Skocz do zawartości

[Dyskusja] Zakończenia.


WilczeK

Recommended Posts

Oczywiście jak zwykle witam wszystkich odwiedzających.

Zakończenie jest ukoronowaniem dobrej historii. 

Jak każdy kto czyta książki, ogląda filmy czy nawet gra w gry  wie o tym jak ważne jest ich zakończenie. Niektórzy nawet tworzą całe opowieści mając jedynie pomysł na jakiś zmyślną kulminację. 

Ostatnio zrobiłem sobie maraton filmowy i tak czytając  komentarze,   zauważyłem że co człowiek to opinia jak powinien wyglądać idealny koniec. Niektórzy lubią efektywne zakończenia z ''wybuchem w tle'', za to inni te dramatyczne, z umierającym bohaterem na koniec, i oczywiście znajdzie się ktoś kto najlepiej odnajdzie się w tzw ''happy end''-dzie. 

 

W Skrócie:

 

I tu pytanie do was, jakie zakończenia najbardziej do was przemawiają. Dramatyczne, wesołe, nie-jednoznaczne a może jakieś zagadkowe i tajemnicze? Piszcie!

 

 

 

Wypada napisać na początek coś samemu. 

 

Na początek powiem że lubię jak w zakończeniu jest kapka dramatyzmu, ale oczywiście jak z solą w gotowaniu- nie wolno z tym przesadzać. Nie mam żadnych uprzedzeń jak zginie jakiś z bohaterów, to pozwala że tak powiem ''uziemić'' odbiorcę.  Pokazać że nie jest idealnie i wesoło. Tym bardziej jeżeli do jego śmierci przyczynił się jakiś antagonista, pozwala to na zrobienie zapasu gniewu do tej postaci.   

 

Kolejną cechą jaką lubię jest to zamkniecie pewnego wątku, nikt chyba nie lubi jak film/książka się kończy, ale tak naprawdę nic z tego nie wynika tak jakby w książce brakowało reszty stron, a film był po prostu nie dokończony. Oczywiście jakiś wątek może być pozostawiony, tym bardziej jak chcemy przygotować odbiorcę na kolejną cześć.

 

Wyciągnięta lekcja, czy też jak kto woli przemiana bohatera. Jak każdy wie bohater dynamiczny jest o wiele ciekawszy i wyróżnia się z tego powodu od reszty szarego motłochu. Uwydatnienie zmian jakich w nim przeszły przez całą jego przygodę naprawdę potrafi dodać smaczku.

 

 Śmierć głównego bohatera, co ciekawe zauważyłem że jest spora  grupa ludzi która tego nie toleruje. Jak dla mnie jest to potężny akcent na to że jest to zakończenie całej historii.   Dramatyczne- czyli to co lubię.

 

Pokonanie głównego antagonisty? Występuje on w wielu dziełach jednak to jak mają przebiegać jego losy jest bardzo zależne.  Czasem z radością patrzę jak zostaje spektakularnie pokonany przez bohaterów, a czasem wolę jak zostaje jakoś ''nawrócony''.

 

''Tajemnicze coś'' na samym końcu. Nie którzy wiedzą jaki efekt może wykonać taki zabieg. Jak myślisz że to już koniec,  a tu autor nagle daje ten akcent tajemnicy i przy tym pewnej ''niezamkniętej sprawy'' czy też nadejścia nowego problemu będącym efektem działań bohatera/ów. 

 

Czego nie lubię.

 

-Totalnych ''happy-end''-ów.

-Brak konsekwencji wcześniejszych działań. 

-Brak przemian bohatera, czy tak zwane ''zrobiłem co miałem i koniec''.

 

 

A teraz wasza pora!  :aj5:

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego co oglądam/czytam, generalnie nie lubię zakończeń, które można przewidzieć od samego początku. Wyjątkiem jest specyficzny rodzaj zakończenia, dla jakiejś kreskówki, czy komiksu.

 

Lubię zakończenia skłaniające do myślenia, ale nie zbyt zagmatwane, w których ciężko doszukać się sensu. W horrorach podoba mi się smutny akcent, dołujący widza przed odejściem do prawdziwego świata. Oczywiście do tego wlicza się śmierć jednego, albo nawet wszystkich bohaterów. Niestety twórcy często mają tendencję do wskrzeszania z martwych w następnych częściach, co na ogół jest strasznie naciągane. W bajkach, z reguły powinien być morał, niekoniecznie tak łatwo dostrzegalny jak w MLP.

 

Z takich nie lubianych przeze mnie, to chyba najgorsze są te ciągnące się za długo. Po czymś co mogło by być fajnym zwieńczeniem dzieła, wchodzi kolejny wątek, a po tym jeszcze następny, to nudzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...