Skocz do zawartości

TED – idee warte propagowania.


Galanthel

Recommended Posts

TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – "idei wartych rozpowszechniania".  Początkowo planowana jako jednorazowe wydarzenie, z zasem rozrosła się do ogromnego przedsięwzięcia, którego celem jest propagowanie wiedzy oraz zmiana świata na lepsze. Od 2006 wykłady są udostępniane online na licencji Creative Commons na stronie www oraz kanale YouTube.

http://www.ted.com

http://www.youtube.com/user/TEDtalksDirector

Prelekcje są dość krótkie (maksymalnie 20 minut), często zabawne, czasami wzruszające, a przy tym arcyciekawe. Ze swojej strony gorąco polecam  :twilight2: 

 

Poniżej zamieszczam kilka filmików na dobry początek:

 

Sir Ken Robinson opowiada o tym, dlaczego jego zdaniem szkoła zabija kreatywność:

http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity

 

Amy Cuddy pokazuje, jak nasza mowa ciała kształtuje naszą pewność siebie.

http://www.ted.com/talks/amy_cuddy_your_body_language_shapes_who_you_are

 

Jill Bolte Taylor i jej "wylew objawienia", czyli spełnionego snu neuroanatoma opisanie:

http://www.ted.com/talks/jill_bolte_taylor_s_powerful_stroke_of_insight

 

Czy można sfilmować poruszanie się światła? A i owszem :) Ramesh Raskar przedstawia nową technikę obrazowania, femto-fotografię.

http://www.ted.com/talks/ramesh_raskar_a_camera_that_takes_one_trillion_frames_per_second

 

Polskie napisy można wybrać klikając na przycisk "Subtitles" pojawiający się pod filmem po kliknięciu nań myszką.

 

Miłego oglądania.  :pinkie:

Down: poprawione.

Edytowano przez Galanthel
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że są bardzo popularne, ale faktycznie warto się chwalić tymi najciekawszymi.

Na początku coś co ostatnio oglądałem, świetna mowa o introwertykach:
Susan Cain: The power of introverts

Może nie za bardzo pasuje do TEDu i co prawda jest to bardzo luźno przedstawione ale daje do myślenia, polecam tym wszystkim którzy nie są zadowoleni ze swojego introwertyzmu i chcieli by go zmienić.

Conrad Wolfram: Teaching kids real math with computers
Ważny wykład o nauce matematyki.

Pamiętam też wykład „Simon Sinek: How great leaders inspire action” .

Stare, koleś co prawda za bardzo się wkręcił się w przekaz i nie popiera swojego przekazu solidnymi argumentami, ale po obejrzeniu filmiku na pewno mu przyznacie racje.

I Jeszcze sporo innych których nie mogę sobie przypomnieć i takich które mimo że są fajne niewiele wnoszą. Wiele z nich ceni się za sam styl prezentacji który czasami choć bywa dziwny to dobrze się sprzeda i zainteresuje widza. Nie jest to takie trudne i można się nauczyć prowadzić tak ciekawe prezentacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że są bardzo popularne, ale faktycznie warto się chwalić tymi najciekawszymi.

 

 

Na pewno są bardzo popularne, ale czy we wszystkich kręgach? Jestem przekonany, że część użytkowników forum, zwłaszcza młodszych, mogła o nich nie słyszeć.

 

 

Na początku coś co ostatnio oglądałem, świetna mowa o introwertykach:

Susan Cain: The power of introverts

Może nie za bardzo pasuje do TEDu i co prawda jest to bardzo luźno przedstawione ale daje do myślenia, polecam tym wszystkim którzy nie są zadowoleni ze swojego introwertyzmu i chcieli by go zmienić.

 

 

Obejrzyj sobie to, potem jeszcze raz przemyśl, czy istnieje coś, co "nie pasuje" do TEDu  :fluttershy5:

 

I Jeszcze sporo innych których nie mogę sobie przypomnieć i takich które mimo że są fajne niewiele wnoszą. Wiele z nich ceni się za sam styl prezentacji który czasami choć bywa dziwny to dobrze się sprzeda i zainteresuje widza. Nie jest to takie trudne i można się nauczyć prowadzić tak ciekawe prezentacje.

 

Pan Arpegius  poruszył tutaj dość ważną kwestię. Muszę niestety rozczarować wszystkich tych, którzy mieli nadzieję,  że po obejrzeniu dwudziestu takich filmików staną się wybitnymi specjalistami we wszystkich dziedzinach znanych ludzkości.

Nie czarujmy się, TED to nie MIT OpenCourseWare, ani nawet nasza rodzima Akademicka Telewizja Naukowa (ATVN). Z punktu widzenia internauty, to po prostu taki wyspecjalizowany Youtube, mający przede wszystkim bawić oglądającego.

Niewątpliwą zaletą serwisu jest wysoka jakość zamieszczanych treści. O dziwo, wypowiadający się tam ludzie naprawdę wiedzą, o czym mówią. Są też w pełni weryfikowalni, ich publikacje istnieją w bazach naukowych etc. Trzeba jednak pamiętać, że mówcy przedstawiają własne poglądy na dany temat, nie zawsze zgodne z ogólnie przyjętymi dogmatami. Z drugiej strony, obejrzenie całej playlisty daje nam już jakiś  (BARDZO ogólny) obraz dziedziny, której dotyczy.

Prelekcje są świetne, o ile traktujemy je jako smaczną przystawkę, nie danie główne.  

 

Pamiętam też wykład „Simon Sinek: How great leaders inspire action” .

Stare, koleś co prawda za bardzo się wkręcił się w przekaz i nie popiera swojego przekazu solidnymi argumentami, ale po obejrzeniu filmiku na pewno mu przyznacie racje.

 

Argumentów zbyt wielu w prelekcji nie ma, owszem, ale - jak sam stwierdziłeś - jej przekaz jest dość silny i zostaje z nami długo po obejrzeniu pogadanki. Ponadto, jeśli prelegentowi uda się zainteresować widza tematyką wykładu, zawsze może on sięgnąć po obszerniejsze publikacje, a wtedy nazwisko autora służy za swoisty drogowskaz. W przypadku cytowanego przeze mnie filmu, niezłym pomysłem wydaje się sięgnięcie po tę pozycję autora, tak na dobry początek.

 

I w tym tkwi według mnie największa siła konferencji.

One:

-budują naszą wiedzę ogólną,

-poszerzają horyzonty,

-pomagają w poszukiwaniu nowych zainteresowań,

-inspirują do działania.

 

Dlatego według mnie tak ważne jest, by promować takie treści, "tę jaśniejszą stronę Internetu". Zwłaszcza wśród ludzi młodych, poszukujących siebie i swoich pasji.

 

Istnieje też aplikacja TED na system Android, intuicyjna i po polsku.

 

A na deser:

 

Dennis Dutton i jego darwinistyczna teoria piękna.

 

TED collaborates with animator Andrew Park to illustrate Denis Dutton's provocative theory on beauty — that art, music and other beautiful things, far from being simply "in the eye of the beholder," are a core part of human nature with deep evolutionary origins.

 

Pozdrawiam serdedznie   :celgiggle: 

Edytowano przez Galanthel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Uwielbiam TEDa, a mimo to rzadko oglądam, ponieważ trochę mnie nudzi, że spora ilosć ich filmików zawiera jakieś myśli do których już doszłam- po prostu zostają ujęte w ciekawy/ inspirujący sposób (ja zwykle chcąc przekazać to samo kończę na społecznej szubienicy nieporozumień). Oto ostatni filmik, który posherowałam na FB, ponieważ mimo pesymistycznego wydźwięku ostatecznie daje nadzieję.

http://www.ted.com/talks/larry_smith_why_you_will_fail_to_have_a_great_career?utm_source=facebook.com&share=11bcfcc9e6&utm_content=roadrunner-rrshorturl&utm_medium=on.ted.com-none&utm_campaign=&awesm=on.ted.com_qsdF

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
×
×
  • Utwórz nowe...