Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
Sign in to follow this  
Polonius

Z Legend Dawnego Fandomu - skrypty podcastu

Recommended Posts

Cytat

Cześć, z tej strony Polonius, a to jest audycja "Z Legend Dawnego Fandomu", podczas której wybierzemy się w podróż po historii fandomu bronies.


W ciągu 10 lat historii społeczności dorosłych fanów serialu animowanego "My Little Pony: Friendship is Magic" powstało wiele artykułów, dokumentów filmowych i telewizyjnych a nawet publikacji naukowych poświęconych fandomowi. Sami zainteresowani zaś stworzyli kilka wikii, cenzusów/spisów oraz youtube'owych serii. W dużej mierze jednak są one skupione przede wszystkim albo na społeczności internetowej albo na największym, amerykańskim fandomie. Polski fandom zaś cierpi na brak choćby przyzwoitej syntezy swoich dziejów. Owszem, przez 10 lat pojawiło się trochę projektów typu spisy powszechne oraz, wydawać by się mogło w zupełności wystarczająca, wiki fandomu polskiego. Niestety jednak, choć bogata w informacje o początkach społeczności lokalnej, właściwie próżno było szukać w niej czegoś o czasach po 2016 roku. Obecnie zaś została ona zamknięta i wg mojej najlepszej wiedzy nie ma już nawet dostępu do jej archiwalnego stanu.

W takich oto okolicznościach powstawała moja seria audycji "Z Legend Dawnego Fandomu" w Las Pegasus Radio, emitowana w każdy czwartek w godz. 19ta w okresie 7.05-29.10.2020. W założeniach miała ona ukazywać historię fandomu bronies mieszając suche fakty z osobistymi przeżyciami skutkując wyrazistym posmakiem subiektywizmu. Ponieważ do każdego odcinka przygotowywałem skrypt, to szybko przyszła mi do głowy myśl, by po jej zakończeniu opublikować wszystko w jednym dokumencie. W taki oto sposób powstała to, ponad 300-stronicowe, opracowanie:

Z Legend Dawnego Fandomu

Cierpi ono oczywiście na kilka wad. Nie licząc braku porządnej korekty, przede wszystkim wyraźnie widać pewną warszawocentryczność opracowania, co wynika z faktu, że jest to fandom lokalny najlepiej mi znany (nie oznacza to jednak, że był to jedyny poruszany temat). Podejrzewam też, że nie ustrzegłem się przed pewnymi błędami merytorycznymi. W wielu przypadkach bazowałem bowiem na źródłach z pierwszej, drugiej albo nawet trzeciej ręki i choć starałem się znaleźć te najbliższe rzeczywistości, to nie zawsze było to możliwe. Plus narzucony, tygodniowy okres prac nad ponad 20-minutowym odcinkami w połączeniu ze sprawami życia prywatnego nie pomagał w dokładnym zgłębieniu pewnych zagadnień. Wierzę jednak, że pomimo tego twór ten ma jakąś wartość i znajdą się osoby, dla których będzie to ciekawa lektura.

Oczywiście zachęcam do zgłaszania uwag. Nie gwarantuję, że odpiszę natychmiast, bo na forum wchodzę niezmiernie rzadko, ale próbować zawsze warto choćby z myślą o pozostałych czytelnikach :aj5: Jakiś wielkich zmian też nie zamierzam wprowadzać, bo szczerze, to strasznie zmęczył mnie ten podcast, ale jeżeli ktoś chciałby zrobić jakiś dodatek/uzupełnienie, to chętnie podłączę je do tego opracowania jako załącznik.

Kończąc ten przydługi wstęp, zapraszam do lektury!

Edited by Polonius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...