Skocz do zawartości

Problem z PC-tem


Kamiiru

Recommended Posts

Witam, pisze do was bo mam problem.

Dzisiaj odkopałem mojego starego PC-ta, bo chce go sprzedać, ale przy włączeniu uruchamia się na 1 sek i nic się nie dzieje po za świecącymi się kontrolkami i wiatrakami.

 

Niby się uruchamia dopiero po odłączeniu wtyczki 4 Pin 12v od zasilacza ATX.

Komp stał 2 lata nieużywany w szafie.

 

 

Parametry:

Processor AMD Athlon 64 X2 4200+ 2.2 GHZ

Płyta :Gigabayte GA M61SME A2

RAM : 1GB DDR2

DYSK: 128 GB ATA

Karta graf : Radeon x1050 128 MB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czyściłeś procesor? Nie startuj tak bo zrobisz jak ja kiedyś, nie wyczyściłem i się spalił. Wyczyść dokładnie radiator, podstawkę procesora i jego piny, najlepiej sprężonym powietrzem. Pamiętaj żeby nie zetrzeć pasty termoprzewodzącej ale lepiej jakbyś ją wymienił na nową. Jeżeli masz preparaty do czyszczenia styków (można kupić w pierwszym lepszym sklepie z częściami do komputerów lub samochodów ciężarowych) to wyczyść wszystkie wtyczki i piny pędzelkiem i szmatką a jak nie to benzyną ekstrakcyjną albo rozpuszczalnikiem (też pędzelkiem i szmatką).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak mi na tym kompie nie zależy. Z tym że wcześniej przedmuchałem procesor. A radiator od procesora od razu mi się oddzielił, ale to i tak by nic nie dało

(miałem kiedyś Celerona 400 mHz i chodził prawię bez pasty, (po odczepieniu się po prostu z powrotem go złożyłem)).

Miałem zabierać go do serwisu, ale jak zobaczyłem ile on jest wart (ok 100-150zł) to wole wybebeszyć obudowę i kupić

nowego procka Intel Core i3 , płytę główna i ze 2 GB ram DDR 3 bo kartę , dysk i resztę mam.

Edytowano przez KamilPL 94
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A piska coś po uruchomieniu (sprawny wydaje pojedynczy, krótki pisk)? Obrazu też nie wyświetla? Ciekawe. Jeśli miałbym zakładać co padło, to stawiałbym na Proca, albo MOBO. Można to łatwo sprawdzić (jak masz drugiego kompa to wsadź mu radka zamiast normalnej grafy i spróbuj odpalić. Teoretycznie się włączy bez problemu, ale jeśli nie, to wina grafy. Jeśli przy czyszczeniu wyjmowałeś karty rozszerzeń (grafikę i inne) to sprawdź czy dobrze potem wsadziłeś. Być może gdzieś pin nie styknął. 

Ogólnie, diagnoza bez naprawy w serwisie to 30 zł, ale to szkoda kasy chyba. Jak ja nie pomogę, to załóż konto na forum benchmark i tam pytaj. Oni zawsze wiedzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrać się go nie boje. Ale raczej nie widzę potrzeby ponieważ sprawdzałem go multimetrem na wejściach i wyszło mi tak jak powinno być 12v i 5v.

Ja bardziej bym odstawiał na MOBO, choć powiem wam że ten komp lubił wcześniej psuć dyski HDD (miałem 120gb i 250 gb Segate).

Co do remontu to bez lipy mój brat ma procka z płytą Athlona 2000XP 1 Rdzeń i mógł by mi dać to za free.

Mam gdzieś kartę AGP 30MB tylko muszę gdzieś skombinować ramy DDR.

Edytowano przez KamilPL 94
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak bios umar to nie specjalnie da się coś zrobić oprócz wlutowania nowego. Coś tam mi mgliście przemyka przez pamięć że da się nowego biosa wgrać w niektórych płytach, ale to już większy specjalista musiałby się wypowiedzieć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROM z biosem jest raczej niezniszczalny (pomijając uszkodzenia mechaniczne jak walenie w niego młotkiem). Ale nie ma tego jak sprawdzić, bo nawet jego reinstal wymaga chociaż szczątkowego działania sprzętu. Wszystkie komponenty poza płytą i procem, można sprawdzić, przekładając do innego kompa. Jednak dziwne zachowanie związane z tym odłączeniem 12V wtyczki od płyty wskazuje, że to ona jest trafiona. 

Jeśli dobrze widzę, twój proc jest na AM2. Taka płyta na allegro, to koszt ponad 70 zł na allegro, więc nie wiem czy warto. Może lepiej rozsprzedać kompa na części? jak myślicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam tak samo że lepiej go zdekompletować, w częściach dostane ok 80zł za niego. Co do robienia to ja go i tak nie mam najmniejszego zamiaru oddawać do serwisu, poniewaz mam drugiego PC desktop HP. A jak już mam kupować drugiego kompa to wole kupić Laptopa. Tylko monitor zostawię bo będzie go można dołączyć do laptopa

(na oglądanie filmów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...