Jump to content

Podstawy produkcji muzyki - lekcje z Vinyl


Altius Volantis
 Share

Recommended Posts

A więc minęło trochę czasu, no nie? Ale jak to wiecie, studia, święta, takie sprawy, poza ty ostatnio Vinyl zaciągała mnie cały czas do studio, więc no wiecie... no ale, wreszcie jest! Wasz wyczekiwany poradnik jak zacząć przygodę z produkcją muzyki!

Podzieliłem go na kilka lekcji, które będę wrzucać pewnie co tydzień. Oczywiście, w tym temacie.

 

LEKCJA 1.

1. PODSTAWOWE POJĘCIA W PRODUKCJI MUZYKI. DAW, INTERFEJSY, LATENCY, BPM - WHAT THE HAY IS THAT?

2. DARMOWE PROGRAMY DAW NA DOBRY POCZĄTEK.

 

A więc zdecydowałeś się już. Jesteś napalony na to, by być jak nasza wspaniała klaczka, i na wiejskich potańcówkach zapuszczać, zaraz obok Despacito i Zenona Martyniuka, swoje własne wubwubwub! Well, nic prostszego! Jeżeli posiadasz komputer PC/Mac bądź nawet tylko smartfon z systemem operacyjnym Android bądź iOS, to jesteś na dobrej drodze, by zawojować muzyczny świat swoimi hitami! Pamiętaj, pozytywne nastawienie to połowa sukcesu!

Małe ostrzeżenie: autor tego poradnika nie jest muzykiem profesjonalnym (bo jednak nawet wspominki na FGE i EqD nie stanowią o profesjonalizmie), mimo to stara się przekazać wiedzę w najprostszy możliwy sposób, tak byście mogli nie powtórzyć błędów które popełnił (a była tego cała masa).

 

No więc zabawę czas zacząć. Zrób herbatę, weź ciastka (najlepiej owsiane), weź swojego laptopa/tablet/telefon i zacznij działać!

 

1. POJĘCIA W PRODUKCJI MUZYKI. DAW, INTERFEJSY, LATENCY, BPM - WHAT THE HAY IS THAT?

 

W czasach powszechnego dostępu do informacji mamy bardzo ułatwione zadanie jeśli chodzi o tworzenie muzyki. Dawniej trzeba było najpierw zdobyć instrument - co potrafi kosztować, (niestety) następnie nauczyć się na nim grać, do czego potrzebujemy nauczyciela - kolejne koszty! A dziś? Wystarczy nawet telefon, by stworzyć całkiem niezły kawałek. Ja nie żartuję.

Spoiler

 

 

Ta piosenka została w całości stworzona na telefonie. Przez jedną osobę.

Spoiler

Przy okazji, zostawcie Whirly suba, naprawdę, genialny muzyk, a ma mniej subskrypcji ode mnie i trochę mnie to boli :(

https://www.youtube.com/channel/UC4a6uHGX_o7DSqcdyesc6vg

 

Zanim jednak zaczniemy tworzyć muzykę, musimy się uzbroić w pewne narzędzia, które nam do tego celu posłużą, no i musimy znać kilka pojęć. W teorii, nie musisz znać teorii (sic!) muzyki, ale baaardzo polecam sobie troszkę ogarnąć o co mniej więcej na tym gruncie biega, bo jest to bardzo przydatna rzecz, a darmowych poradników jest w internecie mnóstwo. Można też przerobić jakiś mały kurs, np. od Live Act, mają bardzo fajny materiał, a ceny nie są wygórowane. O teorii muzyki w tym poradniku nie będę wspominał, z góry zatem zakładam, że wiesz co to dźwięk C :D.

 

Poniżej przedstawiam kilka, ważnych według mnie pojęć, które powinieneś znać, zanim przystąpisz do produkcji muzyki:

 

DAW - skrót od angielskiego słowa Digital Audio Workshop. Najprościej mówiąc, DAW to program, w którym tworzymy naszą piosenkę - w nim przebiega cały proces. Istnieje wiele programów DAW, zarówno płatnych, ale jest i sporo darmowych. Nie wszystkie DAW są drogie!

 

BPM - skrót od Beats Per Minute, miara tempa czy też szybkości, z jaką grany jest utwór. Wiedząc, jakiego gatunku muzykę chcesz produkować, możesz odpowiednio dobrać tempo - Dubstep zaczyna się od 70 BPM, House ma zazwyczaj od 120 do 130 BPM, Trance - 130 do 140 BPM, Psytrance i Hardstyle około 150 BPM, wszelkie odmiany Hardcore i Gabber od około 160 do 200 BPM, powyżej 200 BPM mamy już Speedcore i Extratone (nasz rodzimy gatunek) - mające nawet 1000 BPM!

 

VST - na pewno przyda Ci się, gdy już ogarniesz swojego DAWa. Skrót od Virtual Studio Technology, jest to standard wtyczek używanych w programach typu DAW, a ponieważ licencjonodawca - firma Steinberg Media Technology - udziela licencji na swoją technologię nieodpłatnie, jest standardem w programach Digital Audio Workshop.

 

MIDI - czyli Musical Instrument Digital Interface - język, w którym nasz komputer może rozmawiać z wirtualnymi instrumentami typu klawiatura MIDI (fajny dodatek do studia, ale trzeba wyłożyć z 200 - 300 zł) czy kontroler DJski. Większość DAWów potrafi symulować klawiaturę MIDI ze zwykłej klawiatury komputerowej.

 

Interfejs audio - kolejny dodatek do studia poprawiający komfort pracy z dźwiękiem, ale nie będący koniecznością. Jest to po prostu dobrej jakości karta dźwiękowa, która może posiadać wiele wejść i wyjść, dla początkujących jednak mogę polecić interfejs z 2 wejściami i 2 wyjściami stereo.

 

Latency - jest to po prostu opóźnienie między realnym sygnałem audio a jego pojawieniem się na komputerze/w programie. Im mniejsze, tym lepiej, najlepiej jak zupełnie nie występuje.

 

ASIO - czyli Audio Stream Input/Output, sterownik uzyskujący dostęp bezpośrednio do karty dźwiękowej, dzięki czemu znacząco zmniejsza opóźnienia. Stworzony przez Steienberg.

 

Tyle na początek! Powinno Wam to trochę pomóc by nie zagubić się od razu w tych wszystkich skrótach :D

 

2. PROGRAMY DAW NA DOBRY POCZĄTEK

 

Znamy już parę pojęć, teraz natomiast musimy zacząć w czymś pracować! Poniżej przedstawię listę 5 najlepszych, według mnie, DAWów, by zacząć zabawę z muzyką:

 

1. FL Studio - kto by się spodziewał? A jednak! FL Studio, stworzone przez Image Line, to jeden z najbardziej popularnych programów do tworzenia muzyki, a to ze względu na bardzo prosty w nauce interfejs, potężny piano roll, tworzenie muzyki na playliście, oraz pełnym wsparciu i darmowym dożywotnim aktualizacjom. Korzystają/li z niego tacy muzycy jak Avicii, Archie, The Living Tombstone. Niestety, nie jest darmowy -  najtańsza wersja kosztuje 89 euro, natomiast najbardziej rozbudowana, z wszystkimi wtyczkami - aż 820 euro. Czy to dobra cena? No cóż, za darmowe aktualizacje oczywiście. W wersji Trial nie mamy możliwości otworzenia zapisanego przez nas projektu, ale mamy możliwość wyeksportowania go do MP3 bądź WAV, wystarczy nie zamykać programu :D. Istnieje również płatna wersja na Android/iOS.

 

2. Linux Mint Multimedia Studio (LMMS) - działa zarówno na dystrybucjach linuksowych, jak i komputerach PC/Mac. Interfejs jest może lekko dziwny, ale działa na podobnej zasadzie jak FL Studio, i mimo niewielkiej bazy instrumentów można go rozbudować o wtyczki VST i tworzyć naprawdę dobre jakościowo kompozycje.

 

3. Caustic - mały, ale wystarczający do nauki podstaw produkcji, w dodatku międzyplatoformowy (Windows/Android, druga wersja jest niestety płatna) i ze zoptymalizowanym pod ekrany dotykowe interfejsem.

 

4. Studio One 4 Prime - DAW może nie aż taki łatwy, ale również darmowy, więc warto się z nim pobawić.

 

5. Magix Music Maker Jam (Windows 8/10) - Nie, nie żartuję. Warto go odpalić. Pobawić się chwilę. Może i nie DAW, ale na początek daje nam minimalną wiedzę, co z czym komponować, by wyszło coś fajnego.

 

Podsumowując, istnieje sporo dróg, by zacząć zabawę z muzyką. A więc... baw się dobrze i do następnego razu!

 

 

 

 

Edited by Altius Volantis
Zmiana czcionki
  • Upvote 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Spk poradnik. Osobiscie wiekszosc z tych rzeczy wiem ale dla początkujących się przyda.Ja zacząłem od fl 12. Zniechęciłem się zpowodu nadmiaru opcji których nie rozumiem i cen wtyczek (wtyczka potrafi kosztować 2000zł!) ale czekam na kontynuacje. może coś z tego wyjdzie :D 

Jakich wtyczek używasz?

Edited by szaronko
Link to comment
Share on other sites

Faktycznie, bardzo ciekawy poradnik :) Pobrałem sobie Music Makera (android) i muszę przyznać, że to całkiem niezła zabawka. Co prawda pierwsze efekty są... no jakieś tam są, ale nie mam zamiaru się nimi chwalić. Mam nadzieję, że więcej osób zainteresuje się tym tematem.

 

Spoiler

Kogo ja oszukuję... :burned:

 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, szaronko napisał:

Zniechęciłem się zpowodu nadmiaru opcji

Racja, jest tego sporo, ale uwierz mi, jest do ogarnięcia, po pewnym czasie. No i z wszytkiego nie trzeba zawsze korzystać, dużo opcji jest już typowo pod sound deign.

4 godziny temu, szaronko napisał:

cen wtyczek (wtyczka potrafi kosztować 2000zł!)

Taka jest niestety rzeczywistość, ale hej, jest sporo darmowych wtyczek, całkiem fajnych!

4 godziny temu, szaronko napisał:

Jakich wtyczek używasz?

Aktualnie jeśli chodzi o moją konfigurację, to jest to FL Studio wersja 20, używam sporo wtyczek wbudowanych (głównie Sytrus), a z zewnętrznych darmowy pakiet starych wtyczek dBlue (Glitch, TapeStop) oraz plugin autorstwa Polki, Violin Melody, czyli V-Dist, a z syntezatorów reFX Nexus (głównie arpeggio i bassy), T-Force Alpha Plus (idealna do trance'u, ale niestety lekko niestabilna i zabiera sporo zasobów), Sylenth1 (niektóre elementy FXowe, jak szumy), poza tym biblioteka sampli (kupione u Cymaticsa, ale wciąż mam tego za mało).

58 minut temu, Triste Cordis napisał:

Co prawda pierwsze efekty są... no jakieś tam są, ale nie mam zamiaru się nimi chwalić

Bycie początkującym to nie powód do wstydu, ja po ponad 1,5 roku wciąż nie wiem 98% rzeczy o produkcji, ale jakimś cudem i tak ktoś tego słucha (serio, nadal zastanawiam się czemu).

Pierwsza zasada:

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hej hej hej! Wiem że pierwszy odcinek był jakoś miesiąc temu, i że powinien być już kolejny, no ale cóż, jest parę powodów, czemu jeszcze go nie ma.

Po pierwsze, miałem przeprowadzkę, i, wiecie, nowy internet, wszystko... a ja głupi pisałem poradnik bezpośrednio tu, na forum. A że mój net jest niestabilny, to wywaliło mi go gdy kończyłem... Cóż, moja wina, teraz piszę je już w Wordzie.

Po drugie, nie wiem czy słyszeliście o konwencie zwanym Kucykon 2019, ale jeśli nie wiecie, to jestem tam jednym z artystów grających na koncercie, a uwierzcie mi, to jest masa roboty, przygotowanie seta pochłania sporo czasu. Do tego doszły pewnie kłopoty sprzętowe, ale to inna działka i nie chcę pisać o tym na Forum.

Po trzecie, sprawa związana również z Kucykonem - na konwent ten przygotowuję wydanie mojego pierwszego EP, Equestrian's Journey, na kasecie audio, a to pochłania jeszcze więcej pracy niż występ, więcej informacji tu:

Tak więc wybaczcie, ale postaram się żeby kolejny odcinek pojawił się jak najszybiej!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...