Skocz do zawartości

Spowolnione działanie kompa


Recommended Posts

Od dłuższego czasu(obstawiam, że to co najmniej tydzień/dwa)zauważyłem spadek wydajności kompa w League Of Legend(wcześniej miałem przynajmniej 30 fps stałych[zdarzały się spadki, ale bardzo krótkie, które nie przeszkadzały w grze]), a teraz mam poniżej 20 fps, które spadają do nawet 5 fps(przez co nie da się grać). Również przy nagrywaniu i ogólnej grze w Gothic I zaobserwowałem spadek. W nim wcześniej przy nagrywaniu miałem stałe 40+ fps, a bez nagrywania nie spadało poniżej 60, natomiast teraz przy nagrywaniu mam mniej niż 30, a bez niego spadają mi fps'y poniżej 40. Czy to wina dysku czy chłodzenie nie wyrabia? Zauważyłem również ten spadek przy uruchamianiu kompa. Kiedyś logo biosu i napis "Press F2 to enter...." pojawiał się od razu po uruchomieniu monitora(czyli naciskam przycisk power, czekam ok.3 sekund i pojawia się logo z napisem), natomiast teraz do pełnego uruchomienia kompa potrzebuję ok.3 minut(wcześniej to było góra półtorej minuty). Myślałem, że to wina wirusów i niezdefragmentowanych partycji, ale po przeskanowaniu kompa Avastem i zrobieniu defragmentacji przy pomocy programu Defraggler nic się nie poprawiło. Więc na próbę postanowiłem odłączyć dysk i wtedy uruchomić dysk. I co się stało? Napis i logo pojawiły się tak szybko jak powinni. Dysk(mam 1 TB SATA)pracuje na trybie DMA-5. Jak ktoś ma pomysły, czego to może być wina to niech mi odpisze.

Edit: Zapomniałem dodać - sprawdzałem jeszcze stan dysku przy pomocy komendy "chkdsk". Nic nie znalazło.

Edytowano przez Powerful Rarity Guard
Link do komentarza

Może sprawdź, czy jakaś z ostatnio zainstalowanych aplikacji nie obciąża zbytnio procesora lub RAMu... zwykle problemy ze spadkiem wydajności wiążą się z nadmiernym obciążaniem tych podzespołów; na wszelki wypadek przeskanuj kompa antywirusem na żądanie takim jak Emsisoft Emergency Kit

Link do komentarza

Sprawdź czy kabel SATA nie jest uszkodzony.
Powyłączaj autostart wszystkich programów.

Sprawdź stabilność pamięci RAM.
Jaki masz system?
Instalowałeś coś tuż przed tym spadkiem wydajności?
Ile masz wolnego miejsca na dysku?

Na 100% kabel jest dobrze podłączony? (może leciutko odstawać wejście z jednej strony a to już jest źle)
Czy żaden podzespół Ci sie nie grzeje? (karta graf. Procek itp.)
Czy zmieniałeś coś bezpośrednio W komputerze? (odłączałeś grafe, procek, chłodzenie itp.)

Więcej pomysłów nie mam.

A jak chcesz kup sobe dysk SSD 32GB na system to Ci się będzie w 30 sek komputer włączał. Ale są drogie

Link do komentarza

@Sosna - no właśnie nie obciążają. Wcześniej miałem te same programy zainstalowane i uruchomione, a nic się nie psuło. A Avast do skanowania nie wystarczy? Bo nim skanowałem dysk i nie znalazło nic.

@BB - 1)kabel na pewno nie jest uszkodzony(a nawet jeśli to mam dwie sztuki nieużywane, więc zawsze mógłbym zmienić).

2)Wyłączanie nie ma sensu wg mnie.

3)Z tego co pamiętam to przed spadkiem nie instalowałem nic.

4)Stabilność ramu - da radę z poziomu windowsa to zrobić?

5)System W7 Pro 32-bit.

6)Na każdej partycji mam co najmniej 40-50 gb wolnego(na C mam 70 gb z 98, na D 23 z 39, E 220 z 292 i na F 60 z 64 gb).

7)W komputerze zmieniałem chłodzenie na podobne boxowe, ale to już po tym, jak wystąpił ten spadek.

8)Cóż, może mi się grzać procesor, ale wcześniej też miałem problemy z jego grzaniem, jednak wtedy nie było to na niekorzyść wydajności.

9)Kabel na pewno jest dobrze podłączony.

Dodam, że teoretycznie odnalazłem problem długiego uruchamiania się systemu. Jeśli mam podłączoną kamerkę Titanum TC102 to uruchamia się ok. 2 minut i 18 sekund system(czyli wszystkie programy startują, czas liczony od naciśnięcia przycisku POWER), a przy odłączonej uruchamia się w ok. minutę i 5-10 sekund. Do tego podłączona kamerka powoduje wyświetlenie błędu o nieznanym urządzeniu(ale po odłączeniu i podłączeniu normalnie działa).

Edytowano przez Powerful Rarity Guard
Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...