Skocz do zawartości

Co ma Wiśnia do Czarnych Wąsów - czyli jak sprawnie przeprowadzić aneksję


Szonszczyk

Recommended Posts

Artykuł gwoli wyjaśnienia odnośnie mojej małej wioski pod Opolem:

Cytuj

Rzecz owa dzieje się w pewnej małej wiosce, pod pewnym małym miastem - mowa tu oczywiście o Czarnowąsach pod Opolem. Rzut beretem dzieli rynek Opola od “centrum” Czarnowąs, tak z 8-9 kilometrów, odległość nawet do przebycia na pieszo, aczkolwiek preferowany środek transportu przez większość dojeżdżających do Opola to samochód. Jakiś czas temu na tej drodze, Budowlanych ta ulica jest zwana, wybudowano pierwszą część obwodnicy Czarnowąs. Węzeł wykonany aż z 3 rond, 2 dróg dojazdowych do obwodnicy Opola i jednego mostu może bardzo szybko stracić nazwę z “obwodnicy Czarnowąs” na rzecz jakiejś innej obwodnicy, jeszcze nikt jej nazwy nie wymyślił, bo obwodnica Opola już przecież istnieje … Ale nie chodzi mi o to by rozpisywać się o pięknym węźle który znalazł się na reklamówce PO, ale chodzi o ten mały szczegół, którym Opolanie (mieszkańcy Opola) w ogóle się nie przejmują: zmiana nazwy.

Ale może zacznijmy od początku. Pewnego dnia wyborów samorządowych na fotel prezydenta miasta Opola startowało dwóch kandydatów: Tomasz Garbowski z ramienia SLD, i Arkadiusz Wiśniewski ze swojego stowarzyszenia “Opole na Tak” wspieranego też między innymi przez Prawo I Sprawiedliwość. 30 listopada 2014 roku drugą turę wyborów na prezydenta miasta Opola wygrywa Pan Wiśniewski, i mając większość w radzie miasta zaczyna rządzić według swojego “widzi wisię”. 20 Listopada 2015 (pierwsza wzmianka o “większym Opolu” w lokalnych mediach) prezydent Wiśniewski wygłasza nową strategię rozwoju: “Byłoby lepiej, gdyby Elektrownia Opole służyła Opolu, a przez to całemu regionowi. A nie jednej małej gminie Dobrzeń - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski”.

http://www.nto.pl/magazyn/wywiady/art/9103027,prezydent-wisniewski-chce-powiekszyc-opole,id,t.html

Już w wcześniej zasłyszałem, że wielkościowo, Opole jest większe od na przykład, takiego Paryża (150 vs 105 km kwadratowych) … ale jak widać dla niektórych to za mało. Ale dobra, pytacie się pewnie o co chodzi z Elektrownią Opole, dlaczego nie jest w Opolu skoro jest “Opole”? Co to jest ta “gmina Dobrzeń”? Otóż: elektrownia Opole jest położona w Brzeziu, bardzo małej wiosce z gatunku - główna droga, a przy niej domy i jeden sklep spożywczy, wielka elektrownia węglowa w bardzo małej wiosce leżącej na obszarze gminy “Dobrzeń Wielki”. Wtrącę tu jedną fajną rzecz: mam tak blisko do tej elektrowni, że moją ulubioną trasą rowerową jest ta “dookoła elektrowni” :D. No fajnie, a po co takiemu Opolu, elektrownia? Odpowiedź jest prosta: PODATKI, czyli PIENIĄDZE które napędzają budżet gminy Dobrzeń Wielki, Opole chce je całe zabrać. To teraz pytanie: co mają Czarnowąsy do anektowania Elektrowni Opole w Brzeziu w gminie Dobrzeń Wielki? Otóż: leżą w tej samej gminie i są po drodze Opole-Brzezie, więc żeby móc przejąć elektrownię, Opole musi także przyłączyć Czarnowąsy i parę okolicznych mniejszych wsi. “Okolicznych” ponieważ Świerkle leżą jakieś 6 kilometrów drogi przez las od Czarnowąs, z jednej strony, a z drugiej też około 6 kilometrów drogi przez las od Brzezia. https://www.google.pl/maps/place/Świerkle/

Dlaczego o tym, że Opole przyłącza elektrownie do swojego terytorium słyszymy dopiero teraz? Otóż, jak niektórzy z was pewnie wiedzą, elektrownia Opole się rozbudowuje, do 4 istniejących bloków są dobudowywane 2 nowe, które podwajają moc całej elektrowni, a im więcej energii jest produkowanej tym większe podatki muszą być odprowadzone dla lokalnego samorządu. Z tych pieniędzy gmina Dobrzeń Wielki mogła dofinansować szkoły, przedszkola, gminny ośrodek kultury, mogła wyremontować i zbudować nowe drogi, wymienić wszystkie lampy na ledowe, ale zrobiła dużo, dużo więcej! W porównaniu do tego co jest we wsiach wcześniej włączonych do Opola to gmina naprawdę zrobiła kawał dobrej roboty. Teraz statystyczny mieszkaniec Opola powie: “Dlaczego tylko wy możecie korzystać z elektrownianych pieniędzy, przecież te pieniądze pomogą wyremontować Opole!”, wszystkie byłoby fajnie gdyby nie … postępowanie rządzących. Żeby przyłączyć jakiś obszar do miasta, Opole musiało się zwrócić z prośbą do sejmu. Kto rządzi w sejmie? PIS. Jak się załatwia sprawy w PISie? Kolesiostwo przede wszystkim … Więc, jak to się stało, że Opole dostało tą cholerną zgodę? Zna ktoś takiego Jakiego? No ten, Patryk Jaki. To jest kolega Wiśniewskiego i do tego jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, więc ten Pan wziął i zgodę taką uzyskał … nie patrząc się nawet na protesty mieszkańców. I tu zaczynam najciekawszą część historii: jak bardzo może protestować wieś? Otóż, bardzo i na wiele sposobów! Zaczęło się od referendum: Opole było jak najbardziej za przyłączeniem, takie Czarnowąsy już nie, tylko >90% mieszkańców tej pięknej wioski powiedziało NIE przyłączeniu do Opola. Prezydent Opola nie przejął się wynikiem. Przez prawie półtora roku cała wieś na znak protestu miała wywieszone prawie wszędzie transparenty: “Cała gmina zawsze razem”, “<obrazek czarnych wąsów> mówią nie”, i inne.

http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/g/wieksze-opole-mieszkancom-solectw-puszczaja-nerwy-zdjecia,10348094,19306270/

Zaczęło się od blokowania głównej ulicy we wsi (zły pomysł, bo bardziej przeszkadzają swoim niż opolanom…), po czym były protesty przed ratuszem, a na końcu, kiedy wszystkie inne formy protestu zostały wyczerpane: strajk głodowy pracowników gminnego ośrodka kultury w Dobrzeniu Wielkim.

http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/a/strajk-glodowy-w-dobrzeniu-wielkim-to-kolejna-forma-protestu-przeciwko-podzialowi-gminy,11626769/

Dlaczego Czarnowąsy i inne miejscowości są tak przeciwne przyłączeniu?

1) Zmiana dokumentów, ponad 50% ulic dubluje się z tymi w Opolu (choć Opole zwolniło tych ludzi co muszą zmieniać dokumenty z opłaty administracyjnej, to i tak muszą oni zapłacić za dojazd do

2) Wzrost cen za ścieki i wodę

3) Koniec wysokiego finansowania budynków użyteczności publicznej

4) Mniej pieniędzy na wydatki we wsiach

5) Konieczność zmian adresów przez firmy

Chcę znać także zdanie, na temat tego co napisałem, mieszkańców samego Opola czyli: @Uszatka i @PervKapitan .

 

tl;dr: Mieszkańcy Czarnowąs nie chcą stracić wpływów do kasy gminy z podatków odprowadzanych przez elektrownię, ponieważ ich wieś zostanie włączona (wraz z elektrownią Opole parę kilometrów dalej) do Opola. Argumenty powyżej.

 

Zapraszam do dyskusji!


Ps. W tym momencie Czarnowąsy istnieją tylko na google maps.

Ps. Ps. Jeśli mam coś wyjaśnić jeszcze to proszę pisać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że mnie takie rzeczy nie interesują i nawet nie wiedziałam, że istnieje wojenka o słoneczno-nocną elektrownię :wow: Ale nie raz się z rodzicami i bratem zastanawialiśmy dlaczego ta elektrownia nie należy do Opola i nie produkuje prądu dla Opola (nie sprawdzałam co prawda, ale skoro rodzice mówią, że ta elektrownia nie robi prądu dla Opola to im po prostu uwierzyłam). Nawet nie podejrzewałam, że elektrownia utrzymuje jakąś mniejszą gminę. I podejrzewam, że większość Opolan nie ma o tym pojęcia. 

 

Rzecz jasna po przeczytaniu tego uważam, że elektrownia powinna napędzać finansowo tę całą gminę Dobrzeń. To jest moje zdanie. Opole ma wystarczająco kasy skoro ciągle tu jakieś remonty są. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...