Skocz do zawartości

[Tutorial] Zmiana animacji uruchamiania telefonu/boot'u i dźwięku


Recommended Posts

Nabyłem nową umiejętność, którą chcę się z wami podzielić. Tak więc, zaczynajmy.

 

Nigdy się nie zastanawiałeś "Dlaczego mam taką zrytą animację jak włączam telefon?", nigdy nie było ci to potrzebne? Nigdzie nie znalazłeś, ba nawet nie szukałeś, takiego poradnika? Więc ten śmieciowy, nikomu nie potrzebny poradnik jest w sam raz dla ciebie!

 

Przedstawię w nim jak zmienić animację podczas bootup'u/uruchamiania systemu, bootdown'u/wyłączania oraz zmianę dźwięku uruchamiania na każdym telefonie z systemem Android 2.2 Froyo oraz wyżej.

 

TESTOWANE NA HTC DESIRE C "Nameless ROM v7.4.4" - BAZOWANY NA ANDROID SENSE OD HTC

 

Co będzie potrzebne?

- telefon z root'em i niestandardowym Recovery (Cały proces dla HTC w moim poprzednim poradniku) naładowany w minimum 50%

- ADB i sterowniki do twojego modelu (link do ADB)

- jakiś program do obróbki audio z możliwością wyeksportowania jako mp3, ogg lub wav (zależnie od systemu)

- jakiś program do obróbki video z możliwością wyeksportowania jako sekwencja zdjęć (image sequence)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1. Animacja i/lub dźwięk

Potrzebna Ci jest animacja i/lub dźwięk, który chcesz mieć w telefonie. Pamiętaj, że animacja musi być w zdjęciach/sekwencji zdjęć i ponumerowane jedna po drugiej, na przykład: 0000, 0001, 0002 etc. Powinno się to samo ponumerować przy eksportowaniu. Zdjęcia muszą być w formacie plików JPEG lub PNG. Pamiętaj również o rozdzielczości adekwatnej do twojego telefonu.

Dźwięk koniecznie w formacie mp3. Długość nie ma znaczenia. Będzie on odtwarzany aż do zakończenia bootowania.

 

2. Pakowanie i ustalanie kolejności

Krok po kroku zaraz wszystko się wyjaśni, bo nie wystarczy spakować i wrzucić.

1. Utwórz folder i nazwij go jak chcesz, ja nazwałem swój part0, i wrzuć do niego wszystkie zdjęcia. Pamiętaj o jego numeracji.

2. Utwórz dokument tekstowy (.txt) o nazwie: desc .

3. Oto jak powinien wyglądać plik desc.txt. Możesz zmienić wedle uznania jeśli wiesz co robisz:

320 480 15
p 0 0 part0
"s 1 /system/media/poweron.ogg" - ta linia zależnie od systemu bez cudzysłowia
 

320 - szerokość ekranu (rozdzielczości) twojego telefonu

480 - wysokość

Te dwie dane musisz zmienić zgodnie z rozdzielczością twojego urządzenia.

15 - klatki na sekundę. Wpływa to na szybkość odtwarzania animacji.

p - pointer, tego nie może zabraknąć.

s - sound, podajesz ścieżkę gdzie ma znajdować się plik audio. 1 oznacza ilość powtórzeń

0 0 - odpowiednio od lewej do prawej, ilość powtórzeń (0 dla nieskończoności), czy ma wystąpić pauza po ostatnim zdjęciu z tego folderu (0 - nie, 1 - tak)

part0 - nazwa folderu, w którym są zdjęcia.

UWAGA! Za ostanią zapisaną linią nie ma podkreślnika ale musi się tam znajdować jedna pusta linia inaczej nic nie zadziała. Zaznaczyłem żeby było widać. (męczyłem się z tym dwa dni :P)

3a. Jeżeli chcesz dodać więcej animacji wystarczy wstawić następny folder z numeracją i wpisać następną linię dla folderu. Nie zapominaj o pustej linii na końcu.

4. Zapisz plik.

5. Zaznacz foldery i plik tekstowy a następnie zarchiwizuj używając opcji "bez kompresji" lub "store" w formacie .zip. Przejdź przed zapisem do następnego punktu.

5a. Zależnie od tego, czy używasz oryginalnego ROM'u czy nie, musisz się dowiedzieć jak nazywa się plik animacji na twoim systemie. W przypadku oryginalnego poszukaj w google: bootanimation twójmodel. Ja używam "Nameless" więc u mnie przyjęło to nazwę hTC_bootup.zip. Informację jak się plik nazywa znajdziesz poprzez pobranie jakiegoś eksploratora plików z uprawnieniami root'a (np. ES3 File Explorer), wyjście do folderu: / po czym przeszukanie nast. folderów: data/local lub data/media lub system - powinien mieć podfoldery customize/resource jeżeli masz custom ROM. Jeżeli nie to szukaj gdzie indziej. Jeżeli nie chcesz szukać w telefonie znajdź w paczce systemu na komputerze lub w internecie.

 

3. Plik audio

Nazwa pliku również zależy od systemu i telefonu. Ja głównie skoncentruję się na HTC więc wystarczy trochę poszukać. Taki plik powinien być w tym samym miejscu co animacja, choć mogę się mylić. W moim przypadku tak było a plik nazywał się htc_boot.mp3

 

4. (Zależnie od systemu) Flashowanie splash.img

Chyba większość systemów potrzebuje flashu pliku splash.img (htc nie), na przykład Samsung Galaxy S4/S3. Do tego potrzebny ci program Android AIO Flasher.

0. Włącz tryb debugowania przez USB w telefonie

1. Uruchom telefon w trybie Fastboot

2. Uruchom program

3. Wejdź w zakładkę Splash Image Maker

4. Zaznacz okna:
Conversion Method: ffmpeg

Resolution: wpiszrozdzielczość

5. Kliknij Browse i wybierz obraz jaki chcesz mieć za splash.img (najlepiej pierwsze zdjęcie z animacji)

6. Kliknij Convert

7. Zaznacz "In Fastboot Mode?"

8. Kliknij Flash the Splash

9. Wróć do zakładki AIO Flasher Tab i wybierz From Fastboot pod Reboot Menu

10. Kliknij Reboot i poczekaj aż telefon się zrestartuje.

 

5. Wgrywanie

1. Włącz tryb debugowania przez USB w telefonie (powinno być zrobione)

2. Uruchom linię poleceń z ADB (windows: lshift + ppm -> otwórz okno poleceń tutaj)

3. Uruchom telefon w trybie Recovery.

4. Zamontuj folder, do którego wgrasz animację

5. Podłącz telefon pod komputer.

6. Sprawdź czy wykryto telefon

adb devices

jeżeli wyskoczyła nazwa i numery to jest ok

7. Zgraj oryginalną animację

adb pull ścieżka/z/telefonu/animacji.zip gdzie/ma/zostać/zapisana/kopia/animacji
adb remount

8. Wgraj swoją animację

adb push ścieżka/z/komputera/animacji.zip ścieżka/na/którą/ma/zostać/wgrana
adb remount

9. W identyczny sposób wgraj plik audio. Pamiętaj żeby wgrać obydwa pliki w te same miejsca!

10. Ustaw atrybuty plikowi animacji: rw- r- r-

adb shell
chmod 644 ścieżka/pliku/na/telefonie

Możesz to również zrobić na komputerze przed wgrywaniem

10. Zrestartuj telefon aby sprawdzić, czy wszystko działa. Możesz użyć komendy

adb reboot

5. Coś poszło nie tak?

Jeżeli coś nie działa, czy to audio, czy animacja, czy obydwa, przeanalizuj czy czegoś źle nie zrobiłeś, czy źle nie wpisałeś komendy. Jeżeli dalej nie działa sprawdź czy ścieżki się zgadzają i rozdzielczość oraz formaty plików. Jeżeli nadal nie działa napisz w tym temacie, pomogę na tyle na ile będę umiał. Jeżeli nie będę umiał, doradzę wgranie plików zapasowych, które ściągnąłeś wcześniej.

 

 

Mam nadzieję, że wszystko jest w miarę przejrzyste i nie takie trudne i straszne do ogarnięcia. W razie pytań piszcie, służę pomocą.

  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji, jeżeli poprawnie uzyskałeś roota na telefonie. To nie jest ingerencja w pliki rozruchowe czy boot telefonu ale jedynie w wyświetlaną animację, którą telefon wykrywa jako opcję, jeżeli jest to wyświetla a jeżeli nie to nie, czarny ekran a po chwili telefon normalnie uruchomiony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji, jeżeli poprawnie uzyskałeś roota na telefonie. To nie jest ingerencja w pliki rozruchowe czy boot telefonu ale jedynie w wyświetlaną animację, którą telefon wykrywa jako opcję, jeżeli jest to wyświetla a jeżeli nie to nie, czarny ekran a po chwili telefon normalnie uruchomiony.

Rozumiem, dzięki.

Pobawię się z tym, jak będę miał chwilę czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Wszystko ok ale mam pytanie. Jak wpisywac te sciezki do cmd ?? bo nie ogarniam wpisuje adb push system/customize/resource/hTC_bootup.zip C:/fastboot adb remount i nic nie pojawia sie w folderze. tylko w cmd cos takiego dlugiego sie pojawia , wkleiłbym ale nie moge skopiowac z cmd nwm czemu, wyswietla mi urządzenie jak pisze adb devices 
. Pls popraw albo powiedz mi jak dokladnie te sciezki wpisac bo nie wiem , a jak robie przez* file explorer w telefonie to gdy kopiuje do tego miejsca to sie restartuje albo z powrotem zamienia sie na oryginalną animacje. A i czy musze robic splash coś tam bo pisze ze htc nie a ja mam htc, odblokowany i wgl. pomóż prosze bo nie moge znalezc innego takiego toturiala
Pozdro.

@edit napislalem przesz omg ;X

Edytowano przez patatalandia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ścieżki to są miejsca albo na twoim komputerze albo na telefonie. Na przykład: C:\animacja\animation.zip - to jest na twoim komputerze, na telefonie nie masz dysków, więc od razu, np. /system/media. Co do splash.img, htc nie potrzebują flashować tego, bo go zwyczajnie nie mają. Dobrze by było jakbyś to tu wrzucił co ci wyświetla w linii poleceń, aby to zrobić klikasz ppm i zaznacz, zaznaczasz a potem ctrl+c i wklejasz tutaj w spoilerze (spoiler zaczynasz spoiler a kończysz /spoiler  tylko, że obydwa wyrażenia piszesz w nawiasach kwadratowych, o takich: [ ])

Edytowano przez Maćko z Bogdańca
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz wiem co robilem nie tak .. pisalem adb remount razem z adb pull.. ale znowu jest problem pisze normalnie sciezke i mi nie znajduje animacji
tak to wyglada :

C:\fastboot>adb pull /system/customize/resource/hTC_bootup.zip C:/fastboot

remote object '/system/customize/resource/hTC_bootup.zip' does not exist



sprawdzalem kilka razy sciezke i jest tam na pewno animacja nwm jak to zrobic ;C
pomóż prosze ;)

@edit aha i jeszcze co do punktu 2 i 4
jak wlaczyc to cmd ? klikam na adb lshift + ppm i niemam otworz okno polecen , i zawsze robie tak : wlaczam cmd 
>cd C:/adb
i teraz z tego pisze komendy to tak moze byc ?

I jeszcze jedno pytanie jak zamontowac ten folder ? oco chodzi ?
Wejsc w recovery i wejsc w ten folder .../resource/ ?

Edytowano przez patatalandia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest błędem tego, że nie zamontowałeś folderu, do którego chcesz wgrać animację. Wchodzisz w Recovery potem Mount i montujesz /system. Wszystko potem powinno być dobrze.

 

Żeby otworzyć okno poleceń tutaj klikasz lshift+ppm w folderze gdzie masz adb ale nie na adb tylko gdzieś na pustym polu. Tak jak robisz też jest dobrze ale ja podałem szybszy sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...