Skocz do zawartości

Backup fanficków. Co by nic więcej nie zginęło


szaronko

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Dzień dobry. 

 

Ehh, od czego by tu zacząć. Może od genezy pomysłu. Zawsze lubiłem tutejsze fanficki. No jest w nich coś takiego jakby innego od zwyczajnych książek, nie wiem co to jest. Wydaję mi się, że może to być niejako szczerość ze samym sobą. Chodzi o to, że tutaj opowiadania nie są robione pod widownie czy dla pieniędzy. Nie będą edytowane przez profesjonalne wydawnictwo, krytykowane przez profesjonalnych krytyków i w 99% przypadków nie pojawią się nawet na półkach czytelników. Są pisane chyba tylko po to by dać coś od siebie dla community którego ludzie czują się częścią. Toteż można sobie na więcej pozwolić, napisać to co się faktycznie chce napisać.

 

Jestem bronym od 2017 i pamiętam, że już wtedy na forum trąbiono, że fandom umiera (lub wgl, że umarł czego nie rozumiałem bo przecież byli ludzie, rozmawiali i tworzyli masę nowych rzeczy). W każdym razie już koło 2019 czy 2020 z mojej perspektywy forum było praktycznie martwe. przez te 3 lata naprawdę sporo ludzi wyszło. Nie byłem jakimś ogromnym czytelnikiem ale już coś tam miałem przeczytane i miałem swoje ulubione fanficki które nawet w pewnym stopniu zmieniły to kim jestem. 

 

Pamiętam, że wtedy zaczęły się czasem takie mini przerwy na forum gdzie coś się wysypywało i za każdym razem myślałem, że to już koniec, ale ostatecznie przychodził jakiś admin i to naprawiał i forum stało dalej. Mimo wszystko miałem lekką paranoję, że kiedyś to wszystko może się wykopyrtnąć. Już wtedy postanowiłem, że zrobię backup całego forum. Znalazłem sobie jakiś żałosny programik który niby coś tam pobierał ale na całe forum zeszło by z 10 dni. Program nie miał możliwości zastopowania a ja nie mogłem na tyle zostawić komputera włączonego, więc no cóż. Poddałem się wtedy. Poza tym nie sądziłem jeszcze wtedy że to nie forum jest najbardziej zagrożone a same fanfiki, bo ludzie je przez ostatnie 3 lata usuwali na potęgę. Czy przypadkiem czy nie, tego nie wiem.

 

W każdym razie jest już 2024 i jestem pod wrażeniem, że forume dalej działa. Chwała adminom za to, że jeszcze im się chce. Niestety przez te 3 lata prawie wszystkie moje ulubione fanficki zostały usunięte. Nawet ostatnio były masowe przenosiny tematów do archiwum. I naprawdę mnie serce bolało jak to widziałem, bo niektóre z tytułów i opisów brzmiały naprawdę interesująco. Pluję sobie w mordę, że nie miałem swoich ulubionych fanficków pobranych nim zostały usunięte, i pewnie do końca życia będę tego żałował.

 

No i dlatego to zrobiłem. W moim przypadku to już nie zmieni dosłownie nic. Bo znowu, moje ulubione fanficki zostały usunięte, ale może komuś innemu będę w stanie kiedyś pomóc. Przez te parę lat nauczyłem się trochę programowania i zrobiłem bota którym pobrałem cały dział opowiadania wszystkich bronies oraz my little necronomicon. Ale nie tylko tematy tak jak próbowałem kiedyś. Mam na myśli również wszystkie dokumenty. Rozdziały. Wszyściutko co jest dostępne na dzień 16 lutego 2024.

 

Na początku chciałem to tutaj udostępnić, ale czysto teoretycznie byłoby to udostępnianie czyjejś pracy a wiem, że forum potrafi być baaardzo drażliwe w tym kontekście a nie chcę nikogo do siebie zrazić. Coś co jednak nie jest nielegalne to udostępnienie wszystkich linków do opowiadań. Tak tylko NA WSZELKI WYPADEK. I błagam: nie chcę, żeby ktoś mnie posądził o jakiekolwiek złe intencje. Ja nie chcę budować alternatywy dla tego forum. Również proszę z głębi serca ludzi i adminów i użytkowników by nie porzucali forum. Ja chcę tylko zbudować pewną furtkę zapasową na wypadek jeśli coś pójdzie nie tak.

 

Tu zaznaczam że backup linków jest w dosyć słabym formacie. To znaczy na każdą linijkę macie link i tytuł opowiadania do którego link należy ale nie są one ponumerowane. Jedynie ustawione chronologicznie. Taki format był mi potrzebny właśnie do masowego pobierania plików więc tak zostało. Jeśli chcecie coś tam znaleźć to wpisujecie tytuł opowiadania (na przeglądarce trzeba kliknąć ctrl + f dla szukania na stronie) i możecie sobie przejrzeć wszystkie linki należące do tego opowiadania ułożone chronologicznie. Czyli chcecie rozdział 1 to bierzecie 1 link. Na razie udostępniam w takiej formie, być może kiedyś to uporządkuje i ogarnę tak żeby każdy link miał obok tytuł rozdziału i wtedy to updejtnę. Da się to zrobić i nie jest to szczególnie problematyczne, ale na razie mam dosyć programowania na najbliższe parę dni/tygodni.

 

A zatem:

Opowiadania wszystkich bronies:

https://docs.google.com/document/d/1wYcPQ9rDg98HHdgvfuSUcl92aV0BZxbXV_ZDcWkIas4/edit?usp=sharing

My little necronomicon:

https://docs.google.com/document/d/1LWXQ_uNqbhds8-G0synr-1nqLB_poFhrLcu8TN9BaqI/edit

My little seduction:

Może kiedyś.

 

I jeszcze jedna bardzo istotna rzecz. Mam również backup wszystkich dokumentów, więc jeśli kiedyś coś zaginie i będzie potrzeba to odnaleźć to służę pomocą. Wszystkie pliki są w formacie docx jak coś więc zapisane są nawet komentarze. Mogę też udostępnić plik excelowy w formacie csv z tymi linkami do google docsów.

Edytowano przez szaronko
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
10 godzin temu, szaronko napisał:

I jeszcze jedna bardzo istotna rzecz. Mam również backup wszystkich dokumentów, więc jeśli kiedyś coś zaginie i będzie potrzeba to odnaleźć to służę pomocą.

Świetny pomysł. W sumie sam posiadam dość dużo pobranych fików, w sumie pobranych od innej osoby która kiedyś udostępniła swój zbiór z tego forum choć bardzo stary, znazły się tam tez takie perełki jak niemal chyba kompletny zbiór fików z "Projektu Bronies" @Verard'a. Część dział jest nawet dostępnych na Youtube.

Na kanałach Miśka200m, czy dawnej "Biblioteki Twilight", ale takiego ogólnego zbioru jeszcze nie widziałem. Stąd moje pytanie, czy jeśli dałbym ci wykaz tego co sam mam, to czy dałbyś radę, nawet na prywatnym, udostępnić mi opowiadania których nie posiadam?

Edytowano przez Vulture
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

 

4 godziny temu, Vulture napisał:

czy jeśli dałbym ci wykaz tego co sam mam, to czy dałbyś radę, nawet na prywatnym, udostępnić mi opowiadania których nie posiadam?

A więc wymiana? Jasne nie ma problemu. Pytanie tylko jak to robimy? I gdzie? W forumowych dmach?

Edytowano przez szaronko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna inicjatywa ale zauważyłem, że fanfika Pokryte Czerwienią nie ma na liście.

Dodatkowo lista jest mało czytelna (wiem, że to tylko backup, ale to generuje trudności w ewidencji), choć mam nadzieje, że przyszłe wersje będą bardziej przejrzyste.

 

Ps. Na dokumencie My little necronomicon nie ma uprawnień.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
18 minut temu, Józef B napisał:

fanfika Pokryte Czerwienią nie ma na liście

To wynika ze struktury linka. Nie sądziłem, że ktoś da linka do folderu google więc tego akurat nie zapisało, ale dodam manualnie.

 

18 minut temu, Józef B napisał:

lista jest mało czytelna

Wiem, jak mówiłem kiedyś to naprawię i dam format gdzie najpierw jest tytuł opowiadania a potem tytuły rozdziałów z linkami, ale aktualnie patrząc na swój kod mam odruchy wymiotne.

18 minut temu, Józef B napisał:

Na dokumencie My little necronomicon nie ma uprawnień

Naprawione

 

i taka ciekawostka jakby ktoś się zastanawiał ile tego jest

Spoiler

image.png.60ea1592ec4ffb08af95aeb628fecda4.png

Tylko drobna uwaga ilość plików może być tyci przekłamana. Około 40 fików z jakiegoś powodu nie udało się pobrać ale też przejdę przez to posprawdzam i ew. manualnie dodam

Edytowano przez szaronko
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Vulture napisał:

Świetny pomysł. W sumie sam posiadam dość dużo pobranych fików, w sumie pobranych od innej osoby która kiedyś udostępniła swój zbiór z tego forum choć bardzo stary, znazły się tam tez takie perełki jak niemal chyba kompletny zbiór fików z "Projektu Bronies" @Verard'a. Część dział jest nawet dostępnych na Youtube.

Na kanałach Miśka200m, czy dawnej "Biblioteki Twilight", ale takiego ogólnego zbioru jeszcze nie widziałem. Stąd moje pytanie, czy jeśli dałbym ci wykaz tego co sam mam, to czy dałbyś radę, nawet na prywatnym, udostępnić mi opowiadania których nie posiadam?

 

Ja właśnie modlę się, by to zaginęło...

Proszę o nie robienie backup'ów niczego co wyszło ode mnie. 

(A poza tym w zeszłym roku machnąłem remake, więc tym bardziej NIE POLECAM PB)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
15 godzin temu, szaronko napisał:

A więc wymiana? Jasne nie ma problemu. Pytanie tylko jak to robimy? I gdzie? W forumowych dmach?

Raczej tak, wymiana tylko prywatnie... Szczególnie ze bakup "Projektu Bronies" o  którym mówiłem, pobrałem z forum polskiego Fallouta Equetrii, a była to kopia ponoć prywatna. Powiadomiłem nawet o tym jednego z autorów. Więc tej cześci nie zamierzam nawet rozpowszechniać sam. Prywatna kopi, to prywatna kopia. Archiwum, które dopadłem ma rozmiar około 2gb nieskompresowanych plików, głównie pdfów. Spakuje to i podeśle ci na pw.

 

Spoiler

image.png.99a73c8ff8d4ce37aff7353ed8d55359.png

 

Edytowano przez Vulture
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Inicjatywa fajna moim zdaniem. Nareszcie wkład w uwiecznienie prac polskich bronies. I nie bardzo widzę jak dokument tekstowy ma stać się konkurentem forum. Ponadto swego czasu był cały portal będący bazą polskich fików. Był oficjalny i uzupełniany przez tutejszego moderatora. Forum przez to nie upadło. Konkretnie chodzi mi o http://mlpfiction.ml . Ponoć stronka umarła, ale jakaś dobra dusza ją zarchiwizowała. Była też dostępna jakiś czas pod innym adresem, ale nie pamiętam jaki to był. Pewnie jest gdzieś link na forum.

 

Słowem wyjaśnienia czemu tak dużo fików poznikało: około 2020 roku Google zmieniło swoją politykę dyskową. W dużym skrócie kasowali wszystko jak popadnie jeśli mieli podejrzenie że właściciel jest nieaktywny w sieci. Chyba chodziło o rok bez logowania się. Jeśli jesteście ciekawi to mogę poszukać maila z groźbami, który wtedy dostałem. Nieważne. W tym okresie zapisałem sobie kilka fików do późniejszego przeczytania, z którymi to potem nic nie zrobiłem mądrego. Nie ma ich w Twoim archiwum. Chętnie je dołożę.

 

Jeśli czegoś jeszcze będzie Ci brakowało polecam popytać Dolara. On powinien być w temacie i jakieś fiki na pewno też ma. Jeśli zaś zamierzasz jakoś rozszerzyć działalność i powołać do życia polskiego klona The Pony Archive to też jestem zainteresowany.

Edytowano przez Ryk
błąd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...