Skocz do zawartości

Kłamca


Ukeź

Recommended Posts

Okej, z racji, że szukałam tematu o tej serii a takowego nie znalazłam postanowiłam owy założyć.

Autorstwa Jakuba Ćwieka, seria opowiada o losach tytułowego Kłamcy, tj. Lokiego, nordyckiego boga, który ujmijmy to 'pracuje' dla aniołów. Nie chcę kopiować opisu, poza tym ktoś, komu książki wpadły w łapki, to wie o czym to. Powiem tylko, że to fantastyka, z elementami z różnych mitologii, o. I Kłamca składa się z 4 tomów serii.

Osobiście ostatnio przeczytałam 1 część i wyczekuję aż znajoma dostarczy mi 3 kolejne części. Jak dla mie czytało się szybko i przyjemnie. Sam pomysł na fabułę również mi się podobał i znając mnie to będę często jeszcze wracać do tego tytułu i pewnie zechcę mieć go w domowych książkowych zbiorach :twilight2:

A na forum, jest ktoś kto zna owy tytuł? Oczywiście nie chodzi tylko o fanów serii, na pewno są i tacy którym książka nie podpasowała. Ponoć 4 tom jest kiepski, ale póki sama nie przeczytam, nie oceniam ^^

Link do komentarza

Cóż, miałem okazję przeczytać wszystkie części i choć zwykle bardzo nieufnie podchodzę do polskiej literatury fantasy (głównie dlatego, że nasi rodzimi autorzy mają tendencje do tworzenia głównych bohaterów którzy są pod każdym względem idealni), to muszę przyznać, że jestem dosyć zadowolony.

Sięgając po pierwszą część przeczucia miałem złe, choć kilka osób mi ją polecało. Lecz... Pierwsza część mnie zachwyciła. Miała kilka dobrych chwytów fabularnych, dobrze zarysowane sytuacje, nowatorskie pomysły. Byłem szczerze zaskoczony jak dobry jest jej poziom.

Narzekać zacząłem przy kolejnych częściach, przy których okazało się, że autor wciska nam bohatera który jest nieziemsko przystojny, ponadprzeciętnie bystry, piekielnie sprytny i ma iście boskie szczęście. Czyli w skrócie, jest ideałem - a tego ścierpieć nie potrafię. Przez kolejne trzy części sytuacje dla mnie ratowały znacznie przyjemniejsze w odbiorze postaci drugoplanowe.

Nie udało się uniknąć też pewnego wypaczenia nordyckiej mitologii - lecz to już jest minus, który tyczy się fanatycznych miłośników starych legend i mitów (czyli niestety mnie). Niemniej ciągła akcja potrafi to wynagrodzić... Co do ostatniego tomu, to nie jestem pewien, czy zgodzę się z tym, że jest zły. Na pewno gorszy od pierwszego (który dla mnie jest najlepszy), ma jednak jak dla mnie sporą dawkę humoru, której brakowało mi w trzeciej części, ma też kilka miłych zwrotów fabularnych.

Choć z kolei chyba najbardziej kuleje jeśli chodzi o wywracanie mitów i baśni do góry nogami...

Link do komentarza

Z serią Kłamcy spotkałem się jakieś dwa lata temu. Albo nieco wcześniej. Albo później. No, nieważne. W każdym razie widząc opis pierwszego tomu, a w szczególności słowa klucze - "nordycki", "bóg", "Loki", nie mogłem odpuścić tego tytułu. A to z tego powodu, iż lubię mitologię północnych ludów, a w szczególności postać Lokiego w niej występującą. Same książki uznałbym za... przeciętnie dobre. Nie są one wielkimi dziełami, ot po prostu lekka literatura do poczytania przed snem. Przygody Lokiego pokazano całkiem ciekawie i same w sobie były ciekawe. Postać głównego bohatera jest w miarę interesująca, bohaterowie poboczni również nie najgorsi.

Jakiś czas temu przeczytałem już ostatni tom. Jego zakończenie nie każdemu może przypaść do gustu, ja zaś mam co do niego mieszane odczucia. No, ale nie piszę o nim nic więcej, przeczytajcie :P

Słyszałem także o tym, że ma powstać, lub już powstał, komiks w oparciu o tę serię. Wie ktoś coś o tym?

Link do komentarza

Słyszałem także o tym, że ma powstać, lub już powstał, komiks w oparciu o tę serię. Wie ktoś coś o tym?

Serio? O żadnym komiksie nic nie słyszałam, ale jeśli to prawda, to jeszcze chętniej po niego będę sięgać~ Ciekawi mnie jak by to wszystko wyglądało w wersji rysunkowej. Mogłoby być conajmniej interesujące.

A w sumie to jak wyżej, również do książki się dorwałam dzięki temu, że występuje tam Loki i ogólnie uwielbiam mitologię nordycką, także no, pozycja obowiązkowa, w moim przypadku~

A i tak w temacie to właśnie znajoma podrzuciła mi drugi tom, widząc opinię, że pierwszy jest najlepszy to jeszcze bardziej korci mnie, żeby to przeczytać, by móc samej ocenić~

Link do komentarza

Słyszałem także o tym, że ma powstać, lub już powstał, komiks w oparciu o tę serię. Wie ktoś coś o tym?

http://www.empik.com/klamca-viva-l-arte-cwiek-jakub,p1061284125,ksiazka-p

Powstał, a jakże, widziałem go nawet w Empiku kilka miesięcy temu. Mi kreska akurat nie przypadła do gustu (ale to chyba tylko dlatego, że jeśli chodzi o komiksy pozostaję wierny Kaczorowi Donaldowi :rainderp:), ale przyznaję, że podczas pobieżnego przeglądania wyglądało to bardzo porządnie.

Link do komentarza

Po poszperaniu nieco w materiałach źródłowych (czyt. sprawdzeniu w Google) znalazłem kilka wzmianek o tym komiksie, kilka przykładowych kadrów i takich tam. Kreska wygląda względnie profesjonalnie, więc kto wie, może całokształt, łącznie z fabułą, jest całkiem przyzwoity. WE sumie i tak pewnie tego nie kupię, ale jak mi kiedyś by wpadł w ręce w jakiś inny (oczywiście legalny!) sposób, to chętnie przeczytam.

(ale to chyba tylko dlatego' date=' że jeśli chodzi o komiksy pozostaję wierny Kaczorowi Donaldowi Rainderp)[/quote']

Pamiętam jak dziś te emocje, gdy w każdą środę, wiele lat temu, szedłem do sklepu po nowy numer :)

Link do komentarza
  • 1 month later...

Ja akurat kłamcę przeczytałem 2 pierwsze tomy czy Kłamcę i Boga Marnotrawnego i najbardziej podobał mi się humor który występował tam i to jak Loki grał nie raz Michasiowi i Gabrysiowi na nerwach a i tak pusczali mu to płazem nadal jednak nie rozumiem po co mu te anielskie piórka które sobie nas bożek ciuła za każde zlecenie

Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...