Skocz do zawartości

siara

Brony
  • Zawartość

    49
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez siara

  1. Skoro tak bardzo chcecie moje foto...

    Moja ulubiona sukienka. :twilight4:

    Od dwóch lat szykuję się żeby odwiedzić Międzyrzecz i Rejon Umocniony...

    Teraz będę miał podwójną motywację :x

    A co do foto... Eh ci celebryci xD (W kubkach sok jabłkowy ofcorz :ming: )

    53648750839851255670413.jpg

  2. A widzieliście Wy Tajemnicę Westerplatte? W kinie teraz leci. Chyba jedyni którym bym ten film polecił zobaczyć' date=' to ludziska co się drugą wojną interesują.[/quote']

    Przepraszam za offtop, ale chcę odpowiedzieć na to pytanie. Otóż byłem i bardzo żałuję. Szkoda wydanych 14zł. Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć czegoś o Westerplatte z filmu polecam dramat Stanisława Różewicza "Westerplatte" z 1967. Był o niebo lepszy niż film TW. Jako zwykły odbiorca, już sama taktyka i walka rzuca się w oczy (walka na plaży toczona na 15-20m, nieosłonieni Niemcy pchający się pod grad kul, żołnierze wehrmachtu maszerujący koło schronu Polskiego zupełnie nie zainteresowani tym czy ktoś wewnątrz jest, nagle zdziwieni atakiem granatami...). Polskich żołnierzy przedstawiono w tym filmie jako pijaków, psycholi i dezerterów. Po co sceny z głowy majora? Taka typowa "zapchajdziura" żeby film dłużej trwał. Pod koniec filmu przechadzka majora między lejami po bombach, pod ostrzałem i wśród eksplozji, nawet nie mrugnął gdy bomby wybuchały tuż obok niego. Pies, który nie bał się wybuchów... Eh szkoda gadać... Jako osoba zajmująca się rekonstrukcją historyczną właśnie września '39 roku rzuciły mi się niedociągnięcia: w magazynie zbliżenie na manierkę z PRL z wybitym na nakrętce OLKUSZ leżącą na stoliku, w tle na półce menażka trójnitowa z PRL, zwisające pasy niemieckich żołnierzy podczas wyprowadzania majora z budynku, oficer polskiej Marynarki Wojennej cały film paradujący w marynarce Kriegsmarine (nawet widać odprutą gapę), mausery k98 udające wz.29, brak orzełków na furażerkach u polskich żołnierzy w kilku scenach, tutaj właśnie na przykład Baka trzyma nie polski wz.29 ani nawet wz.1898 jakich używało WP we wrześniu, on trzyma późnowojennego niemieckiego mausera k.98 http://gfx.mmka.pl/newsph/436739/1223801.3.jpg widać po górnej okładzinie kolby, która kończy się przed szczerbinką, a nie za nią (tu wz.29 http://www.fox-military.com/baza/FB-WZ29-K29-051218_01.jpg ). Przekłamania historyczne oczywiście też się znalazły... Otóż między innymi działo Polaków oddało w filmie jeden strzał i zostało zniszczone, a obsługa działa uciekła w popłochu, a w rzeczywistości oddało ponad czterdzieści celnych strzałów skutecznie niszcząc niemieckie stanowiska karabinów maszynowych, po czym armata została faktycznie zniszczona, ale obsługa schowała się do schronu. Ogólnie nie polecam filmu nikomu. Uf. Wywód :)

  3. "Poniżej znajdziecie formularz, za pomocą którego można składać propozycje Waszych punktów programu. Propozycje punktów programu zbieramy do 22 lutego!"

    I jak ogarnął ktoś jakiś kucykowy panel, czy coś? :D

  4. Widzę, że poruszając temat WWII na wschodzie pominęliście wojnę zimową między ZSRR, a Finlandią. Wojna zimowa odsłoniła wszystkie słabe punkty Armii Czerwonej, która poniosła bardzo wysokie straty. Agresja ZSRR spotkała się z międzynarodowym potępieniem, w wyniku którego ZSRR został wykluczony z Ligi Narodów. Finlandia, pomimo utraty części terytorium, zdołała jednak obronić swoją niezależność. Walki toczyły się w okresie od 30 listopada 1939 do 13 marca 1940 roku. Finowie walczący na swojej ziemi wiedzieli jak wykorzystywać teren. Okopani po prostu "kosili" nacierających czerwonoarmistów. Zdarzało się, że zmęczeni psychicznie ciągłym zabijaniem wciąż pojawiających się wrogów Finowie, wariowali. Postrzeleni Rosjanie wykrwawiając się szybko zamarzali w dziwnych pozach. Finowie pomimo ograniczonych środków finansowych, broni i dużo mniejszej liczebności, swoją taktyką i obeznaniem terenu dokonali niemożliwego skutecznie powstrzymując radziecką ofensywę.

  5. MiG-15 (ros. МиГ-15) - radziecki samolot myśliwski, skonstruowany w końcu lat czterdziestych. Ten typ maszyn brał udział w wojnie koreańskiej. Oznaczenie NATO - "FAGOT".

    Jednomiejscowy samolot myśliwski (MiG-15 UTI i jego odpowiedniki były dwumiejscowe) o konstrukcji półskorupowej, metalowej, z kółkiem przednim, chowane. Średniopłat o skosie skrzydeł +35°.

    Producent: Nowosybirskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego, Zakłady Lotnicze Sokół, Komsomolskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego, CSKB-Progress, Charkowski Zakład Lotniczy, Ułan Udejski Zakład Lotniczy

    Typ samolot myśliwski

    Konstrukcja metalowa

    Załoga 1 pilot

    Data oblotu: 30 grudnia 1947

    Dane techniczne:

    Napęd MiG-15: 1 × Klimow RD-45

    MiG-15 bis: 1 × Klimow WK-1

    Ciąg RD-45: 22,2 kN (2270 kG)

    WK-1: 26,5 kN (2700 kG)

    Wymiary:

    Rozpiętość 10,08 m

    Długość 10,04 m

    Wysokość 3,40 m

    Powierzchnia nośna 20,6 m²

    Masa:

    Własna 4000 kg

    Startowa 5700 kg

    Osiągi:

    Prędkość maks. 1100 km/h

    Pułap 15 545 m

    Zasięg 1424 km

    Dane operacyjne:

    Uzbrojenie

    1 × działko NS-37 lub N-37D kal. 37 mm

    2 × działka NS-23 lub NR-23 kal. 23 mm

    500 kg uzbrojenia pod skrzydłami

    post-2017-13662250214828_thumb.jpg

  6. Kojarzycie zapewne z różnych gier komputerowych przenośne wyrzutnie pocisków z głowicami atomowymi? Chociażby Metal Gear Solid :) Otóż taka wyrzutnia istniała naprawdę... Moją ulubioną bronią jest M388 Davy Crockett. M388 Davy Crockett – taktyczny jądrowy pocisk odpalany z wyrzutni bezodrzutowej opracowany w USA podczas zimnej wojny. M388 Davy Crockett to jedna z najmniejszych kiedykolwiek zbudowanych broni jądrowych. Jej konstrukcja została opracowana w późnych latach 50. na wypadek ataku wojsk Układu Warszawskiego w Niemczech Zachodnich. Koncepcja zakładała rozmieszczenie wzdłuż granicy, co kilka kilometrów, drużyn Atomic Battle Group (Atomowych Grup Bojowych) uzbrojonych w te pociski. Za ich pomocą, w razie ataku, żołnierze mieli za zadanie zniszczyć lub obezwładnić nacierające wrogie oddziały oraz skazić teren tak, by poziom promieniowania na co najmniej 48 godzin uniemożliwił jego zajęcie przez wroga, dając tym samym wystarczający czas na mobilizację sił NATO. Pocisk M388 był niekierowanym, stabilizowanym aerodynamicznie pociskiem rakietowym, wyposażonym w głowicę jądrową W54. Była to bardzo mała głowica o mocy pod-kilotonowej. Jej wersja użyta w pocisku - Mk-54, ważyła ok. 23 kilogramów, z możliwością wyboru mocy rażenia na 10 lub 20 ton (wartości bardzo bliskie praktycznej minimalnej wielkości oraz sile rażenia głowicy z materiałami rozszczepialnymi). Cały pocisk ważył około 34,5 kg i miał niecałe 80 cm długości i 28 cm średnicy maksymalnej. Pocisk przy swojej podstawie miał podkalibrowy trzpień umieszczany w lufie działa celem wystrzelenia[1]. Pocisk "Davy Crockett" mógł być odpalony z dwóch rodzajów wyrzutni: 120 mm M28, o zasięgu około 2 km, oraz 155 mm M29, o zasięgu około 4 km. Obydwie wyrzutnie można było zamocować na trójnogu na ciężarówce, transporterze opancerzonym czy jeepie. Wyrzutnie były obsługiwane przez trzech żołnierzy[2]. Pocisk "Davy Crockett" w zbiorach United States Army Ordnance Museum Obydwie wyrzutnie w trakcie testów wykazały się niską celnością, zatem skuteczność pocisku mogła polegać raczej na promieniowaniu niż bezpośrednim trafieniu. Ustawiony na moc 10 ton (niska) pocisk mógł wyprodukować natychmiastową śmiertelną dawkę promieniowania (ponad 10 000 remów) w promieniu 150 m i prawdopodobnie śmiertelną dawkę (około 600 remów) w promieniu 400 m[3]. Głowicę przetestowano 7 lipca 1962 w podczas testów broni nuklearnych Little Feller II, a sam pocisk wystrzelono (używając 155 mm wyrzutni) podczas kolejnych testów (Little Feller I) z dystansu 2,7 km 17 lipca. Była to ostatnia atmosferyczna próba jądrowa przeprowadzona na Poligonie Nevada. Produkcja pocisków "Davy Crockett" zaczęła się w 1956 i wyprodukowano ich w sumie 2 100 sztuk. Armia amerykańska używała ich w latach 1961-1971.

    post-2017-13662250213804_thumb.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...