Skocz do zawartości

Sprawdzanie stanu dysku ( 3 sposoby)


osa21c

Recommended Posts

Witajcie! Tym razem weźmiemy się za stan dysku twardego, często niedocenianego. Ale najpierw 1 pytanie: Dlaczego dysk jest tak ważny?

Ano dlatego, że to na nim są nasze cenne dane. Wyobraźmy sobie sytuację, w której kupujemy dysk 1tb, zapisujemy go do pełna ważnymi danymi i pewnego pięknego dnia nie możemy nic z niego odczytać. Nieciekawe, prawda? A więc do dzieła!

I sposób: Sprawdzenie statusu SMART dysku.

Jest to najszybszy sposób, aby sprawdzić ogólny stan naszego dysku. Potrzebny nam będzie program HD tune (linku nie podam w celu braku podejrzeń o podreklamę, ale bez obaw, program jest łatwo dostępny w internecie)

1. Po uruchomieniu programu przechodzimy do zakładki Health.

2. Interesują nas takie pozycje, jak Reallocated sector count, Read Error rate, Spin Retry Count, Uncorrectable Sector Count oraz Current Pending Sector Count. Wysokie wartości oznaczają, że dysk jest na skraju śmierci.

II sposób: Skan dysku ( z poziomu windowsa)

Tym razem również używamy HD tune:

1.  Przechodzimy do zakładki Error Scan

2 Upewniamy się że opcja Quick Scan NIE jest zaznaczona i wicskamy przycisk Start

W zależności od pojemności dysku i jego stanu proces może potrwać kilka godzin.

III sposób: Skan dysku (poza systemem)

Jest to metoda najdokładniejsza, jednakże ze względu na jej złożoność podam bezpośredni link do poradnika (nie mojego autorstwa) doskonale opisującego wszystkie czynności: http://forum.komputerswiat.pl/topic/17548-opis-programu-mhdd-i-technologii-smart/

Mam nadzieję, że poradnik się wam przyda, komentujcie i piszcie, o czym mam napisać poradnik;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...