Skocz do zawartości

(Nie)dobrana para [Oneshot] [Slice of Life] [Normal]


Obsede

Recommended Posts

Akcja fanfika rozgrywa się po odejściu Celestii i Luny na emeryturę i koronacji Twilight Sparkle. Pomimo zakończenia służby wobec narodu, byłe władczynie, muszą zmierzyć się z kolejnym kryzysem w swoich relacjach. Poruszana tematyka może zainteresować czytelnika także z tego powodu, że przedstawia jeden z możliwych początków kryzysu władzy w Equestrii, który doprowadził nas do piątej generacji. Fanfik jest zasadniczo zamkniętą historią ale można ją kontynuować. Strukturą przypomina on większość odcinków serialu gdyż przedstawia pewien problem przyjaźni, który należy rozwiązać.

 

(Nie)dobrana para
 

Utwór ten był moim debiutem w fandomie My Little Pony: Friendship is Magic, chociaż nie był to mój pierwszy fanfik jaki napisałem. Nie będę szanownych czytelników prosił o wyrozumiałość, to byłoby nieco żałosne, ale poproszę o komentarze. 

Edytowano przez Obsede
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Obsede napisał:

Utwór ten był moim debiutem w fandomie My Little Pony: Friendship is Magic, chociaż nie był to mój pierwszy fanfik jaki napisałem. Nie będę szanownych czytelników prosił o wyrozumiałość, to byłoby nieco żałosne, ale poproszę o komentarze.

Czemu było by żałosne? Jeśli to pierwszy utwór, można zrozumieć. Ja miałem podobną sytuację nie tak dawno temu, na co dzień należę do grupy amatorów, która tworzy napisy do seriali, a więc widzimy co dzieje się na ekranie. Ale relatywnie niedawno pomagałem/doradzałem w tłumaczeniu fanfików z Uniwersum Filly Funtasia, i powiem szczerze nie poszło idealnie.

Tłumaczenia zostały określone jako "zbyt dosłowne". Cóż, każdemu może nie wyjść, przypomina mi się pewna scena z Funtasii swoją drogą. Czasami bowiem myślimy, że wyjdzie nam arcydzieło, a tu zonk.

 

 

Spoiler

vlcsnap-2021-07-09-03h29m28s896.thumb.jpg.0a3e2e63baa2d2a5d39346f0b5998727.jpgvlcsnap-2023-12-28-14h16m08s944.thumb.jpg.1eb262296f2eff983a21246d5df049c5.jpgvlcsnap-2023-12-28-14h16m23s352.thumb.jpg.8c87be7f66310288a47781addfc95d3a.jpgvlcsnap-2023-12-28-14h16m15s395.thumb.jpg.ea2805869836804bb1e77d11d69ecd40.jpg

 

 

Zaznaczyłem tu miejsce, w którym miała znajdować się rzeźba, wykonana przez uczennice akademii Belle, ale jak mówi do niej wizytujący szkołę sławny artysta... Czasami tak jest, powinie nam się noga, coś nie wyjdzie. To nie powód, by się załamywać :) Na razie tylko podniosę na duchu, w wolnej chwili postaram się skomentować jak przeczytam. Teraz zostawiam cię ze słowami, które dostała Bella.

Edytowano przez Vulture
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nierzadkim zjawiskiem, że absolutnie początkujący autorzy zasłaniają się tym, że jest to ich debiut i dlatego proszą by ich nie krytykować. Potem odkrywałem, że tekst nie tylko jest źle sformatowany, ma dziwny rozmiar czcionki, błędy ortograficzne i interpunkcyjne (to jeszcze rozumiem, z ortografią już gorzej), ale wręcz w tekście roi się od literówek, które można by wykryć, gdyby tekst został przeczytany. Nie mam na myśli tylko betareadera ale wręcz czasami odnosiłem wrażenie, że nawet sam autor nie przeczytał własnego fanfika. Kiedyś z takimi tekstami nie było problemu, powstawały w zeszytach i tam zostawały. Ale kiedy takie coś się wrzuca na publiczne forum, to włożenie pewnego wysiłku jest wskazane. Ja swoje pierwsze opowiadanie pokazałem polonistce i germaniście prosząc o opinię. Jedna była pozytywna, druga nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...