

Do czytania Pratchetta potrzeba moim zdaniem specyficznego poczucia humoru, a niestety nie każdy posiada, więc kiepsko. Za to "Złodziejkę książek" sama chciałam zaproponować ;) .

Poza tym...

 

1. "Władcę Pierścieni" - żeby nie być ograniczonym do filmów i wiedzieć, co się uwielbia. Albo i nie.

2. "Rozmowy z katem" - podoba mi się skupienie na osobie Stroopa i to chyba dość dobrze oddające jego charakter, motywy. Pomaga sporo zrozumieć albo przynajmniej sobie wyobrazić od drugiej strony.

3. "Nędzników" - niektórym przydałoby się dla wyrobienia wrażliwości, nie tylko na ludzką biedę ale też literackiej. I potem nikt nigdy nie narzekałaby, że jego lektura szkolna jest za długa...

4. "Shantaram" - poleciła mi to kiedyś znajoma z Holandii jako książkę swojego życia. Nie podzielam jej entuzjazmu, ale fakt faktem jest ciekawa i pokazuje część świata, o której większość z nas prawdopodobnie wie niezbyt dużo.

 

Na pewno nie jest to najszczęśliwszy wybór, moja znajomość literatury światowej jest niesatysfakcjonująca. Często tylko oglądałam adaptacje filmowe :S . I nie zawsze uważam to za gorszą opcję (np. "Hamleta" lepiej chyba oglądać odgrywanego niż tylko czytać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oskar i Pani Róża" - autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta.

 

Pod żadnym pozorem NIE oglądajcie filmu aby pójść na skróty. Film to nie tyle parodia, co splunięcie w twarz tej znakomitej opowieści. Oskar... to wyjątkowo krótka historia (7X stron) chłopaka, który namówiony przez wiekową wolontariuszkę - tytułową Panią Różę - zaczyna pisać listy do Boga. Największym atutem powieści jest dziecięcy styl wypowiedzi, który pozwala spojrzeć na świat z perspektywy dziecka. Ukazuje jak nas, osoby starsze widzą dzieci. I z drugiej strony, dla osób starszych dlaczego nie rozumiemy dzieci. Ogromne wrażenie robi "dorastanie" Oskara, który z dnia na dzień staje się "małym dorosłym". Jeśli lubicie wzruszające opowieści - pozycja obowiązkowa.

 

"Mały Książe" - tak... nie wiem jak to uzasadnić, ale uwielbiam tą książkę. 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


"Mały Książe" - tak... nie wiem jak to uzasadnić, ale uwielbiam tą książkę.

Uprzedziłeś mnie! "Mały Książę" to genialna książka, która jest dobra dla dzieci, jak i dorosłych. Zawiera dużo prawd uniwersalnych o świecie, o ludziach. Ogółem- każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Ja bym jeszcze wskazała "Inny świat" G.H.Grudzińskiego. To jest co prawda lektura w szkole średniej, ale mimo wszystko każdy powinien znać wg mnie. Reportaż z łagru sowieckiego. Jeśli ktoś lubi opowiadania T. Borowskiego, a konkretnie język tego pisarza, to "Inny świat" może trochę mu nie pasować. Ale mimo wszystko warto przeczytać tę książkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Taki temat i polecacie głównie lektury? Meh. :forgiveme:
 
Z klasyków:
Boska Komedia
Wielki Gatsby
Rzeźnia numer pięć
Mechaniczna pomarańcza (aczkolwiek język odrzuca)
Lot nad kukułczym gniazdem
Jądro ciemności
Proces
Blady ogień (aczkolwiek ciężko się to czyta)
 
Z mniej znanych:
American Psycho
Diuna
Lęk i odraza w Las Vegas
Paragraf 22
451 stopni Fahrenheita
Podróże Guliwera
Rambo: Pierwsza krew (jak ktoś jest wrażliwy na przemoc to odradzam)
opowiadania Philipa K. Dicka
Neuromancer
 
Jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę. Adaptacje Mechanicznej pomarańczy, American Psycho, Lęku i odrazy w Las Vegas i Lotu nad kukułczym gniazdem (ta akurat jest lepsza niż książka) też jak najbardziej polecam.
 
Szkoda tylko, że prawie wszystkie lektury szkolne są tak miałkie i nieciekawe, gdy jest mnóstwo o wiele lepszych książek, które można by przerabiać. Nie oszukujmy się, Sienkiewicz nikogo nie porywa. Mały Książę też nie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dobra lektura nie jest zła, choć niestety sposób przedstawienia ich przez nauczycieli skutecznie obrzydza dobrą literaturę.
Zaś z książek, które ja bym polecił, to kolka już padło, w tym ,,Rok 1984" ,,Piknik na skraju drogi" ,,Diuna" ,,Władca pierścieni" i ,,Wiedźmin"
Od siebie dodam więc:
-Metro 2033 (D. Glukhovsky). -Za ten mroczny, klaustrofobiczny klimat, epickie momenty i zakończenie 

Smutne, bardzo smutne i dające okazję do przemyśleń

-Trylogia Diakowa z serii Uniwersum Metro 2033. -Dobra, ciekawa historia prowadząca czytelnika przez cały zniszczony świat, nie tylko Petersburskie metro.

-,,Zemsta". -Mnie to bawiło do łez.

-,,Przygody dobrego wojaka Szwejka" (J. Hasek, tłumaczenie: Hulka-Laskowski). Co prawda wymagają specyficznego poczucia humoru, ale to naprawdę niezły kawał anty austro-węgierskiej propagandy z okresu I wojny. Poza tym niezła zabawa przy czytaniu 

I to chyba by było na tyle. Jest pewnie jeszcze masa innych wartościowych dzieł, które warto polecić i gdyby ktoś chciał przeczytać je wszystkie, to musiałby sporo czasu poświęcić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

To coś ode mnie, może:

- "Polska" Adama Zamoyskiego, należę do ludzi, którzy uważają, że historię chociaż własnego kraju powinno się znać. A ktoś mądry powiedział, że uczymy się na błędach, od siebie dodam, że niekoniecznie swoich. Ale swoich przodków- czemu nie. No, a żeby tych błędów nie powielać, to trzeba te błędy znać. Więc czemu tę książkę, a nie inną historyczną? Bo ta jest napisana, naprawdę przystępnym językiem, jest tam wiele ciekawostek, a i szczegóły nie są drążone, tam gdzie nie ma takiej potrzeby. No i nie ma morza dat, nazwisk dowódców, nazw jednostek i innych takich rzeczy, które zazwyczaj kojarzone są z książkami historycznymi.

- "Rok 1984"- to już w pierwszym poście zostało wymienione, więc podpisuje się pod nim.

- "451 stopni Fahrenheita", książka napisana pół wieku temu, a my powoli zmierzamy do tego co w tej książce zostało opisane. A więc mamy świat, gdzie posiadanie książek jest zakazane, grozi to spaleniem na "stosie" wraz z książkami (seriously) lub więzieniem. Mamy do czynienia z ogłupiałym społeczeństwem, gdzie wszystko dzieje się szybko, w wolnych chwilach ogląda się telewizje lub oddaje podobnym rozrywką, tak, że na myślenie nie ma czasu. Polecam bardzo mocno.

Lektur szkolnych nie będę wymieniać (a parę godnych uwagi tytułów się tam znajduję), gdyż teoretycznie każdy powinien je przeczytać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Taki temat i polecacie głównie lektury? Meh. :forgiveme:

Z klasyków:

Boska Komedia

Wielki Gatsby

Rzeźnia numer pięć

Mechaniczna pomarańcza (aczkolwiek język odrzuca)

Lot nad kukułczym gniazdem

Jądro ciemności

Proces

Blady ogień (aczkolwiek ciężko się to czyta)

Z mniej znanych:

American Psycho

Diuna

Lęk i odraza w Las Vegas

Paragraf 22

451 stopni Fahrenheita

Podróże Guliwera

Rambo: Pierwsza krew (jak ktoś jest wrażliwy na przemoc to odradzam)

opowiadania Philipa K. Dicka

Neuromancer

Jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę. Adaptacje Mechanicznej pomarańczy, American Psycho, Lęku i odrazy w Las Vegas i Lotu nad kukułczym gniazdem (ta akurat jest lepsza niż książka) też jak najbardziej polecam.

Szkoda tylko, że prawie wszystkie lektury szkolne są tak miałkie i nieciekawe, gdy jest mnóstwo o wiele lepszych książek, które można by przerabiać. Nie oszukujmy się, Sienkiewicz nikogo nie porywa. Mały Książę też nie.

Z mniej znanych? Chłopie - wymieniłeś najsłynniejsze dzieła z gatunków, które te książki reprezentują! A Sienkiewicz i "Mały Książę" mnie porwali, bo to genialne książki są. Edytowano przez Dark Feather
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książki które każdy powinien przeczytać (postaram się nie powtarzać):

- "Opowieść Wigilijna" chyba najbardziej niezwykła książka o Bożym Narodzeniu, jaką dane mi było przeczytać w trakcie mego krótkiego życia.

- Cała saga o cmentarzu zapomnianych książek - "Cień Wiatru", "Gra Anioła", "Więzień Nieba" Dzięki tej serii rozgorzała we mnie miłość do tajemniczej Barcelony, tajemniczych ksiąg, księgarni, oraz księgarzy. A tak zupełnie serio - niezwykła wspaniała seria, w której niemal wszystko mi się podobało. Czasami jest sielankowo, kilka stron dalej gęsty mrok wylewa się z kartek, dwa rozdziały później zaczynasz płakać. A te przeplatające się wątki! Miłość, nienawiść, obsesja, jakieś fatum, czy klątwa... To po prostu trzeba przeczytać. Cała sagę.

- "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" H.P.Lovecrafta. Jeszcze nie skończyłem tej liczącej 750 stron, wspaniałej antologii największych dzieł absolutnego geniusza horroru, który swymi krótkimi dziełami na zawsze zmienił oblicze literatury grozy na świecie.

- Książki autorstwa Matthew Quicka (wszystkie, jakie ukazały się w Polsce). Cóż... Nie jestem wielkim fanem powieści obyczajowych, a z książek dla młodzieży chyba zaczynam wyrastać, ale Matthew Quick to geniusz. Naprawdę.

- "Trafny wybór" J.K.Rowling. Pierwsza nie skierowana do młodzieży książka tej autorki i rezultat końcowy naprawdę świetny. W zamyśle miała to być satyra na brytyjską klasę średnią, w rzeczywistości wyszło coś o wiele głębszego.

- "Baśnie" Hansa Christiana Andersena. ABSOLUTNY KLASYK, kto połowy nie zna na pamięć, ten miał biedne dzieciństwo.

- "Baśnie braci Grimm" - jak wyżej.

- Wszystko, co stworzył Henryk Sienkiewicz - obowiązek dla każdego Polaka. Nobel dla Heńka był jak najbardziej zasłużony, nie wiem, czy ktokolwiek umiał i umie pisać tak epicko.

- "Nowele" Bolesława Prusa. Esencja wszystkiego co najlepsze w epoce pozytywizmu i arcymistrzostwo nowelistyki.

- "Mistrz i Małgorzata" Powieść skandaliczna? Owszem. powieść kontrowersyjna? Jak najbardziej. Powieść nietypowa? Jak cholera. Powieść genialna i arcyważna? Absolutnie.

- Wszystko o "Sherlocku Holmesie" - najsłynniejszy i Najgenialniejszy detektyw wszech czasów w dziełach, które zmieniły oblicze świata kryminałów.

- Twórczość Kamila Baczyńskiego. Poeta, któremu wróżono sławę i wielkość Mickiewicza, a który wolał zginąć za ojczyznę. Perfekcyjna poezja.

Ciąg dalszy nastąpi...

Edytowano przez Dark Feather
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Mógłbyś jakoś uargumentować, czemu według Ciebie każdy powinien przeczytać "Grę o tron"?Bo zasadniczo, książka ta jest dobra, ale nie rewelacyjna. Nie przekazuje jakiś głębszych wartości, służy tylko rozrywce, jak miliony innych książek. 

 Nie pokazuje głębszych wartości ani nic, ale co z tego? wszystkie książki są zazwyczaj stworzone dla rozrywki i nie muszą być "rewelacyjne" żeby były warte przeczytania.

 

Edytowano przez bolish77
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie pokazuje głębszych wartości ani nic, ale co z tego? wszystkie książki są zazwyczaj stworzone dla rozrywki i nie muszą być "rewelacyjne" żeby były warte przeczytania.

 

Sęk w tym, że niekoniecznie. Celem większości książek jest przekazanie czegoś czytelnikowi, jakiś głębszych wartości. Poza tym, nigdzie nie stwierdziłam, że "Gra o tron" nie jest warta przeczytania, sama przyznałam, że jest dobra.

Zasadniczo, to nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Bo ja zapytałam o to, czemu uważasz, że KAŻDY POWINIEN JĄ PRZECZYTAĆ, a nie czy jest dobra, czy nie. Bo ten temat służy do tego by użytkownicy tworzyli swoją listę książek, które według nich każdy powinien przeczytać, tak więc zapytałam, co takiego szczególnego jest w "grze o tron", że stwierdziłeś, że jej tytuł na takiej liście powinien się znaleźć?

Sama przeczytałam wiele książek, które uważam za dobre, ale na liście takich książek, które według mnie każdy powinien przeczytać bym ich nie umieściła i do takich należy "Gra o tron", głównie dlatego, że nie przekazuje żadnych wartości, nie jest też książką wyjątkowo oryginalną. Ot, taka tam fantastyka, nic specjalnego. Czytałam lepsze.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że niekoniecznie. Celem większości książek jest przekazanie czegoś czytelnikowi, jakiś głębszych wartości. Poza tym, nigdzie nie stwierdziłam, że "Gra o tron" nie jest warta przeczytania, sama przyznałam, że jest dobra.

Zasadniczo, to nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Bo ja zapytałam o to, czemu uważasz, że KAŻDY POWINIEN JĄ PRZECZYTAĆ, a nie czy jest dobra, czy nie. Bo ten temat służy do tego by użytkownicy tworzyli swoją listę książek, które według nich każdy powinien przeczytać, tak więc zapytałam, co takiego szczególnego jest w "grze o tron", że stwierdziłeś, że jej tytuł na takiej liście powinien się znaleźć?

Sama przeczytałam wiele książek, które uważam za dobre, ale na liście takich książek, które według mnie każdy powinien przeczytać bym ich nie umieściła i do takich należy "Gra o tron", głównie dlatego, że nie przekazuje żadnych wartości, nie jest też książką wyjątkowo oryginalną. Ot, taka tam fantastyka, nic specjalnego. Czytałam lepsze.

Dobra, ja tam się spierać nie chce o jedna książkę wiec usunę post ok? ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mickiewicz ,,pan tadeusz"

Powinien ją przeczytać każdy z kilku powodów:

1. To lektura obowiązkowa ;P

2. Bardzo ciekawa (jak dla mnie ) mamy zwyczaje, szlacheckie życie, opisy miejsc.

3. Patriotyzm (słaby argument dla niektórych ale zawsze jakiś )

4. Kawał Historii. (napoleon, historia tabakiery ojca Robaka ) nawiązania (obrońca Wilna i jego strzał z armaty. Polecam sprawdzić, to chyba jeden z niewielu tak dawnych udanych prób trollingu )

Nie każdy musi się ze mną zgadzać, ale wydaje mi się że to jedna z takich ksiąg.

(interesuję się historią i sarmatyzmem więc dla mnie była ciekawa podwójnie )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- Wszystko, co stworzył Henryk Sienkiewicz - obowiązek dla każdego Polaka. Nobel dla Heńka był jak najbardziej zasłużony, nie wiem, czy ktokolwiek umiał i umie pisać tak epicko.

 

Sienkiewicz pisał dobrze i nic więcej. Po prostu jego twórczość trafiła na podatny grunt,akurat takie były gusta epoki w której tworzył. Jak dla mnie Sienkiewicz jest taki sobie.

Co mogę polecić od siebie:

-Tadeusz Pankiewicz "Apteka w getcie krakowskim"- polecam dla osób zainteresowanych jak,mniej więcej,wyglądało życie w gettach podczas II wojny światowej.

-Dagmara Półtorak "Tak trudno być mną"-bardzo,bardzo,BARDZO humorystyczna pozycja. Szczerze polecam.

-Elżbieta Cherezińska "Korona śniegu i krwi"- książka w realiach Polski okresu rozbicia dzielnicowego,czasy Przemysła II będącego głównym bohaterem książki. Jak dla mnie lepsza od "Gry o tron".

Edytowano przez MewTwo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie czytam cykl książek o Jakubie Wędrowyczu i polecam

Raczej fantastyka, opowiada o przygodach tego kłusownika, bimbrownika i egzorcysty-amatora, dużo humoru, dobra fabuła, trochę przemocy (a nawet dużo, ale bez przesady, w jednej książce umarło kilka hitlerowców, wampirów i tych innych, ale żadna dobra istota... no może dwie... dobra, pewności nie mam, bo jeszcze zostały mi trzy książki)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quo Vadis, za klimat.

Zombie Survival - coś co każdy powinien przeczytać, by dowiedzieć się jak przetrwać apokalipsę zombie.

Swoją drogą, ten temat uświadomił mnie jak mało czytałem książek, które nie są czystą rozrywką. Fun is everything, isn't it?

Widzę, że rozrywki nie wolno polecać, więc podam jeszcze bestiariusz słowiański, jako ciekawostkę. Można dowiedzieć się, jak barwne umysłowo było kiedyś życie. Bezkost rulz, najbardziej złodupny stwór na tej półkuli.

Edytowano przez Waryate
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Tyle książek o tym "że wojna jest zła" i nikt nie wspomniał, dziwne. No ale do rzeczy, chodzi mi tu o powieść " Na zachodzie bez zmian " autorstwa nie żyjącego już  Ericha Maria Remarque. Jest to książka którą powinno się dać każdemu kretynowi myślącemu, że wojna to Call of Duty w realu (znam kilku takich). Przeczytajcie a zrozumiecie, no i oczywiście jest to obowiązkowa pozycja dla fanów I Wojny światowej. Na koniec dodam jeszcze, że sam autor nie wyssał tego z palca, bo był weteranem I Wojny światowej, więc wiedział o czym pisał i to widać.

Edytowano przez Podmieniec13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- "7 nawyków skutecznego działania" - tak żeby wyrównać poziom wiedzy i wszystkim żyło się lepiej (taka myślę solidna podstawa)

- "Zero" - żeby uwrażliwić na tematy związane z prywatnością i udostępnianiem danych (fajnie się czyta)

 

Edytowano przez michalski9
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Dziwne, że nikt tu jeszcze nie wspomniał o moim typie:

 

"Folwark zwierzęcy" - książka naprawdę dla każdego, dość krótka, wiec raczej nikogo nie zniechęci ze względu na grubość, napisana fajnym językiem i przemycające bardzo ważny komentarz społeczny. Gorąco polecam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...