Jump to content

[Zabawa] Szachy!


ConQrM
 Share

Recommended Posts

Ostatnio grałem sobie w szachy i nagle przyszedł mi do głowy pomysł pasujący idealnie na forumową zabawę!

 

Otóż

 

Jak nazwa wskazuje, zabawa ma polegać na grze w szachy

 

Pytacie się jak?

 

To całkiem proste. Zaczynając ze standardowego ustawienia (białe na polach 1-2, czarne na polach 7-8, króle na linii E - z jakiegoś nieznanego mi powodu, niektórzy o tym nie wiedzą), grając na standardowych zasadach, każdy będzie pisał swój ruch w kolejnym poście, podając współrzędne kratki figury którą chcemy ruszyć oraz współrzędne docelowe.

przykład:

jeśli chcemy rozpocząć grę przesuwając pionek przed królem dwa pola do przodu, piszemy E2-E4

 

Reguł gry w szachy nie będę tu pisał, ale napiszę jakie będą reguły zabawy:

 

1. Jeden post to jeden ruch

2. Nie ma postów pod postem (nie gramy sami ze sobą)

3. Jeśli zrobimy ruch, to następny ruch możemy wykonać dopiero gry dwie kolejne osoby zrobią ruch. (np 3 osoby A B C mogą wykonać ruchy tylko w kolejności ABCABC ale nie mogą wykonać ABACBCA. Ma to być zabezpieczenie by gra nie toczyła się tylko między dwoma osobami)

4. W poście powinien znajdować się ruch, numer ruchu, numer partii szachowej - nie koniecznie w takiej kolejności (to potrzebne w celu organizacji)

5. Jeśli w wyniku ruchu nastąpi szach, szach mat lub pat, piszemy o tym

6. Jeśli ktoś popełnił błąd (np wejście pod szach, niewykonalny ruch) to następna osoba wykonująca ruch informuje o tym, po czym błędny ruch jest "usunięty" - gra jest kontynuowana z wcześniejszej poprawnej pozycji (ewentualnie jeśli ktoś jest szybki, to może poprawić swój ruch za pomocą edycji, jeśli nikt nie napisał nic niżej)

 

I jeszcze uwagi: Nie ma określonego sposobu notowania ruchu, można pisać e2 e4, E2E4, e2-e4 itd. Można nawet wstawić obrazek wykonanego ruchu (np screen z apki lub zdjęcie ustawionej szachownicy w domu), ważne by było czytelne i jednoznaczne

I oczywiście nie musimy grać tylko jednym kolorem. Jeśli gramy, to raczej staramy się zrobić dobry ruch.

Pamiętajcie, w standardowych szachach są roszady i en passant!

 

Na razie to tyle

 

Jestem ogromnie ciekaw jak to wyjdzie

 

Pamiętajcie, to tylko prototyp! Jak macie sugestie to możecie je pisać pod swoimi ruchami

 

Tak więc zaczynam:

I

1. E2 - E4

 

(no kto by się spodziewał :))

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

I

3. Koń B1 - C3

 

W sumie miałem ponarzekać, że są do tego odpowiednie symulacje i apki figurujące w sieci, że nie mając oglądu całej sytuacji (a pamięć operacyjna większości ludzi jest chyba zbyt ograniczona by ją ogarnąć) trudno będzie wykonać właściwe posunięcie > każdy będzie podglądał partię w sobie znany sposób > ostatecznie i tak przydałoby się zrobić to w formie graficznej-interaktywnej wspólnej dla wszystkich, że przy zasadzie §3 rotacji ABCABC nie będzie liczyła się raczej taktyka dalekosiężna i nie wytworzą się dwie rywalizujące drużyny, ale tak po namyśle... Jestem ciekaw co z tego wyjdzie :3

 

Na przykład tego, jak wiele różnych umysłów wysteruje jedną stronę. Nie próbowałem też nigdy grać w szachy "programistycznie", wpisując koordynaty i zastanawia mnie ile bym spamiętał. Ale tu pojawia się mankament który raczej niszczy tę koncepcję: każdy nowy gracz będzie musiał analizować sytuację ruch po ruchu, co raczej jest czasożerne i próżne... Wyobraź sobie chociaż, że wieża manewruje między tymi samymi polami przez dłuższy czas. Sytuację to mało zmienia, a wchodzący lub powracający gracz musi to wszystko przeanalizować. Ergo podgląd jakiś jednak by się przydał.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

I

4. D7 - D5

 

@Favri

No ja też jestem ogromnie ciekaw rezultatu.

I też zastanawiałem się nad regułą trzecią, ale wydaje mi się, że to rozwiązanie które wybrałem będzie ciekawsze :v

Możemy również ustalić że będziemy dołączać grafikę w spoilerze z jakiejś aplikacji np lichess, ale nie chciałem tego pisać do zasad obowiązkowych, żeby zmuszać kogokolwiek do pobrania takiej (choć pewnie online też są)

 

Na razie to za krótko trwa żeby ocenić czy pomysł wypali, najwyższej założymy ulepszone v2 jeśli ta wersja będzie toporna oraz będzie odpowiednio duże zainteresowanie.

 

Na razie skupmy się na grze, bo zaraz dodam zegar :P

 

Link to comment
Share on other sites

I

6. H7-H6

 

Wolno idzie... Deep Blue zdążyłby przeanalizować już tryliard ruchów. Jako ciekawostka, nasz profesor na filozofii mówił żeby nigdy nie grać z komputerem w warcaby - jest ograniczona liczba kombinacji. Co najwyżej można zremisować.

Edited by Favri
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...